Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-10, 02:14
Το avatar του χρήστη promitheas81
promitheas81 Ο χρήστης promitheas81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2009
Μηνύματα: 146
promitheas81 is on a distinguished road
Exclamation Μετατροπή σε μ3 ε46 απο 330

Γειά σας καλοί μου φίλοι,
Έχω ένα ε46 330 και μου έχει μπεί το μικρόβιο να το μετατρέψω σε Μ3. Είναι το όνιρό μου κα έχω πάρει την απόφαση να το πραγματοποίσω. Έχω βρεί το τροπετάκι και ότι χρειάζομαι , αλλά προβληματίζομαι για το άν θα μπορέσω να το δηλώσω. Μπήκα στο σαιτ του υπουργείου και διάβασα τις προυποθέσεις. Το 25 % των κυβικών φυσικά το καλύπτω αλλά με αγχώνει κάτι που διάβασα σχετικά με τους ρύπους.Οτι και καλά αν αλλάξεις μοτέρ θα πρέπει να εχει ίδιους ή λιγότερους ρύπους.
Έχει κάποιος απο εσάς γνώση σχετικά?
Θα μπορέσω να το δηλώσω, ή όχι?
Κάτι ακόμα, τι κατανάλωση λαδιού κ βενζίνάς έχετε δεί εσείσ; (18αρες ζάντες, το μοτέρ που σκέφτομαι είναι smg με 110000χλμ 2004 )
Ευχάριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-10, 11:22
Το avatar του χρήστη moutris
moutris Ο χρήστης moutris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Μηνύματα: 38
moutris is on a distinguished road
Smile

Καλημέρα!Απ'ότι ξερω η μετατροπή σου για να δουλέψει θα χρειαστούν αρκετά κοψίματα στο αμαξωμα!Είναι ένα θέμα που θεωρώ ότι πρέπει να σε απασχολήσει!Απ'την άλλη η κατανάλωση στον S54 δεν είναι τόσο φοβερό.Το ζήτημα είναι άλλο.Ίσως είναι καλύτερα να κάνεις την κίνηση σου όταν θα νιώθεις πιο έτοιμος οικονομικα να στηρίξεις το αυτοκίνητο είτε είναι μετατροπή είτε εργοστασιακό!Αυτά!
__________________

Great minds always think alike...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-10, 12:10
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Cool .....

