Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-01-14, 16:32
leftbmw Ο χρήστης leftbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-01-2014
Μηνύματα: 15
leftbmw is on a distinguished road
οκ thanks θα περιμένω τις επόμενες κινήσεις της BMW και εάν το πορισμά τους είναι οι καθρέφτες τότε το αυτοκίνητο πωλείται
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-14, 16:45
leftbmw Ο χρήστης leftbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-01-2014
Μηνύματα: 15
leftbmw is on a distinguished road
Στο F/B page της BMW HELLAS ....βρήκα άλλον ένα συμπάχοντα...f30 η καλύτερη τριάρα της BMW σύμφωνα με τους πωλητές του δικτύου

ΑΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ Η BMW HELLAS ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΑ 120 Km/h ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΦΟΒΕΡΟΥΣ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΜΠΡΙΖ(ΑΠ'ΟΤΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΔΗΛΩΣΑΝ ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ

23 Δεκεμβρίου 2013 στις 11:04 π.μ.












BMW Hellas Καλησπέρα σας κύριε Βρέντα,
Προκειμένου να σας εξυπηρετήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, παρακαλούμε να μας αποστείλετε περισσότερες πληροφορίες, καθώς και τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου σας, στη διεύθυνση bmwcustomercare@bmwhellas.gr.
...Δείτε περισσότερα

31 Δεκεμβρίου 2013 στις 2:56 μ.μ.
.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-14, 22:02
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Είχα για 3 μέρες ένα F30 με 5700 περίπου χιλιόμετρα. Το πήγα αρκετές φορές πάνω από 120, μέχρι και 235 αλλά δεν άκουσα αεροδυναμικούς θορύβους. Υπάρχει κάποια μικρή πιθανότητα να μην είναι από τους καθρέφτες;
Και μη χέ..... η καλύτερη 3άρα ήταν η E46.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-14, 23:11
leftbmw Ο χρήστης leftbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-01-2014
Μηνύματα: 15
leftbmw is on a distinguished road
Δυστυχώς και σε ξένα phorums που μπήκα τα παράπονα ειναι πολλά για την f30 σχετικά με αεροδυναμικους θορύβους και μάλλον οφείλονται στους καθρεφτες και εν μέρει στην ηχομόνωση των μπροστινων θυρών, (προβλημα με τους λαστιχενιους οδηγους των παραθυρων) κρίμα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν το αξίζει . Τώρα για την Ε46 που λες .. γούστα ειναι αυτά. Κοινώς έχω ξενερωσει.


http://www.f30post.com/forums/showth...781339&page=14
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-01-14, 08:01
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leftbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας είμαι νέος στο forum, αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με την F30 που αγόρασα στις 24/12/2013, στο αυτοκίνητο μετά τα 110/120 χλμ ακούγετε δυνατός αεροδυναμικός θόρυβος που είναι πολύ έντονος μέσα στην καμπίνα, σαν να είναι ελαφρώς ανοιχτό κάποιο παράθυρο, ο ήχος εστιάζετε στο παρμπρίζ ή στις πόρτες οδηγού/συνοδηγού. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα? και εάν ναι πως έχει λυθεί?.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
φιλε μου πανε στην αντιπροσωπεια αμεσως να το δουνε ειναι ολοκενουργιο αμαξι !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-01-14, 08:03
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
2 είναι τα προβλήματα:

1. Αεροδυναμικός θόρυβος από τους τεράστιους καθρέπτες (οδηγία της ΕΕ δυστυχώς, δεν πρόκειται να μπουν μικρότεροι...σαν δορτηγό θα είναι πλέον όλοι οι καθρέπτες!!).

2. Κακή εφαρμογή του μπροστινού παρ-μπρίζ (το είχε και η F20 το πρόβλημα)...υπάρχει οδηγία (στις F20 τουλάχιστον) για αντικατάσταση στεγανοποίησης παρ-μπριζ ή και όλου του παρ-μπριζ.
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-01-14, 08:06
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leftbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς και σε ξένα phorums που μπήκα τα παράπονα ειναι πολλά για την f30 σχετικά με αεροδυναμικους θορύβους και μάλλον οφείλονται στους καθρεφτες και εν μέρει στην ηχομόνωση των μπροστινων θυρών, (προβλημα με τους λαστιχενιους οδηγους των παραθυρων) κρίμα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν το αξίζει . Τώρα για την Ε46 που λες .. γούστα ειναι αυτά. Κοινώς έχω ξενερωσει.


http://www.f30post.com/forums/showth...781339&page=14
φιλε μου οτι και να σου πουνε πες τους να το κανουνε να μην ακουγετε . και αμα σου πουνε δεν γινεται κτλπ κτπ στειλε μαιλ γερμανια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-01-14, 09:36
leftbmw Ο χρήστης leftbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-01-2014
Μηνύματα: 15
leftbmw is on a distinguished road
Καλημέρα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας,

