Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #501  
Παλιά 12-07-10, 16:31
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα μου το κάνει είτε έχω έιτε΄δεν έχω clima ανοιχτό. μπορέι να φταίει και αυτό, αν και δε νομίζω δίοτι αυτό δεν έχει να κάνει με το vanos. πριν δύο μέρες ξαναάλλαξα λογισμικό και συνιστώ σε όλους αν σας το προτείνουν να το αρνηθείτε. έγινε χειρότερο το πρόβλημα.( το λογισμικό μαίου 2010 στο δικό μου αυτοκίνητο δεν βοήθησε-μάλλον επιδείνωσε)
παρ όλα αυτά όμως μου δόθηκε η δυνατότητα να δώσω να καταλάβει ο τεχνικός τι τύπου κομπιάσαματα εννούμε. (αυτοκίνητο ζεστό μετά απο 300χιλιόμετρα), έγινε αντιληπτό και όταν οδηγούσε αυτός. όταν καταλαβε και αυτός ξεφυσώσαμε και το βάνος εξαγωγής και συνέχισε να οδηγά ο τεχνικός. η διαφόρά ήταν εντυπωσιακή. η στσαθερότητα στο ρελαντί αλλά και στην κίνηση έγινε αντιληπτη και από αυτόν.
κοιτάξαμε αν το είχε γράψει ο εγκέφαλος σαν βλάβη. ενώ κίτρινο λαμπάκι δεν είχε ανάψει, όταν τελικά το βάλαμε στο διαγνωστικό την έιχε γραμμένη τη βλάβη.
αποδόσαμε την πολύ ομάλη κάυση στο γεγονός ότι όταν είναι χωρίς φύσα μπάινει ο εγκέφαλος στην λογική ομοιόμορφου μίγματος και όχι διαστρωματωμένου( αν θυμάμαι καλά τι διάβαζα από το διαγνωστικό).
αν κάποιον τον βοηθάει αυτό έχει καλώς.
δε μου το βγάζετε απο το μυαλό ότι φταίει ο εγκέφαλος...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #502  
Παλιά 12-07-10, 17:55
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
αυτο με το χτυπημα που γραφει ο φιλος στο ποστ #478 το γραφω κι εγω για το χ3 μου στο ποστ # 352 και το επιβεβαιωνω,την τριτη φορα το χτυπησα μονος κι εφυγα με σβυστο το λαμπακι σ 1 λεπτο...απο τοτε μονο απλη,σερνομαι(ειναι που ειναι το διλιτρο χ3...)αλλα δεν εχει κολλησει απο τοτε και φυσικα ΤΑ κομπιασματα τα οποια ελεγα και πηγαινα δοκιμη(3-4 φορες) απο τοτε που το πηρα (11-05)κι ολο εκαναν την παπια...(σου φαινετε κ.τ.λ.)
Απάντηση με παράθεση
  #503  
Παλιά 12-07-10, 17:55
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
κι ολα χωρις κλιμα εε??
Απάντηση με παράθεση
  #504  
Παλιά 12-07-10, 18:38
Το avatar του χρήστη vmantas
vmantas Ο χρήστης vmantas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μηνύματα: 129
vmantas is on a distinguished road
Τι βενζίνη βάζετε όσοι είχατε κομπιάσματα?
Ετσι για την ιστορία βάζω πάντα απλή, δεν του έχω βάλει ποτέ από τις πιο ακριβές και δεν μου έχει κάνει τίποτα, ούτε clima on-off ούτε τίποτα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που καταλαβαίνετε την εμπλοκή του κομπρεσσέρ του κλιματιστικού σε 2000 κ.εκ. αμάξι. Μου θυμίσατε παλιές καλές εποχές με 1100 και 1600 άρια των 75 Hp.
Απάντηση με παράθεση
  #505  
Παλιά 12-07-10, 20:19
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν παίρνω χαμπάρι πότε παίρνει το κομπρεσέρ. καταλαβαίνω κάποιες φορές που παίρνει μπρος το βεντιλατέρ. ψιλοτρέμει η ταχύτητα που συνήθως την ακουμπάω οπότε το παίρνω χαμπάρι.
ρε μπας και να ξεκινήσω την απλή για 2-3 γεμίσματα μπας και στρώσει??
πω πω λύπη....
Απάντηση με παράθεση
  #506  
Παλιά 14-07-10, 16:42
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
ρε μπας και πρέπει να συσχετίσουμε το κόμπιασμα με το λάδι.
όλοι όσοι έχουμε εντοπίσει προβλήματα κομπιασμάτων ρεταρισμάτων κτλ, μας καίει καθόλου λάδι?
εγώ δηλώνω πρώτος ούτε σταγόνα. τα άλλαξα έτσι στα 11.000 χλμ χωρίς να έχει πέσει καθόλου η στάθμη, και τώρα μετά την αλλαγή έχω φτάσει 19.000 σχεδόν και όπως μου τα ΄βάλαν ακριβώς εκέι είναι η στάθμη ακόμη. (από ότι βλέπω στο καντράν όταν ζητάω τεστ στάθμης λαδιού).
μήπως η βαλβίδα εξαέρωσης είναι το πρόβλημα?
μπορούν και οι υπόλοιποι να το συσχετίσουν???....
Απάντηση με παράθεση
  #507  
Παλιά 14-07-10, 17:03
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Λάδι δεν καίει σταγόνα το δικό μου και το μοναδικό σοβαρό κόμπιασμα που είχα ήταν στη Γαλλία και μάλιστα με super αμόλυβδη δικιά τους
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #508  
Παλιά 14-07-10, 18:30
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάδι δεν καίει σταγόνα το δικό μου και το μοναδικό σοβαρό κόμπιασμα που είχα ήταν στη Γαλλία και μάλιστα με super αμόλυβδη δικιά τους
αρχίζω και μορφοποιώ ένα σενάριο με βάση το οποίο στα αυτοκίνητα που κομπιάζουν φτάιει η εξαέρωση του μοτέρ από τις αναθυμιάσεις.
για να δούμε και οι άλλοι που έχουν κομπιάσματα βλέπουν κατανάλωση στο λάδι( έστω και φυσιολογική) ή μήπως σε όλους μας δεν καίει σταγόνα.
Απάντηση με παράθεση
  #509  
Παλιά 14-07-10, 19:13
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω χωρίς πλάκα αν ποτέ μου μείνει μπέμπα στο δρόμο τη πούλησα την άλλη μέρα. Τόσο απλά.
18 χρόνια τώρα δεν μου έτυχε ποτέ...
Η πρώτη φορά που "με άφησε" ήταν στην Εγνατία με Αριστοτέλους στην Θεσ/νίκη σε επαγγελματικό ταξίδι και με συνεργάτες μέσα !!!!
(τέλος πάντων ... δύσκολα αλλά το ξεπέρασα)
__________________
http://skounis.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #510  
Παλιά 14-07-10, 19:55
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρώτη φορά που "με άφησε" ήταν στην Εγνατία με Αριστοτέλους στην Θεσ/νίκη σε επαγγελματικό ταξίδι και με συνεργάτες μέσα !!!!
(τέλος πάντων ... δύσκολα αλλά το ξεπέρασα)
είχες ποτέ πρόβλημα με τα λάδια? να σου καίει δηλαδή?
η μήπως και εσύ ούτε σταγόνα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.