Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-06, 00:17
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Talking 318ti Valvetronic tuning

Ήθελα να δώ τι πιστευετε γενικά για το θέμα της βελτίωσης του Valvetronic του κινητήρα και συγκεκριμένα του δίλιτρου. Στα σχέδια έχω να αντικαταστήσω την εξάτμιση απο καταλύτη και πίσω και την προσθήκη ενος πιό ελεύθερου φίλτρου στο εργοστασιακό φιλτροκούτι. Αφού τελειώσω με αυτά έχω βρεί κάποιες λύσεις στο θέμα του επαναπρογραμματισμού του εγκεφάλου. Ελπίζω σε κάποια σχετική αύξηση της ιπποδύναμης. Όχι τίποτα τρομερό, προτιμώ να ξεφορτωθώ την ηλεκτρικίλα του γκαζιού και να κερδίσω λίγο σε ροπή, πιστεύω θα είναι αρκετό. Υπάρχει κάποιος στο forum που να έχει κάνει κάτι σχετικό; Έχω διαβάσει καποια thread μέσα στο forum αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο. Δεν θα με χάλαγε να πλησίαζε τα 160 PS...[λέμε και καμία να περνάει η ώρα]

Thanx
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-06, 01:43
Το avatar του χρήστη Xeno-318is
Xeno-318is Ο χρήστης Xeno-318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 256
Xeno-318is is on a distinguished road
Ρε stefo οπως το εγραψες εμενα προσωπικα με μπερδεψες.
Λογικα ψαχνεσαι να βελτιωσεις το συνολο της αποδοσης του κινητηρα σου και οχι το valvetronic!
Αν υπεθεσα σωστα, τοτε το κλασσικο "Φ.Π.Ε" η αλλιως πρωτο σταδιο βελτιωσης ειναι απο εκει που λιγο πολυ εχουμε ξεκινησει ολοι μας.Τα 160 ζωντανα που ονειρευεσε να καλπαζουν κατω απτο καπω του compact σου δεν ειναι ανεφυκτο...Για να μην πω οτι ειναι εντελως normal τιμη, αν το remaping του εγγεφαλου ειναι επιτυχημενο! Τοτε δεν ειναι καθολου δυσκολο σε συνδιασμο με μια πιο ελευθερη εξατμιση,και ενα φιλτρακι!
Τωρα για το ηλεκτρικο το γκαζι (ντιζατος here) συμφωνω οτι θαχεις καλυτερη αισθηση στο πατημα, αλλα δεν ξερω αν αλλαξεις την πεταλουδα τι θα διαβαζει ο εγγεφαλος για throttle position...Σιγουρα μπορει να γινει πατεντα εκει...
Αυτα τα ολιγα
__________________
Bros Gremos Kai Pisw-Kouna!!!

Θα πάρω μια ψαρόβαρκα...!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-06, 01:48
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι αρκετα δυσκολο για τον λογο οτι το valvetronic ή βλαβητρονικ για αρκετους,δεν σηκωνει και πολλα για βελτιωση?????
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-06, 01:53
Το avatar του χρήστη Xeno-318is
Xeno-318is Ο χρήστης Xeno-318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 256
Xeno-318is is on a distinguished road
Μιλαμε παντα στην ιδανικη περιπτωση που το βλαμενοτρονικ δε θα κανει τα δικα του!!
__________________
Bros Gremos Kai Pisw-Kouna!!!

Θα πάρω μια ψαρόβαρκα...!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-06, 03:06
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Lightbulb 2lt Valvetronic tuning