[B]1. Αεροδυναμικός θόρυβος από τους τεράστιους καθρέπτες (οδηγία της ΕΕ δυστυχώς, δεν πρόκειται να μπουν μικρότεροι...σαν δορτηγό θα είναι πλέον όλοι οι καθρέπτες!!).[/B]

Νομίζω ότι τελικά ο θόρυβος οφείλετε κατά μεγάλο ποσοστό στην άστοχη σχεδίαση των καθρεφτών (υπάρχει μεγάλο κενό μεταξύ καθρέφτη και πόρτας, το οποίο θα πρέπει να ήταν "γεμάτο") και σε συνδυασμό με την μέτρια ηχομόνωση του αυτοκινήτου, ακούγετε έντονα στην καμπίνα. Δεν νομίζω ότι φταίει η Ε.Ε εάν η BMW, προφανώς λόγω κόστους άφησε να βγει στην παραγωγή μοντέλο με τέτοιο χοντρό ελάττωμα και τόσο μέτριας ποιότητας ηχομόνωση). Πάντως το θέμα είναι μεγάλο παντού, αφού σε όσα φορουμ μπήκα Αμερική, Αυστραλία, Καναδάς , uk κτλ κάνουν ακριβώς τα ίδια παράπονα με εμένα( απλά στα diesel μοντέλα είναι πιο υποφερτό, ίσως λόγω καλύτερης ηχομόνωσης) και δυστυχώς το πρόβλημα απλά μετριάζετε με τοποθέτηση καλύτερων τσιμουχών στις πόρτες και πιο σφιχτή ρύθμιση τους.

Παρεμπιπτόντως το CX 7 που είχα (εάν δεν ζούσα σ΄αυτή την χώρα δεν υπήρχε περίπτωση να το δώσω, για να πάρω f30) είχε όντως καθρέφτες φορτηγού, αλλά δεν ακουγόταν το παραμικρό ακόμα και στα 200+, κλάσεις καλύτερη ηχομόνωση

Τώρα για το εάν πρέπει να επιμείνω στην αντιπροσωπεία, ναι ok δεν είναι κάτι το δύσκολο , μετά την δοκιμή που κάναμε με το μισό τεχνικό team μέσα στο αυτοκίνητο , είναι πρόθυμοι ν' αλλάξουν το μισό αυτοκίνητο ( χαρακτηριστικά ο τεχν διευθυντής μου είπε, φίλε μου μετά την ήττα με τους πολλαπλασιαστές στα E92 και προηγ. 1 χάσαμε πολύ κόσμο) απλά φοβάμαι ότι επειδή πάνε στα τυφλά , μήπως τα πράγματα γίνουν χειρότερα.

Πάντως ειλικρινά δίνοντας κάποιος σχεδόν 33.000eur για ένα αυτοκίνητο και να ακούγετε σαν να έχεις κάμπριο δεκαετίας 80 ( θυμάστε τα pony?) με μουσαμά , τι να πω μάλλον η BMW στον βωμό του cost cutting έχει απωλέσει την ποιότητας της. Κοινώς να χέ...ω το Premium, i drive , efficient paparamics ktl

To 2004 είχα ένα MX5, ε λοιπόν στα 170/180 ακουγόταν λιγότερο από ότι η F30 στα 110/120
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-01-14, 14:47
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
αυτο παρουσιαζεται και στα ε36 στην πορτα του οδηγου στο υψος του καθρεπτη
(στο δικο μου και σε αλλα τρια που ξερω)

του ενος σταματησε με την αλλαγη τσιμουχας , οι υπολοιποι συνυπαρχουμε με δαυτο.
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-01-14, 15:42
leftbmw Ο χρήστης leftbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-01-2014
Μηνύματα: 15
leftbmw is on a distinguished road
αυτο παρουσιαζεται και στα ε36 στην πορτα του οδηγου στο υψος του καθρεπτη
ακριβώς εκεί σε οδηγό και συνοδηγό + στις κολώνες του παρμπρίζ. Το θέμα είναι ότι το E36 είναι ένα μοντέλο σχεδόν εικοσαετίας, υποτίθετε ότι τα αυτοκίνητα βελτιώνονται.

Εάν γκουγκλάρει κάποιος BMW f30 problems with windy noises...θα μείνει στήλη άλατος


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=31886&page=2

http://www.f30driver.com/forum/showthread.php?t=954082
http://www.bimmerfest.com/forums/sho...d.php?t=702888
http://www.bmw-sg.com/forums/bmw-3-s...e-updates.html
https://www.facebook.com/BMW.Malaysi...00182416678613
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?p=13497501
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.