Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-02-12, 00:19
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xristis_Smpena Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, περιμενουμε τη συνεχεια!!
Τωρα τα θεματα τα οποια με απασχολησαν, βλαβες, προβληματα, τεχνικα και αλλα θεματα. Θα προσπαθησω να τα αναφερω ολα με χρονολογικη σειρα, συμπτωματα, λυσεις κλπ οσο γινεται καλυτερα και περιεκτικα. Αν ξεχναω κανενα θα το συμπληρωνω σε επομενα ποστ.

Στα δυο χρονια που το ειχα στη Γερμανια απο καινουριο και οσο ηταν μεσα στην εγγυηση δεν εκανε τιποτα σοβαρο που να χρηζει αντικαταστασης ή επιδιορθωσης.
-Μια φορα αναψαν κατι λαμπακια, check engine και αισθητηρα πιεσης χωρις ρεταρισματα τιποτα, ηταν μετα απο κανα δυο βδομαδες ακινητο σε κρυο και υγρασιες. Εγινε διαγνωση δε βγηκε κατι, μαλλον τα πρωτα ηλεκτρονικα του φαντασματακια.
-Μια αλλη φορα δε δουλευε καθολου ο ανεμιστηρας του κλιμα ενω η οθονη αναβε κανονικα, ο συμπιεστης δουλευε επισης κανονικα. Μολις το ανεφερα στην τοπικη αντιπροσωπεια αμεσως παραγγελθηκε νεος ανεμιστηρας για αντικατασταση! Ομως πριν παω στο ραντεβου το ψαξα λιγο και τελικα εφταιγε η ασφαλεια του που δε παταγε καλα, μαλλον ειχε ξεκουμπωσει απο κραδασμους ή κι εγω δε ξερω τι! Την κουμπωσα σωστα και μετα δουλεψε μια χαρα! Ενημερωσα την αντιπροσωπεια και δεν αλλαχτηκε τιποτα! Τι ειναι αυτοι οι Γερμανοι! Δεν ελεγξαν καν τις ασφαλειες, ποναει χερι, κοψει χερι!
-Αλλη μια επισκεψη ηταν απλα για μια ζυγοσταθμιση καθως τη δευτερη χρονια με τα καλοκαιρινα μου λαστιχα, κοσκινιζε το τιμονι στα 80χαω περιπου.
-Τελος στη Γερμανια στα πλαισια εγγυησης βαφτηκε ο εμπρος προφυλακτηρας καθως ειχε αρχισει να ξεφλουδιζει απο πετραδακια κι αλατια που ειχε φαει με το τσουβαλι και με μεγαλες ταχυτητες και απο μια μικρη...επακουμβιση απο μια απροσεκτη κυρια κατα το παρκαρισμα. Απλα τους το πηγα, τους εδειξα το χρωμα που ειχε αρχισει να ξεφλουδιζει κυριως γυρω απ την εμπρος πινακιδα και μου κλεισανε ραντεβου να κρατησουν τ αμαξι για να βγει να βαφτει και να ξαναμπει ο προφυλακτηρας. Ουτε πολλα πολλα, ουτε να το συζητησουν κλπ οπως μου ειχαν κανει για ιδιο προβλημα εδω στην Ελλαδα στη VW οταν ειχα το Golf...
Αυτα τα ολιγα στη Γερμανια, γενικα πολυ απροβληματιστα περασαν τα 2 πρωτα χρονια κι ας του ειχα πιει το αιμα στα χιλιομετρα και στα χιονια!
Να σημειωσω οτι εκαψε 1 λιτρο λαδι μονο στο στρωσιμο και μετα την 1η αλλαγη λαδιου μου ξανακαψε παραπανω απ το φυσιολογικο πριν λιγο! Δηλαδη στις 200.000χμ περιπου! Σκυλι μοτερ οφειλω να ομολογησω κι ας μην ειναι δυνατο!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-02-12, 00:21
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Στην Ελλαδα τωρα...

