Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-12-09, 14:49
Το avatar του χρήστη maris7
maris7 Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 471
maris7 is on a distinguished road
η επομενη ζημια που θα σου βγαλει ειναι πιθανων αντλια βενζινης
αλλα πρεπει να κανεις και update εγκεφαλου(εχω κανει 5)
οσο για τα συμπτωματα μου φενεται πολλαπλασιαστης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maris7 : 28-12-09 στις 14:52
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-09, 17:15
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Μόλις ενημερώθηκα από την BMW Ιωαννίδης στις Σέρρες.

Η διάγνωση: αφλογιστία στον 3ο κύλινδρο.
Αντιμετώπιση: Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 3ο κύλινδρο.

Ο μηχανικός έριξε και μερικές "μπιχτές" για τους προηγούμενους που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα.

Μου έκανε εντύπωση η παρατήρηση του ότι "δεν τους έδειχνε το πρόβλημα το διαγνωστικό" και προσπάθησαν και το προκαλέσανε μόνοι τους.

Τώρα περιμένω από την υπηρεσία bmw mobile care να μου "πακετάρουν" το αυτοκινητάκι μου και να μου το στείλουν στην Ξάνθη. (Άντε να δούμε, αν το θέμα θα λήξει ή θα εμφανιστεί ξανά σε άλλο κύλινδρο)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-09, 17:36
leyteris Ο χρήστης leyteris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 366
leyteris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις ενημερώθηκα από την BMW Ιωαννίδης στις Σέρρες.

Η διάγνωση: αφλογιστία στον 3ο κύλινδρο.
Αντιμετώπιση: Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 3ο κύλινδρο.

Ο μηχανικός έριξε και μερικές "μπιχτές" για τους προηγούμενους που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα.

Μου έκανε εντύπωση η παρατήρηση του ότι "δεν τους έδειχνε το πρόβλημα το διαγνωστικό" και προσπάθησαν και το προκαλέσανε μόνοι τους.

Τώρα περιμένω από την υπηρεσία bmw mobile care να μου "πακετάρουν" το αυτοκινητάκι μου και να μου το στείλουν στην Ξάνθη. (Άντε να δούμε, αν το θέμα θα λήξει ή θα εμφανιστεί ξανά σε άλλο κύλινδρο)
σε αυτες τις περιπτωσεις καλο ειναι να αλλαζεις ολους τους πολλαπλασιαστες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-12-09, 17:25
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή, μπουζί, αισθητήρα εκκεντροφόρου εξαγωγής και καμμία αλλαγή. όταν μου έγινε επαναπρογραμματισμός το σύμπτωμα ελλατώθηκε ουσιαστικά αλλά είμαι σίγουρος ότι απλώς μασκαρεύτηκε το πρόβλημα. δεν λύθηκε.
τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με την πεταλούδα και γενικώς με τις μετρήσεις αέρα. είμαι αισοιόδοξος πως με την πεταλούδα ίσως και να λυθεί το πρόβλημα. Μάλλον αύριο θα πάω σε κάποιον που έχει φέρει πεταλούδα για δοκιμαστική αλλαγή, και θα ενημερώσω όλο το φόρουμ. Απλά πλέον αφού όλοι έχουν αλλάξει τα παντα και δεν έχει βγει άκρη, δεν νομίζω πως πρέπει να ασχολούμαστε και να κατηγορόυμε μπεκ και πολλαλασιαστές. αλλού είναι το θέμα, προκαλεί κακή διαχείριση ρεύματος και έτσι καίγονται οι πολλαπλασιαστές. Ως αποτέλεσμα και όχι ως αιτία. τέλος πάντων θα δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-12-09, 17:44
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Φίλε thanblan

η περίπτωση που περιγράφεις με κάνει τουλάχιστον να αισθάνομαι πως δεν είμαι εγώ ο "γκρινιάρης και περίεργος" αγοραστής αφού υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που ταλαιπωρείται όπως και εγώ.

Παρατήρησα ακόμη στο forum πως υπάρχει κι άλλος κόσμος που τον ταλαιπωρεί το ίδιο πρόβλημα.

Φυσικά εμένα θέλουν να με κάνουν να πιστέψω πως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για το ίδιο πρόβλημα αλλά για διαφορετικά που τυχαία εμφανίστηκαν διαδοχικά μέσα σε περίοδο μερικών εβδομάδων. Το μόνο κοινό που έχουν, όπως ανέφερε ο τεχνικός στο συνεργείο της Ξάνθης, είναι η πτώση της ισχύς του κινητήρα. Δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα αλλά σίγουρα ΔΕΝ τους πιστεύω. Το πρόβλημα είναι ΈΝΑ και δεν μπορούν να το ορίσουν και στην συνέχεια να το αντιμετωπίσουν οριστικά.

Έχω ήδη μπει στην διαδικασία σύνταξης επιστολής με πλήρες ιστορικό των γεγονότων καθώς και των "διαγνώσεων" από 3 συνεργεία στην Ελλάδα. Η επιστολή θα κοινοποιηθεί στην BMW Ελλάς και στην συνέχεια μαζί με την επίσημη απάντηση τους στην BMW Γερμανίας.

Στην περίπτωση που υπάρχει κι άλλος κόσμος με το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν θα έβλεπα άσχημη την ιδέα όλο μαζί να περιγράψουμε το πρόβλημά μας και να το κοινοποιήσουμε επίσημα από κοινού.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-12-09, 17:53
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε thanblan

η περίπτωση που περιγράφεις με κάνει τουλάχιστον να αισθάνομαι πως δεν είμαι εγώ ο "γκρινιάρης και περίεργος" αγοραστής αφού υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που ταλαιπωρείται όπως και εγώ.

