Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 17-07-09, 19:19
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως τα meguiar's για μένα είναι κορυφή. Δεν ξέρω τώρα το σπρέυ αν έχει όπως λένε και τα παιδιά και γυαλιστικές ιδιότητες, αλλά αν δεν έχει, τότε δεν φοβάσαι τίποτα.
Στην Ελλάδα ζούμε, η οποία έχει πολύ σκόνη, πολύ ήλιο και καλό είναι να προφυλασόμαστε.
Συμφωνω..

Εσυ ποιο χρησιμοποιεις? (και καθε ποσο?? Καθε φορα που το πλενεις??)

Θελω να δοκιμασω ενα καινουργιο που εβγαλε τωρα, ultimate wax καπως ετσι λεγεται..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 20-07-09, 00:50
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
NXT generation 2.0
Αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται. Αυτό είναι κερί το οποίο δίνει την μεγαλύτερη δυνατή γυαλάδα στο χρώμα απ'ότι μου είπε ο αντιπρόσωπος στη Θεσσαλονίκη. Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος και με την δοκιμή που κάναμε εκείνη την ώρα στο αυτοκίνητο, και επέλεξα αυτό.

Το κερί το πήρα κοντά στον Μάρτιο αν θυμάμαι καλά, και το πέρασα μια φορά τότε, και μια τέλη Μαίου αν θυμάμαι καλά. Τώρα στα κοντά όταν βρω ελεύθερο χρόνο θα το ξαναπεράσω.

Κάτι το οποίο μπορεί να να σε βοηθήσει, αλλά που δεν το έψαξα αν όντως αληθεύει είναι αυτό:
Όταν πήρα πρώτη φορά τα λόγια του ήταν "Όσο περισσότερο αφήσεις το κερί επάνω πρωτού το σκουπίσεις (εννοείτε με μικροίνες πανί) τόσο το καλύτερο. Εγώ έχει τύχει να μπει αυτοκίνητο την Παρασκευή μέσα, και να το αφήσω ολόκληρο το σ/κ, και το σκούπισα την Δευτέρα που ήρθα. Αν έχεις όμως κλειστό parking, γιατί έξω με την σκόνη κτλ δεν λέει.."

Και στην ερώτησή μου αν βγαίνει μετά εύκολα κτλ, μου απάντησε "Τα meguiar's είναι πάρα πολύ καλά προιόντα, και το κερί δεν ξερένεται"


