Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-02-12, 23:45
Το avatar του χρήστη kostas1.6
kostas1.6 Ο χρήστης kostas1.6 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2011
Μηνύματα: 53
kostas1.6 is on a distinguished road
Αν σκοπεύεις να κάνεις 500 χιλιόμετρα μετά την ανκόνα, η συμβουλή μου είναι να μην την τσιγγουνευτείς την καμπίνα. Είναι πολλές οι 23 ώρες στο πλοίο χωρίς ύπνο, ακόμη και σε υπνόσακο να την πέσεις στη μοκέτα δε θα είσαι στην κατάσταση που πρέπει για να συνεχίσεις με άνεση το ταξίδι σου. Επίσης, από Ανκόνα να έχεις υπόψη σου ότι είναι πιθανό να ξεκινήσεις ουσιαστικά το ταξίδι σου καμιά δυο ώρες μετά την ώρα που φτάνει το πλοίο, γιατί το λιμάνι ώρες ώρες τιγκάρει στις νταλίκες και έχει αρκετή κίνηση μέχρι να βγείς εθνική.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-02-12, 06:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas1.6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκοπεύεις να κάνεις 500 χιλιόμετρα μετά την ανκόνα, η συμβουλή μου είναι να μην την τσιγγουνευτείς την καμπίνα. Είναι πολλές οι 23 ώρες στο πλοίο χωρίς ύπνο, ακόμη και σε υπνόσακο να την πέσεις στη μοκέτα δε θα είσαι στην κατάσταση που πρέπει για να συνεχίσεις με άνεση το ταξίδι σου. Επίσης, από Ανκόνα να έχεις υπόψη σου ότι είναι πιθανό να ξεκινήσεις ουσιαστικά το ταξίδι σου καμιά δυο ώρες μετά την ώρα που φτάνει το πλοίο, γιατί το λιμάνι ώρες ώρες τιγκάρει στις νταλίκες και έχει αρκετή κίνηση μέχρι να βγείς εθνική.
+1 για καμπινα, οντως αμα δεν εχεις καπου ενα κρεβατι να κοιμηθεις σαν ανθρωπος μεταα θα σαι κομματια, σκεψου απο Πειραια Κρητη και το αναποδο χωρις καμπινα και ειναι κουραστικο, ποσο δε αμα εισαι και μια μερα μεσα σε καραβι. Για πηξιμο στο λιμανι παντως δε μου ειχε τυχει ποτε οσες φορες περασα κι εγω απο εκει, ειδικα τωρα που εχουν φτιαξει και τα εργα που σε βγαζει πιο γρηγορα απο λιμανι Autostrada δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα φευγοντας απ το λιμανι.
Κι ετσι για την ιστορια, ο κεντρικος δρομος μπροστα στο λιμανι, σα να λεμε Αγ Διονυσιου στον Πειραια, στην Ανκονα εχει το ονομα ενος Ελληνα και μαλιστα Χιωτη!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-02-12, 07:50
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas1.6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκοπεύεις να κάνεις 500 χιλιόμετρα μετά την ανκόνα, η συμβουλή μου είναι να μην την τσιγγουνευτείς την καμπίνα. Είναι πολλές οι 23 ώρες στο πλοίο χωρίς ύπνο, ακόμη και σε υπνόσακο να την πέσεις στη μοκέτα δε θα είσαι στην κατάσταση που πρέπει για να συνεχίσεις με άνεση το ταξίδι σου. Επίσης, από Ανκόνα να έχεις υπόψη σου ότι είναι πιθανό να ξεκινήσεις ουσιαστικά το ταξίδι σου καμιά δυο ώρες μετά την ώρα που φτάνει το πλοίο, γιατί το λιμάνι ώρες ώρες τιγκάρει στις νταλίκες και έχει αρκετή κίνηση μέχρι να βγείς εθνική.
