Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 24-08-11, 08:32
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι Κι εμένα την πρώτη φορά που τα άλλαξα, η αλλαγή έγινε γιατί θα ήμουν για αρκετό καιρό μακριά από έμπιστο μάστορα και δεν είχα σκοπό να ακουμπήσει άλλος το αμάξι.. Βέβαια να ξέρεις ότι το BC είναι ότι να'ναι μερικές φορές.. Αν το πλακώσεις κανά 3ήμερο σε στροφιλίκια και φρένα τα 34000-40000 που λέει άνετα γίνονται 10000..

Την πάστα θα βλέπεις με φακό αν έχει ακόμα και άσε το BC να λέει
Σωστός.Άρα δεν πάει κάτι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-08-11, 09:41
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Κοίταξα λίγο τα χιλιόμετρα από τα ταξίδια μου..

Στις 67.300 πήγα Σκιάθο με το BC να λέει 24.000 μπροστά και 10.000 πίσω.. Μετά από 5 μέρες που στην Σκιάθο πέρασα καλά γιατί εκείνη την χρονιά μόλις είχαν στρώσει πίσσα και η δρόμοι ήταν κυριολεκτικά πίστα το BC έγραψε 8.000 και 5.000... Και τα 2 ήταν κόκκινα σαν ειδοποιήση... Τα φρένα όμως όταν τα άλλαξα είχαν ακόμα 0,5cm πάστα.. Υπολογίζω θα έβγαζαν άλλα 10.000-15.000 κανονικά χιλιόμετρα εθνικής...

Απλά απότι καταλαβαίνω ο αισθητήρας δεν τρώγεται με ακριβώς τον ίδιο "ρυθμό" με τα τακάκια, οπότε για αυτό μας κάνει τα αλαμπουρνέζικα..

ΑΑ, στο νησί έκανα 900km περίπου με τα 500 θεσσαλονίκη-βόλο..
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-08-11, 13:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίταξα λίγο τα χιλιόμετρα από τα ταξίδια μου..

Στις 67.300 πήγα Σκιάθο με το BC να λέει 24.000 μπροστά και 10.000 πίσω.. Μετά από 5 μέρες που στην Σκιάθο πέρασα καλά γιατί εκείνη την χρονιά μόλις είχαν στρώσει πίσσα και η δρόμοι ήταν κυριολεκτικά πίστα το BC έγραψε 8.000 και 5.000... Και τα 2 ήταν κόκκινα σαν ειδοποιήση... Τα φρένα όμως όταν τα άλλαξα είχαν ακόμα 0,5cm πάστα.. Υπολογίζω θα έβγαζαν άλλα 10.000-15.000 κανονικά χιλιόμετρα εθνικής...

Απλά απότι καταλαβαίνω ο αισθητήρας δεν τρώγεται με ακριβώς τον ίδιο "ρυθμό" με τα τακάκια, οπότε για αυτό μας κάνει τα αλαμπουρνέζικα.. ΑΑ, στο νησί έκανα 900km περίπου με τα 500 θεσσαλονίκη-βόλο..
Για τα φρενα δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αισθητηρας που τρωγεται ή τριβεται. Απλα το BC υπολογιζει διαφορες παραμετρους οπως ο τροπος φρεναρισματος, οι επιβραδυνσεις, στροφες κινητηρα, ταχυτητα κι εγω δεν ξερω τι αλλα ακομα, και με αλγοριθμους υπολογιζει τα εναπομειναντα χιλιομετρα. Ο αισθητηρας που τρωγεται και κανει επαφη και εμφανιζεται μονιμα ενδειξη κοκκινη για σερβις ειναι ενα καλωδιο που κουμπωνει στη δαγκανα και η 'κεφαλη' του ειναι ελαχιστα χιλιοστα πιο 'μεσα' απ την παστα του τακακιου ωστε εαν φαγωθουν υπερβολικα τα τακακια, λιγο πριν 'εξαντλήθει' εντελως η παστα, να κανει επαφη το καλωδιο με το δισκο και να αναψει αυτη η ενδειξη ως τελευταια προειδοποιηση για συνεργειο πριν γινει καποια ζημια σε δαγκανα ή δισκο.
Τωρα αν καποιος πλακωνει τα φρενα σε βουνα και στροφοδιαδρομες λογικο ειναι να πεσουν δραστικα τα χιλιομετρα. Μου ειχε τυχει και μενα το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-08-11, 19:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα φρενα δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αισθητηρας που τρωγεται ή τριβεται. Απλα το BC υπολογιζει διαφορες παραμετρους οπως ο τροπος φρεναρισματος, οι επιβραδυνσεις, στροφες κινητηρα, ταχυτητα κι εγω δεν ξερω τι αλλα ακομα, και με αλγοριθμους υπολογιζει τα εναπομειναντα χιλιομετρα. Ο αισθητηρας που τρωγεται και κανει επαφη και εμφανιζεται μονιμα ενδειξη κοκκινη για σερβις ειναι ενα καλωδιο που κουμπωνει στη δαγκανα και η 'κεφαλη' του ειναι ελαχιστα χιλιοστα πιο 'μεσα' απ την παστα του τακακιου ωστε εαν φαγωθουν υπερβολικα τα τακακια, λιγο πριν 'εξαντλήθει' εντελως η παστα, να κανει επαφη το καλωδιο με το δισκο και να αναψει αυτη η ενδειξη ως τελευταια προειδοποιηση για συνεργειο πριν γινει καποια ζημια σε δαγκανα ή δισκο.
Τωρα αν καποιος πλακωνει τα φρενα σε βουνα και στροφοδιαδρομες λογικο ειναι να πεσουν δραστικα τα χιλιομετρα. Μου ειχε τυχει και μενα το ιδιο.
Νομιζω στα καινουρια, ο αισθητητρας ειναι υποχρεωτικός, και εχει προοδευτικη φθορα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-08-11, 22:12
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω στα καινουρια, ο αισθητητρας ειναι υποχρεωτικός, και εχει προοδευτικη φθορα..
Εννοεις στα καινουρια αυτοκινητα ή σε καινουριες παρτιδες τακακια θες και αλλους αισθητηρες που φθειρονται κι αυτοι;
Στην πρωτη αλλαγη που ειχα κανει το 2007 δεν ειχα αλλαξει αισθητηρα. Απο τοτε μου τον αλλαζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 29-08-11, 14:08
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Όταν άλλαξα τακάκια ο αισθητήρας που αλλάχτηκε επίσης μπρος-πίσω ήταν από το ίδιο υλικό με τα τακάκια και ίδιο ύψος.. Και φαγώνεται προοδευτικά.. Αυτό μου το είπαν 2-3 άνθρωποι (1 που πουλάει τακάκια και 2 μάστορες bmw) και ότι έτσι υπολογίζει το αμάξι τα εναπομείναντα χλμ..

