Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-04-13, 12:46
enatos Ο χρήστης enatos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Μηνύματα: 17
enatos is on a distinguished road
Τάσο ετοιμάσου να ξυλώσουμε την dme, αρκεί ο maf με τους λ μόνο!!!Πλάκα κάνω πρώτη του Απρίλη σήμερα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-04-13, 12:51
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάσο ετοιμάσου να ξυλώσουμε την dme, αρκεί ο maf με τους λ μόνο!!!Πλάκα κάνω πρώτη του Απρίλη σήμερα!!!!
Λες...????
Και γω πήγα να το πιστέψω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-04-13, 13:24
enatos Ο χρήστης enatos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Μηνύματα: 17
enatos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες...????
Και γω πήγα να το πιστέψω...
Ξανασκέψου το αμα βγάλουμε την dme από'κει μπορούμε να βάλουμε δεύτερο εγκέφαλο vvt...ή μήπως να μην χρειάζεται ούτε αυτός???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-04-13, 18:54
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Τέλος πάντων ,έγω την dme δέν την ξηλώνό! Ολα αυτά είναι μιά αλυσίδα ,αυτο που πρέπει να κοιτάξει ο φίλτατος intasg ,ειναι΄τα φτωχά ή πλούσια μείγματα ! Πίεση πνέυμωνα και εάν έχει μπέκ αερίου τύπου rail ρύθμισμα,[ για τον σωστό ψεκασμό αερίου σε κάθε κύλινδρο.Πάντως το μόνο σίγούρο είναι ότι η dme του αυτοκινήτου εμπλέκεται παντού!! για αυτό και πρέπει να την ακούμε πάντα !!! σε κάθε τη που μας λέει ....
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-04-13, 19:32
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Παιδιά το πήγα σήμερα το μεσημέρι, το συνέδεσε στον υπολογιστή, το πάλεψε κανένα 5λεπτο και μου είπε να του το πάω μία μέρα και να του το αφήσω. Τετάρτη μεσημέρι θα του το πάω που σχολάω από τη δουλειά και θα του το αφήσω μέχρι το απόγευμα. Θα δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-04-13, 19:56
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά το πήγα σήμερα το μεσημέρι, το συνέδεσε στον υπολογιστή, το πάλεψε κανένα 5λεπτο και μου είπε να του το πάω μία μέρα και να του το αφήσω. Τετάρτη μεσημέρι θα του το πάω που σχολάω από τη δουλειά και θα του το αφήσω μέχρι το απόγευμα. Θα δούμε...
Ότι και εάν σου πει εάν θέλεις ενημέρωσέ μας..
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-04-13, 20:08
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Εννοείται. Ελπίζω να φτιαχτεί πάντως την Τετάρτη.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-04-13, 18:18
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Λοιπόν, το αυτοκίνητο το πήρα.
Ρώτησα τι είχε και απάντηση ουσιαστική δεν πήρα. Μου είπε ότι του έβγαλε κωδικό 171.
Τον ρώτησα αν έκανε κάποια ρύθμιση ή αν το προγραμμάτισε και μου απάντησε ότι το υγραέριο προγραμματίζεται μία φορα. Μάλιστα μου λέει, τη βενζίνη τη ρυθμίζεις ή την προγραμματίζεις συνέχεια; Μου είπε να το δουλέψω καμιά 100-150αριά χλμ μόνο με βενζίνη και να το "πλακώσω" για να καθαρίσει ο λ. Αν μου ανάψει λαμπάκι δεν είναι θέμα υγραερίου, αλλά βενζίνης.
Το παίρνω και φεύγω. Βγαίνω Π. Ράλλή (με βενζίνη) αλλάζω από πρώτη σε δευτέρα με 2.000 στροφές περίπου και σανιδώνω. Το αυτοκίνητο μπουκωμένο σε σημείο που δεν ανέβαζε στροφές, πήγαινε μπρος πίσω (σαν κλώτσιμα) και δεν ανέβαζε στροφές πάνω από 3700 περίπου. Αφήνω το γκάζι, και το πατάω πιο μαλακά, όχι απότομα. Τότε μόνο ανέβασε στροφές μέχρι τον κόφτη (6.200 περίπου) αργά και μπουκωμένα. Μετά όλα οκ. Βγήκα Κηφισσό και πάτησα δευτέρα και τρίτη και ανέβαζε κανονικά το αυτοκίνητο. Μάλλον ξεμπούκωσε.
