Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-15, 12:32
FAIAKAS Ο χρήστης FAIAKAS δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-10-2015
Μηνύματα: 8
FAIAKAS is on a distinguished road
328

Καλημέρα! Έχω μια Ε46 328 και θέλω να βελτιώσω φρένα και μετάδοση! Μπροστά έχω βάλει μεταχειρισμένα δαγκάνες και δίσκους από Μ3, αλλά μετά από 2-3 δυνατά φρεναρίσματα αρχίζει να τρέμει το τιμόνι... Πιθανότατα είναι στραβοί οι δίσκοι... Καμιά ιδέα για να φτιάξω ένα σύστημα χωρίς να χαλάσω πολλά?!? - Επίσης με απασχολεί η μετάδοση όχι τόσο λόγω σασμάν - πεντάρι - αλλά κυρίως λόγω διαφορικού, το οποίο είναι θεόμακρο (3.07)! Θα ήθελα ένα πιο κοντό και μπλοκέ κι αργότερα ίσως ένα 6άρι σασμάν. Έχει βρει κανείς μπλοκέ για Ε46? Όπου κι αν έχω ρωτήσει η απάντηση είναι αρνητική... Μια λύση είναι της Μ3, αλλά οι απόψεις διίστανται σχετικά με το αν ταιριάζει ή όχι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-15, 13:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FAIAKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Έχω μια Ε46 328 και θέλω να βελτιώσω φρένα και μετάδοση! Μπροστά έχω βάλει μεταχειρισμένα δαγκάνες και δίσκους από Μ3, αλλά μετά από 2-3 δυνατά φρεναρίσματα αρχίζει να τρέμει το τιμόνι... Πιθανότατα είναι στραβοί οι δίσκοι... Καμιά ιδέα για να φτιάξω ένα σύστημα χωρίς να χαλάσω πολλά?!? - Επίσης με απασχολεί η μετάδοση όχι τόσο λόγω σασμάν - πεντάρι - αλλά κυρίως λόγω διαφορικού, το οποίο είναι θεόμακρο (3.07)! Θα ήθελα ένα πιο κοντό και μπλοκέ κι αργότερα ίσως ένα 6άρι σασμάν. Έχει βρει κανείς μπλοκέ για Ε46? Όπου κι αν έχω ρωτήσει η απάντηση είναι αρνητική... Μια λύση είναι της Μ3, αλλά οι απόψεις διίστανται σχετικά με το αν ταιριάζει ή όχι...
Τα φρένα σου ήταν πολύ καλά εξαρχής..
Δεν είναι στραβοί οι δίσκοι όταν μετά απο 3 φρεναρίσματα σου παρουσιάζει το πρόβλημα..
Θα έπρεπε να στο κάνει συνέχεια, απο το πρώτο φρενάρισμα..
Σαν σύσταση προσοχής, σου ζητώ να δείς ΑΜΕΣΑ καλά τους δίσκους μήπως έχουν ράγισμα..
Υπάρχουν συστήματα φρένων απο μια ισπανική εταιρία, είναι αναβάθμιση των φρένων της Μ3, είναι πολύ καλά, αλλά κόστιζαν πρίν 3 χρόνια κοντά στις 3.000 ευρώ...
Οι δίσκοι μόνο, έκαναν 400 ευρώ το τεμάχιο..
Δεν νομίζω οτι ζητάς κάτι τέτοιο..
Μπλοκέ διαφορικό η Ε46 δεν έχει, υπάρχουν κάποιες λύσεις απο άλλες εταιρίες, κοντά στα 1800 ευρώ το διαφορικό αν θυμάμαι καλά..
Νομίζω πως όπως στο δικό μου, έτσι και στο δικό σου, ενώ υπάρχει κιβώτιο εξάρι που κάθεται λουκούμι στο μοτέρ, δεν συνεργάζεται με τον εγκέφαλο και δεν παίζει μπάλα..
Αλλά δεν είμαι σίγουρος για εσένα, για το δικό μου είμαι σίγουρος πως δεν παίζει..
Θα σου απαντήσουν και τα παιδιά που ξέρουν καλά το θέμα...
Εγώ είμαι λίγο ασχετούλης..
Καλά ποσταρίσματα και καλώς ήρθες..