-Χαλαει ο αισθητηρας βαρους συνοδηγου. Αυτο πρεπει να ηταν απο γονατο καποιου κοπανου σε κανα πλυντηριο στανταρ, δε χαλανε απο μονα τους αυτα. Εκτος εγγυησης πλεον, απ τη τσεπη μου. Τιμη δε θυμαμαι ακριβως αλλα δε το λεγες και φτηνο.
-Σπαει η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου. Αυτο ηταν χοντρο γιατι με αφησε στη μεση του δρομου καλοκαιριατικο. Εκανε ενα θορυβο και δεν ειχαν βρει τι μπορει να ειναι, το αφησαν ετσι και με αφησε. Μετα απο αμεσο και ασφυκτικο 'πρεσσινγκ' απο πλευρας μου στο συνεργειο που το πηγαινα, εξουσιοδοτημενο, μου περασαν σαν εγγυηση καλης θελησης το ανταλλακτικο του συμπιεστη και πληρωσα εργατικα, λουρι που ειχε σπασει, φρεον και ψυκτελαιο. Και παλι με γδαρανε αλλα γλιτωσα τα χοντρα, 900€ εκανε ο συμπιεστης με ΦΠΑ...
-Αρχισαν τα κολπα με τα check engine και τα ρεταρισματα. Για αρχη καθαριζεται ο MAF, μετα αλλαχτηκε 2 φορες μαλιστα, μαλλον τελικα τσαμπα καθως μπορει στα διαγνωστικα να δειχνει οτι φταιει ο MAF αλλα τελικα δεν ειναι ο MAF!
-Αλλαζεται η εσωτερικη τσιμουχα στεγανοτητας της πορτας του οδηγου. Ειχε ξεραθει και ειχε ξεκολλησει και επμαζε νερα η πορτα στο εσωτερικο απ το μπρατσο του καθρεπτη.
-Κολλαγε η ηλιοροφη, ηθελε καλο καθαρισμα και λιπανση γιατι απ τη βρωμα ζοριζε ο μηχανισμος.
-Αλλαζεται ολος ο μηχανισμος του πισω υαλοκαθαριστηρα, ειχε παρει μεσα στο μηχανισμο νερα και 'μπετωσε' μια μερα αφου ειχαν προηγηθει σποραδικα κολληματα του μακτρου. Βασικα ισως μπορουσε και να ειχε επισκευαστει αλλα αλλη μια λαθος επιλογη συνεργειου μου κοστισε αλλη μια φορα τσαμπα λεφτα...
-Αλλαζονται και οι 2 πισω οδηγοι στις δαγκανες. Ειχαν αποκτησει ελευθεριες και χτυπαγαν οταν περναγα πανω απο ανωμαλιες του δρομου.
-Αλλαχτηκαν στο κιβωτιο κατι τσιμουχακια, δε ξερω να σας εξηγησω ακριβως αλλα κι αυτο ειχε αποκτησει ενα 'παιζο' και για να μειωθει αλλαχτηκαν κι αυτα.
-Αλλαχτηκαν και οι 2 αισθητηρες προαναφλεξης (knock sensors), υπαρχουν 1 ανα 2 κυλινδρους. Προληπτικα γιατι το προβλημα με τα ρεταρισματα συνεχιζε αλλα τελικα ουτε αυτοι εφταιγαν.
-Αλλαγη και του αισθητηρα αυτοματης ανακυκλωσης κλιματισμου, καποια στιγμη α παιξε κι αυτος. Αυτο εκτιμω πως εγινε απο απροσεξια σε ενα ακομα λαθος επιλογης συνεργειο που το πηγα για το χρονιο προβλημα με τα ρεταρισματα, και βαλε βγαλε καλυματα καλωδια κλπ για να βγει να μπει ο εγκεφαλος, χτυπηθηκε αυτος ο αισθητηρας και τα παιξε. Ο αισθητηρας αυτος στερεωνεται σε πλαστικο καλυμα που ειναι πανω απ τη θηκη του εγκεφαλου, οποτε για να βγει ο εγκεφαλος, μετατοπιζεται κι αυτος.
