Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-08, 18:26
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΓΩ...

Το τελευταιο διαστημα, κατι η ακριβη βενζινη, κατι το σταματα ξεκινα ιδιως μεσα στην πολη, μ' εκαναν να χρησιμοποιω σε καθημερινη χρηση το starlet-ακι μου, και το 5αρι παρακαρισμενο.Κανα δυωρο την μερα εκει που το παρκαρω το πιανει και ο ηλιος.
Τελος παντων, ειχα να το κινησω 5-6 μερες, το παιρνω Σαββατο, παω στη δουλεια, το αφηνω και εκει σε μερος που το επιανε ηλιος.Παω την αλλη μερα πρωι, αναβω κανονικα,κανω κανα δυο χιλιομετρα, βλεπω την βενζινα μου λιγο κατω απο 15 λιτρα.Αντε να βαλω λεω λιγο καυσιμο, κυριακη ειναι.Γκαντεμια, ο βενζινας μου κλειστος.Ο αλλος ειχε μια αποσταση 2-3 χιλιομετρα, ευτυχως κατηφορα.Εκει που ρολαρω κανονικα, αρχισε να μην ανταποκρινεται στο γκαζι, μετα αρχισε να ρεταρει, τελικα σε ενα κατεβασμα σβηνει.Ριχνω τα αναλογα μπινελικια, ξαναπροσπαθω, πηρε μπρος με την τεταρτη.Βλεπω βενζινει εχει τουλαχιστον 10 λιτρα.Φιδια.Τωρα?Βλεπω το κινητο, αδειο. Με τα χιλια ζορια, με πρωτη, φτανω σε ενα βενζιναδικο.Εσβησε 4 μετρα πριν την εισοδο.Ευτυχως ανοιχτο.Του λεω το και το. Αστο εδω μου λεει, με βοηθησε και να το σπρωξω ο ανθρωπος.Λεω καλου κακου, δεν του βαζω κανα 20αρικο σουπερ αμολυβδη, μπας και?
Του βαζω, μιζα, και ολα τζαμι.Το αμαξι, στα πρωτα 100 μετρα εκανε κατι ψιλορεταρισματα, και μετα ολα τζαμι.
Δεν ξερω, αν οι αναθυμιασεις, μπορει να δειχνουν εως και 10 λιτρα,πρωτη φορα μου συμβαινει, παντως μ' αυτες τις ζεστες, το πηρα το μαθημα μου.Οποιος το αφηνει για αρκετες μερες, ας το εχει υπ' οψιν του, για τον δεικτη βενζινης μην την παθει οπως εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-08, 20:25
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Δε νομιζω το φλοτερ να επηρεαζεται απο αναθυμιασεις. Μηπως υπηρξε κανα αλλο προβλημα με τη τροφοδοσια ή με το καιρο στουμποσε κανα φιλτρο... τι να πω παντως σιγουρα δε πρεπει να αφηνουμε να πεφτει πολυ η σταθμη και να βασιζομαστε "α αφου λεει τοσο θα κανω αλλα τοσα χλμ" και μετα κουβαλαμε τα πετονια...
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-08, 22:22
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
γνωστο προβλημα στο φλοτερ απο το Ε34 και μετα...απο τα 15 και πανω εχει καλως...κατω απο 15 αχχααχχα ΕΛΑ ΑΛΕΚΟ! μια φορα τη πατησα φιλε και εμεινα απο αντλια βενζινης..η ρημαδα ειναι πολυ ευεσθητη και καιγεται αμεσως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-08, 09:50
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Αρκετα καυσιμα ειχες ομως για να στο κανει αυτο...το αυτοκινητο δεν ηταν καν στην ρεζερβα!
Τι να πει κανεις...θελει προσοχη!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-08, 14:13
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
προσεχε την αντλια,απο εδω και περα ,ανα πασα στιγμη μπορει να σε αφησει...........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-08, 17:50
Το avatar του χρήστη bagelhs
bagelhs Ο χρήστης bagelhs δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-06-2007
Μηνύματα: 137
bagelhs is on a distinguished road
Και σε μένα η ε39 το έκανε και μετά σφύριζε η αντλία βενζίνας μετά από 4 μήνες ξαφνικά τέλος και την αντικατέστησα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-08, 00:17
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Κοστος αντλιας?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-08, 07:25
Το avatar του χρήστη MTerry
MTerry Ο χρήστης MTerry δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-05-2008
Μηνύματα: 103
MTerry is on a distinguished road
Και στο δικό μου Ε39 αν το πάρκαρα με ρεζερβα και το κινούσα πολύ λίγο (2-3 διαδρομές από 2-3 χιλιόμετρα κάθε φορά μέσα στην πόλη) ο δείκτης δεν κουνιόταν και ηταν μόνιμα στην αρχή της ρεζερβας κάθε φορά που το επαιρνα και κάποια μέρα δεν έπαιρνε μπροστά καθόλου. Αυτό ειχε συμβεί 2 φορές καλοκαίρι αλλα σε κλείστό γκαράζ. Ενώ σε ταξίδι ο δείκτης είχε φτάσει άπατα και αυτό πηγαινε ακόμα

Μετα απο αυτό δεν το αφήνω ΠΟΤΕ στην ρεζερβα για μεγάλο χρονικό διάστημα.Κόλαγε ο δείκτης !!!

ΠΟΤΕ δεν ειχα πρόβλημα με την αντλία η κάποιο αλλο εξάρτημα στο σύστημα τροφοδοσίας.
Απο οτι ξέρω οι ανλίες βενζίνης αν δουλεψουν ξερές χαλάνε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-08, 10:31
Το avatar του χρήστη BladeGT
BladeGT Ο χρήστης BladeGT δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Μηνύματα: 198
BladeGT is on a distinguished road
κατ αρχας το δικο μου οπως εχω παρατηρησει και σε αλλα αμαξι εν κινηση δειχνει οτι θελει ο δεικτης...οταν σταματαω δειχνει κανονικα... π.χ αν ο δεικτης κανονικα ειναι στα 15 λιτρα περιπου εν κινηση μπορει να μου φτασει στο 0-5 ... :S απτα 30 μου πευτει στα 15-20 οτι να ναι..! εγω με το που φτανει τα 15-20 λιτρα γεμιζω παντα..το θεωρω αδειο... Μονη περιπτωση να πεσει λιγο παρακατω οπως μου τυχε μια φορα ηταν γυρνωντας απο ταξιδι που δεν ειχα τωρα να σταματησω εθνικη για βενζινη ειπα νταξει με βγαζει μεχρι το σπιτι κ το αφησα..(γιατι δεν θελω να βαζω κ οπου να ναι βενζινα...προτιμω στο πρατηριο απεναντι απτο σπιτι μου που βαζω παντα κ ειναι κ φτηνη)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-08, 16:37
Το avatar του χρήστη bagelhs
bagelhs Ο χρήστης bagelhs δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-06-2007
Μηνύματα: 137
bagelhs is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsambu Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοστος αντλιας?
30€ γιατί άλλαξα μόνο το ηλεκτρικό πομπάκι και το βρήκα κατά τύχη από έναν ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων που έχει και αυτός bmw αλλιώς όπου και να ρώτησα για αντλία μου είπαν 300€
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.