Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-15, 23:24
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Ε46 318Ci cabrio FL valvetronic - 325

Ένα χιλιοσυζητημένο θέμα….ωστόσο θα το φέρω στο προσκήνιο.
Τα βαλα κάτω στο χαρτί που λέμε και διαπιστώνω ότι το 330 ή Μ3 δυστυχώς δεν είναι για τσέπη μου… αν και οι τιμές είναι απίστευτα χαμηλές, η αβεβαιότητα στα θέματα φορολογίας, στα τελη, στα καύσιμα, στους ειδικούς φόρους κλπ είναι παράγοντες που με φρενάρουν.

Έτσι προσανατολίζομαι στην αντικατάσταση του κινητήρα μου με 6κύλινδρο.
2.2 άραγε ή 2.5… ?
Ποιο από τα δύο έχει λιγότερες αλλαγές σε σχέση με το δίλιτρο βαλβετρόνικ ? τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει το 4κύλιδνρο με το 6άρι ? μπορεί να μοιράζονται το ίδιο ψυγείο ή την ίδια αντλία κενού κλπ…
Μάλλον πάμε για τροπέτο… που και καλά τα βρίσκεις πλέον στα περίπτερα … αλλά και πάλι οι τιμές τους είναι τσουχτερές….κι έχουν κι ένα σκασμό χιλιόμετρα..
Έχει κανείς εμπειρία κόστους την διετία 13-14 ?
Κι αν πουλήσω το δικό μου μοτερ που είναι λουλούδι και πέσω σε χρεπι ?

Μπερδεμα…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-15, 08:47
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Η μετατροπή σε 2,2 ή 2,5 είναι λάθος γιατί η διαφορά με το 3,0 είναι διαστημική σε σχέση με την διαφορά κόστους.

Όλα τα υπόλοιπα έξοδα συντήρησης είναι τα ίδια οπότε μόνο αρχική διαφορά κτίσης θα σε βαρύνει.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-15, 20:26
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μετατροπή σε 2,2 ή 2,5 είναι λάθος γιατί η διαφορά με το 3,0 είναι διαστημική σε σχέση με την διαφορά κόστους.

Όλα τα υπόλοιπα έξοδα συντήρησης είναι τα ίδια οπότε μόνο αρχική διαφορά κτίσης θα σε βαρύνει.
Μάλιστα, τροπέτο 325 στα €1800 εννοείται ανταλαγή το δικό μου θεωρητικά είναι καλή περίπτωση σωστά ?

το τρίλιτρο νομίζω ξεφεύγει από το πορτοφόλι μου...άσε που μπορεί να φορολήγσουν τα άλογα τα λάστιχα τις αεροτομές κ ότι τους κατέβει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-15, 08:23
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
1.800 τοποθετημένο έτοιμο είναι οριακά αποδεκτό αρκεί να περιλαμβάνει τα πάντα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-15, 23:05
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
1.800 τοποθετημένο έτοιμο είναι οριακά αποδεκτό αρκεί να περιλαμβάνει τα πάντα.
προκειται για τροπετο μεχρι τελευταιας βιδας κ ανταλλαγη το δικο μου μοτερ κ οτι περισεψει. εΗ εργασια θα ειναι 400-500 επιπλεον.
πιστευεις δε ειναι καλο deal ?


λες να πεταξω πανω ενα μπλοκε να μου γινει λιγο παιχνιδιαρικο κ να κατσω στ αυγα μου ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-15, 11:57
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Συνοψίζοντας δλδ το τροπέτο που βρήκες κυμαίνεται από 1000-1200 ευρώ και τα υπόλοιπα είναι τα περαστικά έτσι??