-Και παμε στον εγκεφαλο....840 ολοκληρα ευρω ΤΖΑΜΠΑ! Αλλη μια λαθος διαγνωση τελικα, αλλαγη εγκεφαλου...Η 1η μεταμοσχευση αποτυχημενη, εμεινα στο κεντρο της Αθηνας μια μερα μετα την αλλαγη, ξανα συνεργειο με γερανο, αλλη αλλαγη, πολυ αναμονη, πολλα νευρα! Μετα απο λιγο καιρο ξανα τα αρχικα συμπτωματα με λαμπακια και ρεταρισματα! Τελικα κατεληξα οτι δεν εφταιγε ουτε ο εγκεφαλος αλλα η καλωδιωση του μοτερ! Εχει να εμφανιστει καιρο το συμπτωμα αλλα καθε φορα που μπαινει τ αμαξι σε διαγνωση βγαινει ενας κωδικος σφαλματος που 'δειχνει' MAF αλλα δεν ειναι MAF οπως εγραψα και πριν, ειναι καλωδιωση! Αλλα 400 ευρω περιμενουν να φυγουν απ τη τσεπη μου γι αυτο αλλα οχι ακομα, αμα δε το ξανακανει ή ακομα καλυτερα (ή χειροτερα) αμα δε μεινω δεν αλλαζω τιποτα! Ισως αμα κανω καμια οικονομια, που δε το βλεπω, να την αλλαζω μονο και μονο μηπως και δω βελτιωση στην καταναλωση, γιατι καιω πολυ και δε ξερω αν φταιει και αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-02-12, 00:23
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
-Αλλαγη και τα δυο πλαινα λευκα φλασακια καθως ειχαν γινει κιτρινα με τον καιρο, αυτο καθαρα για αισθητικους λογους, τα φλας δουλευουν ακομα με τις μαμα λαμπες.
-Αλλαγη η τροχαλια στροφαλου καθως ειχε πεταξει ενα 'βυζι' το καουτσουκ, ειχε δηλαδη αρχισει να χωριζει το ελαστικο απ το μεταλλικο μερος.
-Σχεδον ολα τα ρουλεμαν, τροχαλιες, ραουλα των βοηθητικων οπως αντλια υδραυλικου, alternator κλπ αλλαγη γιατι με τον καιρο κολλαγανε και κανανε θορυβο.
-Δυο φορες η μιζα ολικη επισκευη, εννοειται οτι γι αυτη τη δουλεια θελει ξηλωμα της που δεν ειναι και τοσο ευκολη δουλεια.
-Οι λαμπες πορειας 2 ή τρεις φορες ολα αυτα τα χιλιομετρα και χρονια. Καλα νομιζω καθως τα εχω τα φωτα αναμμενα και μερα και Γερμανια και Ευρωπη γενικα τα ειχα υποχρεωτικα, οποτε ειναι οι λαμπες που εχουν τις περισσοτερες ωρες λειτουργιας.
-Η ασφαλεια του ρευματοδοτη στη κεντρικη κονσολα εχει καει 2 φορες.
-Εχω αλλαξει κομματι της υδραυλικης κρεμαγιερας λογω διαρροης υγρου απο τα 'μαρκουτσια' της.
-Καινουριο σετ τσιμουχες του καλυματος των βαλβιδων (ψευτοκαπακου), λογω διαρροης λαδιου απ τις μεσα τσιμουχες στις φωλιες των μπουζι
-Το λαμπακι στο ντουλαπακι δεν αναβε λογω του οτι ειχαν ανοιξει οι επαφες που το κραταγαν και του εδιναν ρευμα, με το χερι εφερα τα λαμακια λιγο πιο κοντα και οκ τοτε.
-Αλλη προσφατη βλαβη η διατρηση του σωληνα φρεον απο σωληνα ζεστου νερου καλοριφερ ο οποιος με τη σειρα του 'πηδηξε' απ τα κλιπς-στηριγματα του και γι αυτο ηρθε σε επαφη και 'εφαγε' τον αλουμινενιο σωληνα φρεον και με την τριβη τον τρυπησε. Αλλαγη σωληνων, ψυκτικου υγρου, φρεον, ψυκτελαιου και κλιπς.
-Αλλαγη βολαν, ειχε αποκτησει ελευθεριες και εκανε θορυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-02-12, 00:25
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
-Δυο φορες ισιωμα οι μπροστινες ζαντες και αρκετες ζυγοσταθμισεις και ευθυγραμμισεις. Τα ισιωματα ισως να μην ηταν απαραιτητο καθως και πολλες αυθυγραμμισεις-ζυγοσταθμισεις ηταν χαλια, παλι λανθασμενες επιλογες συνεργειων...