Τώρα αν κάποιος μπορεί να απαντήσει για το παραπάνω, όσοι έχετε κλειστά parking θα είστε πολύ τυχεροί.
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 20-07-09, 07:24
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
να πω κ τη δικη μου εμπειρια.
περασα κερι της SONAX το σαββατο το βραδυ.
το αυτοκινητο ηταν πλυμενο την προηγουμενη μερα, κ το καπω ηταν χαλια... πολλα σημαδια... δεν ξερω αν ειναι οι λεγομενες αραχνες, ή αν ηταν αλλο ειδος εντομου, αλλά μιλαμε ηταν χαλια... ειχα σκασει.
ξεσκονισα με αερα, κ απαλο φτερο κ ξεκινησα δειλα δειλα απο μια ακρη.
εδω να πω οτι την εφαρμογη την εκανα με βαμβακι, οπως με ειχε συμβουλεψει φιλος φανοποιος.
αμεσως ειδα αποτελεσμα. κατι σημαδια, κ γρατζουνιες σχεδον εξαφανιστηκαν.
συνεχισα με αλλο ενα μικρο κομματι, κ παλι ολα πηγαν καλα.
το τελικο αποτελεσμα ειναι να εχω ενα αρκετα ικανοποιητικο αποτελεσμα, κ πολλα απο τα αραχνοτετοια, να εχουν σχεδον εξαφανιστει.
ειλικρινα με εκανε χαρουμενο αυτο, γιατι ειχα απογοητευθει.
μενει να κανω στο επομενο πλυσιμο μια προσπαθεια να περασω ολο το αυτοκινητο, αλλα με την πτνα τη ζεστη που κανει το βλεπω δυσκολο.
επισης να πω οτι δεν εχω καταφερει να βρω προιον σε μαυρο κερι.
φανταζομαι θα εχει εκπληκτικα αποτελεσματα σε μαυρο αυτοκινητο, αλλά δυστυχως δεν εχω βρει σε κανενα καταστημα με αξεσουαρ κ συναφη ειδη αυτοκινητου.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 20-07-09, 12:58
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drum Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω κ τη δικη μου εμπειρια.
περασα κερι της SONAX το σαββατο το βραδυ.
το αυτοκινητο ηταν πλυμενο την προηγουμενη μερα, κ το καπω ηταν χαλια... πολλα σημαδια... δεν ξερω αν ειναι οι λεγομενες αραχνες, ή αν ηταν αλλο ειδος εντομου, αλλά μιλαμε ηταν χαλια... ειχα σκασει.
ξεσκονισα με αερα, κ απαλο φτερο κ ξεκινησα δειλα δειλα απο μια ακρη.
εδω να πω οτι την εφαρμογη την εκανα με βαμβακι, οπως με ειχε συμβουλεψει φιλος φανοποιος.
αμεσως ειδα αποτελεσμα. κατι σημαδια, κ γρατζουνιες σχεδον εξαφανιστηκαν.
συνεχισα με αλλο ενα μικρο κομματι, κ παλι ολα πηγαν καλα.
το τελικο αποτελεσμα ειναι να εχω ενα αρκετα ικανοποιητικο αποτελεσμα, κ πολλα απο τα αραχνοτετοια, να εχουν σχεδον εξαφανιστει.
ειλικρινα με εκανε χαρουμενο αυτο, γιατι ειχα απογοητευθει.
μενει να κανω στο επομενο πλυσιμο μια προσπαθεια να περασω ολο το αυτοκινητο, αλλα με την πτνα τη ζεστη που κανει το βλεπω δυσκολο.
επισης να πω οτι δεν εχω καταφερει να βρω προιον σε μαυρο κερι.
φανταζομαι θα εχει εκπληκτικα αποτελεσματα σε μαυρο αυτοκινητο, αλλά δυστυχως δεν εχω βρει σε κανενα καταστημα με αξεσουαρ κ συναφη ειδη αυτοκινητου.
Η υπομονη επιβραβευεται και μιλαω για το βαμβακι...μπορει να σου βγαζει την "ψυχη" αλλα γλυτωνεις αλλα...
ο αλοιφαδορος μπορει να ειναι "γρηγορος" αλλα θελει "χερι" και καλο ειναι αν δεν "τοχεις" να μην το χρησιμοποιεις γιατι γεμιζει το αμαξι φεγγαρια.
Εχετε δει στο δρομο κατι αμαξια που ειναι ολο στρογγυλα σημαδια αυτα ειναι τα φεγγαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 20-07-09, 13:04
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drum Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω κ τη δικη μου εμπειρια.
περασα κερι της SONAX το σαββατο το βραδυ.
το αυτοκινητο ηταν πλυμενο την προηγουμενη μερα, κ το καπω ηταν χαλια... πολλα σημαδια... δεν ξερω αν ειναι οι λεγομενες αραχνες, ή αν ηταν αλλο ειδος εντομου, αλλά μιλαμε ηταν χαλια... ειχα σκασει.
ξεσκονισα με αερα, κ απαλο φτερο κ ξεκινησα δειλα δειλα απο μια ακρη.
εδω να πω οτι την εφαρμογη την εκανα με βαμβακι, οπως με ειχε συμβουλεψει φιλος φανοποιος.
αμεσως ειδα αποτελεσμα. κατι σημαδια, κ γρατζουνιες σχεδον εξαφανιστηκαν.
συνεχισα με αλλο ενα μικρο κομματι, κ παλι ολα πηγαν καλα.
το τελικο αποτελεσμα ειναι να εχω ενα αρκετα ικανοποιητικο αποτελεσμα, κ πολλα απο τα αραχνοτετοια, να εχουν σχεδον εξαφανιστει.
ειλικρινα με εκανε χαρουμενο αυτο, γιατι ειχα απογοητευθει.
μενει να κανω στο επομενο πλυσιμο μια προσπαθεια να περασω ολο το αυτοκινητο, αλλα με την πτνα τη ζεστη που κανει το βλεπω δυσκολο.
επισης να πω οτι δεν εχω καταφερει να βρω προιον σε μαυρο κερι.
φανταζομαι θα εχει εκπληκτικα αποτελεσματα σε μαυρο αυτοκινητο, αλλά δυστυχως δεν εχω βρει σε κανενα καταστημα με αξεσουαρ κ συναφη ειδη αυτοκινητου.
Φιλε Drum ,αν το καπω ειναι τοσο χαλια οσο λες το απλο κερι δε λυνει το προβλημα απλα το επικαλυπτει προσωρινα .

Θα ητανε προτιμοτερο να ξεκινησεις με πλαστελινη που θα αφαιρεσει τα μικρα ξενα σωματιδιο πανω απο το χρωμα

που κανουνε την επιφανεια αγρια.Στη συνεχεια με μια γυαλιστικη αλοιφη οπου θα φαγωθει ελαφρως το βερνικι και θα εξαφανιστουνε οι

αραχνες και στη συνεχεια κερωμα του αυτοκινητου το οποιο ειναι και αναγκαστικο μετα απο αυτες τις εργασιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 21-07-09, 10:35
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
παιδια σας ευχαριστω για τις συμβουλες.
θα το δω στα επομενα πλυσιματα σε τι κατασταση θα ειναι.
ενας φιλαρακος μου εδω μου ειπε οτι δεν ηταν τοσο χαλια για πλαστελινες κτλ, αλλα ηταν κακοπλυμενο, δηλαδη ειχε πανω του βρωμιες.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 26-08-09, 12:03
george chania x5 Ο χρήστης george chania x5 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 26
george chania x5 is on a distinguished road
καλημερα παιδια, να ρωτησω πως μπορω να βγαλω μικρες αραχνες απο καπο μαυρου χρωματος, πρεπει να εγιναν απο σκουπισμα στο πλυντηριο. Υπαρχει καποια αλοιφη γυαλισματος η πρεπει πρωτα να περασω καποιο κερι? Αν γνωριζει το hi tech παρεακι του forum τον τροπο και καποια μαρκα που να βοηθησει θα εκτιμηθει τα μεγιστα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 26-08-09, 12:49
Το avatar του χρήστη DimitrisZ4
DimitrisZ4 Ο χρήστης DimitrisZ4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2006
Μηνύματα: 816
DimitrisZ4 will become famous soon enough
εχει κανεις να μου προτεινει καποιο μαγαζι για κερωμα-γυλιασμα με PM ?
__________________

I got a problem with authority
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 28-08-09, 17:21
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Δημήτρη, σου ειχα στειλει σχετικο p.m τον Ιουνιο.
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 28-08-09, 17:25
Το avatar του χρήστη DimitrisZ4
DimitrisZ4 Ο χρήστης DimitrisZ4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2006
Μηνύματα: 816
DimitrisZ4 will become famous soon enough
του χα στειλει pm αλλα τιποτα.
__________________

I got a problem with authority
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.