Συμπεριλαμβάνονται μέσα στο ποσό των 400-500 ευρώ και ένα πλήρες service του μοτέρ ή όχι???
Μεγάλη προσοχή στη συμπίεση που μπορεί να έχει το μοτέρ...
Καλύτερα να το μετρήσετε πριν κάνετε καμία κίνηση μονταρίσματος πάνω στο αυτοκίνητο..
Αν το τροπέτο βρίσκεται ακόμη πάνω σε αυτοκίνητο τότε εύκολα μπορούν να διαπιστωθούν και τα χιλιόμετρα που έχει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-15, 18:59
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Πάντως με το 2,2 έχεις ίδιο άξονα πίσω, φρένα και διαφορικό. Από μπροστά μέχρι κεντρικό χρειάζεσαι πράγματα άν το κάνεις 2,2.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-15, 21:17
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνοψίζοντας δλδ το τροπέτο που βρήκες κυμαίνεται από 1000-1200 ευρώ και τα υπόλοιπα είναι τα περαστικά έτσι??

Συμπεριλαμβάνονται μέσα στο ποσό των 400-500 ευρώ και ένα πλήρες service του μοτέρ ή όχι???
Μεγάλη προσοχή στη συμπίεση που μπορεί να έχει το μοτέρ...
Καλύτερα να το μετρήσετε πριν κάνετε καμία κίνηση μονταρίσματος πάνω στο αυτοκίνητο..
Αν το τροπέτο βρίσκεται ακόμη πάνω σε αυτοκίνητο τότε εύκολα μπορούν να διαπιστωθούν και τα χιλιόμετρα που έχει...
γεια σου βασιλη

το τροπετο θα κοστισει 1800. το δικο μου μοτερ και οτι περισεψει θα το παρει πισω. τα 500 ειναι εξτρα και ειναι ολα εργασια. ο μηχανικος μου ειπε οτι απο το τροπετο δεν θα λειπει ουτε μαι βιδα.

ωστοσο θα παμε απο εκει μαζι να το δει και να ψαξει εφοσον αυτο ειναι εφικτο σε τι κατασταση ειναι.΄

αυτη τη στιγμη δεν γνωριζω αν ειναι πανω σε αμαξι. αυτο θα ηταν το ιδανικο.
θα δουμε... ισως πρεπει να το παω λαου λαου, γιατί εχω κ μετακομιση σπιτιου να κανω εντος απριλιου...

θα κοιταξω μηπως το συντονισω για το ερχομενο σαββατο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-15, 08:18
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Ουσιαστικά θα σου πάει τουλάχιστον 3.700 όλη η ιστορία

1800 τροπέτο
500 τοποθέτηση
600 αλλαγή όλα τα φίλτρα, λάδια, μπουζί υγρά διαφορικού και σαζμάν, αν δεν χρειάζεται δίσκόπλατο, δίσκους τακάκια τρόμπα νερού
800 τουλάχιστον όλα τα δικά σου πράγματα τα οποία ουσιαστικά τα χαρίζεις

Δε υπάρχει περίπτωση να μην βρεις αυτοκίνητο για ανταλλαγή με 3.700 ή και με 2.000.

PS Μπλοκέ για το δικό μας διαφορικό δεν υπάρχει.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-15, 21:20
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά θα σου πάει τουλάχιστον 3.700 όλη η ιστορία

1800 τροπέτο
500 τοποθέτηση
600 αλλαγή όλα τα φίλτρα, λάδια, μπουζί υγρά διαφορικού και σαζμάν, αν δεν χρειάζεται δίσκόπλατο, δίσκους τακάκια τρόμπα νερού
800 τουλάχιστον όλα τα δικά σου πράγματα τα οποία ουσιαστικά τα χαρίζεις

Δε υπάρχει περίπτωση να μην βρεις αυτοκίνητο για ανταλλαγή με 3.700 ή και με 2.000.

PS Μπλοκέ για το δικό μας διαφορικό δεν υπάρχει.
Με πικρανες αντμιν...
αλλα κ στο θεμα του διαφορικου? νομιζα οτι καποιοι ειχαν φορεσει ενα LSD. μαλλον θα ηταν 6κυλινδροι...

εχω δει καποια 25νταρια αλλα ειναι ολα προFL..

τελικα με τα 4κυλινδρα δεν εχουμε στον ηλιο μοιρα να τσιμπησουμε κανενα πραγματικο αλογο. ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.