Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 21-02-18, 23:43
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι άλλαξα Maf ολοι οι αισθητήρες δουλεύουν άψογα.
Τα κολάρο ειναι ελεγμένα όλα, Disa πεταλούδα μπεκ αντλίες κτλ. Τα πάντα.
Δουλεύει άψογα.
Μερικές φορές μου βγάζει βλάβη P0174 και P0171 (σχετίζονται με τον αέρα) (δεν υπάρχει τρύπα πουθενά)
Στα χαμιλά σέρνετε. Γενικός πάει λες και τραβάει ρυμουλκό. Μερικές φορές ομως όποτε το ποιανει πάει σωστά και δεν καίει υπερβολικό καύσιμο. Εχω παρατηρήσει πως ειναι όποτε το πιάσει και όποτε το πετύχω κάθε φορα που το βάζω μπροστά.
Απο τις 20 φορές μόνο η μια φορα θα ειναι σωστό στο θέμα καυσίμου.
Ιδέες ;
Εδω το νουμερο 15 & 17 τα εχεις δει?
http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...nifold_system/
Το βανος σου κανει θορυβο?
Εγω προληπτικα θα το εκανα επισκευη με το Beisan kit λογω χλμ κι ας μην εχει θεμα..
Τα κολαρα τα εχεις ελενξει ή τα εχεις αλλαξει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 21-02-18, 23:51
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Vanos seals παρε απο αυτον, οχι κινεζικα..
http://www.beisansystems.com/products.html
Εγω ειχα παρει οτι ειχε για Μ54.

Εχεις κανει reset adaptations-clear values με διαγνωστικο να δεις αν διορθωνεται?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 21-02-18, 23:57
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Κι εγώ από αυτόν είχα πάρει. Τον προτείνω!
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-02-18, 00:00
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω το νουμερο 15 & 17 τα εχεις δει?
http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...nifold_system/
Το βανος σου κανει θορυβο?
Εγω προληπτικα θα το εκανα επισκευη με το Beisan kit λογω χλμ κι ας μην εχει θεμα..
Τα κολαρα τα εχεις ελενξει ή τα εχεις αλλαξει?
Έχουν ελεγχθεί τα κολαρα σαν καινούργια ειναι.
Οχι δεν κάνει θόρυβο σε καμία περίπτωση στροφών. Ισως μια μικρή γενική φθορά να υπάρχει. Ολοι λένε οτι κελαηδάει το μοτερ.
Το σημείο 15 και 17 οχι δεν τα εχω κοιτάξει. Αυτα αν δεν κάνω λάθος ειναι στην ουσία τάπες σολινάκια πανω στην πολλαπλή εισαγωγής στην γωνία ;
Επισκευή λογικό ειναι να χρειαζεται. Το θέμα ειναι αν θα διορθώσει το πρόβλημα του καυσίμου.

Αν εχω χρόνο θα τα κοιτάξω αυριο. Λογικά αν λύσω την βάση φίλτρου καμπίνας θα φαίνονται...
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-02-18, 00:17
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν ελεγχθεί τα κολαρα σαν καινούργια ειναι.
Οχι δεν κάνει θόρυβο σε καμία περίπτωση στροφών. Ισως μια μικρή γενική φθορά να υπάρχει. Ολοι λένε οτι κελαηδάει το μοτερ.
Το σημείο 15 και 17 οχι δεν τα εχω κοιτάξει. Αυτα αν δεν κάνω λάθος ειναι στην ουσία τάπες σολινάκια πανω στην πολλαπλή εισαγωγής στην γωνία ;
Επισκευή λογικό ειναι να χρειαζεται. Το θέμα ειναι αν θα διορθώσει το πρόβλημα του καυσίμου.

Αν εχω χρόνο θα τα κοιτάξω αυριο. Λογικά αν λύσω την βάση φίλτρου καμπίνας θα φαίνονται...
Ναι εκει ειναι αυτα και ειναι ταπες λαστιχενιες.

Μαφ εβαλες γνησιο?

λ αλλαξες ή τους τσεκαρες?

Για τα κολαρα σε ρωτησα αν τα τσεκαρες ή τα αλλαξες γιατι πολλες φορες εχουν σκισιμο και δεν φαινεται..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-02-18, 00:22
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
__________________
ΧΙΟΣ-CHIOS

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?u=1274
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 22-02-18, 00:25
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εκει ειναι αυτα και ειναι ταπες λαστιχενιες.

Μαφ εβαλες γνησιο?

λ αλλαξες ή τους τσεκαρες?