Aν δεν το φουσκωσεις το αμαξι με το λουκ της Μ3 Ε46 τοτε δεν θες κανενα κοψιμο στο σασι παρα μονο μια custom εξατμιση με διπλη αποληξη,αν θες να βαλεις την τετραπλη αποληξη στο τελος πρεπει να βαλεις και το πατωμα στο πορτ-μπαγκαζ (εκει θελει κοψε-ραψε).Για τα χλμ του μοτερ μην πιστευεις ουτε κουβεντα......ειναι σχεδον σιγουρο οτι τα χλμ ειναι πολυ παραπανω ειδικα αν το μοτερ και τα υπολοιπα ειναι σε κουτες και παλετες.Απο βενζινη το αμαξι καιει τα ματια του μεσα στην πολη (ειδικα τωρα που πηγε 1,5 ευρω και λενε οτι θα σκαρφαλωσει στα 2 ευρω στο μελλον) και λιγοτερο με χαλαρη οδηγηση στην εθνικη.Απο καταναλωση λαδιου ειναι που θα πεσεις και το παρελθον του κινητηρα που σημαινει οτι τραβας απο την κληρωτιδα λαχειο.Γενικα αν δεν εχεις κανει τα κουμαντα σου οικονομοτεχνικα στο λεω ετσι λαικα μην τον βαλεις τον κινητηρα γιατι πρεπει να υπολογιζεις και απροσμενες εκπληξεις (ζημιες,σπασιματα κτλ).Αν εισαι οριακα απο οικονομικη αποψη ξεχνα το κατα την γνωμη μου.....για το θεμα της χρονολογιας του κινητηρα το τσεκαρες με τον αριθμο του κινητηρα η ετσι σου ειπε ο πωλητης????Γενικα προσεχε τις συναλλαγες με τους εμπορους ανταλλακτικων μιας και ειναι πολυ πιθανο (σιγουρο για εμενα) οτι ειναι απο κλεμμενο αμαξι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-10, 12:38
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Ξέρω οτι μπορεί να είσαι δεμένος με το αυτοκίνητο σου και να είναι καθαρό απο κάθε άποψη, όμως υπολόγισε μηπως συμφέρει απο οικονομικής(μεταπώληση, συνεργεία) και λειτουργικής (αξιοπιστία, βλάβες, ιστορικό) άποψης να δώσεις το 330 και τη διαφορά και να πάρεις ενα γνήσιο Μ3.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-10, 12:45
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Οσο και να ξεφτυλιστηκαν τα Μ3 και εστω και αν με κανα 10ρικο μπορεις να κανεις το δικο σου Μ, δεν παυει να πρεπει να συντηρεις ενα αμαξι 90.000 ευρω στην ουσια.Αμα δεν εισαι ανετος οικονομικα ξανασκεψου το.Η καλουτερη λυση ειναι να το κανεις εξωτερικα Μ και να αφησεις τον κινητηρα διαμαντι επανω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-10, 14:05
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν το φουσκωσεις το αμαξι με το λουκ της Μ3 Ε46 τοτε δεν θες κανενα κοψιμο στο σασι παρα μονο μια custom εξατμιση με διπλη αποληξη,αν θες να βαλεις την τετραπλη αποληξη στο τελος πρεπει να βαλεις και το πατωμα στο πορτ-μπαγκαζ (εκει θελει κοψε-ραψε).Για τα χλμ του μοτερ μην πιστευεις ουτε κουβεντα......ειναι σχεδον σιγουρο οτι τα χλμ ειναι πολυ παραπανω ειδικα αν το μοτερ και τα υπολοιπα ειναι σε κουτες και παλετες.Απο βενζινη το αμαξι καιει τα ματια του μεσα στην πολη (ειδικα τωρα που πηγε 1,5 ευρω και λενε οτι θα σκαρφαλωσει στα 2 ευρω στο μελλον) και λιγοτερο με χαλαρη οδηγηση στην εθνικη.Απο καταναλωση λαδιου ειναι που θα πεσεις και το παρελθον του κινητηρα που σημαινει οτι τραβας απο την κληρωτιδα λαχειο.Γενικα αν δεν εχεις κανει τα κουμαντα σου οικονομοτεχνικα στο λεω ετσι λαικα μην τον βαλεις τον κινητηρα γιατι πρεπει να υπολογιζεις και απροσμενες εκπληξεις (ζημιες,σπασιματα κτλ).Αν εισαι οριακα απο οικονομικη αποψη ξεχνα το κατα την γνωμη μου.....για το θεμα της χρονολογιας του κινητηρα το τσεκαρες με τον αριθμο του κινητηρα η ετσι σου ειπε ο πωλητης????Γενικα προσεχε τις συναλλαγες με τους εμπορους ανταλλακτικων μιας και ειναι πολυ πιθανο (σιγουρο για εμενα) οτι ειναι απο κλεμμενο αμαξι.
Δε θα μπορουσε να διατυπωθει ωραιοτερη προσεγγιση συν του 6zylinder.....διοτι μετατροπη ε46 μ3 ειναι μια μαλακια....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-10, 14:20
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Πουλησε το 330 και παρε γνησιο Μ3
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-10, 14:25
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Κράτα φίλε μου το αμάξι σου μαμά και θα έχεις ένα γρήγορο και λειτουργικό αμάξι. Εάν μπλέξεις με μετατροπές, κόψε ράψε και αμφιβόλου ποιότητας ξένα μηχανικά μέρη, τελικά και πολλά χρήματα θα έχεις χάσει, και ένα προβληματικό αμάξι μπορεί να έχεις φτιάξει αλλά και στην ουσία Μ δεν θα έχεις. Για να κάνεις το 330 ακριβώς σαν Μ3 θέλεις τόσα χρήματα που θα έδινες για καλό μεταχειρισμένο γνήσιο Μ3.

Εάν το ονειρό σου είναι να έχεις Μ3, πάρε γνήσιο, μόνο τότε θα το έχεις πραγματοποιήσει.

Στα ερωτήματά σου, κατανάλωση λαδιού δεν έχει ένα καλό μοτέρ, τουλάχιστον εγώ έχω μηδενική. Από βενζίνη περίμενε μια κατανάλωση 15,5lt/100km σε γρήγορη βόλτα, και ναι στην κίνηση όντως καίει πολύ!!!
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-10, 12:12
Το avatar του χρήστη promitheas81
promitheas81 Ο χρήστης promitheas81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2009
Μηνύματα: 146
promitheas81 is on a distinguished road
Γειά σας φίλοι,
Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για την προσεγκιση του καθενός.
Όλα αυτα που μου είπατε είναι πολύτιμα, κα δεν σταματώ να τα επεξεργάζομαι.
Αυτές τις ημέρες έχω ξοδέψει 30Λίτρα βενζίνη σε τηλέφωνα.
Κάποιοι μου είπαν ότι η μετατροπή δε δηλώνετε, άλλος διεκπερεωτής στην Αττική μου είπε οτι θέλει πάνω απο 1500 Ευρ, όμως πέτυχα ενα τύπο στη Λιβαδειά ο οποίος μου είπε οτι γίνεται και με πολύ λιγότερα λαφτά. Τη Δευτέρα θα ξέρω ακριβώς, κάθε λεπτομέρια, οπότε θα σας μεταβιβάσω τη γνώση.
Οπότε τα λέμε πάλι τη Δευτέρα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-10, 17:25
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
τελικα το θρεντ το καταλαβαμε ολοι λαθος: εσυ εχεις αποφασισει να κανεις ο,τι ειναι να κανεις και το μονο που σε φρεναρει ειναι η γραφειοκρατια της μετατροπης....ολοι οφ τοπικ λοιπον....αλλα αντ' αλλων...


υγ. εννοειται πως ειναι δικαιωμα σου να ασελγησεις στο αμαξι σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.