Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1131  
Παλιά 04-05-13, 20:30
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
To οποίο (το κείμενο) φαίνεται τι ποιότητα έχει, από συγκεκριμένα σημεία που είναι εκτός από γενικότητες (και δεν εξηγεί τίποτα), και ασυναρτησίες (όπως αυτό με τα φρένα που ...επιταχύνουν καλά το αμάξι).

Αν δεν καταλαβαίνετε έστω και τώρα τι ενοχλεί τον φίλο της BMW (και της αυτοκίνησης) στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο (και πιο πολύ στον τρόπο που συνεχίζει να διαφημίζεται), παραδίνομαι.
Αν σε ενοχλούν οι ανακρίβειες και η ποιότητα του press release όπως αναφέρεις, μπορείς να στείλεις ένα πολύ ωραίο email στο PR τμήμα της BMW AG, στοιχειοθετώντας με επιχειρήματα ως προς το που διαφωνείς.

Σοβαρά.

Δε σου φταίνε τίποτα οι κάτοχοι...
Απάντηση με παράθεση
  #1132  
Παλιά 04-05-13, 20:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι είναι το πακέτο "payload increase"? Τι εννοείς με αυτό? Υπήρχε στη λίστα του επιπλέον εξοπλισμού? Γιατί δε θυμάμαι κάτι τέτοιο.

Έχει ή δεν έχει πιο μεγάλα φρένα από την 320i προ-fl?

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό το σχόλιό σου? Ότι δεν έχει διαφορετικά φρένα?
http://bmwfans.info/parts/catalog/E9...ke_brake_disc/
http://bmwfans.info/parts/catalog/E9...ke_brake_disc/

Payload increase (S100A). Δες τα part number.
Ναι έχει μεγαλύτερα φρένα από 320i E90 2005-07.

Νίκο, τα διαφημιστικά τεστ των περιοδικών, αντλούν τις πληροφορίες από το φοβερό press release.

Όσο περνάει ο καιρός και η συζήτηση, μου φαίνεται πολύ πιο σπορ(τιφ) ένα 325i M-pack...
(έχει και κόφτη 7000rpm).

Αν δείς ΟΛΑ τα ποστ μου στο συγκεκριμένο θέμα, δεν έχουν σκοπό, ούτε να προσβάλλουν κανέναν, ούτε για δικές μου οδηγικές ικανότητες αναφέρθηκα, ούτε στο πόσο κάνουν τα αμάξια μου και των άλλων (μην απαντήσεις απερίσκεπτα, σε παρακαλώ).
Ούτε φυσικά να κατηγορήσω το 320si, που μου αρέσει σαν αυτοκίνητο και σαν ιδέα (λίγο πιο brutal BMW σε νορμάλ κυλινδρισμό).

Απλά με πειράζει να παρουσιάζεται σαν ''διαμάντι'' που είναι τελικά σχεδόν όλο από ψώνια από το ράφι της Ε90 και το μοτέρ, απλά υπολείπεται ΤΡΑΓΙΚΑ, σε σχέση με άλλα ανταγωνιστικά μοτέρ που δεν παριστάνουν ότι βγήκαν από τις πίστες κιόλας.

Η όλη ιστορία ''έχω πληροφορίες για διαφορές εκ των έσω'' (από τα έγκατα της γής?) για τυχόν κάτι σπέσιαλ στο αυτοκίνητο, μου θυμίζει δεκαετία 80.... (το δικό μου Kadett είναι χειροποίητο σου λέω...το είχε παραγγείλει ο εγγονός του Adam Opel και από λάθος το έφεραν σε μένα).


Μη μου πείτε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου και αναγκαστώ να κάτσω να τα κάνω quote.

Τα λοιπά press kit και ιστορίες....που δεν επαληθεύονται καν από τον κατάλογο της BMW...είναι για λύπηση (του υπευθύνου μάρκετινγκ και δημοσίων σχέσεων).

Πριν καιρό, αναφερόταν, ότι είναι πιο σπορτιφ από 6κυλινδρα (πχ. 325mpack). Που τελικά μπορεί να έχουν και φρένα, και ανάρτηση και και και....(και μοτέρ με απόκριση και δύναμη, και ...''fast revving'').

To 320si, είναι BMW. Άρα είναι καλό και σπορτιφ.

Τα επιπλέον χαρακτηριστικά του, φυσικά και ενθουσιάζουν σε σχέση με ένα απλό 320i.

Δεν τσακώνομαι, ούτε θυμώνω, ούτε χαλιόμαστε.
Απλά συζητάμε.
Όπως θα σου έλεγα τα ίδια και από κοντά σε καμμιά συνάντηση....και φυσικά θα θαυμάζαμε το αυτοκίνητο.


