Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-11, 01:39
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Υγραεριοκίνητη Ε46 - Πρώτες εντυπώσεις

Πριν απο 2 εβδομάδες τοποθέτησα σύστημα υγραεριοκίνησης στην BMW μου, μοντέλο E46 του 2001, 2200 κυβικά εξακύλινδρο.

Επειδή πολλούς ενδιαφέρει το θέμα παραθέτω όλες τις εντυπώσεεις απο τα πρώτα 1000 χλμ.

Η εγκατάσταση έγινε σε συνεργείο (άγνωστο απ' ότι κατάλαβα) στην Κομοτηνή. Κατέληξα εκεί έπειτα απο γνώμες φίλων κάποιων γνωστών που έβαλαν εκεί. Κόστισε 1400 ευρώ, με όλο το ΦΠΑ παρακαλώ(!) (ήταν η οικονομικότερη προσφορά απο αυτές που πήρα) και όσοι σχετικοί το είδαν είπαν οτι είναι καλή η εργασία. Ο άνθρωπος είναι καλός, όχι όμως αρκετά επικοινωνιακός. Πληροφορίες με PM.

Σύστημα: Ιταλικό με τούρκικη δεξαμενή όπως κάνουν οι περισσότεροι. Έχω αναλυτική λίστα με το τι φοράω για όποιον ενδιαφέρεται.

Οδήγηση: Τα μόνα αντιληπτά είναι μια πολύ πολύ μικρή διαφορά στον ήχο του κινητήρα, και μια μικρή μείωση της απόδοσης. Κατα τα άλλα δεν παίρνει κανείς χαμπάρι οτι το αμάξι καίει αέριο. Ούτε τσάκ ούτε τσούφ.

Δεξαμενή: Τοποθέτησα 60 λίτρων η οποια χωράει καθαρά 50 λίτρα. για 2 εκατοστά δεν κλείνει εντελώς το καπάκι του χώρου αποσκευών απο πάνω (εισ΄γνώση μου για να κερδίσω 6 λίτρα) αλλά θα το φτιάξω με πατέντα. Την ρεζέρβα (ειναι λεπτή) θα την κρατήσω μέσα μια σακούλα στον χώρο αποσκευών και θα την δέσω με δυό ιμάντες για να μην μετακινείται.

Βαλβίδα γεμίσματος: Τοποθετήθηκε κάτω απο τον προφυλακτήρα και δεν είναι ορατή. Απλά ταλαιπωρεί τον βενζινά (και εμένα που θέλω να είμαι ευγενικός)

Κατανάλωση: Εδώ το θέμα αρχίζει να μπερδεύει. Έκανα μια Α απόσταση, με νορμάλ - ψιλογρήγορη οδήγηση, και μου έδωσε η μπέμπα κατανάλωση 9,5. Όταν γέμισα, όμως η πραγματική κατανάλωση υπολόγισα πως ήταν 11,5 , δηλαδή 20% επάνω.
Έπειτα έκανα μια Β απόσταση, με σπαστικά οικονομική οδήγηση, και μου έδειξε κατανάλωση 7,5. Ξαναγέμισα και η πραγματική κατανάλωση ήταν 8,2 περίπου, δηλαδή 10% περίπου. Άρα σαν συμπέρασμα εβγαλα οτι όσο το πατάς η ψαλίδα ανοίγει.
Ο μετατροπέας μου είπε πως μου έβαλε ένα πνέυμονα κατάλληλο για οικονομία, και πως αν θέλω γκάζια να πάω να μου βάλει ένα άλλο μοντέλο (δωρεάν) γιατί αλλιώς δεν θα με συμφέρει.

