Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-11, 12:04
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Exclamation Sticky 5th gear (BMW 6cyl) Ο λεβιες δεν επιστρεφει στη νεκρα. ZF S5D 320Z 5αρι σασμαν

Οταν πρωτοεγινε η μετατροπη, αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ο λεβιες μου ειχε ενα "θεμα".. Υστερουσε λιγο σε αισθηση.. σε σχεση με το σαμσαν του Ν42 που ειχα συνηθισει..
Ψαχνοντας, διαβαζω στο φανατικς και βρισκω οτι καποια 5αρια σασμαν που φορεθηκαν σε 6κυλιδρα BMW, ειχαν αυτο το θεμα.. Τωρα κατα βαση αυτα που φορουσαν ZF σασμαν.. αλλα βλεπω να παραπονιουνται και ιδιοκτητες με Getrag..
Ειτε οτι ηταν δυσκολο να βαλουν 5η.. ειτε οτι εβαζαν νεκρα και ο λεβιες ΔΕΝ επεστρεφε στη νεκρα, αλλα εμενε μεταξυ 5ης + 4ης..
Η λυση ειναι (ειχε βγαλει και οδηγια η BMW, καποια αλλαχτηκαν μεσω ανακλησης, καποια αλλα οχι..)
Το θεμα λιγο διορθωνεται με αλλαγη βαλβολινων στο σασμαν, αλλα δεν εξαλειφεται.. (εγω εβαλα Redline MTL και οντως ειναι πολυ καλυτερο.. αλλα επειδη ειμαι λιγο τελειομανης, θελω να γινει η δουλεια οπως πρεπει )
Αυτη η επισκευη, απαιτει να κατεβει το σασμαν.. ΔΕΝ γινεται με την καμια να γινουν οι αλλαγες στα ελατηρια (και ολα τα υπολοιπα που πρεπει να αλλαχθουν) ΧΩΡΙΣ να κατεβει το σασμαν..

Ενα πολυ καλο DIY εδω http://webspace.ringling.edu/~dplass...hift_pins.html

Εδω και το θεμα μου απο το φανατικς http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=891589


Αυτο που φταιει βασικα ειναι το Νο6+7 http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ounting_parts/

Εδω μια φωτο.. Ειναι το "bushing"..



repair kit http://bmwfans.info/parts/catalog/23117542726/

Ειχε κανεις εδω τετοιο θεμα..??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-11, 17:12
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη η επισκευη, απαιτει να κατεβει το σασμαν.. ΔΕΝ γινεται με την καμια να γινουν οι αλλαγες στα ελατηρια (και ολα τα υπολοιπα που πρεπει να αλλαχθουν) ΧΩΡΙΣ να κατεβει το σασμαν..
Μη γίνεσαι παιδί...
Φυσικά και γίνεται χωρίς να κατεβεί το σασμάν, δε βλέπεις που είναι τα σημεία?? τέρμα επάνω
αριστερά.. δές που είναι τα σινεμπλοκάκια της βάσης..
Αραγες (δηλαδή συνεπώς), με ένα απλό κόψιμο του πατώματος και της θερμομόνωσης,
το κάνεις χωρίς να κατέβει κιβώτιο και εξάτμιση..
Απλά πράγματα....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-11, 23:02
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη γίνεσαι παιδί...
Φυσικά και γίνεται χωρίς να κατεβεί το σασμάν, δε βλέπεις που είναι τα σημεία?? τέρμα επάνω
αριστερά.. δές που είναι τα σινεμπλοκάκια της βάσης..
Αραγες (δηλαδή συνεπώς), με ένα απλό κόψιμο του πατώματος και της θερμομόνωσης,
το κάνεις χωρίς να κατέβει κιβώτιο και εξάτμιση..
Απλά πράγματα....
Πανο.. ουτως η αλλως θελω να αλλαξω μεσαια τριβη, flex disc, συνεμπλοκ διαφορικου κτλ.. Μια και καλη θα γινουν ολα να τελειωνουμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-11, 13:19
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
γιαυτο σε παω ρε φιλε ζαχο.οχι μονο εχεις την μουρλα μου αλλα εχεις και γνωσεις ρε παληκαρι....
αυτο που λες το χω παρατηρησει και γω.μερικες φορες που παω να βαλω νεκρα απο 5η με 80χλμ ξερω γω για χαβαλε για να καρφωσω τεταρτη π.χ. στον ενδιαμεσο σκαλωνει ελαφρως στιγμιαια.τοχα συζητησει με τον geo και με μηχανικο και μαλλον λογω του εργοστασιακου short shift (φοραγαν μονο 328 και μ3) ειναι σκληρο γερω γω.τεσπα μην σας μπερδευω με το θεμα μου.παντως εχεις δικιο.απο το καλοκαιρι που αλλαξα βαλβολινες εχει μαλακωσει? λιγο.
δεν ξερω αμα εχουν ομοιοτητες τα κιβωτια μας ετσι το λεω σαν παρατηρηση....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-11, 15:19
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold


http://webspace.ringling.edu/~dplass...hift_pins.html
Πατα στα λινκ και ανοιξε τα pdf να δεις.. ειναι και το δικο σου μεσα..
(BMW SIB 23 01 04 (063)) και εκει που λεει (BMW SIB 23 01 02 (881)) με μπλε γραμματα..

Εγω μαζευω σιγα σιγα τα part # για να ξεκινησω να παραγγελνω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-12-11, 21:09
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Ένα παρόμοιο πρόβλημα έχω στο 520 με τη Μ52 μηχανή, 1998 μοντέλο. Όταν είναι κρύα η μηχανή και πάω από 4η να βάλω 5η, την παίρνει μεν, αλλά χωρίς τη χαρακτηριστική αντίσταση στη διαδρομή από νεκρά-δεξιά-πάνω. Από 5η σε 4η, δεν κάνει ο λεβιές τη χαρακτηριστική κίνηση επαναφορά στη νεκρά. Μετά από λίγη ώρα, το πρόβλημα αυτό λύνεται. Δυσκολίες, π.χ. να μην παίρνει καθόλου τις αλλαγές από 4η-5η-4η δεν έχω.

Από ότι μου είπανε τα παιδιά στο service ένα γρεζάκι ήθελε καθάρισμα (μάλλον κατέβασμα του σαζμάν), άλλαξα επίσης και βαλβολίνες και έχω την αίσθηση ότι πλέον το φαινόμενο αυτό, ενώ υπάρχει μεν, εμφανίζεται πιο αραιά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bmw_trelamenos : 24-12-11 στις 21:11
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-12, 20:10
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Χθες εγινε επιτελους η επισκευη.. καμια σχεση με πριν το σασμαν..
Δεν ειναι ευκολο DIY.. εγω πηγα μεχρι ενα σημειο.. μετα πηγα συνεργειο και το αποτελειωσαν..
Δυστυχως χωρις τα special tools της BMW δεν γινεται δουλεια..
Εγω απλα ειχα μηχανικο με ορεξη.. φτιαξαμε ενα σε τορνο, σχεδον ιδιο.. και εγινε η δουλεια..
Ειναι "λεπτο" το θεμα και θελει υπομονη..
Θα ανεβασω φωτο με τη πρωτη ευκαιρια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-12, 21:38
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Να ανεβάσεις φωτό του εργαλείου και πως το φτιάξατε, θα είναι πολύ ενδιαφέρον. Εγώ έχω φιάξει το εργαλείο κλειδώματος των εκκεντροφόρων του Μ50.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-12, 22:13
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ανεβάσεις φωτό του εργαλείου και πως το φτιάξατε, θα είναι πολύ ενδιαφέρον. Εγώ έχω φιάξει το εργαλείο κλειδώματος των εκκεντροφόρων του Μ50.
Το εργαλειο παρεμεινε στο συνεργειο και δεν εχω φωτο.. αλλα μοιαζει με το 234022-3 στις φωτο εδω http://webspace.ringling.edu/~dplass...hift_pins.html
Στο λινκ εχει και διαστασεις για να φτιαξεις τα εργαλεια (αμα θελεις). Σε τορνο πηγε ο μηχανικος μου, αφοτου ειχε παρει τις αναλογες μετρησεις (παχος, βαθος κτλ) και το εφτιαξε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.