Το γνωρίζω και εχεις απόλυτο δίκιο.Ετσι ηταν το αρχικό πλάνο αλλα μόλις βγήκε το πρωτο budget αλλαξα γνωμη....Ειμαστε δυο ατομα και ξεφευγει κατα πολύ...Σκεψου οτι προσπαθω να συρικνώσω το κόστος για να τα καταφερω να το κανω το ταξίδι τελικά.Αφού ειχα εξετασει και το ενδεχόμενο να ταξιδεψω Πατρα-Μπαρι για να γλυτωσω καποιες ωρες πλευσιμες τις οποιες ομως θα τις αναπλήρωνα στο δρόμο.Τελικά το εισητηριο ειναι σχεδον ιδιο ειτε πας Μπαρι ειτε Ανκόνα και τα εξοδα της βενζινης ουσιαστικά τα κερδιζω!!Τι να κανεις ....φτωχια!!
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-02-12, 07:53
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 για καμπινα, οντως αμα δεν εχεις καπου ενα κρεβατι να κοιμηθεις σαν ανθρωπος μεταα θα σαι κομματια, σκεψου απο Πειραια Κρητη και το αναποδο χωρις καμπινα και ειναι κουραστικο, ποσο δε αμα εισαι και μια μερα μεσα σε καραβι. Για πηξιμο στο λιμανι παντως δε μου ειχε τυχει ποτε οσες φορες περασα κι εγω απο εκει, ειδικα τωρα που εχουν φτιαξει και τα εργα που σε βγαζει πιο γρηγορα απο λιμανι Autostrada δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα φευγοντας απ το λιμανι.
Κι ετσι για την ιστορια, ο κεντρικος δρομος μπροστα στο λιμανι, σα να λεμε Αγ Διονυσιου στον Πειραια, στην Ανκονα εχει το ονομα ενος Ελληνα και μαλιστα Χιωτη!
Τι να κάνω Γιαννη φίλε μου....περιορισμένο μπατζετ σημαινει περισσότερη ταλαιπωρεία...εν γνωση μου πάντα!!!
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-02-12, 08:07
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zami Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου Dimpass υπαρχει περιπτωση να θυμασαι(χοντρικα παντα)το υψος των ιταλικων διοδιων ;δεν μπορω να καταλαβω απο το νετ...Για να κανω λιγο πιο ακριβες το budget(aφου με κατατοπισε ο Ε36Rules!!!)
Μπήκαμε Ανκόνα στην Autostrada και βγήκαμε για Αυστρία στο Brennero Περίπου 600χιλιόμετρα κάναμε δώσαμε κάτι λιγότερο από 40 € !
Ο δρόμος ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΚΑΛΟΣ ! Καλός σε σημείο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-02-12, 08:10
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Έχεις Cruise control ? Αν ναι χρησιμοποίησέ το και δεν θα πιστέψεις πόσο θα πέσει η κατανάλωση !
Βάλτο ανάλογα το όριο και τους άλλους οδηγούς !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-02-12, 10:41
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπήκαμε Ανκόνα στην Autostrada και βγήκαμε για Αυστρία στο Brennero Περίπου 600χιλιόμετρα κάναμε δώσαμε κάτι λιγότερο από 40  !
Ο δρόμος ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΚΑΛΟΣ ! Καλός σε σημείο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ !
Ευχαριστώ.εχω κάνει τον προυπολογισμό και εχω υπολογίσει για διοδια απο Ανκόνα(ΙΤ) μεχρι Calais (FRA) 120€ ...Υποθετω οτι θα είμαι πολύ πολύ χαμηλώτερα αλλα ας υπάρχει στο προυπολογισμό...
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-02-12, 15:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπήκαμε Ανκόνα στην Autostrada και βγήκαμε για Αυστρία στο Brennero Περίπου 600χιλιόμετρα κάναμε δώσαμε κάτι λιγότερο από 40 € !
Ο δρόμος ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΚΑΛΟΣ ! Καλός σε σημείο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ !
Την εχω κανει αυτη τη διαδρομη 2 φορες και τις 2 απο Βορρα προς Νοτο. Η μια ηταν με πολυ καλες συνθηκες ανοιξη του '05. Η αλλη, και τελευταια διαδρομη στην πολιτισμενη Ευρωπη λογω επαναπατρισμου μου ηταν προπαραμονες Χριστουγεννων του '06 και ηταν ισως απ τις δυσκολοτερες συνθηκες που ειχα οδηγησει ποτε στη ζωη μου. Με το που κατηφορισε μετα το 'Brenner Pass', με πηγε ΟΛΗ τη διαδρομη εως και το λιμανι της Ανκονα παγωμενη ομιχλη! Θερμοκρασιες απο -5 εως -2 και στο τελος κοντα στο 0 με +1 και ομιχλη να την κοβεις με μαχαιρι! Δεν εβλεπα περαν του καπω μου! Ειχα και παγοποιηση της υγρασιας σε καθρεφτες και μετωπη, ειχαν παγωσει και τα πιτσιλιστιρια των παρ μπριζ, στο τελος που 'ζεστανε' λιγο αρχισαν να ξεκολλανε κομματια παγου απ τη μετωπη και να σκανε πανω στο παρ μπριζ...περιπετεια! Σε δρομο με οριο 130 πηγαινα με 50! Ευτυχως την εκανα ξημερωματα και δεν ειχε καθολου κινηση. Μου ετυχε κι ενας 'καραμπινιερος' με περιπολικο με φωτα, φαρους κλπ να με προσπερασει κομματια και συν τις αλλοις την ωρα που περναγε, εκοψε λιγο και μου εριξε εναν πλαινο προβολεα που ειχε στο περιπολικο, μεσα στα μουτρα μου! Τι κοπανοι αυτοι οι Ιταλοι, ειχα που ειχα την ομιχλη με τυφλωσε κι αυτος ο βλακας με το προβολι, στιγμιαια εβλεπα αστρακια! Πως δε καρφωθηκα πισω απο κανα φορτηγο!
Γι αυτο θελει προσοχη και στις ομιχλες, για μενα ειναι πιο υπουλες κι απο χιονι ή παγο...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-02-12, 15:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zami Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να κάνω Γιαννη φίλε μου....περιορισμένο μπατζετ σημαινει περισσότερη ταλαιπωρεία...εν γνωση μου πάντα!!!
Γι αυτο ΜΗΝ αγορασεις φαγητο, καφεδες, νερα, αναψυκτικα στο καραβι! Θα τα πληρωσεις κανονικα ΄βαπορισια' που λεμε! Κανε κουμαντο να εχεις νερο, καφεδες, σεηκερ, ξηρα τροφη για να τη βγαλεις γιατι επανω στα καραβια ειναι πανακριβα! Εαν καπνιζεις μπορεις να αγορασεις αφορολογητα τσιγαρα αφου ανοιχτειτε μετα την Ηγουμενιτσα στα διεθνη υδατα. Δικαιουστε 1 κουτα ανα ατομο, βεβαια αν θελετε κι αλλα.... με πμ κολπακι για να αγορασετε περισσοτερα οχι παρανομα, παρατυπα θα το λεγα! Παντως στην Ευρωπη τα τσιγαρα κοστιζουν ακριβα λογω φορολογιας.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-02-12, 18:48
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις Cruise control ? Αν ναι χρησιμοποίησέ το και δεν θα πιστέψεις πόσο θα πέσει η κατανάλωση !
Βάλτο ανάλογα το όριο και τους άλλους οδηγούς !
Εχω cruise control αλλα δεν σκοπευα να το χρησιμοποιησω και πολυ,παρα μονο για ξεπιασιμο αφου στο Ταξιδι Αθηνα /Θεσσαλονικη που κανω συχνα δεν νομιζω οτι βοηθαει στην καταναλωση....ισα-ισα,κρατωντας παντα σταθερη ταχυτητα νομιζω πως την αυξανει λιγο
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.