Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-07-07, 11:50
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Ετυχως που πηρε ποδι δηλαδη ο 1.6 απτο δικο μου!!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-07-07, 14:57
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετυχως που πηρε ποδι δηλαδη ο 1.6 απτο δικο μου!!!!
Τυχερουλη !!!!!!!!!!!

Λες να παρει ποδι και αυτος και να μπει κανενας 330 ???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-07-07, 16:18
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Νομίζω πως κάτι έπαθε ο εκκεντροφόρος και έκανε ζημιά στο καπάκι. Δεν το αλλάζουν όμως γιατί λέει πως έχει παρατηρηθεί 3 εβδομάδες μετά να επιστρέφει το αυτοκίνητο στο συνεργείο με το ίδιο πρόβλημα - το οποίο λένε οφείλεται στο οτι το αρχικό μπαμ έχει παραμορφώσει και το μπλοκ απο κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-07, 16:24
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Εντύπωση μου κάνει βέβαια, αλλά σε ένα βιομηχανικό προϊόν μαζικής παραγωγής δεν μπορεί να αποκλειστεί η οποιαδήποτε αστοχία υλικού.

Αυτό όμως που μου προξενεί μεγάλη αρνητική εντύπωση είναι η αντιμετώπιση της BMW Hellas να καλύψει μόνο το 50% του κόστους (λες και τους στοιχίζει τίποτα). Πίστευα ότι από τότε που ενέλαβαν οι Γερμανοί έχουν στρώσει τα πράγματα. Εγώ στη θέση του φίλου σου θα έστελνα ένα ευγενικό (αρχικά) γράμμα στην BMW Hellas με κοινοποίηση την BMW Γερμανίας και θα ζητούσα ολική κάλυψη της ζημιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-07-07, 16:25
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εγω λεω να πιεσουν την BMW Hellas και το 50% που θελει να καληψη να το δοση σε χρημα ωστε να μπει κανενα εξακιλινδρο απανω στο αμαξη να πιασουν και τοπο ολη η ιστορια
να δοσουν τοσα χρηματα και να ξαναμπει μοτερ που στα μεταχειρησμενα κανει 2κ ευρο ειναι καπος ανοητο.. και ας υποχορηση ο ιδιοκτητης σε θεμα εγγυησης και να παρει εγγυηση απο μεταχειρησμενα σε συνενοηση με το συνεργειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-07-07, 17:39
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως κάτι έπαθε ο εκκεντροφόρος και έκανε ζημιά στο καπάκι. Δεν το αλλάζουν όμως γιατί λέει πως έχει παρατηρηθεί 3 εβδομάδες μετά να επιστρέφει το αυτοκίνητο στο συνεργείο με το ίδιο πρόβλημα - το οποίο λένε οφείλεται στο οτι το αρχικό μπαμ έχει παραμορφώσει και το μπλοκ απο κάτω.
Εντάξει, έτσι κάτι γίνεται και έχει νόημα η πρότασή τους για αλλαγή μοτέρ και προφύλαξη του πελάτη. Κάτι θα ξέρουν παραπάνω, πιθανότατα να είναι "μυστικό" μια συνηθισμένη αστοχία σε αυτό το μοτέρ και ξέρουν ότι δεν έχει νόημα η επισκευή.
Όχι ότι μου αρέσει αλλά λογικό μου ακούγεται. Να υποθέσω ότι το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης, έτσι? Με το 50% που καλύπτουν, "σπρώχνουν" τον πελάτη στην αλλαγή μοτέρ ώστε να γλυτώσουν τα χειρότερα (επανάληψη).
Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω ξανακούσει και ξέρω αρκετούς με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Λέτε να βγεί κανά καινούργιο λαυράκι στη φόρα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-07-07, 18:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Ούτε εγώ το έχω ξανακούσει, και εχω πολλούς φίλους με αυτό το μοτέρ, και το μόνο πρόβλημα που είχαν όλοι ήταν με τους πολλαπλασιαστές!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-07-07, 19:01
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενός φίλου το μοτέρ (compact 1.6) πέθανε μετά από μόλις 40,000 χλμ. Μια ωραία ημέρα απλά δεν έπερνε και στο συνεργείο που πήγε του είπαν πως χρειάζεται άλλο μοτερ!

