Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-06-04, 16:44
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Mpower μια και έχω δει τη λίστα στην οποία αναφέρεται για τα εγκεκριμένα λάδια. Για όλους τους κινητήρες η BMW έχει δοκιμάσει και εγκρίνει πάρα πολλούς τύπος λαδιών από πολλές διαφορετικές εταιρείες, με ελάχιστες εξαιρέσεις! Δύο εξαιρέσεις που αξίζει να αναφέρουμε είναι το Μ3 Ε46 και το Μ5 Ε39 (νομίζω) για τα οποία δίνει ΜΟΝΟ το Castrol TWS 10w-60! Επίσης, υπάρχουν και κάποια λάδια που τα συνιστά μόνο σε συγκεκριμένα μοτέρ και τα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ σε άλλα γιατί θα προκαλέσουν ζημιά (όπως το BMW Quality Longlife-01 FE (Fuel Economy) )!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-06-04, 19:51
Το avatar του χρήστη Black5
Black5 Ο χρήστης Black5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Μηνύματα: 384
Black5 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
1) Μήπως ξέρεις να μας πεις τότε γιατί για το Μ3 που δουλεύει στους 80 βαθμούς κελσίου η BMW δίνει το 10-60, ενώ για το 318Ci που δουλεύει στους 107 δίνει 0-30?

2) Δεν αναφέρθηκα στο μοτερ της Porsche ως το μόνο μοτέρ υψηλών επιδώσεων! Ηταν ένα παράδειγμα ενός μοτερ που χρησημοποιεί 0-40!

3) @Black5 and kostas*
Θα προπαθήσω να σας βαλω στο Forum σε ηλεκτρονική μορφή σχετικές οδηγίες της BMW προς τα συνεργεία της, για να δείτε οτι αυτά που λέω δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου, ούτε προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο.

Επειδή και εγώ σε όλα μου τα αυτοκίνητα έβαζα castrol RS 10-60 είδα οτι ένα λάδι που είναι κορυφαίο για ένα μοτέρ μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε κάποιο αλλο! Δέν έχουν ξοδευτεί άπειρες ώρες και χρήματα στην έρευνα αυτή απο την BMW και κάθε άλλη εταιρεία χωρίς λόγο!
Και για να προλάβω κάποιους που θα πούν οτι όλα αυτά γίνονται για να πουλάει η BMW τα δικά της λάδια, θα σας πώ οτι δίνει επίσημα όλα τα εμπορικά ονόματα των λαδιών που πληρούν τις κατάλληλες προδιαγραφές για κάθε τύπο κινητήρα ξεχωριστά
1) Ειλικρινα δεν ξερω. Εσυ τι πιστευεις πανω σε αυτο?
Παντως θεωρω μαλλον απιθανο η θερμοκρασια λαδιου στο Μ3 η σε οποιοδηποτε αλλο αυτοκινητο να περιοριζεται στους 80 C.
2) No comment.
3) Παρακαλω ολοι για πληροφοριες ψαχνουμε.

Σιγουρα παντως δεν ειμαι εγω αυτος που θα αμφισβητησει καμια ερευνα. Εχε στο νου σου ομως πως η καθε εταιρια προτεινει το best/value λαδι και οχι το best overall.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-06-04, 09:51
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Θερμοκρασίες Μ3 Ε46!

Οι θερμοκρασίες του Μ3 Ε46 είναι ως εξής:
Νερού: Δουλεύει από 84-85 C το πολύ 90 C, υπο φυσιολογικές συνθήκες ενώ όταν το ζορίσεις πέφτει γύρω στους 80-81 και όταν σταματήσεις να το πατάς βλέπεις και 78 για μερικά λεπτά.
Λαδιού: Δουλεύει συνήθως γύρω στους 90-98 ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, ενώ όταν το πατάς αρχίζει και ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι και 110+. Το manual λέει ότι και 125 C είναι φυσιολογικό αλλά θα πρέπει να αποφεύγεται για παρατεταμένη χρήση!

