Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-04, 17:37
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα!

Επελεξα να γραψω λιγα λογια για τον μεγαλυτερο BMW-δικο μου ερωτα, το πασιγνωστο BMW M3 E30 και πιο συγκεκριμενα στη χωρα μας.

Η ιστορια μου μαζι του ξεκινα πισω στο καλοκαιρι του 1991. Πιτσιρικας, εχει τελειωσει το σχολειο και εκει κοντα στον Ιουλιο ξεκινησαν ολα. Περιμενουμε την παραδοση της ολοκαινουργιας BMW Ε34 518i -ακομα εν δραση- απο γνωστη αντιπροσωπεια των Β.Π. Μεχρι τοτε για οσους θυμουνται, προσπαθουσα να ξεκολλησω τη μουρη μου απο τη δορυφορικη οπως λεγοτανε τοτε τα λιγοστα καναλια που επιανε η TV με χιονια, απο το EUROSPORT που εδειχνε τα Μ3 Ε30 να διαλυουν τα MERCEDES 190E και τα υπολοιπα στα DTM, ITCC, BTCC. Καθως μπαινω στην εκθεση για την παραλαβη διακρινω εναν ''αλητη του δρομου'' μπροστα μου. Ενα γνησιοτατο Μ3 Ε30 μαυρο προφανως LATE MODEL με τα 215HP περιμενε την παραδοση του στον υπερτυχερο του ιδιοκτητη. Απο εκεινη τη στιγμη ξεκινησανε ολα. Μετα απο 2 χρονια αρχισε η αναζητηση ενος τετοιου ///Μωρου. Τι να πρωτοθυμηθω? Απειρα βραδυα σε εκθεσεις, εμπορους, σε φανοποιους για να βρεθει το ''σωστο κομματι''.

Οπως ξερετε ολοι λογω του φορολογικου συστηματος της χωρας μας τα Μ3 Ε30 ηταν προνομιο για απειροελαχιστους τοτε και τα ORIGINAL που εισηχθησαν επισημα ειναι οχι πανω απο τα δαχτυλα του ενος χεριου. Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ επρεπε τοτε να κανει κατι για να εχει Μ3 Ε30. Αρχισανε λοιπον οι γνωστες σε ολους μετατροπες. Η τακτικη γνωστη-παλιο σασι 85 και υστερα -316 συνηθως- και ενα Μ3 Ε30 τροπετο για δωρητης. Πολυ πετσοκομμα απο τους φανοποιους για να γινει η μετατροπη, ξεκαρφωνεται ολοκληρο το αμαξι μιας και το καπο το μπροστινο ειναι το μονο κοινο με τα υπολοιπα Ε30, αν και τα Μ3 Ε30 εχουν λαστιχα μεταξυ μπρος καπο και μπροστινων φτερων αρα ισως ουτε και το καπω για να ειμαστε πιο ακριβεις. Πολυ συχνα αφου επροκειτο να ''γδυθει'' ολοκληρο το σασι αρκετοι προβηκανε σε αγορα τρακαρισμενων Ε30 αφου δεν ειχε νοημα να ειναι ατρακαριστα. Στη χωρα μας πολλοι φανοποιοι πλουτισανε απο τετοιες μετατροπες και καποιοι ασχοληθηκαν μονο με Μ3 Ε30. Οσο αναφορα το δηλωμα? Το ιταλικο 320is ηταν ιδιο οπτικα μοτερ -χτυπωντας αλλα νουμερα δηλωνοτανε 2000cc και γλυτωνες το χαρατσι. Εχουν φτιαχτει και λιγοστα Μ3 Ε30 cabrio αλλα ολα μετατροπη αφου δεν εισηχθησε ποτε επισημα στη χωρα μας ενω εχουν παραχθει 786 κομματια για τον υπολοιπο κοσμο.

Οσο αναφορα της εκδοσεις που εχω δει τοσα χρονια στη χωρα μας περιλαμβανει τα παντα απο EVO 1, EVO 2, EYROPAMEISTER, RAVAGLIA EDITION, CECOTTO ακομα και SPORT EVO 2.5 ναι αυτα με το μεγαλο σαλονι και τα κοκκινα μπουζοκαλωδια -600 κομματια στον κοσμο.

