Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-07, 11:52
Το avatar του χρήστη dimitro$
dimitro$ Ο χρήστης dimitro$ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 216
dimitro$ is on a distinguished road
Question Βελτίωση αναπνοής κινητήρα...

το μοτεράκι μου Μ40..Αξίζει να του βάλω κανα μανιταράκι ή καμιά φιλτροχοάνη στην εισαγωγή ???...Στο προηγούμενό μου, στο Ε21, με Μ10 318i είχα βάλει μανιταράκι και έχω αρκετά καλές εντυπώσεις..δε με νοιάζει που θα θέλει κάθε τόσο πλύσιμο, έχω χρόνο...!

αλλά γενικά στο Μ40 έχει καλύτερη απόδοση το "μαμά" ή άλλο φιλτράκι??
στον Μ10 πάντως είχε..εκτός από αυτόν τον sporty-sound που μ' έφτιαχνε..
thanks εκ των προτέρων..!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-07, 15:45
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
άλλο θέμα ο ήχος.... αλλά με βάση τα thread που έχουν αναλυθεί κατά καιρούς στο forum ..... μπααααααααα
δεν υπάρχει διαφορά με φιλτροχοάνη και εκτός αυτού λογικά όταν θα ζεσταίνεται ο αέρας θα ζορίζει και το μοτέρ.......
όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας λαλήσει!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-07, 11:52
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Στον μ40 δεν πρέπει να βάλεις φιλτροχοάνη σε καμία περίπτωση!!!!!! SOS........ O εγκέφαλος δεν μπορεί να την χειριστεί σωστά και μπερδεύεται με τον παραπάνω αέρα μετά τις 3000 στροφές. Γενικά σε αυτόν τον κινητήρα αν θες να βάλεις φίλτρο, εξάτμηση, καταλήτη κτλ πρέπει να βάλεις παράλληλο εγκέφαλο αλλιώς δεν ξέρει τι του γίνεται.

Οί μόνες βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις χωρίς πρόγραμμα είναι μπουζί, μπουζοκαλλώδια, βενζίνη άντε και μια λίγο πιο ελεύθερη εξάτμηση σε στιλ Sebring group N που να κρατάει backpressure.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-07, 12:20
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
matrixlord

στο παρελθον εχεις ποσταρει μια βελτιωση για εξακυλινδα non M3 που λες "καντο εξαπεταλουδο"
Επειδη ενδιαφερομαι εχεις κανα λινκ η καποια εταιρεια tuning που το κανει?

σορρυ για το οφτοπικ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-07, 13:06
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Σου έστειλα pm.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-07, 13:14
Το avatar του χρήστη dimitro$
dimitro$ Ο χρήστης dimitro$ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 216
dimitro$ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matrixlord Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον μ40 δεν πρέπει να βάλεις φιλτροχοάνη σε καμία περίπτωση!!!!!! SOS........ O εγκέφαλος δεν μπορεί να την χειριστεί σωστά και μπερδεύεται με τον παραπάνω αέρα μετά τις 3000 στροφές.
και γιατί δεν μορεί να τον χειριστή σωστά? συνεργάζεται με λ,.. κτλ?? και σε τι θα διαφέρει ο παραπάνω αέρας???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-07, 13:55
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matrixlord Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον μ40 δεν πρέπει να βάλεις φιλτροχοάνη σε καμία περίπτωση!!!!!! SOS........ O εγκέφαλος δεν μπορεί να την χειριστεί σωστά και μπερδεύεται με τον παραπάνω αέρα μετά τις 3000 στροφές. Γενικά σε αυτόν τον κινητήρα αν θες να βάλεις φίλτρο, εξάτμηση, καταλήτη κτλ πρέπει να βάλεις παράλληλο εγκέφαλο αλλιώς δεν ξέρει τι του γίνεται.

Οί μόνες βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις χωρίς πρόγραμμα είναι μπουζί, μπουζοκαλλώδια, βενζίνη άντε και μια λίγο πιο ελεύθερη εξάτμηση σε στιλ Sebring group N που να κρατάει backpressure.

Δε μπορεί να χειριστεί σωστά την φιλτροχοάνη;

Πρόβλημα θα έχει ο εγκέφαλος αν ο ΕΞΤΡΑ αέρας που μπαίνει είναι παραπάνω από κάποιο range στο οποίο μπορεί να διορθώσει.

Ο λόγος που ΔΕΝ πρέπει να βάλεις την φιλτροχοάνη είναι
1)γιατί ρουφάει αρκετά ζεστότερο αέρα από το βεντιλατέρ, εκτός αν βρεις τρόπο να τον σταματήσεις
2)γιατί κάθε τρεις και λίγο θα στομώνει, και θα θέλει καθάρισμα
3)το luft θα τα δει κωλυώμενα σε λίγο καιρό.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-07, 16:26
Το avatar του χρήστη dimitro$
dimitro$ Ο χρήστης dimitro$ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 216
dimitro$ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορεί να χειριστεί σωστά την φιλτροχοάνη;

Πρόβλημα θα έχει ο εγκέφαλος αν ο ΕΞΤΡΑ αέρας που μπαίνει είναι παραπάνω από κάποιο range στο οποίο μπορεί να διορθώσει.

Ο λόγος που ΔΕΝ πρέπει να βάλεις την φιλτροχοάνη είναι
1)γιατί ρουφάει αρκετά ζεστότερο αέρα από το βεντιλατέρ, εκτός αν βρεις τρόπο να τον σταματήσεις
2)γιατί κάθε τρεις και λίγο θα στομώνει, και θα θέλει καθάρισμα
3)το luft θα τα δει κωλυώμενα σε λίγο καιρό.
+1 +1

υπάρχει άλλος τρόπος??το μανιτάρι ας πούμε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-07, 18:03
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Μανιτάρι ή βαρελάκι θα είναι καλύτερες λύσεις από την φιλτροχοάνη , αλλά και πιο ακριβές.


Εγώ πάντως για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο και μια και ο κατασκευαστής (BMW) έχει μελετήσει ΚΑΙ το φιλτροκούτι για σωστή λειτουργία του μοτέρ, γνώμη μου είναι να βάλεις ένα ελεύθερο μεταλλικό φιλτράκι στη θέση του χάρτινου.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-07, 20:56
Το avatar του χρήστη K3RN3L
K3RN3L Ο χρήστης K3RN3L δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 44
K3RN3L is on a distinguished road
Σωστος ο oldcarskickass!!! Φιλτράκι ελευθερο στο μανισιο φιλτροκουτι του και τελος.... Ειναι η μονη λυση που μπορει να δωσει αναπνοη καλυτερα χωρισ να μπερδεψει το lufter... Ετσι ακριβως εκανα και εγω... Με φιτροχοάνη μπερδευε τρελλα το μωρο μου....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.