P.S. Οι θερμοκρασίες νερού είναι καταγεγραμμένες τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες, δηλαδή με αρκετή ζέστη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-06-04, 10:24
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Θερμοκρασία λειτουργείας ενός μοτέρ θεωρείται η θερμοκρασία στην οποία ανοίγει ο θερμοστάτης του νερού και όχι η θερμοκρασία του λαδιού του!
Και επειδή δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται έτσι αυτή η κουβέντα και να διαφωνούμε για να διαφωνούμε σας παραθέτω αποσπάσματα από το TIS (Technical Information System) του 2/2004 της BMW.

"Longlife-01:
Αυτά τα λάδια πληρούν τις υψηλότερες τρέχουσες απαιτήσεις ποιότητας της BMW. Αυτά τα λάδια προβλέπονται για οχήματα με κινητήρες Ν42/Ν62. Μπορούν επίσης να χρησημοποιηθούν σ' όλα τα άλλα οχήματα της BMW (εξαίρεση : S54, S62/E39 έως το 02/2000, Μ43 CNG)"

"Longlife-01 FE (Fuel Economy):
Αυτά τα λάδια πληρούν τις ίδιες απαιτήσεις ποιότητας, όπως και τα λάδια Longlife-01. Χάρη στο χαμηλό τους ιξώδες μπορούν να επιρεάσουν ευνοικά την κατανάλωση καυσίμου. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν όμως μόνο σε κινητήρες, που είναι κατασκευαστικά σχεδιασμένοι και υπολογισμένοι για τη λειτουργεία με τέτοια χαμηλού ιξώδους λάδια."

"Ειδικά λάδια (σε αυτά ανήκει και το SAE 10-60)
Αυτά τα λάδια πληρούν επίσης την προδιαγραφή ACEA:A3/B3 και είναι η προβαθμίδα στα λάδια Longlife της BMW. Αυτά τα λάδια επαρκούν για παλιότερα οχήματα με χρονικά διαστήματα αλλαγής λαδιού μέχρι περίπου 15.000χλμ"

"Λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BMW:
Τα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BMW, όπως προδιαγράφονται απο το 1998 για όλα τα μοντέλα της BMW, ελέγχονται από την BMW, ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν παντού ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος όλο το χρόνο. Στα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) δεν πρέπει γι' αυτό να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην κατηγορία ιξώδους. Τα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BWM υπάρχουν μόνο στις κατηγορίες ιξώδους SAE 0W-30, SAE 0W-40, SAE 5W-30 και SAE 5W-40"
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-06-04, 13:16
Το avatar του χρήστη kostas*
kostas* Ο χρήστης kostas* δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 79
kostas* is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Θερμοκρασία λειτουργείας ενός μοτέρ θεωρείται η θερμοκρασία στην οποία ανοίγει ο θερμοστάτης του νερού και όχι η θερμοκρασία του λαδιού του!

Αν το 318 περιμενε να φτασει στους 100+ C για να ανοιξει ο θερμοστατης νερου μαλλον ατμομηχανη θα ηταν και οχι βενζινικινητηρας!

Στα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) δεν πρέπει γι' αυτό να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην κατηγορία ιξώδους. Τα λάδια μεγάλης διάρκειας ζωής (Longlife) BWM υπάρχουν μόνο στις κατηγορίες ιξώδους SAE 0W-30, SAE 0W-40, SAE 5W-30 και SAE 5W-40"
Πρωτον οι κωδικοι 0W-30 κτλ δεν ειναι μοναδες μετρησης του ιξωδους. Αν παρεις δυο λαδια διαφορετικης εταιριας και τα δυο 0W-30 να ειναι δεν θα εχουν ιδιο ιξωδες. Αυτο ειναι δεικτης θερμοκρασιακης συμπεριφορας.

Δευτερον αφου οπως λες δεν χρειαζεται να δοθει ιδιαιτερη προσοχη γιατι υπαρχουν 4 κατηγοριες οπως αναφερεις και δεν υπαρχει μονο 1. Μαλλον καποια διαφορα θα εχουν!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-06-04, 13:25
Το avatar του χρήστη kostas*
kostas* Ο χρήστης kostas* δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 79
kostas* is on a distinguished road
Και κατι ακομα αν το 318 περιμενε να φτασει η θερμοκρασια στους 107 C για να ανοιξει το θερμοστατη νερου, μαλλον ατμομηχανη θα ηταν και οχι βενζινοκινητηρας!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-06-04, 14:17
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Μην εκτίθεσαι έτσι για πράγματα που δεν γνωρίζεις (107C)....δεν υπάρχει λόγος!
Και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά ότι τα παραπάνω δεν τα λεω εγώ αλλά το Technical Information System του εργοστασίου της BMW "επί λέξη" και κανα δύο ορθογραφικά ή αναγραμματισμοί που θα δεις (αν το διαβάσεις) είναι της μετάφρασης του εργοστασίου στη Γερμανία και όχι δικά μου!!!