Για τα κολαρα σε ρωτησα αν τα τσεκαρες ή τα αλλαξες γιατι πολλες φορες εχουν σκισιμο και δεν φαινεται..
Τα κολαρα τα εχω τσεκάρει 15 φορές και με εξαγωγή και πρεσάρισμα.
Maf έβαλα τις μεντασιον αλλά ο γνήσιος maf μου δεν εχει πρόβλημα, τζάμπα τον άλλαξα. Τα λάμδα τα τσέκαρα. Εφόσον διορθώνουν αυτο σημαίνει οτι δουλεύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 22-02-18, 01:11
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Αφού πιάνουν τα χέρια σου, μέτρα τάση με πολύμετρο στους λ.
Πρέπει οι πριν τον καταλύτη να βγάζουν από 0,1 έως 0,9 βολτ (ζεστοί, είτε πάνω στο αμάξι είτε στο γκαζάκι) και οι μετά 0,5 (ζεστοί, πάνω στο αμάξι). Δες και βίντεο πώς να ελέγξεις τους λ.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 22-02-18, 17:41
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω το νουμερο 15 & 17 τα εχεις δει?
http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...nifold_system/
Το βανος σου κανει θορυβο?
Εγω προληπτικα θα το εκανα επισκευη με το Beisan kit λογω χλμ κι ας μην εχει θεμα..
Τα κολαρα τα εχεις ελενξει ή τα εχεις αλλαξει?
Παιδιά καλησπερα. Σημερα το έλυσα ξανά για να εξαντλήσω την κάθε πιθανότητα. Τελικά βρέθηκε να ειναι σκισμένη η τάπα νούμερο 17 και την αντικατέστησα. Δεν ξέρω πραγματικά αν ειναι απο αυτην την βλακεία το πρόβλημα αλλά επειδή το ψάχνω πολύ καιρό αυτο το πρόβλημα, μου εχει στοιχίσει τουλάχιστον 3.000 - 4.000 ευρώ παραπάνω σε καύσιμα.
Θα το κυκλοφορήσω να δω τι συμβαίνει και αν πραγματικά διόρθωσε, δεν θα ξέρω αν θα πρέπει να κλάψω η να γελάσω. Θα σας ενημερώσω σύντομα για την κατασταση.
Αν θελετε απαντήστε μου και κάποιος ξεκάθαρα αν πραγματικά με την επισκευή του Vanos εκτός απο επιδώσεις κάνει μείωση στην κατανάλωση βενζίνης όταν το πας νορμαλ και γενικός. Απλα ούτως ή άλλως θα το επισκευάσω, αλλά να μην τρέξω και του σκωτομού για αυτο το πράγμα. Αν πράγματι κάνει μείωση στην κατανάλωση φυσικά και θα το κάνω το γρηγορότερο δυνατών.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 22-02-18, 19:51
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπερα. Σημερα το έλυσα ξανά για να εξαντλήσω την κάθε πιθανότητα. Τελικά βρέθηκε να ειναι σκισμένη η τάπα νούμερο 17 και την αντικατέστησα. Δεν ξέρω πραγματικά αν ειναι απο αυτην την βλακεία το πρόβλημα αλλά επειδή το ψάχνω πολύ καιρό αυτο το πρόβλημα, μου εχει στοιχίσει τουλάχιστον 3.000 - 4.000 ευρώ παραπάνω σε καύσιμα.
Θα το κυκλοφορήσω να δω τι συμβαίνει και αν πραγματικά διόρθωσε, δεν θα ξέρω αν θα πρέπει να κλάψω η να γελάσω. Θα σας ενημερώσω σύντομα για την κατασταση.
Αν θελετε απαντήστε μου και κάποιος ξεκάθαρα αν πραγματικά με την επισκευή του Vanos εκτός απο επιδώσεις κάνει μείωση στην κατανάλωση βενζίνης όταν το πας νορμαλ και γενικός. Απλα ούτως ή άλλως θα το επισκευάσω, αλλά να μην τρέξω και του σκωτομού για αυτο το πράγμα. Αν πράγματι κάνει μείωση στην κατανάλωση φυσικά και θα το κάνω το γρηγορότερο δυνατών.
Μπραβο ωραια Νικο.
Ευχομαι να ηταν αυτο και να ηρεμησεις.
Να το βαλεις διαγνωστικο και να κανεις reset adaptations. Αν δεν το εχεις βαλει ηδη..
Εγω επειδη μενω σε νησι και γενικα το αμαξι ηταν καθαρα βολτας, δεν κοιταζα καταναλωση κτλ.. Ειχε παντως μια μικρη διαφορα μετα την επισκευη του βανος στις χαμηλες μεσαιες στροφες.. οσον αφορα την αποδοση..
Εγω οπως σου ειπα θα το εκανα διοτι το μοτερ σου εχει χλμ και αυτα τα Vanos seals γινονται απο λαστιχενια.. σαν πλαστικα..
Δεν υπαρχει προβλημα αμα το κανεις παραπισω και οχι αμεσα. Αλλα μην παρεις κινεζικα, παρε απο εκει που σου ειπα.
Σωληνακια υποπιεσης σεβρο διαχωριστη κτλ κτλ τα χεις αλλαξει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.