Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-07, 16:03
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Κομπλάρισμα-ξεκομπλάρισμα a/c

Καταχήν δηλώνω άσχετος ως προς τις αρχές και τον τρόπο λειτουγείας του A/C

Πρόκειται για Ε36 compact '95 με απλό A/C. Είχα διάφορα θέματα αν θυμάστε από παλιότερα posts, άλλαξα ψυγείο λόγω διαρροής, έβαλα κανονικά τα υγρά που βάζει η BMW, έχω πάει 3-4 φορές στον μηχανικό αλλά ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένος. Τουλάχιστον τώρα δεν παθαίνεις θερμοπληξία στο αυτοκίνητο, αλλά πρέπει να ταξιδεύω με το a/c στο 3 και να φυσάει πάνω μου για να μην σκάσω. Ούτε συζήτηση για να κρυώσει το αυτοκίνητο σωστά. Μετά από την συζήτηση στο προηγούμενο thread που είχα ανοίξει και τις απανωτές επισκέψεις στον μηχανικό και αλλού που δεν έβρισκαν τίποτα, απλά το παράτησα, σιχάθηκα πια.

Πήγα πρόσφατα έναν φίλο με το αμάξι μου για να πάρει το δικό του από ένα εξειδικευμένο στα a/c συνεργείο. Είχε πάει απλά για να γεμίσει υγρά. Όπως το έχω αναμμένο έξω από το μαγαζί και με το a/c να δουλεύει, ο τεχνικός είναι δίπλα και συζητάει με τον φίλο μου. Ξαφνικά γυρίζει και μου λέει
-Φιλαράκο, δεν δουλεύει σωστά το a/c σου
-Γιατί, ακούς κάτι?
-Δεν ακούς πως κομπλάρει και ξεκομπλάρει κάθε λίγο και λιγάκι?
-Ε και τι, δεν έπρεπε να το κάνει?
-Φυσικά όχι, έπρεπε να μένει κομπλαρισμένο. Αποδίδει σωστά?
-Όχι... Τι κάνουμε?
-Πήγαινε να το δεις, εγώ δεν αναλαμβάνω αυτά τα αυτοκίνητα, δεν τα ξέρω (σωστός...)

Η ερώτησή μου είναι η εξής: πως πρέπει να δουλεύει αυτό το ρημάδι? Το δικό μου στο ρελαντί κάθε 30" ξεκομπλάρει και παίζουν οι στροφές, κομπλάρει και ξαναπαίζουν οι στροφές. Κάθεσαι απ'εξω και ακούς κάθε 30" τσακ.... τσακ... τσακ... Ακόμα και στην οδήγηση όταν πχ σε πιάνει φανάρι, βγάζεις ταχύτητα και σταματάς, ξεκομπλάρει.
Μη με πείτε ηλίθιο, δεν έχω ιδέα πως πρέπει να δουλεύει. Μπορεί έτσι να είναι το σωστό, αλλά του τεχνικού γιατί του φάνηκε περίεργο? Και γιατί όπου το έχω πάει δεν έχει βρει κανείς τίποτα? Τεσπα, ας μου πει κάποιος παρακαλώ αν είναι φυσιολογικό αυτό και πως θα έπρεπε να δουλεύει, είπαμε, δεν κατέχω ούτε τις βασικές αρχές του!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-07, 16:21
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Τα a/c έχουν έναν αισθητήρα θερμοκρασίας, όταν πιάσει αυτή την θερμοκρασία σταματάει.

Ακόμα και αυτά χωρίς το ηλεκτρονικό που ρυθμίζεις εσύ την θερμοκρασία.

Επίσης είναι πιθανό να έχεις διαρροή φρεον, οι κομπρέσσορες έχουν μια βαλβίδα η οποία όταν η πίεση του φρέον πέσει κάτω από 1 σημείο δε τους αφήνει να κομπλάρουν.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-07, 17:21
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης είναι πιθανό να έχεις διαρροή φρεον, οι κομπρέσσορες έχουν μια βαλβίδα η οποία όταν η πίεση του φρέον πέσει κάτω από 1 σημείο δε τους αφήνει να κομπλάρουν.
Πολυ σωστο αλλα αν ηταν απλως το φρεον, δεν θα το ειχαν ειδη βρει,αφου ειναι απο τα πρωτα που βλεπει καποιος τεχνικος???
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-07, 17:25
babisbabou Ο χρήστης babisbabou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 292
babisbabou is on a distinguished road
Από το 34αρί που ξέρω κάνει το ίδιο που λες, η απόδοση είναι καλή βέβαια αλλά αν το αμάξι είναι σε ήλιο δεν συζητάμε καν να κρυώσει το αμάξι ,εσύ αν το έχεις υπο σκιά δεν παγώνει το αμάξι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-07, 17:49
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Σε σκιά και βραδυνές ώρες το αυτοκίνητο κρυώνει. Δεν είμαι όμως καθόλου ευχαριστημένος, είναι το χειρότερο a/c από όσα αυτοκίνητα έχω μπει, παλιά καινούργια. Ξαναλέω, σε ταξίδι το έχω στο 3 να χτυπάει πάνω μου από δεξιά και αριστερά για να τη βγάλω.

