Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 18-10-09, 18:48
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παράδοξο είναι ότι επηρεάζει και την περιστροφή κατά τον κάθετο κατά την περιστροφή άξονα.

Χώρια το βάρος, που όντως είναι βάρος.

Πλάκα έκανα ρε συ για το αναρτω - μη αναρτώμενο.
Πολύ σωστό και δεν το είχα αναφέρει, είναι κάτι που ταλαιπωρεί αφάνταστα τα ρουλεμάν....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-10-09, 18:56
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστό και δεν το είχα αναφέρει, είναι κάτι που ταλαιπωρεί αφάνταστα τα ρουλεμάν....
Βασικά μάζα (και όχι βάρος) μακριά απο τον κάθετο άξονα περιστροφής συμαίνει μεγαλήτερη αδράνεια. Άρα ελαφρύτερο ελαστικό σημαίνει μικρότερο βάρος μακριά απο τον άξονα άρα και μικρότερη αδράνεια. Μικρότερη αδράνεια σημαίνει καλήτερη ευστροφία και μικρότερη κατανάλωση.

Επίσης μικρότερη μάζα στην περιφέρεια σημαίνει πως η περιστροφή σταθεροποιείται πιο γρήγορα (λόγω ταλαντώσεων που αναπτύσονται αν χτυπήσεις σε ανωμαλία του δρόμου) και συνεπώς πιο άνετη κίληση του οχήματος
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-10-09, 02:11
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην που ξερεις εσυ τον λογο τον οποιο εβαλαν στην μ3 συμβατικα!?...μηπως για να το κανουν πιο ανετο?!...αυτη η εκδοχη δλδ δεν παιζει...

και τελος αφου δοκιμασα και τα 2 λαστιχα...και τα συμβατικα ηταν κιολας michelin...τωρα αμα νομιζεις οτι λεω ψεματα τι να σου πω
Λες να ήθελαν να κάνουν τη Μ3 πιο άνετη για να πας άνετα για ψώνια στο σουπερ μάρκετ και την 116 πιο σπορτίφ για να γράφει χρόνους σε πίστα ? Έχει μια βάση, αλλά δεν το νομίζω.

Και δεν νομίζω ότι λες ψέματα. Δεν ξέρω όμως πόσο μπορείς να αντιληφτείς εσύ και πολλοί ακόμα υποστηριχτές των rft τη διαφορά ανάμεσα σε σπορτίφ αίσθηση και ανελέητο κοπάνημα. Γιατί τα rft δεν προσφέρουν το πρώτο, τουλάχιστον όχι περισσότερα από τα απλά ελαστικά, αλλά το δεύτερο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-10-09, 10:40
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα να μην απορήσει που θα αποκτήσει πραγματική πρόσφυση και όχι ξύλινη. Βάρκα το αμάξι γίνεται από την ανάρτηση, όχι από τα λάστιχα ...αν έχουν βέβαια τη σωστή πίεση...
για μένα η σωστή πίεση είναι 3-4 psi (ή 0,2-0,25 bar) παραπάνω από το συνιστώμενο

Να μην μιλήσω για το αιωρούμενο βάρος (unsprung weight) των 5-6 κιλών σε κάθε τροχό που προσθέτουν τα RFT ... ότι χειρότερο για ανάρτηση, ρουλεμάν, φρένα και γενικότερες φθορές και καταπονήσεις, + τα γνωστά χάλια από άποψη άνεσης και ευστάθειας...
με την ιδια αναρτηση...το ιδιο αμαξι με συμβατικα...ειναι βαρκα...και με rfl ειναι οκ...το έχω δοκιμασει...οπως λεει και ο φιλος πιο πανω...

Driver M εσυ που ξερεις τι ήθελαν να κανουν?!εισαι μεσα στο εργοστασιο?η εσυ την σχεδίασες?!...η μ3 δεν ειναι αμαξι για πιστα μονο...ειναι ενα αμαξι σπορτ χωρις να χάνει σε ανεση...ειναι ενα αμαξι για ολα...χιονια θες?πιστα θες?ψωνια θες?!δεν ειναι gt3!!!και οσο αναφορα για τις πιεσεις...και λιγοτερο εβαλα και παραπανω...το αμαξι γερνει πολυ παραπανω απο οτι πριν!αισθητη διαφορα!

επισης στα πολλα χλμ...το runflat δεν παραμορφονεται τοσο όσο το συμβατικο...200 πηγαινα καρφι και με αερα

και η ερωτηση μου ειναι η εξης...εσυ δοκιμασες και τα δυο για να εκφερεις αποψη...με την ιδια αναρτηση και το ιδιο αμαξι?!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 19-10-09 στις 10:48
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-10-09, 10:49
Το avatar του χρήστη tmilatos
tmilatos Ο χρήστης tmilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 351
tmilatos will become famous soon enoughtmilatos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί η ανάρτηση σου είναι σχεδιασμένη για runflat που έχουν σκληρά πλαινά.
Φιλε Βimmer, αλλα και οποιος γνωριζει, αυτο ισχυει και για τα 46αρια?


-Θεοφιλος-
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-10-09, 10:50
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα αν το λάστιχο είναι βαρύτερο και άλλα τέτοια, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν κατεβαίνω σε αγώνες για να γράψω χρόνους. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάσω το στήσιμο του αμαξιού μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο. Και με τα συμβατικά το χάνεις.
+1
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-10-09, 10:53
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται τι ανάρτηση έχεις και τι ζάντα φοράς. Έχω την εργοστασιακή Μ ανάρτηση, και είχα τα 17άρια σου. Έβαλα 18άρια και συμβατικά και το αυτοκίνητο απέκτησε λίγο καλύτερο τιμόνι, ίδιο κράτημα και έγινε πιο άνετο.

Παρ'όλα αυτά θα ξανάβαζα RFT για λόγους ασφάλειας.
εσυ τωρα αλλαξες ζαντα απο 17 σε 18 και εβαλες μικροτερο προφιλ...τι θες να κανει το αμαξι?!...δεν εκανες δοκιμη...σε ιδια ζαντα για να συγκρινεις...
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 19-10-09 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-10-09, 11:09
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
τελος καποιοι λενε τα bridgestone αργουν να ζεσταθουν...το συγκρινατε στην ιδια ζαντα,διαφορετικες μαρκα με ιδιο δεικτη ταχυτητας ή πηγατε απο Η σε W!!!???
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-10-09, 12:41
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tmilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Βimmer, αλλα και οποιος γνωριζει, αυτο ισχυει και για τα 46αρια?


-Θεοφιλος-
όχι δεν ισχύει για 46άρια. Τα runflat μπήκαν αργότερα...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-10-09, 18:08
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Τελικα παραγγειλα τα goodyear ultra grip 7 run flat χειμερινα , ευχομαι να μου βγουν καλα οπως και τα θερινα της goodyear που ειμαι πολυ ευχαριστημενος που φορουσα μεχρι σημερα, τις εντυπωσεις μου για τα χειμερινα θα τις δημοσιευσω κατα τον Μαρτιο που θα τα εχω περπατησει αρκετα σε χιονι βροχη κτλ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.