Το λαμπάκι πριν μου άναβε στα 15-20 χλμ. Έκανα τώρα 20 χλμ και δεν μου έχει ανάψει.
Θα δούμε. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί το πρόβλημα, θα δείξει ο χρόνος. Θα το δουλέψω λίγο ακόμη με βενζίνη και μετά θα το γυρίσω σε υγραέριο.
Πως σας ακούγετε εσάς όλο αυτό;
Τι προτείνετε;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-04-13, 18:44
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Περιληπτικά, φτωχό ή πλούσιο καθορίζεται ανάλογα τη συμπεριφορά του λ. Θέλουμε το λ πάντα να ανεβοκατεβαίνει γιατί αυτό μεταφράζεται ως η στοιχειομετρική αναλογία 14.7:1 βέλτιστης καύσης και για να δουλεύει σωστά ο καταλύτης. Τα trims δείχνουν ποσοστό αύξησης ποσότητας καυσίμου στα μπεκ. Δηλαδή +5% σημαίνει 5% περισσότερο καύσιμο από το τυποποιημένο που έχουν ορίσει για τις συγκεκριμένες στροφές/φορτίο (μπορεί και κάτι άλλο) και αυτή είναι η διαδικασία εκμάθησης των εσωτερικών πινάκων. Θετικές τιμές trim σημαίνουν έχουμε φτωχό μίγμα και τα trims αντιδράσανε προσθέτοντας παραπάνω καύσιμο. Αντίστοιχα αρνητικές τιμές trim σημαίνει πλούσιο μίγμα και τα trims αντιδράσανε αφαιρώντας καύσιμο από τις τυποποιημένες τιμές.
Ανάλογα πως συμπεριφέρεται το λ, αποφασίζεται αν θα ανεβούν τα trim η άν θα κατεβούν. Αν το λ πιάσει πάτο 0V τότε έχουμε πολύ πλούσιο μίγμα (ελάχιστο οξυγόνο), αν πιάσει κορυφή +0.9V (πλούσιο σε οξυγόνο) τότε έχουμε φτωχό μίγμα. To short trim σε πρώτη φάση αν δει τέτοια κατάσταση αφαιρεί ή προσθέτει καύσιμο αντίστοιχα. Τυπικά αμάξια έχουν τα όρια -30%-30%, αν τα ξεπεράσει σε σημείο που να μη μπορεί πλεόν να παρέχει στο λ την αυξομείωση που χρειάζεται, τότε επεμβαίνει το long trim και σκοπός του είναι να κατεβάσει/ανεβάσει το εύρος που κινείται το short trim ώστε να έχει ικανό εύρος τιμών για να δίνει πάλι τη σωστή διόρθωση για το λ. To καύσιμο που διοχετεύεται είναι ανά πάσα στιγμή long + short trim %. Επίσης και το long trim έχει ένα αντίστοιχο εύρος πχ -30-30% το οποίο αν ξεπεραστεί, πλέον η μηχανή δεν έχει περιθώρια αυτοδιόρθωσης του μίγματος και ανάβει λαμπάκι μηχανής, ίσως και νωρίτερα γιατί τέτοιες τιμές είναι συνήθως ένδειξη σοβαρού προβλήματος.
Όσο γίνεται διόρθωση το μίγμα είναι πάντα σωστό, το θέμα είναι ότι αν αρχίσει να ξεφεύγει, θα φτάσει και στο σημείο να μη μπορεί να διορθωθεί άλλο και τότε θα είναι αργά για τον κινητήρα γιατί φτωχό μίγμα προκαλεί αυξημένες θερμοκρασίες, πλούσιο μίγμα πετάει άκαυτο καύσιμο στο καταλύτη, ζημιές δηλαδή. Επίσης επηρεάζεται η κατανάλωση αρνητικά σε πλούσιο μιγμα, σε φτωχό είναι λιγότερη αλλά οι ζημιές είναι οι χειρότερες.
Για περισσότερα δες το link.

Eγώ πρωσοπικά θα κοίταγα πρώτα απο όλα τα μείγματά μου εάν είναι πλουσια ή φτωχά,

τη έχω στην βενζίνα[ long fuel trims ] [short fuel trims] και τη στο αέριο [long fuel trims [short fuel trim ] .Εάν έχεις όρεξει διάβασε το παραπάνω και δές και αυτο το βιντεάκι ,είναι λίγο κουραστικό λόγο αγγλικών αλλα αξίζει ! Εγω αυτό θα έκανα !!!!
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-04-13, 18:47
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Οπα ξέχασα το βιντεάκι...

__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.