Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-15, 11:04
106rallye Ο χρήστης 106rallye δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Μηνύματα: 2
106rallye is on a distinguished road
Προβλημα σε bmw 316 E46 compact N40

Καλημέρα σας.Θα ήθελα να σας πώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μήπως υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει τα φώτα του.Ειμαι κάτοχος ,ενος bmw 316 compact Μ pack e46 με κινητηρα Ν40.Εκτός των άλλων προβλημάτων που έχω αντιμετωπίσει κατα καιρούς,πριν δυο εβδομάδες ενώ πήγα να βάλω σε λειτουργία το αυτοκινητο ξαφνικά το αυτοκινητο μου έκοψε εκκεντροφόρο εισαγωγής και μου έσπασε όλα τα καβαλέτα του εκκεντροφόρου.Το αυτοκίνητο είχε αγορασθεί καινούριο,απο τον μεχρι πριν 4 χρόνια αντιπρόσωπο Εβρου.Οταν λοιπόν ρώτησα για εκκεντροφόρο νέο και καβαλέτα,μου είπαν πως ο εκκεντροφόρος κοστίζει γυρω στα 450-500 ευρώ και πως τα καβαλέτα δεν πηγαινουν ξεχωριστά αλλά μαζί με το κεφαλάρι.Δηλαδή με λίγα λόγια η ζημιά θα μου βγεί γύρω στα 2 με 2,5 χιλιαρικα.Δηλαδή σαν να αγοράζω ένα αλλο αυτοκινητο.Είναι αλήθεια οτι ο συγκεκριμένος κινητηρας είχε ανακληθεί λόγο του ότι ξεριθμυζόταν το vanos και έκοβε εκκεντροφόρους?Γαιτί εαν ναι εγω ποτέ δεν είχα ειδοποιηθεί για κατι τέτοιο.Στελνω mail στον Γενικο αντιπροσωπο ελλαδος βαση αριθμο πλαισιου και κινητηρα και μου απανταει πως η μονη ανακληση που υπαρχει ειναι για αεροσακο .Και ερχομαι και ανναρωτιεμαι τελικα ,αξιζε να αγορασω ενα τετοιο αυτοκινητο ,και μετα απο πολυ πίεση του ανδρα μου να πουλήσω το μικρο και γρηγορο κουβαδακι μου το 106rallye που ποτε μα ποτε δεν με ειχε προδωσει απο θεμα κινητηρα και του ειχα βγαλει και το λάδι???Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τα bmw εκτος απο φινετσα και ασφάλεια δεν εχουν να προσφέρουν απολύτως τίποτα.Αυτην την στιγμη το αυτοκινητο ειναι ανοιγμενο μεχρι να μπορεσω να βρω μια ακρη........μεχρι τοτε αναπολώ τις παλιές καλες εποχες προ bmw με το μικρο και γρήγορο πυραυλάκι μου 106rallye.;Οποιος μπορεί να μου απαντήσει στα ερωτηματά μου για να βρώ μια ακρη θα το εκτιμουσα πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-15, 12:20
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
γρηγορο πυραυλακι το οποιο για να σταματησει πετας αγκυρα.ασε που μετα τα 100 δεν τραβαει μια και νομιζεις οτι θα πεταξεις στον αερα μαζι με το αμαξι.
βγαλτε μας και τα πεζο πιο αξιοπιστα απο τα Bmw να τρελαθουμε τελειως...
μην συγκρινουμε ανομοια πραματα...οταν κατασκευαζε μηχανες η Bmw οι αλλοι οδηγουσαν ποδηλατα...μπορει να ετυχε...δεν παει να πει οτι ολα ειναι για πεταμα...πολλα παιζουν ρολο..
η χρηση η συντηρηση και η τυχη αμα σου κατσει...
ας πουν οι πιο ειδικοι για το προβλημα σου καλυτερα την γνωμη τους...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-15, 12:32
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
γρηγορο πυραυλακι το οποιο για να σταματησει πετας αγκυρα.ασε που μετα τα 100 δεν τραβαει μια και νομιζεις οτι θα πεταξεις στον αερα μαζι με το αμαξι.
βγαλτε μας και τα πεζο πιο αξιοπιστα απο τα Bmw να τρελαθουμε τελειως...
μην συγκρινουμε ανομοια πραματα...οταν κατασκευαζε μηχανες η Bmw οι αλλοι οδηγουσαν ποδηλατα...μπορει να ετυχε...δεν παει να πει οτι ολα ειναι για πεταμα...πολλα παιζουν ρολο..
η χρηση η συντηρηση και η τυχη αμα σου κατσει...
ας πουν οι πιο ειδικοι για το προβλημα σου καλυτερα την γνωμη τους...
Τι λές βρε Λεο? Σιγά πια....Δεν είναι και τόσο παλιά η BMW...χαλαρώστε με τη φανατίλα.