Βενζινάδικα: Κάνουν χρυσες δουλειές, όπου και αν πήγα πάντα υπήρχε ένα αμάξι να βάζει αέριο, ενώ στην θεσσαλονίκη στην έξοδο πριν το τιτάν στο Avin πέτυχα ενα πρωί 10 αυτόκίνητα ουρά.
Ψιλοκαινούργιο βενζινάδικο υπάρχει απο Καβάλα προς Δράμα για όσους ενδιαφέρονται, και στις Σέρρες είναι 2 έτοιμοι που περιμένουν απλά τις άδειες (αχ ΕΛΛΑΣ)
Να ξέρετε, μέχρι να φουλάρει το αέριο, φουλάρουν 5 αμάξια με βενζίνα!

Συμφέρει η όχι; Αν συμφέρει η όχι, είναι συνάρτηση των χιλιομέτρων που κάνει κάποιος ετησίως, που τα κάνει, γιατί τα κάνει, και τι αμάξι έχει. Εγώ λέω ναι για όσους κάνουν πάνω απο 30.000 χλμ τον χρόνο, για αυτούς που κάνουν λιγότερα θέλει σκέψη, ενώ κάτω απο 15.000 χλμ συνιστούν την επένδυση εντελώς ασύμφωρη για εμένα. Το E46 νομίζω πως είναι ένα αρκετά καλό αυτόκίνητο για την μετατροπή αυτή, καθώς έχει τεράστιο χώρο ρεζέρβας, και τα μοτέρ της BMW ρουφάνε έυκολα αέριο.
Εγώ προς το παρόν απολαμβάνω το γέμισμα μου με 39 ευρώ.

Θα επανέλθω με φωτογραφίες. Για οποιαδήποτε απορία στην διάθεση σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-11, 01:51
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
διαφημηση ειναι ολο αυτο? Πριν κανεις την εγκατασταη διαβασες τα σχετικα θρεντ του φορου να φανταστω περι υγραεριου εεε? Στο λεω γιατι προβλεπω να ανοιγεις θρεντ στα τεχνικα θεματα μελλοντικα....εγγυηση σου εδωσαν? Οπως και να εχει...καλοταξιδο να ειναι και περιμενουμε νεα ....μετα απο αρκετα χιλιομετρα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-11, 02:17
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
διαφημηση ειναι ολο αυτο? Πριν κανεις την εγκατασταη διαβασες τα σχετικα θρεντ του φορου να φανταστω περι υγραεριου εεε? Στο λεω γιατι προβλεπω να ανοιγεις θρεντ στα τεχνικα θεματα μελλοντικα....εγγυηση σου εδωσαν? Οπως και να εχει...καλοταξιδο να ειναι και περιμενουμε νεα ....μετα απο αρκετα χιλιομετρα....
  1. Ποιόν ακριβώς διαφήμησα και δεν το κατάλαβα;
  2. Δεν παρακολουθώ το forum το τελευταίο εξάμηνο καθόλου λόγω υποχρεώσεων. Ωστόσο θεώρησα υποχρέωση μου να κάνω μια ενημέρωση, γιατί και εγώ για να το βάλω ήθελα γνώμες. Τι εννοείς περί φόρων; Αν εννοείς για την τιμή του υγραερίου δεν με αφορά γιατί είμαι 40 χλμ απο τα σύνορα με Βουλγαρία.
  3. Εγγύηση έχω, και τα τεχνικά θέματα στο παιχνίδι είναι.... ή κερδίζεις η χάνεις. Είχα 2 διασταυρωμένες γνώμες θετικές, μέσω άτόμου που ασχολείται με τον χώρο, εσύ τι θα έκανες;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-11, 02:56
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
αυτο με τον πνευμονα δεν πολυκαταλαβα..
υπαρχει δλδ μοντελο για πιο οικονομικη πορεια με λιγοτερη δυναμη και αλλο μοντελο πνευμονα για περισσοτερο "γκαζι" αλλα θα καις πιο πολυ lpg???
επισης ιταλικο συστημα ποιο??δωσε ονομα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-11, 07:19
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
εγώ έχω βάλει σε φορτηγάκι της δουλειάς,το οποίο είχε περίπου 250,000χιλ όταν το τοποθετήσαμε,απο τότε έχει κάνει άλλες 70,000 περίπου με πολύ κακή χρήση(κατα την οδήγηση)και ακόμα δέν έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα,υπάρχει κάποιος μέσα στο φόρουμ που του δημιούργησε προβλήματα;σε οποιοδήποτε μοντέλο
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-11, 08:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πάρα πολύ καλά γραμμένο..
+1 απο εμένα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-11, 10:54
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο με τον πνευμονα δεν πολυκαταλαβα..
υπαρχει δλδ μοντελο για πιο οικονομικη πορεια με λιγοτερη δυναμη και αλλο μοντελο πνευμονα για περισσοτερο "γκαζι" αλλα θα καις πιο πολυ lpg???
επισης ιταλικο συστημα ποιο??δωσε ονομα.
Όχι ακριβώς...