Υ.Γ. τα φρένα σου είναι ήδη κορυφαία..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-15, 13:53
spyros e46 Ο χρήστης spyros e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-05-2013
Μηνύματα: 172
spyros e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FAIAKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Έχω μια Ε46 328 και θέλω να βελτιώσω φρένα και μετάδοση! Μπροστά έχω βάλει μεταχειρισμένα δαγκάνες και δίσκους από Μ3, αλλά μετά από 2-3 δυνατά φρεναρίσματα αρχίζει να τρέμει το τιμόνι... Πιθανότατα είναι στραβοί οι δίσκοι... Καμιά ιδέα για να φτιάξω ένα σύστημα χωρίς να χαλάσω πολλά?!? - Επίσης με απασχολεί η μετάδοση όχι τόσο λόγω σασμάν - πεντάρι - αλλά κυρίως λόγω διαφορικού, το οποίο είναι θεόμακρο (3.07)! Θα ήθελα ένα πιο κοντό και μπλοκέ κι αργότερα ίσως ένα 6άρι σασμάν. Έχει βρει κανείς μπλοκέ για Ε46? Όπου κι αν έχω ρωτήσει η απάντηση είναι αρνητική... Μια λύση είναι της Μ3, αλλά οι απόψεις διίστανται σχετικά με το αν ταιριάζει ή όχι...
Καλησπέρα. Εχω το ιδιο μοτερ και με ενδιαφερει πολυ και εμενα για διαφορικο μπλοκε. Υπάρχουν και κάποιοι εδω στην Ελλάδα που σου κανω το ελεύθερο σε μπλοκε με λιγοτερα χρηματα. Νομιζω οτι το βήμα στο 328 ε46 ειναι 2.93 με ενα 3.15 πιστευω οτι ειναι πολυ καλα. Υπάρχει ένα ποστ που αναφέρουν το όνομα αυτου που κανει την δουλεια ειναι ενας στην θεσσαλονικη ή καπου εκει κοντα. Αν τον ξερει κάποιος ας μας πει..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-15, 23:28
spyros e46 Ο χρήστης spyros e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-05-2013
Μηνύματα: 172
spyros e46 is on a distinguished road
http://m.ebay.com/itm/BMW-E46-E34-E3...563?nav=SEARCH μια ερώτηση αυτό το διαφορικό παίζει να μπαίνει στο ε46 328 κουπέ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-15, 02:00
FAIAKAS Ο χρήστης FAIAKAS δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-10-2015
Μηνύματα: 8
FAIAKAS is on a distinguished road
Για τα φρένα σκεφτόμουν - αν οι δίσκοι έχουν πρόβλημα - μια αναβάθμιση με ενδεχομένως καλύτερους δίσκους ή και τακάκια... Ένας φίλος με Μ3 μου είπε ότι μπορεί να έχουν 'κλείσει' οι τρύπες απ' τη βρωμιά κι απλά μπορεί να θέλουν καθάρισμα! Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο? ------ Με το μπλοκέ υπάρχει μια σχετική δυσκολία... Καλή η τιμή στο e-bay, αλλά κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-15, 06:20
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://m.ebay.com/itm/BMW-E46-E34-E3...563?nav=SEARCH μια ερώτηση αυτό το διαφορικό παίζει να μπαίνει στο ε46 328 κουπέ?
Αυτο το μπλοκε δεν σας κανει γιατι ειναι για μεγαλο καβουκι ( 210 mm ) εσεις θελετε για μεσαιο καβουκι ( 188 mm ) .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-15, 14:33
Το avatar του χρήστη JiMk
JiMk Ο χρήστης JiMk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-08-2004
Μηνύματα: 41
JiMk is on a distinguished road
Φίλε υπάρχει διαφορικό 3.38 από αυτόματο 330, σε ενδιαφέτει ανταλλαγή με το δικό σου;

Πόσα χλμ έχει το διαφορικό σου;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-15, 01:54
FAIAKAS Ο χρήστης FAIAKAS δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-10-2015
Μηνύματα: 8
FAIAKAS is on a distinguished road
Καλησπέρα φίλε μου, αν είναι μπλοκέ ναι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.