Εσύ για παράδειγμα δεν θα ήθελες να μάθεις ότι τα μεγάλα φρένα που έχει, εκτός από το δικό σου αυτοκίνητο, υπάρχουν και σε αυτά τα μοντέλα?
Προτιμάς να μείνεις με την ιδέα ότι είναι μοναδικά? (όπως και το 99.9% των μερών της ανάρτησης για τα οποία υπάρχουν στοιχεία?)

Τι να πώ βρε παιδιά......

Εγώ προτιμώ να μαθαίνω....


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε ενοχλούν οι ανακρίβειες και η ποιότητα του press release όπως αναφέρεις, μπορείς να στείλεις ένα πολύ ωραίο email στο PR τμήμα της BMW AG, στοιχειοθετώντας με επιχειρήματα ως προς το που διαφωνείς.

Σοβαρά.

Δε σου φταίνε τίποτα οι κάτοχοι...
Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το PR τμήμα της εκάστοτε αυτοκινητοβιομηχανίας.
Τελικά οι κάτοχοι του 320si, θέλουν να ακούνε μόνο τι ειδικό και ξεχωριστό είναι το αυτοκίνητο τους....κρίμα.

Κάνουν καλά τη δουλειά τους στο PR της BMW, αφού μετά από το μισό ΕΤΚ, οι κάτοχοι απλά νομίζουν ότι οι άλλοι τους φθονούν και απλά θέλουν όλοι να τους στενοχωρήσουν. Κρίμα #2.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 04-05-13 στις 20:46
Απάντηση με παράθεση
  #1133  
Παλιά 04-05-13, 20:47
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνουν καλά τη δουλειά τους στο PR της BMW, αφού μετά από το μισό ΕΤΚ, οι κάτοχοι απλά νομίζουν ότι οι άλλοι τους φθονούν και απλά θέλουν όλοι να τους στενοχωρήσουν. Κρίμα #2.
Δυστυχώς ναι... και εγώ είμαι πορωμένος με το αμάξι μου, αλλά ξέρω πολύ καλά που υστερεί...
Απάντηση με παράθεση
  #1134  
Παλιά 04-05-13, 21:33
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είδα το payload increase. Σε ρώτησα τι σημαίνει αυτό. Είναι optional extra?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο περνάει ο καιρός και η συζήτηση, μου φαίνεται πολύ πιο σπορ(τιφ) ένα 325i M-pack...
(έχει και κόφτη 7000rpm).
Και διαφορά τουλάχιστον 10.000 ευρώ καινούριο (τότε)...
Απάντηση με παράθεση
  #1135  
Παλιά 05-05-13, 00:01
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Τελικα,αν βγαλουμε τον παραγοντα τελη,σηματα,φορους κλπ γιατι ειμαστε στην Ελλαδα...εντελως αντικειμενικα,θεωρειτε οτι τελικα το 320Si αξιζε περισσοτερο σαν αγορα απο ενα 325 Ε90 mpack αφου εβγαιναν σχεδον στα ιδια λεφτα???
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #1136  
Παλιά 05-05-13, 00:05
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δεν έβγαιναν και στα ίδια λεφτά Γιώργο, να λέμε την αλήθεια. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τότε το βασικό 325i έκανε 1000-2000 ευρώ παραπάνω από την βασική έκδοση του 320Si. Αν δεν λάβουμε υπόψην βέβαια τον παράγοντα τιμή, δεν υπάρχει κανένα ερώτημα, ότι BMW φοράει Ν52 γίνεται αυτομάτως "άλλο" αμάξι. Τι να λέμε τώρα, το καλύτερα 6 cyl μοτέρ που έχει φτιάξει ποτέ η BMW.
Απάντηση με παράθεση
  #1137  
Παλιά 05-05-13, 00:24
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, άσε τους haters....

Εδώ μας γράφετε συνέχεια για το si αντιγράφοντας το press kit που είναι για κλωτσιές.

Εννοείται ότι το πιο έντονο φρενάρισμα από το μοτέρ βοηθάει στη ρύθμιση. Για αυτό και ρυθμίζουν έτσι το γκάζι στα νέα μοτέρ ''οικογενειακού'' χαρακτήρα βόλτας για να μην το κάνει έντονα (και πάθουν κανένα πανικό οι αμέριμνοι οδηγοί) Εννοείται ότι είναι θετικό σε κάποιον που ξέρει τι κάνει.

