Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-07, 04:14
Το avatar του χρήστη Perseas Z3
Perseas Z3 Ο χρήστης Perseas Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 14
Perseas Z3 is on a distinguished road
ASC+T ABS σε Ζ3

Έχω εδώ και καιρό το γνωστό πρόβλημα με τις ενδείξεις ABS ASC+T, οι οποίες ανάβουν στο καντράν σε άσχετες φάσεις, απενεργοποιώντας φυσικά τα συστήματα. Αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν ότι σβήνοντας τον κινητήρα και ξεκινώντας πάλι το σφάλμα έφευγε (μετά τα 30 km/h οποτε καί μάλλον γίνεται το check). Όταν όμως τον Αύγουστο ξαφνικά έμειναν μόνιμα αναμμένα θεώρησα ότι ήρθε η ώρα να το φτιάξω (αλλαγή μονάδας περίπου στα 700€!). Γύρισα από διακοπές (το αμέλησα και λίγο) κια ξαφνικά έσβησε εντελώς. Χθες που μετά από πολύ καιρό είχαμε ηλιοφάνεια και το αυτοκίνητο έμεινε στον ήλιο - νατο πάλι. Είμαι πλέον σχεδόν σίγουρος ότι έχει να κάνει με τη θερμότητα κι ήθελα τη γνώμη σας μήπως υπάρχει τρόπος να αποφύγω το ανταλλακτικό κια για λόγους κόστους αλλά και για να αποφύγω τη μικρή πιθανότητα να είναι αλλού η ευαισθησία και να το αλλάξω άδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-07, 11:29
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Εχω και'γω το ίδιο πρόβλημα, όποτε "το πιάνει".
Εγώ έχω παρατηρήσει οτι συμβαίνει πιο συχνά όταν έχουμε υψηλά επίπεδα υγρασίας.
Πάντως νομίζω οτι η συγκεκριμένη μονάδα (σαν ανταλλακτικό) κοστίζει πολύ παραπάνω απο τα 700 ευρώ που γράφεις, μιλώντας πάντα για καινούργια.
Πρόσεξε γιατί τα μεταχειρισμένα που κυκλοφορούν στην αγορά (ίσως αυτά εννοείς στα 700) είναι αποδεδειγμένο οτι μπορεί να λειτουργούν αρχικά αλλά σύντομα παρουσιάζουν τα ίδια.
Πρόκειται για γνωστό πρόβλημα στα Ζ3 -δυστυχώς-.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-07, 16:30
Το avatar του χρήστη GIWRGOSPR
GIWRGOSPR Ο χρήστης GIWRGOSPR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-06-2007
Μηνύματα: 303
GIWRGOSPR is on a distinguished road
παιδια εχε z3 του 2001 και εχω το ιδιο προβλημα..τι θα κανουμε?
__________________
BMW Z3....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-07, 16:41
Το avatar του χρήστη GIWRGOSPR
GIWRGOSPR Ο χρήστης GIWRGOSPR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-06-2007
Μηνύματα: 303
GIWRGOSPR is on a distinguished road
φιλε περσεα που μενεις????το χω πετυχει το μπεμπε....αλλα δεν θυμαμαι
__________________
BMW Z3....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-07, 07:49
Το avatar του χρήστη Perseas Z3
Perseas Z3 Ο χρήστης Perseas Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 14
Perseas Z3 is on a distinguished road
Παλιο Φάληρο. Εγώ ανησυχώ μήπως το αλλάξω κι εξακολουθεί να συμβαίνει το ίδιο. Εντω μεταξύ στο internet το ανταλλακτικό μεταχειρισμένο δεν ξεπερνάει τα 150€ αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά το δικό μου κωδικό. Ότι βρίσκω είναι για το 1ο Ζ3 ή για αυτό που δεν έχει ASC (κωδικός 095). Το δικό μου είναι το 896. Και μιλάμε πάντα για ολόκληρη τη μονάδα. Τα 700 που μου είπε το συνεργείο αφορούν μόνο το ηλεκτρονικό κομμάτι (αν το λέω σωστά).

Νομίζω ότι πρέπει να φέρουμε μια βόλτα τα συνεργεία να πάρουμε γνώμες. Το θέμα είναι, τώρα που οι ενδείξεις είναι σβηστές, το διαγνωστικό τί θα δείξει;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-07, 08:09
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Το πρόβλημα είναι γνωστό σε όλους τους μηχανικούς. Δεν περιμένουν να δούν κάτι στο διαγνωστικό για να καταλάβουν περι τίνος πρόκειται.

Το θέμα είναι οτι το συγκεκριμένο εξάρτημα (εγκέφαλος) λειτουργεί και για το ABS και για το ASC μάζί, δυστυχώς. Το Ζ4 για παράδειγμα, έχει ξεχωριστούς εγέφαλους για τς δύο αυτές λειτουργίες.

Η μόνη λύση είναι καινούργιος εγκέφαλος και αυτό κοστίζει (απ'οσο γνωρίζω) γύρω στα 1500 complete.

Δεν ξέρω μήπως μπορεί να εφαρμοστεί η λύση των 2 ξεχωριστών εγκεφάλων, όπως στο Z4, αλλά και αυτό να γίνεται, πάλι ακριβό θα 'ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-11-07, 08:30
Το avatar του χρήστη GIWRGOSPR
GIWRGOSPR Ο χρήστης GIWRGOSPR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-06-2007
Μηνύματα: 303
GIWRGOSPR is on a distinguished road
Δευτερα παω στο μηχανικο μου να δω τι θα γινει...PERSEA κανονισε για βολτα με μπεμπε παραλιακη...
__________________
BMW Z3....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-07, 20:42
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
περι ABS

Το ιδιο προβλημα μου παρουσιαστηκε απο το καλοκαιρακι οποτε και το ειχα αναφερει.
Εγω εχω το Ε39.Οντως το προβλημα φαινεται οτι υπαρχει σε αυξημενη θερμοκρασια.Κοστος ανταλλακτικου περι τα 650 ευρωπουλα.Δεν αλλαξα τιποτε, γιατι μου την εδωσε πολυ η αναξιοπιστια του αυτοκινητου μου.Πηρα ενα σταρλετακι και την μπεμπα την παρατησα σε μια γωνια.Λεω να την σουταρω.
Α, μου ειπαν οτι τα νεα ανταλλακτικα ειναι βελτιωμενα, αλλα τι τα θες.Το αμαξι ειναι facelift του 2001-2002 και υποτιθεται οτι τετοια προβληματα ειχαν λυθει.Αμ δε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsambu : 26-11-07 στις 20:45
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-07, 20:48
Το avatar του χρήστη alex-kal
alex-kal Ο χρήστης alex-kal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Μηνύματα: 300
alex-kal is on a distinguished road
Το ίδιο έπαθα και εγώ εδώ και μια εβδομάδα με την Ε39 μου..
Φυσικά δεν είναι λόγος να την παρατήσω..
Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, θα την φτιάξω τον άλλο μήνα να ηρεμήσω.
Την έχω από το περασμένο Αύγουστο χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα (ε,ένα τέτοιο θα της το συγχωρήσω !!)..
Εχω δει πολύ χειρότερα και σε καινούργια αυτοκίνητα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-07, 17:17
Το avatar του χρήστη Perseas Z3
Perseas Z3 Ο χρήστης Perseas Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 14
Perseas Z3 is on a distinguished road
Μήπως πρέπει να δοκιμάσουμε πιο συμβατικές λύσεις; Για παράδειγμα υπάρχει τρόπος να μονωθεί το κομμάτι αυτό; Για αντοχή στις θερμοκρασίες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.