Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Χειμερινή Οδήγηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-04-08, 15:22
Το avatar του χρήστη E12 520
E12 520 Ο χρήστης E12 520 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Μηνύματα: 683
E12 520 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα και έτσι φίλε μου, θεωρώ ότι δεν αξίζει να έχω ένα σετ ζάντες και ελαστικά χ αξίας να κάθονται στο γκαράζ μου για 5 μέρες τον χρόνο. Παίρνω τις αλυσιδούλες μου ή τα autoshocks μου και πάω Αράχωβα ας πούμε ή όπου αλλού θέλω!
Με αυτες τις κλιματολογικες αλλαγες πια στην Βορεια Ελλδα δεν χιονιζει οπως παλια ουτε στο 1/10!

Π.Χ φετος στην Κοζανη εμειναν μια ντουζινα τετραδες με χειμερινα λαστιχα απουλητα στους λαστιχαδες!

Εγω παντως για την Ε34 ειχα αγορασει περυσι τα KUMHO IZENWIS KW19 που ειναι φοβερο χιονολαστιχο αλλα δυστυχως το δοκιμασα μονο για 5-6 μερες φετος γιατι περυσι δεν χιονισε καθολου!
Δηλαδη εδωσα 350€ για 5-6 μερες!

Αν συνεχιστει αυτη η ελλειψη χιονιου τους χειμερινους μηνες θα κανουν ολοι αυτο που ειπε και ο Νικος,την αλυσιδουλα σου και εφυγες!
__________________

"This rally is insane, even though everything is going well at the moment. If there is trouble, I'm as good as dead."
Henri Toivonen.......The Legend lives on........
Henri Toivonen Tribute
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-08, 21:31
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Χειμερινά λάστιχα - χρειάζονται?

Συμπληρώνοντας όσα ειπώθηκαν:
Τα χειμερινά λάστιχα δεν είναι πανάκεια, είναι ομως εξαιρετικά χρήσιμα ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ αλλά και στο βρεγμένο και καμιά φορά και στο στεγνό, ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΑΝΤΑ, ενω συμπεριφέρονται ομαλα ως 10-15οC....
Μπορεί μεν χιόνι να βρούμε λίγο πριν φτάσουμε σε ένα χιονοδρομικό, στον δρόμο όμως για το ΧΚ πολύ πιθανόν να πετύχουμε βροχή, και γενικότερα δύσκολες καιρικές συνθήκες.....
Τα αποκαλούν "Ελαστικά συνθηκών Κεντρικής Ευρώπης" και είναι μακράν η πιο δημοφιλής κατηγορία στα χειμερινά ελαστικά....
Και αυτό σημαίνει ότι το ελαστικό πρέπει να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει μία πληθώρα διαφορετικών συνθηκών, δλδ στεγνό, βρεγμένο, χιονισμένο, χιονολασπωμένο, παγωμένο κτλ, ότι δηλαδή θα συναντήσει στον δρόμο τον χειμώνα "ο οδηγός της κεντρικής Ευρώπης"....

Θυμηθείτε τον πανικό στην Αττική φέτος, κανα 3μηνο πριν, με τις έντονες χιονοπτώσεις μέχρι και μέσα στην Αθήνα...

Φυσικά, αν κάποιος θα κάνει σε τέτοιες συνθήκες 500-1000Km, καλά κάνει και (διπλο-) σκέφτεται τέτοια αγορά, αλλα εγώ προσωπικά κάνω 6000-8000km και μ' αυτό το σκεπτικό προέβην στην αγορά.
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-08, 22:25
Το avatar του χρήστη E12 520
E12 520 Ο χρήστης E12 520 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Μηνύματα: 683
E12 520 is on a distinguished road
Δεν ειπε κανεις οτι τα χιονολαστιχα δεν ειναι χρησιμα!!!(τωρα το ειδα το ειπε ο Nick compact γιατι απλα του ειναι παντελως αχρηστα απ'οτι φαινεται!)

Απλως σε περιοχες που δεν εριχνε και εξακολουθει να μην ριχνει χιονι εκτος απο κατι ξεσπασματα 2-3 ημερων δεν συμφερει ο αλλος να δωσει 300+€ (αναλογα με τη διασταση)
για να του φανουν χρησιμα για ενα πολυ μικρο χρονικο διαστημα!