Ενα μεγαλο κεφαλαιο στην ιστορια των Μ3 Ε30 ειναι ο ΟΔΔΥ, ο Οργανισμος Διαχειρισης Δημοσιου Υλικου. Μεσω του ΟΔΔΥ πηρανε αδεια αρκετα ORIGINAL M3 E30 απο κατασχεσεις και οχι μονο. Αρκετα απο αυτα ειναι ORIGINAL αλλα δεν εχουν τα νουμερα πλαισιου τα σωστα χτυπημενα. Επισης υπαρχουν στη χωρα μας καποια US EDITION M3 E30 με τα 195 PS και την πρωτη επανω και οχι κατω οπως τα ευρωπαικα αδερφακια τους.
Η αναζητηση ''σωστου'' Μ3 Ε30-δηλαδη γνησιου, αποκαλυψε και καποια τερατουργηματα οπως ενα το οποιο σερνει ολοκληρη ιστορια πισω του..... ''κωλος Μ3 Ε30'' ενωμενος με το υπολοιπο σασι απο 316 με νουμερα στο νεροχυτη απο 4-πορτο 316 μαλιστα!!!!!

Τα χρονια περασαν και δεν θελω να θυμαμαι τις προκαταβολες που χαθηκαν σε εκθεσεις και ιδιωτες για υποτιθεμενα γνησια -αν δεν πλερωσσσεις δεν μαθαινεις! Παραλληλα με το εδω ψαξιμο η επιθυμια για εισαγωγη τετοιου αυτοκινητου κινειται οπως εμαθα σε απαγορευτικα επιπεδα πανω απο 30000EURO!!! Το αποτελεσμα? Ενας χωρος στο σπιτι μου σχεδον αφιερωμενος σε αυτο το ///Μωρο, αφισες, DVD με αγωνες DTM, βιντεοκασσετες με αγωνες, μινιατουρες σε ολες τις κλιμακες 1/18, 1/43, αριθμοι πλαισιων, τα παντα μερικες φορες ημουν τοσο σιγουρος οτι ειχα βρει το ''σωστο'' που εκανα καποιες αγορες χωρις να εχω καν παρει το αμαξι, ενα μπροστινο spoiler απο EVO2, ενας λεβιες ταχυτητων και ενα τιμονι απο suede και τα δυο απο το SPORT EVO μου θυμιζουν την απιστευτη τρελα μου ακομα και σημερα που εχω BMW M3 E36, ειναι ακομα εδω ισως γιατι......ποιος ξερει!

Τελειωνοντας θα ηθελα να αναφερω το πιο σπανιο BMW M3 E30 -γιατι πολυς λογος γινεται για αυτο- ειναι ενα λευκο Μ3 Ε30 cabrio το οποιο ειναι το μοναδικο cabrio που παρηχθη απο την BMW με μοτερ EVO2, το γνωστο λευκο μοτερ με το 3-ριγο και ηταν ειδικη και παρραλληλα μοναδικη παραγγελια και ο αριθμος πλαισιου του ειναι EB85020. Tυχερος ο Αγγλαρας αλλα εξισου τυχερος ειναι ενας συμπατριωτης μας εδω στην Αθηνα που εχει το καθαροτερο Μ3 Ε30, γνησιοτατο, US EDITION και αβαφτο απο το 89 μεχρι σημερα απο την μεση και πανω!!!!!

I KEEP DREAMING AND WORKING MY ASS OFF UNTIL T H A T ///M-DAY! Συγγνωμη εαν σας κουρασα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 28-01-09 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-04, 17:55
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
.....Μ3 Ε30 συνεχεια!