Για τα φρένα ξέρω, τι φοράνε τα απλά και τι το si.
Είναι το πακέτο ''payload increase''. Εκτός της διαμέτρου είναι και 2mm πιο χοντρές οι πλάκες. Βρες το στο ΕΤΚ.

Δε μου είπες όμως, πως βοηθάνε στην ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ τα μεγάλα φρένα όπως γράφει το press release.


Σου ξαναλέω, το press release αποδυκνείεται για κλωτσιές και δυστυχώς επειδή ασπάζεστε αυτό το πράγμα, δεν βοηθάτε τα επιχειρήματα σας για ανάδειξη του αυτοκινήτου.

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες πολύ ωραίες.
Το αυτοκίνητο έχει πολύ ωραίες ζάντες.
Η αεροτομούλα που έχει το αυτοκίνητο του peter79, το χαλάει μου φαίνεται (και έχει και φρυδάκια?).
Θα τα έβγαζα πάση θυσία, αλλά αυτά είναι γούστα του καθενός.
Aυτό που προφανώς εννοεί το δελτίο τύπου είναι ότι τα καλύτερα φρένα της si επιτρέπουν ασφαλέστερες επιταχύνσεις, αφού μπορούν να ακινητοποιήσουν γρηγορότερα το αμάξι.
Άλλο που η διαφορά του ούτε ενός mm (περίπου 3%) στους δίσκους είναι αστεία και να τη συζητάμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα,αν βγαλουμε τον παραγοντα τελη,σηματα,φορους κλπ γιατι ειμαστε στην Ελλαδα...εντελως αντικειμενικα,θεωρειτε οτι τελικα το 320Si αξιζε περισσοτερο σαν αγορα απο ενα 325 Ε90 mpack αφου εβγαιναν σχεδον στα ιδια λεφτα???
Η διαφορά ήταν κοντά στο 5χιλιαρο, με το si φουλ Μ πακ μέσα έξω και την 325 με τον απολύτως βασικό εξοπλισμό.

Και κάτι ακόμα. Η 320i είχε 36.000 ευρώ με τάσια.
Αν της έβαζες ζάντες 18αρες και φουλ Μ πακ μέσα έξω, έβγαινε κανα χιλιάρικο λιγότερο απ'τ 41.700 που είχε η si, δηλαδή μιλάμε ουσιαστικά για την ίδια τιμή.
Για να είμαστε δίκαιοι, η si είχε παρόμοια τιμολόγηση με μια Μ πακ 320i λοιπόν που είναι άκρως λογική τιμή για ένα περιορισμένης παραγωγής μοντέλο.
Η 325 με παρόμοιο εξοπλισμό (φουλ Μ πακ) είχε 8+ χιλιάρικα παραπάνω, οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης τιμών ως καινούρια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #1138  
Παλιά 05-05-13, 11:44
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έβγαιναν και στα ίδια λεφτά Γιώργο, να λέμε την αλήθεια. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τότε το βασικό 325i έκανε 1000-2000 ευρώ παραπάνω από την βασική έκδοση του 320Si. Αν δεν λάβουμε υπόψην βέβαια τον παράγοντα τιμή, δεν υπάρχει κανένα ερώτημα, ότι BMW φοράει Ν52 γίνεται αυτομάτως "άλλο" αμάξι. Τι να λέμε τώρα, το καλύτερα 6 cyl μοτέρ που έχει φτιάξει ποτέ η BMW.
Αν δεν λάβουμε υπόψη ούτε τον παράγοντα τιμή και ούτε τον παράγοντα τέλη, παρουσιάζοντας δηλαδή ένα ΕΝΤΕΛΩΣ ουτοπικό σενάριο πέρα από κάθε πραγματικότητα, τότε η 325i δεν έχει λόγο ύπαρξης καθώς υπάρχουν αυτοκίνητα όπως η 330i, 335i και γιατί όχι Μ3 που είναι σαφώς καλύτερα και πιο ολοκληρωμένα.

Πάντως, μη ξεχνάτε ότι αφού μιλάμε για ένα αυτοκίνητο περιορισμένης παραγωγής και homologation special, αυτά τα δυο χαρακτηριστικά και μόνο φτάνουν για να το καταστήσουν ξεχωριστό στα μάτια κάποιων.
Απάντηση με παράθεση
  #1139  
Παλιά 08-11-15, 19:19
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
2006 - 2016 (κοντοζυγώνει) still in love with my 320si....
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #1140  
Παλιά 08-11-15, 19:23
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
2006 - 2016 (κοντοζυγώνει) still in love with my 320si....
το έχεις προς πώληση νομίζω ομως...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
320si


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.