Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-09, 13:46
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Θέλω mp3 στην παλιά Ε39 μου..

Διαθέτω BMW E39 520iA '97 με ραδιοκασετόφωνο απλό, χωρίς κομπιουτερικά κόλπα και κάμποσα ηχεία της μαμάς του. Τα ηχεία δεν με ενοχλούν οπότε προς το παρόν δεν τα ενοχλώ.
Έχω απαλλαγεί από τις κασέτες στη ζωή μου, ήμουν από τους πρωτοπόρους των mp3 με napster κλπ. Μου αρέσει το ραδιόφωνο αλλά πότε πότε ειδικά εκτός μεγάλων πόλεων (και ταξιδεύω αρκετά) τα πράγματα είναι δύσκολα και το ρεπερτόριο των τοπικών σταθμών δεν είναι καθόλου μα καθόλου συμβατό με τα γούστα μου...
Κασέτα για σύνδεση με mp3 δεν με ενθουσιάζει που κρέμεται το καλώδιο.
Πομπό πάλι δεν δουλεύει και τόσο καλά (καλύπτεται από ισχυρά σήματα) και υπάρχει πολυπλοκότητα.
Δεν καίγομαι να απαλλαγώ από την παλιά πηγή με το κασετόφωνο αν μπορώ να προσθέσω είσοδο aux-in. Όμως το κασετόφωνο είναι το παλιό και δεν έχει κουμπί για CD οπότε υποθέτω ότι δεν έχει είσοδο για CD όπου συνδέεται το ειδικό aux-in adaptor.
Οπότε αν είναι έτσι τότε θα πρέπει να βάλω CDplayer με δυνατότητα mp3 και αν έχει και aux-in και USB τόσο το καλύτερο αλλά θέλω και να συνεχίσουν να δουλεύουν τα χειριστήρια στο τιμόνι. Όμως πόσο εύκολο είναι αυτό; Θέλει πλαίσιο που ξέρω ότι υπάρχει και ίσως κάποιο interface για το τιμόνι. Αλλά έχω καταλάβει ότι υπάρχουν επιπλέον ιδιαιτερότητες της BMW (ενισχυτές, καλώδια κλπ) και δεν ξέρω αν η πηγή έχει ενισχυτή μέσα της ή τον έχει αλλού. Πώς μπορώ να ξέρω αν έχει ενισχυτή; Αν δεν έχει είναι απλή η αντικατάσταση, δηλαδή βγάζεις υπάρχουσα συσκευή και προτάκι, βάζεις πλαίσιο, interface για τιμόνι, συσκευή που συνδέεται με τα κατάλληλα φισάκια για ηχεία κλπ και τέρμα;
Τελικά τί μπορώ να κάνω, ποιος ξέρει να με συμβουλεύσει;
Αν προχωρήσω τι χρειάζεται, πόσο κάνει και ποιος είναι αρκετά ικανός για να το κάνει χωρίς να αυτοσχεδιάζει! Παρά τα παραπάνω, αν δεν βρω σωστό ειδικό ή αν είναι πολλά τα λεφτά σκέφτομαι να μην τους δώσω δεκάρα για να μου πειράξουν το αυτοκίνητο και να μείνω με το ραδιόφωνο στις πόλεις και το πομπουδάκι για τα ταξίδια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-09, 14:24
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Βαλε μια φωτό από το (τωρινό) κασσετόφωνό σου (εδω ή στο γκαράζ σου), να δουμε ακριβως μοντέλο για να σου προτείνουμε με ακρίβεια...

Στην σελίδα με τα Ηχοσυστήματα Ε39 (1997) http://bmwfans.info/original/E39/Lim...1997/01/mg-65/

φαίνονται ΠΟΛΛΕΣ επιλογές...
__________________
X5 3.0d (2004)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asot : 07-04-09 στις 14:27
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-09, 22:33
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
φιλε εχεις τσεκαρει σιγουρα πισω στο πορτμπαγκαζ στο αριστερο μερος αν υπαρχει προεγκατασταση για σιντιερα?.
μπας και ......οποτε εισαι τυχερος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-09, 18:05
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
Tσεκαρε και εδω αν δεν το εχεις δει ηδη...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...38&postcount=8
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-09, 00:09
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
@ asot Έχω το απλό reverse RDS.
@KATSARAIOS Δεν ξέρω για τί πράμα να κοιτάξω πίσω αριστερά αλλά δεν πιστεύω να έχει αφού δεν έχει κουμπί η πηγή για να επιλέξει τυχόν CD...
@XT660 Η εγκατάσταση αυτή που αναφέρεις ήταν που με γαργάλησε. Δεν θέλω τόσες συσκευές μία θέλω με τις ελάχιστες μετατροπές και ελεγχόμενο κόστος αλλά να λειτουργούν τα κουμπιά του τιμονιού. Α και μία απαίτηση ακόμα, το χρώμα του φωτισμού να ταιριάζει με τα πορτοκαλιά της BMW... Και σαν πολύ μεγάλο και άδειο δεν φαίνεται το πλαίσιο με μόνο μία DIN συσκευή;;

Το ξέρω ότι πάω φιρί φιρί να με βρίσετε και να μου πείτε να κάτσω στα αυγά μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.