Επίσης υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο λαμάκι του Ν40 το οποίο ήταν υπεύθυνο για τη ζημιά.

Όσον αφορά τα προβλήματα (ξαφνικά που δεν οφείλονται στην πολύ χρήση), συμβαίνουν σε όλα τα πιο νέα και σύγχρονα μοτέρ.
Ναι θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση από μια ακριβή εταιρεία όπως η BMW.
Τα παθαίνουν και άλλες εταιρείες, αλλά γενικά οι Γερμανοί με την υπεροπτική στάση τους καταφέρνουν να γίνονται γελοίοι εκεί που αλλού υπάρχει εξυπηρέτηση.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=952

Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1

Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1 (ΙΙ)

Σε αυτά τα thread o giannis116 είχε γράψει το θέμα που υπήρχε για αυτόν τον κινητήρα.
Ναι είναι πάνω από 1000 ποστ, αλλά δεν μπορώ να το βρώ πιο καλά.
Στο ένα ποστ #952 αναφέρει κάτι.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-15, 12:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Η BMW εντωμεταξύ ιδρύθηκε 100 χρόνια μετά την Peugeot (τότε που έφτιαχνε ποδήλατα, οι άλλοι ακόμα περπάταγαν), και 30 χρόνια αφού η Peugeot είχε φτιάξει το πρώτο αυτοκινούμενο όχημα....

Σιγά πια με τους Γερμανούς....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-15, 12:54
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καλα ρε μητσο μην βαρας...
στα αεροπλανα δεν εβαζε μηχανες πιο παλια?η τεχνογνωσια τους ηταν απο παλια ασε το ποτε ιδρυθηκε και ποτε εβγαλε αμαξι στο δρομο...
μεχρι την δεκαετια του 90 αρχες 2000 εβγαζε μοτερ σκυλια η Bmw..μετα το μαμησε το θεμα καθως η ποιοτητα επεσε πολυ...γιαυτο εχουμε και τετοια κρουσματα σε πιο καινουργια μοντελα.
και δεν ειμαι φανατικος ουτε γερμανοφιλος.τους σιχαινομαι σαν λαο..ασε που ειμαι και toyotaκιας μην ξεχνας...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-15, 12:56
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
σου κατσε η στραβη τι να λεμε τωρα

σε ολες τις μαρκες συμβαινουν αυτα και δεν ειναι προνομιο της bmw


βρες ενα μεταχειρησμενο μοτερ συμβατο να το βαλεις πανω και ψαξε για την αξιοπιστη
σειρα

φινετσα και ασφαλεια... χμμ, σκέφτομαι τι αλλο να θελει κανεις απο ενα αμαξι που
εκτος απο αυτα δεν σου προσφερει τιποτα αλλο, δηλαδη σαν τη θα ηθελες?

