Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 14-05-11, 14:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fz21 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζα πως εννουσες να βαλει πισω προσθηκες-να κανει ευθηγραμμιση
μετα να βαλει μπροστα προσθηκες-να κανει ευθηγραμμιση...
σαν να του ελεγες ενα ενα.
αυτο καταλαβα...λαθος μου !
Όχι ένα-ένα βρε. Αφού έγραφα ότι, με οτιδήποτε αλλάζει, στέλνει την παλιά ευθυγράμμιση για ''βρούβες''.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποστάτες πίσω. Ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει για βρούβες η παλιά).
Δοκιμές.
Αποστάτες και μπροστά. Ξανά ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει πάλι για βρούβες η προηγούμενη).
Βγάζεις κάτι. Ξανά ευθυγράμμιση.

Αφού μεταβάλλοντας τη γεωμετρία κάθε φορά (τη συνολική) ακυρώνεις την προηγούμενη ευθυγράμμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-07-17, 14:59
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

έχω βάλει ένα σετ ζάντες στο δικό μου BMW E90 320d, τις BMW Style 162, αλλά 4 μπροστινές 8Χ18 (ΕΤ34) μπρος πίσω (αντί για 8,5Χ18 ΕΤ37 πίσω), με 225/40R18 παντού (αντί για 255/35/18 πίσω που μπαίνουν στις 8,5Χ18 ζάντες του κανονικού σετ).

Μου έδωσε μια ιδέα ο μηχανικός μου, να καλύψω την απώλεια της 0,5 ίντσας στον πίσω άξονα από τις στενότερες ζάντες που έβαλα (8" αντί 8,5") αλλά και το στενότερο σε πλάτος ελαστικό (225 αντί 255), βάζοντας αποστάτες στους πίσω τροχούς, επώνυμους και ειδικούς για το αμάξι μου (πχ. Eibach, H&R κλπ).

Μπορεί να μου πει κάποιος, τα πλεονεκτήματα και τυχόν μειονεκτηματα της χρήσης αποστατων; Να το τολμήσω; Εκτός του οπτικού αποτελέσματος, θα υπάρξει και κάποια ουσιαστική διαφορά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου; Πόσα mm πρέπει να είναι αυτό το σετ που θα πάρω;
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-07-17, 19:57
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Μέτρησα το διαθέσιμο πλάτος από το μάγουλο του ελαστικού έως το εσωτερικό μέρος του φτερού, ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό για αποστάτες

https://www.turnermotorsport.com/t-wheel-spacers

Στις πίσω ζάντες λοιπόν, έχω 20mm κενό σε κάθε μεριά. Για συγκριτικούς λόγους, μέτρησα και τις εμπρός ζάντες (που υπενθυμίζω ότι είναι σωστές ως προς το πλάτος, τόσο οι ζάντες όσο και το ελαστικό) και ήταν 10mm.

Αν θεωρήσω ότι η μισή ίντσα που έχασε η ζάντα (8Χ18 αντί για 8,5Χ18) είναι 2,54/2=1,25mm σε κάθε ζάντα, συνυπολογιζοντας και το κενό ΜΑΧ 20mm σε κάθε μεριά, υποθέτω ότι ένα σετ αποστάτες 2 Χ 15mm (30mm) θα με καλύψει χωρίς προβλήματα.

Το υπολόγισα σωστά λέτε;
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.