Αν δείς αυτά που έγραψα για την κατανάλωση, όσο πατούσα το γκάζι και οδηγούσα γρηγορότερα, η ψαλίδα μεταξύ κατανάλωσης βενζίνης και αερίου άνοιγε. Ίσως αν το σκίσω να ανέβει κι άλλο δραματικά η κατανάλωση (αν πχ φτάσει στα 15 λίτρα καήκαμε).

Προφανώς κάποιος άλλος πνέυμονας θα διατηρεί μικρότερη την ψαλίδα αυτή, δεν θα είναι τόσο οικονομικός όταν σέρνεσαι, αλλά στα γκάζια θα σου κρατάει χαμηλότερη κατανάλωση (απο τα 15 π.χ μπορεί να στα κάνει 13)

Δηλαδή ένας πνέυμονας που θα καίει απο 8 μέχρι 15, και ο άλλος απο 10 μέχρι 13 με λίγα λόγια...

Έτσι υποθέτω...

Θα δώσω το όνομα του συστήματος, τώρα δεν έχω την μπέμπα κοντά μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα πολύ καλά γραμμένο..
+1 απο εμένα..
rapid_fast ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-11, 11:08
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Βασικά άλλον πνεύμονα δεν χρειάζεσαι, εκτός και αν σου έβαλε κάποιον πολύ μικρό. Θεωρητικά απλώς θα το έβαζε να ψεκάζει περισσότερο καύσιμο και θα αγριέυε και άλλο τον χρονισμό. Ότι θα ανέβαζε επιδόσεις, σίγουρο, αλλά και η κατανάλωση θα πήγαινε περίπατο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-11, 16:46
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά άλλον πνεύμονα δεν χρειάζεσαι, εκτός και αν σου έβαλε κάποιον πολύ μικρό. Θεωρητικά απλώς θα το έβαζε να ψεκάζει περισσότερο καύσιμο και θα αγριέυε και άλλο τον χρονισμό. Ότι θα ανέβαζε επιδόσεις, σίγουρο, αλλά και η κατανάλωση θα πήγαινε περίπατο.
Όχι οχι να λείπει, μια χαρά είναι αυτός!!!

Λοιπόν αναλυτικά τι φοράω:

Πνέυμονας: Ιταλικός Tomasetto
Ηλεκτροβαλβίδα: Ιταλίας Tomasetto
Δεξαμενή: Τουρκίας Samcelik 60 lt
Πολλαπλή βαλβίδα: 510010DEOYX (κάτι τέτοιο γράφει παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω)
Αεριοστεγές περικάλυμμα: Samcelik (Τουρκία)
Μονάδα πληρώσεως δεξαμενής υγραερίου: Ιταλίας Tomasetto

Απλά δεν ξέρω τα μοντέλα... έχω όμως αριθμούς έγκρισης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-11, 22:34
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ο πνεύμονας ρε παιδιά τι είναι;

Μέσω μπεκ δεν ψεκάζεται το υγραέριο;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.