Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-08, 01:37
Το avatar του χρήστη Tsakirakos
Tsakirakos Ο χρήστης Tsakirakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Μηνύματα: 563
Tsakirakos is on a distinguished road
Σφιχτο κιβωτιο

Χαιρετε παιδες. Θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος αν ειναι φυσιολογικο, οταν βαζω μπρος το αυτοκινητο,να ειναι πολυ δυσκολο να μπει η πρωτη ή η οπισθεν. Το κιβωτιο μιλαμε οτι ειναι λες και δεν λιπαινεται καθολου. Ειναι φυσιολογικο? Αν οχι, πως επιλυεται?
Σας ευχαριστω...
__________________
μη τα συζητας αδερφε... μη τα συζητας....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-08, 01:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsakirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετε παιδες. Θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος αν ειναι φυσιολογικο, οταν βαζω μπρος το αυτοκινητο,να ειναι πολυ δυσκολο να μπει η πρωτη ή η οπισθεν. Το κιβωτιο μιλαμε οτι ειναι λες και δεν λιπαινεται καθολου. Ειναι φυσιολογικο? Αν οχι, πως επιλυεται?
Σας ευχαριστω...
Ειναι σχετικα φυσιολογικο, απο την μερια οτι ολα ετσι κανουν. Ο βαθμος που γινεται αυτο εξαρταται συνηθως απο τις βαλβολινες. Ισως με μια καλυτερη βαλβολινη να δεις καλυτερη συμπεριφορα σε αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-08, 01:57
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
σωστος ο god, αλλα ειναι μια γενικη αποψη και για τα ε36 ,
οταν ζεσταθει το αμαξι μαλακωνει και το κιβοτιο?
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-08, 09:15
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
Τσακιρακος ειδικα τον χειμωνα ειναι ετσι δυστυχως κι εμενα μου τη βαραει που και που αλλα....................
μη το ζοριζεις πολυ παντως.....βαζε τες μαλακά
Ναι αμα ζεσταθει αλλαζει λιγο συμπεριφορα
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-08, 09:42
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το δικό μου. Θα μου πείτε είναι παλιο! Αλλά μετα την τοποθέτηση ενισχυτικού motorkote που προμηθεύτηκα από το www.trade-wind.gr το κιβώτιο είναι λες και είναι "ζεστο" απλά το ενισχυτικό το έχω τοποθετήσει σχετικά πρόσφατα και δεν ξέρω τη αντοχή θα έχει η επίδραση του!Πόσο γρήγορα δηλαδή θα χρειαστεί να ξαναρίξω. Πάντως έχω κάνει 10000km και εχω μείνει ευχαριστημένος.
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-08, 09:53
Το avatar του χρήστη Tsakirakos
Tsakirakos Ο χρήστης Tsakirakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Μηνύματα: 563
Tsakirakos is on a distinguished road
Ο μονος τροπος ετσι για να παρει σχετικα αβιαστα την πρωτη,ειναι να βαλω πρωτα μια πεμπτη που μπαινει ευκολα και μετα...
αν ειναι θα δοκιμασω να αλαξω βαλβολινες. ισως αν βαλω πιο μικρο ιξωδες...
εχω Ε46 316 με 70.000χλμ. ειναι ομως ψιλοσπαστικο....ετσι?
__________________
μη τα συζητας αδερφε... μη τα συζητας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-08, 10:37
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
μην πειραζεις ιξωδες!!!
βαλε Synthetic D4 ATF της REDLINE

τα Ε46 εχουν lifetime υγρα σασμαν αλλα αν τα αλλαξεις θα δεις σημαντικη διαφορα.
υπαρχουν σχετικα threads να διαβασεις
__________________

ετσι ξεκινησαν ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-08, 10:41
Το avatar του χρήστη gp35
gp35 Ο χρήστης gp35 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μηνύματα: 121
gp35 is on a distinguished road
καλημερα και απο εμενα...
πραγματικα αυτο το προβλημα εχει πολλες αιτιες που το δημιουργουν...για παραδειγμα εμα το 46 2003 μοντελο το αναψα σε καποιες περιπτωσεις που ειχα λαμωσει....με αποτελεσμα και ο δισκος και το πλατο να εχουν υποστει μια καταπονηση...και αυτο μτο καταλαβενω ακομη και στο κουμπωμα των ταχυτητων...αλλα ακομη ακομη και κατα την εκκινηση της πρωτης ΠΧ κανει ενα ροταρισμα...σε μηχανικο της bmw μου ειπε οντως αυτα ειναι συμπτωματα απο την φθορα που υπεστει το σασμαν(δισκο πλατο)...δεν ξερω ομως εαν συμπηπτουν με τα δικασας προβληματα..απλα ειπα να σας σας αναφερω και εγω την περιπετειαμου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-08, 11:37
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Ρε παιδια εχω και εγω μια απορια.
Ο ερωτηθεντας λεει οτι βαζει 5η(που μπαινει ευκολα)και μετα 1η που ειναι πολυ δυσκολη.
Για πειτε μου ολοι εσεις που μιλησατε για βαλβολινες και κρυα και παγωματα............
Το γραναζι της 1ης και της οπισθεν παγωνει.Το γραναζι της 5ης ειναι στην αλλη ακρη και δεν παγωνει;;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-08, 11:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsakirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονος τροπος ετσι για να παρει σχετικα αβιαστα την πρωτη,ειναι να βαλω πρωτα μια πεμπτη που μπαινει ευκολα και μετα...
αν ειναι θα δοκιμασω να αλαξω βαλβολινες. ισως αν βαλω πιο μικρο ιξωδες...
εχω Ε46 316 με 70.000χλμ. ειναι ομως ψιλοσπαστικο....ετσι?
Ειδικα αν εχεις αμαξι που παιρνει ATF υγρα, δεν αλλαζεις ιξωδες. Δεν μπορεις εξαλου, τα ATF εχουν ολα παρομοιο. Απλως βαζεις ενα καλυτερο, ακριβο υγρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια εχω και εγω μια απορια.
Ο ερωτηθεντας λεει οτι βαζει 5η(που μπαινει ευκολα)και μετα 1η που ειναι πολυ δυσκολη.
Για πειτε μου ολοι εσεις που μιλησατε για βαλβολινες και κρυα και παγωματα............
Το γραναζι της 1ης και της οπισθεν παγωνει.Το γραναζι της 5ης ειναι στην αλλη ακρη και δεν παγωνει;;;;;;;;;;
Οχι βρε συ, δεν παγωνει τιποτα. Αυτο ελειπε. Απλως οταν ειναι κρυα η βαλβολινη ειναι πολυ χοντρη και το νιωθεις στα μεγαλα γραναζια, οπως και δυσκολευονται να λιπανθουν σωστα ολα τα μερη του σασμαν για λιγο. Μια μεγαλη ταχυτητα εχει πιο μικρο γραναζι γι'αυτο και κουμπωνει πιο 'γλυκα'. Μολις ζεσταθει λιγο η βαλβολινη και ειναι πιο μαλακη και ευρευστη ειναι ολα οπως πρεπει.

Στα περισσοτερα παντως αν δεν παιρνει ευκολα την 1η, απλως 'ακουμπας' στην 2ρα και μετα την παιρνει κανονικοτατα. Η βαζεις μια παρα πολυ καλη βαλβολινη, εμενα αυτο μου ελυσε το 'προβλημα' 100%, τωρα και παγωμενο να ειναι μετα απο 1-2 αλλαγες ειναι λουκουμι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.