αν σε εξιταρι μικρο και γρηγορο τοτε λογικα νιώθεις σαν την φυλακη εκει μεσα
αλλα να ξερεις οσο περνανε τα χρονια δεν ειναι και το πιο λογικο
να περνας μερος της ζωης σου σε μικρα και γρηγωρα αυτοκηνητα
καλο και το seicento αλλα μην γινει καμια στραβη δεν θα βρουμαι τιποτα

τελος παντον ευκαιρια ειναι τωρα που εχει ζημια το αμαξη αν το θελεις πραγματικα
να γυρίσεις στις παλιες σου αγαπες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-15, 13:09
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα ρε μητσο μην βαρας...
στα αεροπλανα δεν εβαζε μηχανες πιο παλια?η τεχνογνωσια τους ηταν απο παλια ασε το ποτε ιδρυθηκε και ποτε εβγαλε αμαξι στο δρομο...
μεχρι την δεκαετια του 90 αρχες 2000 εβγαζε μοτερ σκυλια η Bmw..μετα το μαμησε το θεμα καθως η ποιοτητα επεσε πολυ...γιαυτο εχουμε και τετοια κρουσματα σε πιο καινουργια μοντελα.
και δεν ειμαι φανατικος ουτε γερμανοφιλος.τους σιχαινομαι σαν λαο..ασε που ειμαι και toyotaκιας μην ξεχνας...
Ποια τεχνογνωσία? ΙΔΡΥΘΗΚΕ 30 χρόνια αφού οι άλλοι έφτιαξαν το πρώτο...Εντάξει, όλα καλά, η πορεία κάθε εταιρείας μπορεί να αλλάξει άρδην ανά 10 χρόνια.

Τώρα για το θέμα. Ο Ν40 είχε θέμα. Έχει συμβεί σε πολλούς με καινούρια μοτέρ.
Το πρόβλημα κάπου το είχε γράψει στο θέμα για τη σειρά 1 αν θυμάμαι.

Το 106 ήταν αυτό που ήταν τη δεκαετία του 90. Το Ε46 ήταν 7-8 χρόνια μετά σαν σχεδιασμός και 2 κατηγορίες πάνω σαν καρότσα γενικά και ασφάλεια φυσικά.

Το 106 (από το 1.0 μέχρι το 1.6) ήταν καλό και τίμιο και διασκεδαστικό, αλλά μέτρια κατασκευή σαν καρότσα. Γενικά τα γαλλικά οχήματα είναι πολύ ωραία, αλλά μετά τα 100-150.000χλμ αρχίζουν να παλιώνουν. Στα 200.000χλμ είναι συνήθως για λύπηση....
Τα μοτέρ τους ήταν καλά σχετικά και ανθεκτικά.

Τα BMW έχουν καλή αντοχή στο αμάξωμα, αλλά μετά το 2000, τα μοτέρ κλπ μπορεί να σε αφήσουν στον τόπο σε πολύ λίγα χλμ (αναλογικά με την αντοχή του αμαξώματος), χωρίς προειδοποίηση και με πολύ ακριβή επισκευή.

Το ίδιο έχουν πάθει γενικά με πολλές Γερμανικές εταιρείες...
Το κακό επιδεινώνεται, με το γεγονός της αθρόας κυκλοφορίας μεταχειρισμένων με 2 και 3 φορές γυρισμένα χιλιόμετρα όπου εκεί πλέον χάνεται η μπάλα της κρίσης της αξιοπιστίας...

