Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-07, 15:50
Το avatar του χρήστη azoud
azoud Ο χρήστης azoud δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-12-2006
Μηνύματα: 192
azoud is on a distinguished road
τα πιο ζημιαρικα αυτοκινητα!!!

Διαβαστε τα αποτελεσματα του γνωστου εβδομαδιαιου περιοδικου για τα πιο ζημιαρικα αυτοκινητα?

http://www.autotriti.gr/
__________________
Σαν λαληήσει ο πετεινός.....
τη μπουμπού μου βαζω μπρός...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη azoud : 11-06-07 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-07, 15:55
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Τα είδα και εγώ το πρωί. Σε όλες τις κατηγορίες βλαβών, η BMW φιγουράρει στα κόκκινα (με πρώτη βέβαια την Alfa Romeo). Μεγάλη "επιτυχία" στα charts οι μπέμπες μας
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-07, 15:59
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Πάντως διατηρω τις αμφιβολίες μου. Για να βγει σωστη εικονα ποσοστοσης θα πρεπει για κάθε μάρκα να υπάρχει μεγάλο και ίδιο σε αριθμό δειγμα συμετεχόντων δηλ. για κάθε μάρκα να ψηφίσει ο ιδιος αριθμός ανθρώπων. Τι να το κάνω να έχει ψηφίσει πχ ένας για volvo να ειναι απολυτα ευχαριστημενος και 15 για πχ BMW. Ασε που έχει σημασια και η προσωπική επιλογη του τι σημαινει ζημιά και αν φταίει ο οδηγός ή οχι. (Πολλές φορές αποκρύπτουμε τα λάθη μας και τα φορτώνουμε στο αυτοκίνητο). Επίσης το μοντέλλο έχει μεγάλη σημασία. Ειναι 116 ή Μ3 ή 518. Λέω τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-07, 16:27
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Ναι, η στατιστική είναι μία επιστήμη, και η ανάλυση της στατιστικής είναι μία ακόμα επιστήμη από μόνη της Υπάρχει και το γνωστό "για κάθε άποψη, υπάρχει η κατάλληλη στατιστική που την υποστηρίζει"! Ισχύουν και αυτά που γράφεις, και σε γενικές γραμμές πρέπει να υπολογίσουμε και το εξής: Τι κοινό διαβάζει το περιοδικό, και εξ αυτών ποιοι απαντούν στο ερωτηματολόγιο. Περιοδικά αυτοκινήτου διαβάζουν οι ενεργώς ασχολούμενοι με το αντικείμενο, οπότε πχ η μάνα μου με το Hyundai της δεν θα συμπλήρωνε ποτέ τέτοιο ερωτηματολόγιο, ενώ εγώ μπορεί να είχα πάρει το περιοδικό και να το συμπλήρωνα. Επίσης εγώ μπορεί να θεωρούσα βλάβη και να πήγαινα στην αντιπροσωπεία ή να το δήλωνα σε στατιστική, μία λεπτομέρεια που σε κάποιον αδιάφορο οδηγό θα περνούσε απαρατήρητη.

Από την άλλη, για να λέμε και τα του οίκου μας, μην θεωρούμε απίθανο να παρουσιάζουν συχνότερα βλάβες (σοβαρές ή αστείες) τα αυτοκίνητα που οδηγούνται στο όριο, που έχουν δεχτεί ένα σωρό μετατροπές κλπ, σε σύγκριση με ένα μικρομεσαίο οικογενειακό πεντάθυρο που πηγαίνει από το γκαράζ στο σχολείο ή στο σουπερμάρκετ και τούμπαλιν.

Και εγώ προσωπικά δεν αγόρασα BMW επειδή πίστευα ποτέ ότι είναι αξιόπιστη. Ουρές έχει στα service της BMW, όπως και στης Volkswagen με τα φημισμένα "αξιόπιστα" Golf και σε ένα σωρό άλλες μάρκες. Πιο καλοφτιαγμένα *είναι*, πιο αξιόπιστα νομίζω *δεν είναι*. Περί αξιοπιστίας θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά μόνο για τα ανατολίτικα (που όμως ποτέ δεν συμπάθησα λόγω απρόσωπου χαρακτήρα). Αυτά και πιο σκυλιά από τη μάνα τους είναι, και πλέον έχουν όλα 6-7 χρόνια εγγύηση (ή 3+δωρεάν service) οπότε ακόμα και αν βγάλουν κάποιο πρόβλημα μάλλον γελάς παρά κλαις
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-07, 16:49
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Καθως αυτή ή έρευνα είναι κομμάτι του αντικειμένου μου, (MSc in Statistics), έχω να πώ ότι είναι για τον π... καβάλα και απο πάνω ένα λουλούδι.

Δεν είναι ένα απλό ερωτηματολόγιο που γράφεις αποτελέσματα η στατιστική.

Σόρυ κιόλας αλλά... σόρυ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-07, 16:57
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Ισως εγω ζω σε αλλο πλανητη.Σε καλυτερη θεση λοιπον Fiat-citroen apo Opel-Aoudi-VW-BMW και βεβαια Kia-Chevrolet κλπ καλυτερα απο toyota.Πεισθηκαμε απολυτα.Αν διαβασει κανεις καποια τευχη τους θα καταλαβει γιατι επιπεδο δημοσιογραφιας μιλαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-07, 17:00
lkm86 Ο χρήστης lkm86 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2006
Μηνύματα: 275
lkm86 is on a distinguished road
πάντως στατιστικά και από μελέτες ασφαλιστικής αγοράς λιγότερο ζημιάρικα είναι : Bmw porsche, mercedes
και μάλιστα σε αυτές τις μάρκες προσφέρονται πακέτα με έκπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-07, 17:22
yiorgoos Ο χρήστης yiorgoos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2005
Μηνύματα: 56
yiorgoos is on a distinguished road
για πηγαινετε στον σαρακακη να δειτε και τα βολβο!!που ετσι και χαλασουν δεν μπορουν να βγαλουν ακρη....τι ειναι αυτα που ακουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-06-07, 18:09
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
τα VOLKSWAGEN και seat δεν φορανε ιδιους κινητηρες με τα skoda γιατι ειναι κοκκινα και τα skoda πρασινα?η κανω λαθος και εχουν διαφορετικους κινητηρες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-06-07, 18:13
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Εγω αυτο που εχω να πω ειναι "το αμαξι κ η γυναικα ειναι οτι σου βγει..."κ αυτο σημαινει οτι μπορει σε καποιον το fiat να μην το χαλασει ποτε κ σε καποιον το bmw να ειναι στο συνεργειο καυε μερα κ το αναποδο....
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.