Το ερώτημα είναι η λειτουργία του: πρέπει ή δεν πρέπει να κομπλάρει και να ξεκομπλάρει έτσι? Διαρροή δεν υπάρχει, τσεκαρισμένα σε παραπάνω από έναν. Τα υγρά είναι της BMW και στη σωστή ποσότητα, το έχω δει με τα μάτια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-07, 17:58
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
Ρε συ konc για ριξτε μια ματια το θερμοστατη μην και κλεινει προωρα και δεν αφηνει να κατεβασει θερμοκρασια..και για αυτο ακους και τα κλατς κλουτς
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-07, 18:06
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από optostyle Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ konc για ριξτε μια ματια το θερμοστατη μην και κλεινει προωρα και δεν αφηνει να κατεβασει θερμοκρασια..και για αυτο ακους και τα κλατς κλουτς
Ε λοιπόν αυτό δεν το έχει τσεκάρει ποτέ κανείς. Εγώ βέβαια όπως δήλωσα δεν ήξερα καν την ύπαρξή του
Υπάρχει ξεχωριστός θερμοστάτης για το a/c έτσι? Στην κατάσταση που έχω φτάσει με αυτό το a/c, τον αλλάζω και έτσι, μπας και είναι. Εδώ έχω αλλάξει το μισό αμάξι, τι έμεινε, άλλο μισό έχω να αλλάξω και θα το πετύχω..

Λογικό ακούγεται πάντως από τη στιγμή που δεν έχουν βρει κάποια άλλη βλάβη στο σύστημα. Thanx για την πρόταση!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-07, 18:33
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Ζητησε απο τον τεχνικο να γεφυρωσει τον θερμοστατη.Αν δουλεψει χωρις να ξεκομπλαρει-
κομπλαρει συνεχως αλλαξε θερμοστατη.Αν συνεχιζει τα ιδια με γεφυρωμενο τον θερμοστατη
κατι συμβαινει και η πιεση στην αναροφηση πεφτει σε σημειο που ξεκομπλαρει ο συμ/της.
Ισως η εκτονωτικη βαλβιδα η κατι εμποδιζει το ψυκτικο υγρο να περασει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-07, 21:59
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Κωσταντινε να με συγχωρεις που θα ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα σου αλλά σχετικο με A/C για να μην ανοιγουμε καινουργιο thread.
Εχω και εγω προβλημα στο a/c μου.Βαλαμε στο συνεργειο κατσαβιδι-θερμομετρο σε καθε αεραγωγο το οποιο εδειξε τις εξης θερμοκρασιες
Αριστερος-9 βαθ
κεντρικος αριστερος-14
κεντρικος δεξιος-18
δεξιος-24
Επεισης οταν ειναι κλειστο το a/c μου ερχεται απο καπου,ακομα δεν εχω καταλαβει ακριβως απο που-οσο και αν ακουγεται περιεργο,απλα αισθανομαι την ζεστη στο στηθος και στο προσωπο- και το μυαλο μου παει οτι προερχεται κατω απτο τιμονι.

Το θεμα τωρα ειναι οτι αποφανθηκαν πως το προβλημα για ολα αυτα βρισκεται στην βαλβιδα του καλοριφερ.Εχει τυχει σε κανεναν άλλον αυτο το προβλημα?Εχει κανεις καμια ιδεα για το αν υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο?
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-07, 22:03
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωσταντινε να με συγχωρεις που θα ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα σου αλλά σχετικο με A/C για να μην ανοιγουμε καινουργιο thread.
Εχω και εγω προβλημα στο a/c μου.Βαλαμε στο συνεργειο κατσαβιδι-θερμομετρο σε καθε αεραγωγο το οποιο εδειξε τις εξης θερμοκρασιες
Αριστερος-9 βαθ
κεντρικος αριστερος-14
κεντρικος δεξιος-18
δεξιος-24
Επεισης οταν ειναι κλειστο το a/c μου ερχεται απο καπου,ακομα δεν εχω καταλαβει ακριβως απο που-οσο και αν ακουγεται περιεργο,απλα αισθανομαι την ζεστη στο στηθος και στο προσωπο- και το μυαλο μου παει οτι προερχεται κατω απτο τιμονι.

Το θεμα τωρα ειναι οτι αποφανθηκαν πως το προβλημα για ολα αυτα βρισκεται στην βαλβιδα του καλοριφερ.Εχει τυχει σε κανεναν άλλον αυτο το προβλημα?Εχει κανεις καμια ιδεα για το αν υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο?

Tρομερή διαφορά!!

Φίλτρο καμπίνας έχεις αλλάξει πρόσφατα;

Όσο για την ζέστη εμένα με το Ε30 μου φαίνεται λογικό ειδικά σε ταξίδι και έρχεται από τον άξονα και την κονσόλα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.