Απ εδώ και στη συνέχεια...μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε...δέν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα!
Οποίος θέλει ακούει και όποιος θέλει (εκ πεποιθήσεως ) να διαφωνεί είναι ελεύθερος να το κάνει!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-06-04, 17:36
Το avatar του χρήστη kostas*
kostas* Ο χρήστης kostas* δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 79
kostas* is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Οι θερμοκρασίες του Μ3 Ε46 είναι ως εξής:
Νερού: Δουλεύει από 84-85 C το πολύ 90 C, υπο φυσιολογικές συνθήκες ενώ όταν το ζορίσεις πέφτει γύρω στους 80-81 και όταν σταματήσεις να το πατάς βλέπεις και 78 για μερικά λεπτά.
Λαδιού: Δουλεύει συνήθως γύρω στους 90-98 ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, ενώ όταν το πατάς αρχίζει και ανεβαίνει σιγά σιγά μέχρι και 110+. Το manual λέει ότι και 125 C είναι φυσιολογικό αλλά θα πρέπει να αποφεύγεται για παρατεταμένη χρήση!

P.S. Οι θερμοκρασίες νερού είναι καταγεγραμμένες τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες, δηλαδή με αρκετή ζέστη!
Πολυ χρησιμα τα στοιχεια σου STRAX.
Αυτα προηλθαν απο δικες σου μετρησεις?
Μηπως εχεις αναλογα στοιχεια και για το 330i
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-06-04, 17:48
Το avatar του χρήστη kostas*
kostas* Ο χρήστης kostas* δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 79
kostas* is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Μην εκτίθεσαι έτσι για πράγματα που δεν γνωρίζεις (107C)....δεν υπάρχει λόγος!
Και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά ότι τα παραπάνω δεν τα λεω εγώ αλλά το Technical Information System του εργοστασίου της BMW "επί λέξη" και κανα δύο ορθογραφικά ή αναγραμματισμοί που θα δεις (αν το διαβάσεις) είναι της μετάφρασης του εργοστασίου στη Γερμανία και όχι δικά μου!!!

Απ εδώ και στη συνέχεια...μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε...δέν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα!
Οποίος θέλει ακούει και όποιος θέλει (εκ πεποιθήσεως ) να διαφωνεί είναι ελεύθερος να το κάνει!
Φιλε MPOWER δεν διαφωνησε κανεις μαζι σου. Εσυ εξεφρασες μια αποψη οτι ενα λαδι 0-30 ειναι καλυτερο σε υψηλες θερμοκρασιες απο ενα 10-60 κατι που ερχεται σε αντιθεση με την ιδια την κωδικοποιηση των λαδιων. Απο εκει και περα το ποιος εχει εκτεθει ας το κρινουν αλλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-06-04, 10:04
Το avatar του χρήστη kostas*
kostas* Ο χρήστης kostas* δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2004
Μηνύματα: 79
kostas* is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά ότι τα παραπάνω δεν τα λεω εγώ αλλά το Technical Information System του εργοστασίου της BMW "επί λέξη" και κανα δύο ορθογραφικά ή αναγραμματισμοί που θα δεις (αν το διαβάσεις) είναι της μετάφρασης του εργοστασίου στη Γερμανία και όχι δικά μου!!!!

Δεν βλέπω τι από αυτά που λέει η bmw ακυρώνει αυτά που έγραψα προηγουμένως.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Απ εδώ και στη συνέχεια...μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε...δέν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα!
Οποίος θέλει ακούει και όποιος θέλει (εκ πεποιθήσεως ) να διαφωνεί είναι ελεύθερος να το κάνει!
Διακρίνω μία ειρωνεία?!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.