Τωρα απο θεματα σερβις εκτος των 'κλασσικων' εχω αλλαξει εμπρος 2 φορες δισκους και πισω μια φορα.
Οι αφτερμαρκετ που εβαλα την πρωτη φορα Zimmermann δε βγηκαν ισαξιοι των μαμα, οποτε τις επομενες αλλαγες εβαλα ξανα μαμα μπρος πισω, λιγο ακριβοτεροι αλλα σαν ΟΕΜ ειδικα στα (στανταρ) φρενα, δε νομιζω να βρω, οποτε γνησιοι BMW κι εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ειδικα στα φρενα τσιγκουνιες δε κανω και δε πρεπει να γινονται.
Τακακια εχω βαλει 2 φορες αφτερ μαρκετ Textar και κανα δυο ακομα Ferodo. Σε αποδοση επισης σα τα μαμα κανενα αλλα τα Ferodo σιγουρα βγαζουν λιγοτερο τριβιδι και υπο συνθηκες τριζουν κατα τι λιγοτερο απ τα μαμα.
-Επισης ειχα προβληματα με τους αισθητηρες φθορας τους αφτερμαρκετ της ΑΤΕ. Λιγο πριν το σερβις και αμα κουραζονταν τα φρενα εβγαινε ενδειξη στο BC για αμεσο σερβις φρενων, ενω τα τακακια ειχαν ακομα ψωμι. Ισως να επηρεαζονταν απ την εντονη θερμοτητα. Με τους μαμα αιθητηρες παλι ξενοιασα.
Εχω αλλαξει και μια φορα λαδι σε διαφορικο και κιβωτιο. Καποια στιγμη στο μελλον θα το ξαναλλαξω.
Αμορτισερ εχω αλλαξει 2 φορες, τη μια με μαμα νορμαλ που ειχα, τη 2η μου τη βαρεσε, τα σκασα και αλλαξα ΟΛΗ την αναρτηση με μαμα 'Μ' μεχρι τελευταια βιδα και ροδελα, λογικα ειμαι ξανα για αμορτισερ αλλα οχι αμεσα ομως, εχουν ακομα ψωμι. Σε τελευταιο ελεγχο που εγινε βρηκαν λιγο μαλακα τα σινεμπλοκ μπροστα αλλα οχι να χρηζουν αμεσης αντικαταστασης. Καποια στιγμη στο μελλον κι αυτα.
-Να σημειωσω πως κατα την αλλαγη της αναρτησης με την 'Μ' δε μπορουσε να βγει ενα αμορτισερ απ τα μπροστινα γιατι μαλλον καποιος ασχετος ή το χε στραβωβιδωσει ή του χε μαμησει στο σφιξιμο κατα τη προηγουμενη αλλαγη που ειχε γινει σε εξουσιοδοτημενο. Βγηκε με τα χιλια ζορια, αφου το παξιμαδι ασφαλειας ειχε 'κουρεψει' σπειρωματα και χαλασε και το πιατελο του για να βγει και αποτελεσμα αλλαγη και του πιατελου.
Αλλο μη προβλεπομενο σερβις που εχω κανει ειναι αλλαγη φιλτρου βενζινης, αλλαζεται μαζι με το ρυθμιστη πιεσης και δεν ειναι φτηνο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-02-12, 00:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Στις φθορες να συμπληρωσω σκουριες στην εξατμιση, τελικο καζανακι, σωληνας και αποληξη. Το τελικο καζανακι αλλαχτηκε μεσα στον πρωτο κιολας χρονο με μαμα σπορ καζανακι ανοξειδωτο που εδινε η BMW γι αυτο το μοντελο. Και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα, λιγο, ελαχιστα καλυτερο ηχο και...σκουρια free!
Σκουριες μετα τον πρωτο Γερμανικο χειμωνα και τ αλατια απεκτησαν και οι δαγκανες. Αυτες βαφτηκαν στην Ελλαδα μαυρες οποτε λυθηκε και αυτο το οπτικο θεμα.
Σε αμαξωμα, πατωμα, μηχανη οτι δεν ηταν ανοξειδωτο σκουριασε, πιο πολυ ροδελιτσες και βιδες, παξιμαδια και οτι ηταν ανοξειδωτο/αλουμινιο 'θολωσε', εγινε πιο τραχυ στην υφη και εχασε τη γυαλαδα του οπως μπλοκ μηχανης, ειδικα το εμπρος μερος και alternator.
Κατι που ειδα και με ανυσηχησε λιγακι να σας πω την αληθεια ηταν σκουρια στην τραβερσα του εμπρος προφυλακτηρα στα σπειρωματα που βιδωνει ο κρικος ρυμουλκυσεως εμπρος. Θα μου πειτε εκει δε το βλεπει κανεις αλλα δεν ειναι θεμα οπτικο αλλα πιο σοβαρο για μενα καθως αυτο ειναι βασικο δομικο κομματι του αμαξωματος! Γι αυτο τι λετε να κανω, να το ψαξω πιο πολυ, ν αρχισω να ξηλωνω προφυλακτηρες για να δω ολη τη μετωπη με τα ραμφη κλπ πως ειναι απο σκουριες?! Παντως ο χωρος της μηχανης φαινεται οκ απο σκουριες, τα κυριως κομματια του αμαξωματος εννοω...