Παράθεση:
τι πιστευετε γενικά για το θέμα της βελτίωσης του Valvetronic του κινητήρα και συγκεκριμένα του δίλιτρου.
Δύσκολη ιστορία... λιγοι το δοκιμάζουν, ακόμα λιγότεροι τα καταφέρνουν!!!
Παράθεση:
να αντικαταστήσω την εξάτμιση απο καταλύτη και πίσω
Αν εννοείς και τον (τους) καταλύτες οι κομπλέ λύσεις -που στην Ελλάδα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού- είναι 4ψήφια νούμερα... Αλλιώς αν μιλάμε για καζανάκια, we R OK.
Παράθεση:
την προσθήκη ενος πιό ελεύθερου φίλτρου στο εργοστασιακό φιλτροκούτι
Σωστός, η προτίμηση μου για τα προϊόντα της Κ&Ν είναι ήδη καταγεγραμμένη!!! Γενικά προτίμησε φίλτρα γάζας. Πάρε και ένα tip (άν έχεις την έκδοση των 143hp, ψάξου στο τι διαφορές έχει από την τελευταία των 150hp σε περιφερειακά -οι δικές μου μεταμεσονύκτιες (!!!) πληροφορίες μιλούν για αλλαγές στο σύστημα εισαγωγής αέρα, σε πλουσιότερο πρόγραμμα και πιο ελεύθερο σύστημα εξαγωγής).
Παράθεση:
έχω βρεί κάποιες λύσεις στο θέμα του επαναπρογραμματισμού του εγκεφάλου
Να τις ακούσουμε (έστω και με p.m), ειδικά αν βγήκες στην γύρα και έξω από την συνοικία σου, μπορεί να βρήκες κανένα θησαυρό...
Που ξέρεις!!! Αν πάλι παρέμεινες εντός των τοιχών (καταλαβαινόμαστε έτσι? δεν χρειάζεται να καρφωνόμαστε...), όλα καλά και πάλι.
Πάντως αυτά τα μοτέρ δεν "δουλεύονται" από πολύ κόσμο... και η έλλειψη ανταγωνισμού δεν έκανε ποτέ καλό στις τιμές!!! Τον πλήρωσες τον Valvetronic μία φορά στην αγορά, θα τον χρυσοπληρώσεις τώρα και στην βελτίωση, λόγω της επαναστατικής τεχνολογίας της κεφαλής του!!!
Παράθεση:
να ξεφορτωθώ την ηλεκτρικίλα του γκαζιού και να κερδίσω λίγο σε ροπή
Kit μετατροπής του ηλεκτρόγκαζου υπάρχουν, αλλά δεν ανεβάζουν την ροπή σαν μέγεθος -απλά βελτώνουν την υστέρηση απόκρισης. Lag σε ατμοσφαιρικά, δεν πάμε καλά κύριοι!!!