Το κακό είναι η αντιμετώπιση όταν γίνει η στραβή από ότι έχω καταλάβει.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-15, 13:55
106rallye Ο χρήστης 106rallye δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Μηνύματα: 2
106rallye is on a distinguished road
Δεν Προσπαθω να βγάλω το 106rallye ανώτερο απο BMW σε οτι αφορά ασφάλεια ,υλικό κατασκευής ,εργονομία απλα ειπα οτι έχοντας χρονια 106rallye απο θεμα κινητήρα ημουν υπέρ ευχαριστημένη .Οσο για άγκυρα που απάντησε κάποιος ουτε με αυτο είχα θεμα γιατι πολυ απλα φορούσα φρένα απο αλλο μεγαλύτερο.Το θεμα μας ομως δεν ειναι το 106 αλλα το BMW.Ειμαι πολυ απογοητευμένη γιατι ενώ υπήρχε διαρκής συντήρηση ,καλος χειρισμός ,στα καλα καθούμενα μου έβγαλε μια ζημιά πολλών ευρω για την οποία δεν ευθύνομαι εγω.Ποτε δεν ημουν φανατική Bmwδακιας αλλα δεν ειναι τελικα κρίμα να χεις πληρώσει μια περιουσία σε ενα υποτίθεται σοβαρό αυτοκινητο και μετα τα 110.000 χιλιόμετρα καθε φορα που ανοίγεις την πόρτα για να μπεις κανεις το Σταυρο σου γιατι δεν ξερεις εαν θα μπορέσεις ν φτάσεις στον προορισμό σου,απο καποια βλάβη που πάλι θα βγάλει;;;Για την ανάκληση που σας ρώτησα ξέρει κανεις κατι;;;Γιατι τελικα δεν συμφέρει να φτιάξεις το ιδιο μοτέρ αλλα να βάλεις ενα δίλιτρο valvitronic 4κυλινδρο .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-15, 16:03
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
γρηγορο πυραυλακι το οποιο για να σταματησει πετας αγκυρα.ασε που μετα τα 100 δεν τραβαει μια και νομιζεις οτι θα πεταξεις στον αερα μαζι με το αμαξι.
βγαλτε μας και τα πεζο πιο αξιοπιστα απο τα Bmw να τρελαθουμε τελειως...
μην συγκρινουμε ανομοια πραματα...οταν κατασκευαζε μηχανες η Bmw οι αλλοι οδηγουσαν ποδηλατα...μπορει να ετυχε...δεν παει να πει οτι ολα ειναι για πεταμα...πολλα παιζουν ρολο..
η χρηση η συντηρηση και η τυχη αμα σου κατσει...
ας πουν οι πιο ειδικοι για το προβλημα σου καλυτερα την γνωμη τους...
Ναι, τα πεζω ειναι μαλλον πιο αξιοπιστα απ'τα bmw.
Ιδιως απο την Ε46 που εχει βγαλει ο,τι προβλημα μπορει να φανταστει κανεις, τα πεζω της εποχης ηταν πιο αξιοπιστα.

Ολοι αγαπαμε τη bmw αλλα και οι Γαλλοι δεν ειναι opel ουτε vw, ξερουν να βγαζουν σοβαρα αμαξια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-15, 16:32
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, τα πεζω ειναι μαλλον πιο αξιοπιστα απ'τα bmw.
Ιδιως απο την Ε46 που εχει βγαλει ο,τι προβλημα μπορει να φανταστει κανεις, τα πεζω της εποχης ηταν πιο αξιοπιστα.

Ολοι αγαπαμε τη bmw αλλα και οι Γαλλοι δεν ειναι opel ουτε vw, ξερουν να βγαζουν σοβαρα αμαξια.
Δεν ξέρω για ε46 αδερφέ αλλά το 36 που χω μετάπο 12 χρόνια συμβίωσης ένα κοντέρ ζήτησε και 2 ακρομπαρα μαζί με 2 μαρκουτσια.τα υπόλοιπα προληπτικά όχι οτι τα ζήτησε...
Άμα είχε το πεζο ακόμα η κοπέλα τι θα ειχε ζητήσει κανείς δεν ξέρει...μάλλον πολλά όπως 2 φίλων μου..
Μήπως είναι και από τη μερσεντες πιο αξιόπιστα?έλεος...
Υ.Γ.για την άγκυρα το είπα γιατί και γΩ έχω μικρό αμάξι..Ε δε φρενάρουν το ίδιο πως να το κάνουμε..όταν υπάρχουν 250 κιλά βαρους διάφορα λογικό δεν ειναι?και γΩ άμα βάλω φρένα στο Κορολλα από το 2 λίτρο θα ναι καλύτερο αλλά παίζει ρόλο και η καρότσα.


τεσπα βαλτου ένα άλλο μοτέρ πάνω ξεφτίλα τα βρισκεις τωρα..μην ασχοληθείς με επισκευές δεν αξιζει..
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.