Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 11-01-10, 09:26
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά μου φαίνονται φίλε αυτά που μετράς, η τιμή του 1 είναι αυτό που έψαχνες.
Η μέτρηση που έκανες και ξεκίνησε απο ψηλά και κατέληξε στο 0, νομίζω περνάει μέσω πυκνωτή. Αυτό το ηλεκτρόδιο, μαζί με του 1, λογικά θα σου έδειχναν και συνέχεια με το πολύμετρο στο buzzer..
όπως ανέφερα και σε ένα προηγούμενο ποστ, όλες οι άλλες μετρήσεις μου έδιναν κάποια τιμή. 12, 4,5 τέλος πάντων κάποια τιμή σταθερή τελικά.( παρότι τα κλειδιά στην τσέπη)
στο συγκεκριμένο που σου λέω πως δεν μπόρεσα να πάρω σταθερή τιμή μέτρησης( που είναι και αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει όμως), όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο πάντα ερεθιζόταν ο μετρητής είτε στο 17,5 είτε στο 12 είτε σε κάποια τίμη και τελικά μου έδειχνε 0,00.
από αυτό το γεγονός και βλέποντας και κάποια βιντεάκια που δείχνουν να ελέγχουν πιο παλιούς tps που τους έχουν βγάλει από το αυτοκίνητο για μέτρηση της αντίστάσής τους, μου μπήκε η ιδέα μήπως κάπου βραχυκυκλώνει και για αυτό δεν μου δίνει σταθερή τιμή αντίστασης.(επιπλεον να προσθέσω πως δεν είχα τρόπο να μετράω τιμές και ταυτόχρονα να πατάει κάποιος το γκάζι- άσε που όπως είπα τα κλέιδιά τα είχα στην τσέπη) και ως εκ τούτου όλες οι τιμές που πήρα είναι σε κατάσταση κλειστή πεταλούδα.
στέκονται αυτά που λέω?
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 12-01-10, 17:53
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως ανέφερα και σε ένα προηγούμενο ποστ, όλες οι άλλες μετρήσεις μου έδιναν κάποια τιμή. 12, 4,5 τέλος πάντων κάποια τιμή σταθερή τελικά.( παρότι τα κλειδιά στην τσέπη)
στο συγκεκριμένο που σου λέω πως δεν μπόρεσα να πάρω σταθερή τιμή μέτρησης( που είναι και αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει όμως), όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο πάντα ερεθιζόταν ο μετρητής είτε στο 17,5 είτε στο 12 είτε σε κάποια τίμη και τελικά μου έδειχνε 0,00.
από αυτό το γεγονός και βλέποντας και κάποια βιντεάκια που δείχνουν να ελέγχουν πιο παλιούς tps που τους έχουν βγάλει από το αυτοκίνητο για μέτρηση της αντίστάσής τους, μου μπήκε η ιδέα μήπως κάπου βραχυκυκλώνει και για αυτό δεν μου δίνει σταθερή τιμή αντίστασης.(επιπλεον να προσθέσω πως δεν είχα τρόπο να μετράω τιμές και ταυτόχρονα να πατάει κάποιος το γκάζι- άσε που όπως είπα τα κλέιδιά τα είχα στην τσέπη) και ως εκ τούτου όλες οι τιμές που πήρα είναι σε κατάσταση κλειστή πεταλούδα.
στέκονται αυτά που λέω?
θα κατέβω αύριο να μετρήσω στο δικό μου, και θα σου πώ...
(άσχετα αν πατάς το γκάζι, με το κλειδί στο χέρι τίποτα δεν αλλάζει...)
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 12-01-10, 18:24
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως ανέφερα και σε ένα προηγούμενο ποστ, όλες οι άλλες μετρήσεις μου έδιναν κάποια τιμή. 12, 4,5 τέλος πάντων κάποια τιμή σταθερή τελικά.( παρότι τα κλειδιά στην τσέπη)
στο συγκεκριμένο που σου λέω πως δεν μπόρεσα να πάρω σταθερή τιμή μέτρησης( που είναι και αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει όμως), όταν πρωτοακούμπαγε το 2ο ηλεκτρόδιο πάντα ερεθιζόταν ο μετρητής είτε στο 17,5 είτε στο 12 είτε σε κάποια τίμη και τελικά μου έδειχνε 0,00.
από αυτό το γεγονός και βλέποντας και κάποια βιντεάκια που δείχνουν να ελέγχουν πιο παλιούς tps που τους έχουν βγάλει από το αυτοκίνητο για μέτρηση της αντίστάσής τους, μου μπήκε η ιδέα μήπως κάπου βραχυκυκλώνει και για αυτό δεν μου δίνει σταθερή τιμή αντίστασης.(επιπλεον να προσθέσω πως δεν είχα τρόπο να μετράω τιμές και ταυτόχρονα να πατάει κάποιος το γκάζι- άσε που όπως είπα τα κλέιδιά τα είχα στην τσέπη) και ως εκ τούτου όλες οι τιμές που πήρα είναι σε κατάσταση κλειστή πεταλούδα.
στέκονται αυτά που λέω?
Χωρίς να ξέρω υποθέτω πως δε μιλάμε απλά για μια ωμική αντίσταση απλά μετρήσιμη με το πολύμετρο... Αν παρεμβάλλεται δίοδος, ή πυκνωτής τότε δε θα μπορέσεις να έχεις σωστή τιμή! Δοκίμασε όπως είπε ο rapid άλλο maf και βλέπεις...