Αν καποιος μενει στο νομο Αττικης και γενικα σε περιοχες που εχει πιο πολυ βροχες απ'οτι χιονια καλυτερα ν'αγορασει μια τετραδα βροχολαστιχα να εχει για τους χειμερινους μηνες.

Οπως σου προειπα εχω αγορασει χιονολαστιχα και με ξελασπωσαν αρκετες φορες απο ξαφνικες χιονοπτωσεις!

Παλιοτερα στην Κοζανη για παραδειγμα χιονιζε για ολο το χειμωνα και σχεδον ολη την ανοιξη!
Τοτε τα χιονολαστιχα πουλουσαν πολυ!

Τωρα πια ουτε η Κοζανη αλλα ουτε καν η Φλωρινα που ειχε τους χειροτερους χιονιαδες δεν βλεπουν ιχνος χιονιου!
Ο αλλος ν'αγορασει χιονολαστιχα να τα κανει τι???να καθεται να τα βλεπει???

Προσωπικα τα χιονολαστιχα απ'οτι βλεπω αρχισαν να σβηνουν σιγα σιγα στην αγορα μας!
Εξαιρουνται αυτοι που μενουν σε πολυ ορεινες περιοχες και επισκεπτονται συνεχεια χιονοδρομικα κεντρα.Αυτοι χρειαζονται χιονολαστιχα και καλα κανουν και αγοραζουν!
__________________

"This rally is insane, even though everything is going well at the moment. If there is trouble, I'm as good as dead."
Henri Toivonen.......The Legend lives on........
Henri Toivonen Tribute

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E12 520 : 19-04-08 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-08, 02:12
Το avatar του χρήστη Minas DASC
Minas DASC Ο χρήστης Minas DASC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2004
Μηνύματα: 329
Minas DASC is on a distinguished road
@asot
Καλα εκανες. Θα τα ευχαριστηθεις πολυ το χειμωνα και θα οδηγεις με αλλη ασφαλεια!

Εγω το εχω εφαρμοσει τα τελευταια χρονια και εχω ενα δευτερο σετ ζαντολαστιχα χειμερινα
για Δεκεμβριο-Μαρτιο.
Στο is μου ειχα 195/65/15 σε σιδερενιες ζαντες.
Καλο θα ειναι να προτιματε οσο πιο στενα γινεται και με μεγαλυτερο προφιλ (θυσιαζοντας βεβαια το look για καποιους μηνες).
Φετος εβαλα BF Goodrich (στο A4 που εχω παρει τωρα βεβαια) και ηταν εκπληκτικα
στο χιονι και πραγματικη απολαυση στις διαδρομες προς χιονοδρομικα στην Βορεια Ελλαδα.
Επισης ειναι τα πιο αθορυβα χειμερινα που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα, και λειτουργουν μια χαρα στο στεγνο μεχρι και σημερα -ειναι μεχρι να βρω 17αρες που ψαχνω..!!
__________________
www.downingatlanta.com
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-08, 03:55
Το avatar του χρήστη klainmain
klainmain Ο χρήστης klainmain δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 35
klainmain is on a distinguished road
Και εγω μια απο τα ιδια...εχω αντιστοιχη τετραδα ζαντολαστιχα για χειμερινη περιοδο διοτι δεν ειναι μονο τα χιονια και οι βροχες...ειναι πολλες φορες ο παγωμενος δρομος-καθαρος μεν αλλα παγωμενος δε-οτι χειροτερο δλδ και πιστευω γλυτωσα πολλα κωλιδια σε στροφες...*Edit Το άσχημο* ειναι οτι χαλας λιγο το λουκ του αμαξιου αλλα απο το να βρεθεις σε κανα χαντακι χιλιες φορες να ειμαι σαν καρναβαλι!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 20-04-08 στις 10:19 Αιτία: Inappropriate language
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-13, 09:04
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
29 Αυγούστου και γράφω για χειμερινά και μάλιστα σε thread ξεχασμένο

Στο Ε92 έχω 16άρες με michelin winter contact και έχω οδηγήσει μέχρι και με 100-120km/h σε χιονισμένη ευθεία. Το αμάξι πήγαινε αρκετά καλά αρκεί φυσικά να μην έκανες απότομες κινήσεις με το τιμόνι.