Εγώ δεν ξέρω από αυτά, αλλά η σκέψη (αφού είδα αισθητήρες κτλ) μου φάνηκε λογική.. Επίσης ο παλιός μου αισθητήρας ανάμεσα στην πάστα στο κέντρο είχε ένα σιδεράκι, που όταν φτάσεις εκεί, αρχίζει και ανάβει κόκκινο για τα φρένα στο BC...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 29-08-11, 15:34
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις στα καινουρια αυτοκινητα ή σε καινουριες παρτιδες τακακια θες και αλλους αισθητηρες που φθειρονται κι αυτοι;
Στην πρωτη αλλαγη που ειχα κανει το 2007 δεν ειχα αλλαξει αισθητηρα. Απο τοτε μου τον αλλαζουν.
Στα καινούρια αυτοκίνητα εννοώ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 30-08-11, 10:10
xrictod Ο χρήστης xrictod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2009
Μηνύματα: 28
xrictod is on a distinguished road
Λοιπόν λοιπόν...

Είχα αλλάξει και εγώ τα τακάκια εμπρός με τον παραδοσιακό τρόπο DO IT YOURSELF. Άφησα τον ίδιο αισθητήρα στη δαγκάνα αφού είχε αρκετή πάστα ακόμα. Όμως το BC συνέχιζε να γράφει..
Όπως διάβασα παραπάνω, το αυτοκίνητο υπολογίζει από μόνο του, όμως τώρα με αλλαγμένα τακάκια και αισθητήρα μη ληγμένο, το λαμπάκι ανάβει και από το μενού η ένδειξη δεν σβήνει.. Υπάρχει κάποιο μυστικό ή κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που γίνεται?

Λογικά δεν θα θέλει κόπο, θα θέλει τρόπο!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 30-08-11, 11:47
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xrictod Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν λοιπόν...

Είχα αλλάξει και εγώ τα τακάκια εμπρός με τον παραδοσιακό τρόπο DO IT YOURSELF. Άφησα τον ίδιο αισθητήρα στη δαγκάνα αφού είχε αρκετή πάστα ακόμα. Όμως το BC συνέχιζε να γράφει..
Όπως διάβασα παραπάνω, το αυτοκίνητο υπολογίζει από μόνο του, όμως τώρα με αλλαγμένα τακάκια και αισθητήρα μη ληγμένο, το λαμπάκι ανάβει και από το μενού η ένδειξη δεν σβήνει.. Υπάρχει κάποιο μυστικό ή κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που γίνεται?

Λογικά δεν θα θέλει κόπο, θα θέλει τρόπο!
όταν άλλαξες τακάκια, μηδένισες την ένδειξη? πρέπει να τη μηδενίσεις ... ή με δικό σου διαγνωστικό , ή με κάποιας αντιπροσωπείας ή εξουσιοδοτημένου συνεργείου...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 31-08-11, 07:33
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Απ'τη στιγμή που άναψε λαμπάκι στο BC θέλει αλλαγή ο αισθητήρας.Δεν σφήνει αλλιώς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.