Βλεπω καποιον με ενα ασημι κουκλι να γελαει??tουλαχιστον το εχει καποιος που το εκτιμα οπως πρεπει.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-04, 18:50
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Δηλαδη φιλε αν καταλαβα 10 χρονια ψαχνεις να βρεις το καταλληλο Μ3 Ε30 και δεν τα εχεις καταφερει??Και σα να μην φτανουν αυτα εχεις καταλαξει με ενα παλιο Μ3 Ε36 και βελτιωμενο??Τι σκληρη που ειναι η ζωη!!!Ολα στραβα πανε!!! :p Παντως οντως Ε30 Μ3 ειναι οντως πολυ λιγα τα γνησια.Και αν καποιος ειναι τοσο τυχερος ωστε να βρει ενα γνησιο Μ3 Ε30 θα πρεπει να το χρυσοπληρωσει.Η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι γερμανια βρισκεις γνησια σε αριστη κατασταση με 10000 ευρα περιπου....ατιμο τελωνειο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-04, 22:34
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Μ3 Ε30 απο εξωτερικο.....

Φιλε Μ-POWER fanatic απο το εξωτερικο ξερω και εγω με 15000-20000EURO παιρνεις με 10000-20000 χλμ πραγματικα απο συλλεκτες αλλα οταν κατεβεις προς τα εδω?Με Ελληνικες πινακιδες σπανιζει το πραγμα.....πιστεψε με!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-04, 23:16
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Eγω παντως μεχρι στιγμης εχω υποψιν μου 2 Μ3 Ε30 γνησια με ελληνικες πινακιδες.Ενα μαυρο που ειχε παλιοτερα ο γιος του Βουδουρη και ενα ενος μπατσου που γνωρισα μια φορα στο Σπανο,ενα κοκκινο με μαυρες 17αρες.15000-20000 ειναι συγουρα αυτα που πουλανε συλλεκτες στην γερμανια που ειναι και αριστα.Πιο κατω βρισκεις αλλα οχι και στην καλυτερη κατασταση,με απειρα χμ κτλ.Κατι χρεπια μετατροπες εδω Ελλαδα τα πουλανε 10000+
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-04, 11:14
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
///M history...in GREECE

Του Βουδουρη ηταν πραγματι πολυ καλο και με πολλα πραγματα αλλα οταν πηγα να το δω ειχε μια .....ατυχια και ηταν στο φανοποιειο αυτο ειναι τυχη!Το κοκκινο με τις 17-αρες απο Μ5 Ε34 Αμερικανικο με μαυρο πλαισιο στο κεντρο και ασημι στεφανι γυρω-γυρω πρεπει να λες ηταν απο ΟΔΔΥ σε αθλια κατασταση.Εχω δει στην Αθηνα γυρω στα 10-12 αυτοκινητα και ακομα 2-3 στη Βορεια Ελλαδα και Θεσσαλονικη.Αλλα ''σφαλιαρισμενα''πολυ και αλλα ζηταγανε 33000Εuro!!!!! με 250000χλμ!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-04, 15:15
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
m power lunatic έχω μείνει πραγματικά άφωνος. Το Μ3 Ε30 (γνήσιο, γερμανικές πινακίδες) ήταν το πρώτο μου BMW και το καλύτερο αυτοκίνητο που είχα ποτέ by far. Θέλω σαν τρελός ένα EVO Sport (πάντα γνήσιο) για να το έχω στο γκαράζ μου και να το βγάζω μια φορά στο τόσο για βόλτα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω τα χρήματα αυτή την στιγμή για να το πάρω αλλά ακόμη και να τα είχα δεν μπορώ να βρω κάποιο μιας και τα έχουν πάρει όλα οι Άγγλοι και σπάνια πουλιέται κάποιο και πολύ ακριβά μάλιστα. Οι άνθρωποι έχουν καταλάβει την συλεκτικότητα και μοναδικότητα γενικώς του αυτοκινήτου και για αυτό θα δείς πολύ περισσότερα Μ3 Ε30 στην Αγγλία παρά στην Γερμανία. Βέβαια υπάρχει ένα original κόκκινο EVO Sport στην Ελλάδα με Αγγλικές πινακίδες και έχω γνωρίσει και τον άνθρωπο που το έχει αλλά δεν το πουλάει.