Σε φρενάρισμα και ξεκίνημα σε ανηφόρες είναι καλύτερα απο τα καλοκαιρινά ΑΛΛΑ δεν κάνουν το αμάξι 4Χ4, έχω κολλήσει αρκετές φορές σε τέτοιες συνθήκες (ξεκίνημα σε χιονισμένη ανηφόρα)

Το άλλο καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις προοδευτικό ντριφτ

Τα δικά μου έχουν δείκτη ταχύτητας Η (210Km/h) και κατάφερα να κάνω καμιά 1.000άδα χιλιόμετρα στο εξωτερικό με 200-210 κοντερ συνέχεια και ελάχιστες στάσεις, αν ξεχάσουμε ότι μύριζαν τα κατάφεραν μια χαρά.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-13, 13:36
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Υποθέτω πως όσοι λένε οτι ειναι αχρηαστα τα χειρμερινα λαστιχα απλα δεν έχουν οδηγησει χειμωνα με χειμρινα λαστιχα...
Γιατι και εγω της ιδιας αποψης ημουν μεχρι που οδηγησα χειμερινα λαστιχα.
Απο τοτε προσπαθω να εξοπλησω καθε αυτοκινητο που εχουμε στην οικογενια με δυο σετ ζαντες λαστιχα (καλοκαιρινα κ χειμωνιατικα). Οσον αφορα τα πισωκινητα για εμενα ειναι υποχρεωτικα, και οχι μονο οσον αφορα το χιονι, αλλα χαμηλες θερμοκρασιες κλπ..

Επισης επειδη τα λαστιχα χρησιμοποιουνται στις θερμοκρασιες των προδιαγραφων τους, αν αποθηκεθτουν σωστα, αντεχουν ανετα 6 χρονια (με λογικα χιλιομτεραγα) καθε σετ...

Να μην πω οτι μερικα 1600αρια με 17αρες πρεπει να φορανε μονιμα χειμερινα για να τα ζεσταινουν...

Οσοι το σκεφτεστε πιστεψτε με αξιζει.
Ειναι η μοναδικη μετατροπη που μπορει να μετατρεψει ενα αυτοκινητο τοσο πολυ υπο ειδικεσ συνθηκες..
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-13, 13:50
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ ακόμα και στη ''ζεστή'' πέρσι Αθήνα (και ειδικά στα νότια προάστια) μπορώ να πώ ότι με τα χειμερινά είχα κορυφαίο φρενάρισμα και πρόσφυση σε εκκίνηση με κρύα άσφαλτο και κρύο αυτοκίνητο και το καλύτερο:

Ένα μεσημέρι, φεύγοντας από τη δουλειά μου, είχε ψιχαλίσει.
Γλίτσα αρκετή κάτω (γλίστραγαν και τα αθλητικά παπούτσια). Ξεκινάω με το αυτοκίνητο. Σαν να είναι στεγνό με 20 C. Σε όσα τετράγωνα προχώρησα, έβλεπα να προσπαθούν ανελέητα να ξεκινήσουν όλοι....η Καρίνα λες και είναι EVO IX....όλα αυτά από τα 185-65-14 LM30...

Προβλήματα σε βροχές, λιμνάζοντα νερά κλπ δεν υπήρχαν απλά, λες και είναι στεγνό.

Περιττό έξοδο ίσως, αν έχεις λάστιχα σε καλή κατάσταση. (και οδηγείς πιο προσεκτικά όταν χρειαστεί). Άχρηστα όμως τα χειμερινά δεν είναι για 2-3 μήνες στα νότια και 4-5 στα βόρεια.

Είχα και στη BMW ένα μικρό διάστημα κάτι παλιά (7 ετών) με αρκετό πέλμα LM-18 αν θυμάμαι, και έπιαναν απίστευτα καλά....πιο καλά από καινούρια θερινά (σε πολύ κρύο στεγνό οδόστρωμα).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-13, 15:39
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Κι εγώ είμαι υπερ των χειμερινών.. Ακόμα κι αν χρησιμοποιηθούν μόνο σε βροχή, είναι εντυπωσιακό πως σε βρεγμένο πλησιάζεις τα κρατήματα σε στεγνό με καλοκαιρινά.. Οπότε το βλέπω σαν ακόμα μια αφορμή να χαίρεσαι το αμάξι πάντα.. Σε χιόνι φαίνεται η αξία τους, αλλά δεν είναι και σοφό να πας σε χιόνι με πισωκίνητο έτσι κι αλλιώς, παρά μόνο αν αναγκάζεσαι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.