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 12-01-10, 19:59
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
παιδιά σας ευχαριστώ. περιμένω απαντήσεις, δίοτι λόγω δουλειάς έλλειπα από αθήνα και μόλις τώρα γύρισα.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 15-01-10, 18:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Λοιπόν φίλε μου,
η μελέτη έδειξε τα εξής..
Μεταξύ ακροδεκτών 5 και 6, έχουμε 3-4 Ω.
Πουθενά αλλού τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 16-01-10, 09:03
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φίλε μου,
η μελέτη έδειξε τα εξής..
Μεταξύ ακροδεκτών 5 και 6, έχουμε 3-4 Ω.
Πουθενά αλλού τίποτα...
το 5 και το 6 είναι εκεί που εγώ δεν μπορώ να πάρω μέτρηση?
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 16-01-10, 10:46
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβώς έτσι τα έχουν μεταφέρει και σε μένα
1. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς beck υπάρχει οδηγία να αντικαθίστανται όταν αστοχεί έστω και ένας
2. συγκεκριμένοι αριθμοί σειράς πολλαπλασιαστων αντικαθίστανται από βελτιωμένη έκδοση

Αν και το 1 μου το κάνανε αμέσως την 1η φορά που εμφανίστηκε το προβλημα, για να μου παραδεχτούν το 2 και να προβούν σε αντικατάσταση έπρεπε πρώτα να ακινητοοιηθει το όχημα μου 3 φορές σε ένα μήνα και να προηγηθούν 3 επισκέψεις σε συνεργεία και επιστολή στην BMW Hellas.

Ακόμη όμως δεν έχω πιστει πως υπάρχει βελτιωμένη έκδοση πολλαπλασιαστων ή μου το ανέφεραν για να «ησυχασω»
φίλε σταύρο, νομίζω πως δεν πρέπει να επικεντρώσουμε κάπου τις έρευνες για την λύση του θέματος.
και πάνω σε αυτό έχω να κάνω μία ερώτηση που την θεωρώ βασική:
έχουν αλλάξει σε τόσο κόσμο πολλαπλασιατές μπεκ μπουζί κτλ.
αν υπάρχει έστω και ένας ο οποίος είδε τον πολαπλασιαστή που του αλλλάξανε και να διαπίστωσε ότι είχε πρόβλημα??? φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν άνθρωποι σχετικοί οι οποίοι θα το καταλάβαιναν. υπάρχει?? υποπτεύομαι πως καποιος πολλαπλασιαστής που έχει πρόβλημα φαίνεται έχει κάποιο σύμπτωμα. γκρι μαυρος άσπρος κάπως φαίνεται....
επιπλέον, όλοι αν κοιτάξουμε τα μπουζί, ( από αυτούς που έχουμε θέμα με ρεταρισματάκια ή ότι άλλο θα μας πουν οι μηχανικοί ότι έχουν ενδέιξεις φτωχού μίγματος( αδικαιολόγητα μαυρισμένοι)
άρα λοιπόν το μείγμα είναι φτωχό.( πολύς άερας /λίγο καύσιμο). γιατί λοιπόν συμβαίνει αυτό χωρίς αντίστοιχη ένδειξη προβλήματος από τον εγκέφαλο?
ρε παιδιά μήπως τα αλλάζουν στην τύχη????
επίσης λες πως σε κάποια από όλες τις αντιπροσωπείς δεν τους εβγαζε σφάλμα και προσπάθησαν να το προκαλέσουν προκειμένου να σε εξυπηρετήσουν και να σου αλλάξουν πολλαπλασιαστή που πιθανώς να μην πολυείχε πρόβλημα.( υποθέτω)...
καίγονται τελικά οι πολλαπλασιαστές ή απλά είναι το αναλώσιμιμο που αλλάζει εύκολα προκειμένου να πούμε ότι κάναμε κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 16-01-10, 14:12
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
το 5 και το 6 είναι εκεί που εγώ δεν μπορώ να πάρω μέτρηση?
Αυτό υποθέτω.. Μήπως δεν ακουμπούσαν καλά τα τερματικά?
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 16-01-10, 15:20
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό υποθέτω.. Μήπως δεν ακουμπούσαν καλά τα τερματικά?
παράδοξω δεν βρίσκω τόσο το ότι εσύ πήρες μέτρηση σταθερή από το σημείο που εγώ δεν μπορώ με τίποτα, όσο ότι σε όλα τα άλλα δεν πήρες.
να ενημερώσω ότι εγώ δεν έχω κλειδί αλλά αύτό το μπουτόν ας το πούμε που το κουμπώνεις, και μετά πατάς το start stop.
όπως και να χει όμως, αν υποθέσουμε ότι σωστά εγώ δεν μπορώ να πάρω τιμή απο εκεί, τι μπορέι να σημαίνει?( ελλατωματικό εξάρτημα? βραχυκύκλωμα? χάσιμο επαφής?)
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 16-01-10, 18:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Με βγαλμένο το φίς, έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να πάρω και κάτι διαφορετικό...
Στα άλλα βρήκα σώμα και συνέχεια κυκλώματος, θέλεις να στα γράψω όλα?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.