Πάντως σε συγχαίρω για το πάθος σου για αυτό το αυτοκίνητο και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεις κάποιο όπως το θέλεις και να το αποκτήσεις. Πάντως μιάς και έχω οδηγήσει πολλά Μ3 Ε36 γνήσια και μη, 286 και 321 πρέπει να ομολογήσω ότι δεν έχουν καμία σχέση με τα Ε30.

Σε ευχαριστώ που μου έφτιαξες την μέρα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-04, 16:55
Το avatar του χρήστη Z3 Fat Bastard
Z3 Fat Bastard Ο χρήστης Z3 Fat Bastard δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 161
Z3 Fat Bastard is on a distinguished road
Thumbs up

Θα συμφωνησω με τον Bmw Power
__________________
HELLO , My name is NicK, I am unemployed and I live with my parents ......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-05, 14:18
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Smile Εμπειρία Μ Ε30

Συνέβη πριν 10 μέρες... Παρασκευή, 22/7, απόγευμα, έξω από τον Καψαλίδη...

Είχα ταξίδι μπροστά μου, τρεμόπαιζε το λαμπάκι για τακάκια, πήγα να τσεκάρω, άλλαξα μόνο ένα τεστ τελικά (και όλα τα μπουλόνια ασφαλείας που είχα...) Κάνω να φύγω, πετάγεται ένα παιδί που μόλις είχε έρθει "κάτσε να τραβήξω το δικό μου να φύγεις"... Πάω να δω το δικό του και μένω κόκκαλο....
Το ΕΝΑ
Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ
Το ΑΠΟΛΥΤΟ
Όπως καταλάβατε ήταν ///Μ
Και όπως ίσως φαντάζεστε, ήταν ///Μ Ε30

Ένα κατάλευκο, πανέμορφο, εξαιρετικό, απίστευτο ///Μ3 Ε30...

Να φύγω? Δεν πάω πουθενά, εδώ θα μείνω....
Μετά το πρώτο σοκ, άρχισα να προσπαθώ να μαζέψω τα σάλια μου... αλλά επειδή δεν τα κατάφερνα και πολύ καλά επάψα να αντιστέκομαι και γελοιοποιήθηκα εντελώς...
Anyway, να μην το κουράζω, με τα πολλά το έβαλα το παλικάρι να με κάνει μια βόλτα με το κουκλί του...
Προσέξτε, όχι να οδηγήσω, να με πάει βόλτα... Χαζό θα πείτε, ε? Ίσως... Πολύ πιθανόν να φανεί υπερβολικό αλλά μια κ εγώ δεν είχε τύχει ποτέ ξανά στη ζωή μου να μπω (έστω) σε οποιαδήποτε Μ, έπαθα μια κάποια ζημιά... Οπότε συνυπολογίστε τώρα, είμαι σε Μ, είμαι πρώτη φορά σε Μ, είμαι σε Μ Ε30, είμαι πρώτη φορά σε Μ Ε30....
Να πω για την εμφάνιση έξω? Να πω για την εμφάνιση μέσα? Να πω για τον ήχο? Να πω για την αίσθηση? Να πω για τα ανοίγματα? Λέω μόνο ότι έπαθα πολύ μεγάλη ζημιά.... Πολύ μεγάλη όμως....
Δηλαδή, το πλάσμα αυτό το λάτρευα έτσι κι αλλιώς... τώρα? Η κουβέντα "Θέλω την Μ3 ε30" έχει αποκτήσει πλέον άλλη διάσταση...

υγ. Φίλε Μάκη ευχαριστώ και σε περιμένουμε στην παρέα μας...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg e30 M3 makis 1.jpg (51,9 KB, 131 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg e30 M3 makis 2b.jpg (40,0 KB, 306 εμφανίσεις)
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-05, 14:25
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Mικρης σημασιας ερωτηση μετα τον ενθουσιασμο που δικαιως εχεις,ειναι γνησιο??Παντως οπως ειπες ειναι αψογο το εργαλειο!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.