Και φτάνουμε στην δική μου πρόταση...
Να περιμένεις την έλευση του νέου 2lt Valvetronic των 173hp (παρουσιάστηκε πρόσφατα για την 4d E90 320si). Την απόδοση αυτή δεν μπορείς να την φτασεις push-άροντας το δικό σου μοτέρ (!!!). Άσε που θα μπορεί να πάρει και άλλο... (άλλα 15 τα 'χεις στο νερό από Φ.Π.Ε εδώ). Διαπιστώνοντας τις διαφορές με τον δικό σου, τον modif-άρεις ή αν δεν γίνεται τον κάνεις τράμπα. Μην ανησυχείς θα βρείς εύκολα μεταχειρισμένο στην 2ετία (θα φορεθεί σε διάφορα μοντέλα (Ε90 coupe, Z4 facelift και πιθανότατα μάντεψε που αλλού...). Η εκτίμησή μου είναι ότι θα πουλήσει σαν... ζεστά ψωμάκια!!!
Το ζήτημα είναι αν εσύ μπορείς να περιμένεις...
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 08-04-06 στις 10:53
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-06, 08:31
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale
Και φτάνουμε στην δική μου πρόταση...
Να περιμένεις την έλευση του νέου 2lt Valvetronic των 173hp (παρουσιάστηκε πρόσφατα για την 4d E90 320si). Την απόδοση αυτή δεν μπορείς να την φτασεις push-άροντας το δικό σου μοτέρ (!!!). Άσε που θα μπορεί να πάρει και άλλο... (άλλα 15 τα 'χεις στο νερό από Φ.Π.Ε εδώ). Διαπιστώνοντας τις διαφορές με τον δικό σου, τον modif-άρεις ή αν δεν γίνεται τον κάνεις τράμπα. Μην ανησυχείς θα βρείς εύκολα μεταχειρισμένο στην 2ετία (θα φορεθεί σε διάφορα μοντέλα (Ε90 coupe, Z4 facelift και πιθανότατα μάντεψε που αλλού...). Η εκτίμησή μου είναι ότι θα πουλήσει σαν... ζεστά ψωμάκια!!!
Το ζήτημα είναι αν εσύ μπορείς να περιμένεις...
C U out there
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, με είχαν πληροφορήσει ότι ο δίλιτρος με τα 173 άλογα της Si έχει καταργήσει το Valvetronic...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-06, 10:30
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Απο όσο ξέρω ο καιούργιος κινητήρας που θα βγεί με τα 173 έχει το ίδιο μπλόκ με τους παλαιότερους αλλά έχει καταργηθεί το valvetronic τελείως και στην θέση του έχουν μπεί εκεντροφόροι και πεταλούδα γκαζιού. Δεν με βλέπω να περιμένω μέχρι την έλευσή του αλλά ουτε και την τροποποίηση του δικού μου. Αυτο το κατι παραπάνω με αναπρογραμματισμό της ECU πιστευω θα είναι αρκετό[...λέμε και καμια να περνάει η ώρα] Για το θέμα της εισαγωγής σκεφτόμουν κάτι σε Κ&Ν στο εργοστασιακό φιλτροκούτι, και για την εξαγωγή απο τον καταλύτη και πίσω να καταργήσω το μεσαίο καζανάκι και να βάλω ένα πιο ελεύθερο τελικό. Στο θέμα του προγράματος έχω βρει έτοιμη λύση αλλά και βελτιωτή που θα το φτιάξει στο δυναμόμετρο.
Αυτα
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-06, 11:29
Το avatar του χρήστη ANDREAS
ANDREAS Ο χρήστης ANDREAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-07-2005
Μηνύματα: 194
ANDREAS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, με είχαν πληροφορήσει ότι ο δίλιτρος με τα 173 άλογα της Si έχει καταργήσει το Valvetronic...
Σωστα σε εχουν πληροφορησει φιλε Στρατο το si δεν εχει vanos ουτε valvetronic ειναι καθαροαιμος αγωνιστηκος κινητηρας το ειδα στον Κουλουρη ειναι εργαλειο πολυ καλο!!!!! Αυτος ο κινητηρας παιρνει τα παντα απο μετατροπες γιατι ειναι απλος.Ειναι η χαρα της μετατροπης!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-06, 11:43
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Thumbs up Valvetronic or not...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANDREAS
Σωστα σε εχουν πληροφορησει φιλε Στρατο το si δεν εχει vanos ουτε valvetronic ειναι καθαροαιμος αγωνιστηκος κινητηρας το ειδα στον Κουλουρη ειναι εργαλειο πολυ καλο!!!!! Αυτος ο κινητηρας παιρνει τα παντα απο μετατροπες γιατι ειναι απλος.Ειναι η χαρα της μετατροπης!!!!
Ωραία... και ακόμα καλύτερα και πιο εύκολα για οποιοδήποτε επόμενο "γαργάλημα"!!!
Η ακολουθία των "γρήγορων" 4κύλινδρων (S14-2lt, M42, M44) συνεχίζεται ακάθεκτη με άξιο (κοιτώντας τα νούμερα προς το παρόν) διάδοχο. Είμαι συγκινημένος...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-06, 12:47
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Απλώς ήθελα να δώ αν έχει ασχολήθεί κανείς με το θέμα του Valvetronic και να έχει δοκιμάσει κάτι και να έχει καποιο αποτέλεσμα. Ειδικά στο θέμα του προγράμματος. Μην πάω ξεβράκωτος στα αγγούρια... Το τελευταίο πράμα που θέλω είναι να διαλύσω τον κινητήρα μου για να βγάλω 10 άλογα παραπάνω.
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.