Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 13-12-10, 21:22
Το avatar του χρήστη harrisdriver
harrisdriver Ο χρήστης harrisdriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Μηνύματα: 243
harrisdriver is on a distinguished road
καλησπερα στην παρεα. Επειδη ειναι ωρα να αλλαξω και εγω αμορτισερ, λεω να δοκιμασω τις raceland, μετα απο ολα τα καλα λογια που ακουσα. Απο που τις εχετε παραγγειλλει? μπορω να εχω το site? ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-12-10, 21:49
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
To θέμα είναι ότι δεν έχω αυτό το κιτ πιθανότατα και θέλω να μετρήσω το αμάξι μόνος μου να βεβαιωθώ... Πως το κάνω?? Έχω δει κάτι για μέτρηση της απόστασης του κάτω χείλους της ζάντας με το φτερό σε σχέση με το εργοστασιακό ύψος αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-12-10, 22:34
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Συμφωνα με TIS της BMW

E36 Front Ride Height
E36Front.jpg

E36 Rear Ride height
E36rear.jpg
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-12-10, 23:09
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Ευχαριστώ Σπύρο! Eίχα βρει αυτά τα νούμερα σε ξένο site και γι' αυτο δεν είμαι σίγουρος... Για πίσω το δέχομαι. Είμαι στα 517mm, δηλαδή 1,5 πόντο χαμήλωμα περίπου. Μπροστά όμως είμαι στα 530mm που σημαίνει ότι έχω σχεδόν 6 πόντους χαμήλωμα από το εργοστάσιο!! Τι φοράω τελικά??? Μάλλον θα καταλήξω σε Bilstein με Η&R και όχι σε Raceland για ψυχολογικούς λόγους...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo21 : 13-12-10 στις 23:13
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-12-10, 23:48
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Σπύρο! Eίχα βρει αυτά τα νούμερα σε ξένο site και γι' αυτο δεν είμαι σίγουρος... Για πίσω το δέχομαι. Είμαι στα 517mm, δηλαδή 1,5 πόντο χαμήλωμα περίπου. Μπροστά όμως είμαι στα 530mm που σημαίνει ότι έχω σχεδόν 6 πόντους χαμήλωμα από το εργοστάσιο!! Τι φοράω τελικά??? Μάλλον θα καταλήξω σε Bilstein με Η&R και όχι σε Raceland για ψυχολογικούς λόγους...
Σκέφτηκες ότι μπορεί να φοράς τα ελατήρια του kit που σου έδειξα, αλλά όχι πια τα αμορτισέρ του; Βγάλε ένα ζαντολάστιχο ξέπλυνε την περιοχή του ελατηρίου και της μπουκάλας και δες τι νούμερα και εταιρείες γράφουν πάνω τους. Με τα χρώματα προφανώς δεν κάνουμε δουλειά, υπάρχουν πάμπολες εταιρείες.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-12-10, 13:55
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Θα βγάλω τροχό αύριο το απόγευμα και θα σας πω! Αν και έχω την υποψία ότι δε θα γράφουν τίποτα τα ελατήρια...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-12-10, 15:51
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Σημερα το σηκωσα λιγο στα 560mm μπροστα και στα 535mm πισω(ημουν 540-500).Διαβαζοντας ομως το παραπανω link βλεπω οτι τα Ε36 απ'το εργοστασιο εχουν μπρος-πισω 6cm διαφορα!!Αρα εγω τωρα ειμαι 4.5 ποντους χαμηλοτερος μπροστα και μονο 1ποντο πισω με 17αρες ζαντες.Τελικα τα 36αρια απ'το εργοστασιο ή ηταν πολυ χαμηλα πισω ή πολυ ψηλα μπροστα,γι'αυτο βγαζανε ατελειωτα μουτρα....Παντως μολις στρωσω την αναρτηση θα το χαμηλωσω κανα ποντο μπροστα ακομη και σιγουρα ενα-δυο πισω.Πως σας φαινεται το 550mm μπρος και 520mm πισω?
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-12-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Σπύρο! Eίχα βρει αυτά τα νούμερα σε ξένο site και γι' αυτο δεν είμαι σίγουρος... Για πίσω το δέχομαι. Είμαι στα 517mm, δηλαδή 1,5 πόντο χαμήλωμα περίπου. Μπροστά όμως είμαι στα 530mm που σημαίνει ότι έχω σχεδόν 6 πόντους χαμήλωμα από το εργοστάσιο!! Τι φοράω τελικά??? Μάλλον θα καταλήξω σε Bilstein με Η&R και όχι σε Raceland για ψυχολογικούς λόγους...
Τεο21 επειδη κι εγω φοραγα τα bilstein/H&R(τα πουλαω αν ενδιαφερεσαι) το χαμηλωμα μου ηταν 560-530 με 17αρες αρα λογικα με 16αρες τα H&R θα σου σηκωσουν τη μουρη 1,5 ποντο περιπου.Τ'αμαξι σου εχει το χαμηλωμα που βλεπω στη φωτο??Γιατι το πισω φαινεται πολυ χαμηλοτερο απο 1.5 ποντο σε σχεση με εργοστασιακο.Μηπως εχει ''κατσει'' η αναρτηση σου λιγο??Παντως ρε παιδια τα νουμερα για μπροστα σ'αυτο το site φαινονται οκ.Τα νουμερα για πισω μου φαινονται λιγο περιεργα Πολυ ψηλη μου φαινεται η μουρη. στα 604 με 17αρες και 546 πισω.......εχει κανεις κανα εργοστασιακο να το μετρησει??
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-12-10, 16:14
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Μιχάλη είναι έγγραφο τους TIS (Technical Information System) της BMW, δεν μπορεί να είναι λάθος.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-12-10, 16:16
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Πολυ χαμηλα πίσω ή πολύ ψηλά μπροστά εννοείς αποσταση ροδας-θόλου? Γιατι ειδικα απο τα Ε36 και μετά ήταν ηθελημενα ψηλοτερα πίσω (οπως και σε ολα τα kit αναρτησης) ετσι ώστε όταν φορτώνεις το port baggage να μην καθεται τελειως σαν κατι αρχαια 240D με φουλ πορτ παγκαζ που σουζάρανε, αλλά να έρχεται τότε στο ίδιο ύψος... Έχω την εντύπωση πως λογω σχεδιασμου, ο θολος μπροστα ειναι πιο πανω απο τον πισω, ετσι αν εχεις πχ ιδιο ακριβως χαμηλωμα μπροστα απο πισω φαινεται οτι κανει σουζα, ενω πχ στα saxoραλλα (τυχαιο παραδειγμα) επειδη οι θολοι ειναι στο ιδιο υψος φαινεται ΟΚ...

Άρα μήπως ειναι περισσοτερο οπτικό το θέμα? Γιατι ναι, ο πισω θόλος ειναι αισθητά πιο χαμηλά απο τον μπροστά, φαινεται μαλιστα, ενώ ο μπροστινός ειναι πιο κυκλικός ο πίσω τετραγωνίζει λιγο.

Λεω'γω τώρα, εικασίες κάνω..


Edit: φαινεται και στην υπογραφή του teo21, αλλά δες εδω..



Παρατηρείς πως ενώ ο μπροστινός θόλος είναι τελείως κυκλικός και ακολουθει τελεια τον τροχό, ο πίσω, ενώ στις άκρες ειναι παλι σχεδον εφαπτόμενος με τον κύκλο του τροχού, ψηλά και στο κέντρο χάνει την ακτίνα του και τετραγωνίζει?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 14-12-10 στις 16:19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.