Παρατήρησα ακόμη στο forum πως υπάρχει κι άλλος κόσμος που τον ταλαιπωρεί το ίδιο πρόβλημα.

Φυσικά εμένα θέλουν να με κάνουν να πιστέψω πως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για το ίδιο πρόβλημα αλλά για διαφορετικά που τυχαία εμφανίστηκαν διαδοχικά μέσα σε περίοδο μερικών εβδομάδων. Το μόνο κοινό που έχουν, όπως ανέφερε ο τεχνικός στο συνεργείο της Ξάνθης, είναι η πτώση της ισχύς του κινητήρα. Δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα αλλά σίγουρα ΔΕΝ τους πιστεύω. Το πρόβλημα είναι ΈΝΑ και δεν μπορούν να το ορίσουν και στην συνέχεια να το αντιμετωπίσουν οριστικά.

Έχω ήδη μπει στην διαδικασία σύνταξης επιστολής με πλήρες ιστορικό των γεγονότων καθώς και των "διαγνώσεων" από 3 συνεργεία στην Ελλάδα. Η επιστολή θα κοινοποιηθεί στην BMW Ελλάς και στην συνέχεια μαζί με την επίσημη απάντηση τους στην BMW Γερμανίας.

Στην περίπτωση που υπάρχει κι άλλος κόσμος με το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν θα έβλεπα άσχημη την ιδέα όλο μαζί να περιγράψουμε το πρόβλημά μας και να το κοινοποιήσουμε επίσημα από κοινού.
καθόλου άσχημη ιδέα αλλά να γίνει στο thread ημερολόγιο εντυπώσεων γιατί εκεί έχουν ανοίξει ο chalyps και ο geobas αυτή τη κουβέντα εδώ και καιρό
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-12-09, 19:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή, μπουζί, αισθητήρα εκκεντροφόρου εξαγωγής και καμμία αλλαγή. όταν μου έγινε επαναπρογραμματισμός το σύμπτωμα ελλατώθηκε ουσιαστικά αλλά είμαι σίγουρος ότι απλώς μασκαρεύτηκε το πρόβλημα. δεν λύθηκε.
τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με την πεταλούδα και γενικώς με τις μετρήσεις αέρα. είμαι αισοιόδοξος πως με την πεταλούδα ίσως και να λυθεί το πρόβλημα. Μάλλον αύριο θα πάω σε κάποιον που έχει φέρει πεταλούδα για δοκιμαστική αλλαγή, και θα ενημερώσω όλο το φόρουμ. Απλά πλέον αφού όλοι έχουν αλλάξει τα παντα και δεν έχει βγει άκρη, δεν νομίζω πως πρέπει να ασχολούμαστε και να κατηγορόυμε μπεκ και πολλαλασιαστές. αλλού είναι το θέμα, προκαλεί κακή διαχείριση ρεύματος και έτσι καίγονται οι πολλαπλασιαστές. Ως αποτέλεσμα και όχι ως αιτία. τέλος πάντων θα δούμε.
Δεν έχεις άδικο στη σκέψη σου.. Ομως και η ρενώ έχει τρομερό προβλημα με τους πολλαπλασιαστές της σατζέμ, και όταν τους αλλάξεις με ιμιτασιονάρες μπερού, ή ντένσο και δεν χαλάνε με τίποτα.. Αθάνατοι.. 280 ευρώ και τέλος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-09, 20:51
nfot Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 180
nfot is on a distinguished road
Πολλαπλασιαστες !! Για ρωτηστε νυν και πρωην ιδιοκτητες VW-AUDI-SEAT-SKODA 1.8 20VT να σας πουνε.
Χιλιαδες προβληματικα κομματια, δεν υπερβαλλω. Οσο τους εφτιαχνε η HITATCHI κανενα προβλημα. Μολις τους πηρε εργολαβια η BOSCH .........
Στο Leon που πουλησα το Νοεμβριο, 10 μερες μετα χαλασαν οι 3 απο τους 4 !!!!!! Εχουν κυκλο ζωης γυρω στα 100.000 χλμ. Ε λοιπον, τοσο κρατησαν οι δικοι μου. Ειχαν αλλαχτει εγγυηση στις 40.000 και τωρα ειχαν 140.000 (χοντρικα).
BERU ή HITATCHI (δυσευρετοι) ειναι η λυση για το VW group, οποτε αν βγαζουνν και για BMW δε βλεπω το λογο να μην τους προτιμησετε.
__________________
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-12-09, 21:17
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Και τα pug 206 το ιδιο προβλημα.Πολλαπλασιαστες.3 φορες τους ειχαμε αλλαξει στης γυναικας μου,μεχρι να "πετυχουμε τους καλους,ευτυχως μεσα στην εγγυηση.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-12-09, 21:18
JuNiOr_ Ο χρήστης JuNiOr_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2006
Μηνύματα: 303
JuNiOr_ is on a distinguished road
το ιδιο συμβαν και σε μενα ενω εχω αλλαξει και τους 4 πολλαπλασιαστες...
παρα τις πιεσεις μου, αυτοι επιμενουν οτι δεν υπαρχει πουθενα αλλου προβλημα(σε 1 μηνα βγαινω εκτος εγγυησης)...
απο εδω και μπρος θα επικοινωνουμε μεσω της bmw ελλας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.