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-02-12, 00:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Στο εσωτερικο φθορες ειχα στο καθισμα του οδηγου, στο κατω μερος η δερματινη ειχε σκασει, το ιδιο και η φουσκα του λεβιε ταχυτητων. Αρχικα επιδιορθωθηκαν σε γνωστο μαγαζι για ταπετσαριες αυτοκινητων. Στο καθισμα μπηκε νεο αφρολεξ αφου ειχε 'κατσει' το μαμα και νεα δερματινη και φτιαχτηκε και νεα φουσκα. Αργοτερα φουσκα και λεβιες αλλαχτηκαν με γνησιο 'Μ'. Το καθισμα παρεμεινε ως εχει, κραταει ακομα αν κι εχει 'γυαλισει' λιγο η δερματινη, τουλαχιστον δεν εχει σκιστει ακομα. Φθορα εχει και το μεσαιο κομματι του καθισματος οδηγου κατω που ειναι απο υφασμα sensatec. Τουλαχιστον δειχνει οτι η φθορα δε συνεχιζει αλλο ουτε δειχνει σημαδια πιθανου σκισιματος, απλα σα να εχει ξεθωριασει λιγο το χρωμα του υφασματος.
Φθορες ειχα και σε πολλα πλαστικα στο εσωτερικο οπως το καλυμα του καντραν και σχεδον σε ολα τα μπροστινα trims, χειρολαβες, διακοπτες παραθυρων, αεραγωγοι, ακομα και το καπακι απ το ασφαλειοκουτι κλπ. Τα εχω αλλαξει σχεδον ολα με καινουρια γιατι καποια ειχαν ερθει σε αθλια κατασταση και μου την εδινε να τα βλεπω ετσι ξεφλουδισμενα και γρατζουνισμενα. Εν μερει γι αυτη τη καταντια των πλαστικων εφταιγε η κακη ποιοτητα των πρωτων σειρα 1 παραγωγης, αλλά και αλλοι λογοι οπως απροσεξιες δικες μου με κλειδια, γυναικες με νυχια, και χρηση ισχυρων καθαριστικων ιδιως σε πλυντηρια αυτοκινητων και καταστηματων περιποιησης αυτοκινητου. Παντως αυτα που εβαλα μετα καινουρια και γνησια, εβλεπες οτι ειχαν αλλαξει τα υλικα με πιο ποιοτικα και λογικα πιο ανθεκτικα, θα δειξει ο καιρος. Ηδη εχω καποια γρατζουνισμενα παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-02-12, 00:34
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Το ξερω οτι εγραψα πολυ πραμα, ισως κουραστικο και βαρετο, αλλα ειναι μια συνοψη της ιστοριας του αυτοκινητου ως τωρα. Επειδη ειναι μια ωρα περασμενη μπορει να ξεχασα και καποια πραγματα, οτι θυμηθω θα το γραψω σε νεα ποστ.
Θεωρειστε το κατι σαν...long term test, σε αληθινες συνθηκες ομως και χωρις καμια υπονοια διαφημισης ή δυσφημισης, απλα γεγονοτα, χρηση, φθορα, βλαβες, αποκατασταση, προληψη, συντηρηση σε ολες πραγματικα τις συνθηκες. Αν διαβαζει και κανεις απ τη BMW ελευθερα μπορει να χρησιμοποιησει αυτα τα στοιχεια οπως νομιζει!
Και οποιος θελει απ το φορουμ ρωταει ελευθερα εννοειται οτι γουσταρει σχετικα με το αυτοκινητο ετσι, ευχαριστως να απαντησω αν μπορω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-02-12, 00:48
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Πολύ ωραίο και καθόλου βαρετό.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-02-12, 01:30
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
καποια προβλημα που αναφερεις δεν ειναι προβληματα. Ειναι φυσιολογικη φθορα.

Καποια παλι που αναφερονται ως φθορα ειναι μαλλον κακη ποιοτητα αναλωσιμων.

Καποια προβληματα παλι εμενα θα με εκαναν να πουλησω το αμαξι.

Σε χρηματα ποσο υπολογιζεις να εχεις δωσει σε βλαβες λογω κακης ποιοτητας? πανω κατω 5000?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-02-12, 01:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
καποια προβλημα που αναφερεις δεν ειναι προβληματα. Ειναι φυσιολογικη φθορα.

Καποια παλι που αναφερονται ως φθορα ειναι μαλλον κακη ποιοτητα αναλωσιμων.

Καποια προβληματα παλι εμενα θα με εκαναν να πουλησω το αμαξι.

Σε χρηματα ποσο υπολογιζεις να εχεις δωσει σε βλαβες λογω κακης ποιοτητας? πανω κατω 5000?
Πραγματικα δε ξερω και να σου πω την αληθεια δε θελω καν να ξερω! Γιατι αμα τα βαλω κατω και τα υπολογισω, οπως ειναι μπλε θα παρω φορα και θα το φουνταρω απο κατω στο λιμανι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.