Το ενδιαφέρον της ιστορίας είναι οτι στο ίδιο συνεργείο υπήρχε άλλο 1 compact με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα ενώ του είπαν οτι το έχουν δει σε άλλα 4-5 αυτοκίνητα. Η δε BMW Hellas του πρότεινε να καλύψει η ίδια το 50% του κόστους του νέου μοτερ μετά από αίτηση του συνεργείου.

Ξέρει κανείς κάτι για αυτό το θέμα με το συγκεκριμένο μοτερ; Είναι απαράδεκτο πάντως αυτοκίνητο με τόσα χλμ και μόλις 1 χρόνο εκτός εγγύησης να παραδίδει έτσι και η μαμά εταιρεία να μην το καλύπτει.
Προφανώς μιλάμε για Ν42Β18 (2001-2004) ή Ν46Β18 μοτέρ (2004-2005) δηλ. 1.8lt (1796cc) μοτέρ των compact 316ti. Τα πρώτα valvetronic δηλ. και ναι υπάρχει ένα θέμα (προφανώς όχι σε όλα αλλά σε αρκετά ώστε να γίνει ντόρος...) που αφορά είτε τον εγκέφαλο του valvetronic, είτε το ίδιο το μηχανουδραυλικό του σύστημα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, το αυτοκίνητο ακινητοποιείται και το μοτέρ παίρνει την άγουσα για τα αποδητήρια... Από εδώ έχει βγει η ρετσινιά των valvetronic αν και τα υπόλοιπα (μετέπειτα) valvetronic μοτέρ δεν αρρώστησαν ιδιαίτερα.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-07-07, 19:16
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εάν το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι 1600 cc τότε το μοτέρ είναι αυτό που λέει ο Fairytale και όλα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει.
N42 - 1.8L DOHC-16v/L4 + Valvetronic - BOSCH ME9.2
N42 B18 (4 / 16 - 1796cc - gasoline - 85kW / 116HP (@ 5500rpm) - 175Nm (@ 3600rpm))

ή μεταγενέστερα,
N46 - 1.8L DOHC-16v/L4 + Valvetronic
N46 B18 (4 / 16 - 1796cc - gasoline - 85kW / 116HP (@ 5500rpm) - 175Nm (@ 3750rpm))



Εάν το μοτέρ όμως είναι σίγουρα 1600cc τότε έχουμε

Αυτό το μοτέρ που ΔΕΝ είναι Valvetronic και μπήκε μόνο στα Ελληνικά Ε46 σεντάν-κουπέ-κόμπακτ

N45 - 1.6L DOHC-16v/L4 + Double VANOS

N45 B16 (4 / 16 - 1596cc - gasoline - 85kW / 116HP (@ 6000rpm) - 150Nm (@ 4300rpm))

και τότε τι μπορεί να έχει συμβεί είναι άγνωστο (αφού...δεν είναι valvetronic)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-08-07, 08:55
ykoto Ο χρήστης ykoto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-12-2006
Μηνύματα: 12
ykoto is on a distinguished road
Παράθεση:
Νομίζω πως κάτι έπαθε ο εκκεντροφόρος και έκανε ζημιά στο καπάκι. Δεν το αλλάζουν όμως γιατί λέει πως έχει παρατηρηθεί 3 εβδομάδες μετά να επιστρέφει το αυτοκίνητο στο συνεργείο με το ίδιο πρόβλημα - το οποίο λένε οφείλεται στο οτι το αρχικό μπαμ έχει παραμορφώσει και το μπλοκ απο κάτω.
χμ, τι έπαθε ο εκκεντροφόρος? είχε χτυπήσει και το καπάκι? τα κουζινέτα ήταν εντάξει? Η καδένα? Τελικά πιο μοντέλο ήταν? Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά ψάχνω να βρω ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στο δικό μου αμάξι μετά όμως από ατύχημα. Το σύμπτωμα πάντως ήταν πάλι ότι απλά δεν έπαιρνε μπροστά το αμάξι, φαινόταν πεσμένη η συμπίεση και όταν ανοίχτηκε ο κινητήρας βρέθηκαν τα υπόλοιπα. Δεν τα περιγράφω ακόμα γιατί μπορεί να πρόκειται για άσχετη σύμπτωση και εξάλλου έχω στείλει σε άλλο thread. Εμένα πάντως είναι compact Ε46 Ν40 1600cc του 2002.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.