Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-05-09, 14:53
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
EDIT: Hunter ειναι εταιρεια με μηχανηματα ζυγοσταθμισεων κ ευθυγραμμισεων, κλπ : http://www.hunter.com/PUB/product/al...tems/index.htm
ετσι, η χαντερ ειναι η καλυτερη ζυγοσταθμιση. εχει και μοντελο ειδικα για τα bmw, για μεγαλυτερη ακριβεια. φυσικα λιγοι (ενας...!) εχουν αυτα τα μηχανηματα διοτι ειναι πανακριβα.
αλλα το δικο σου θεμα δεν ειναι θεμα ζυγοσταθμισης απο αυτα που περιεγραψες.
ειναι θεμα ακαμψιας πλαϊνων, οποτε με υψηλοτερες πιεσεις θα βελτιωθει η κατασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-09, 14:54
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
πιεσεις θα δεις στη κλειδαρια της πορτας του οδηγου (στη κολωνα)

δεικτες ταχυτητας και βαρους κλπ πανω στο λαστιχο.

Αλλα μη ζοριζεσαι, ακολουθησε τις οδηγιες του fairy και πες να σου φτιαξουν και τη συγκλιση λογω του οτι αλλαξες οφσετς

EDIT: Hunter ειναι εταιρεια με μηχανηματα ζυγοσταθμισεων κ ευθυγραμμισεων, κλπ : http://www.hunter.com/PUB/product/al...tems/index.htm
καταλαβα αρε εισαστε φοβεροι ρε παιδες μπραβο να στε καλα ολοι μακαρι να βοηθησω και εγω καποια στιγμη ετσι καποιον να ρωτησω κατι τελευταιο να τα αφησω τα λαστιχα καμια 1000 κμ και μετα να παω να κανω η να παω απο Δευτερα να στε καλα και παλι αν και περιμενω απο τον fairy να μου πει εαν γνωριζει καννεναν εκει μηπως και με προσεξουν και λιγο περισσοτερο η εαν ξερει καννενναν εκκει ωστε να μου εξηγει και 5 πραγματα γιατι το στιλ του μαστορα που δεν μιλαει και πολυ δεν βολευει και πολυ στην συγκεκριμενη φαση μιας και ειμαι ασχετος τελειως με το θεμα ......
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-05-09, 14:56
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι, η χαντερ ειναι η καλυτερη ζυγοσταθμιση. εχει και μοντελο ειδικα για τα bmw, για μεγαλυτερη ακριβεια. φυσικα λιγοι (ενας...!) εχουν αυτα τα μηχανηματα διοτι ειναι πανακριβα.
αλλα το δικο σου θεμα δεν ειναι θεμα ζυγοσταθμισης απο αυτα που περιεγραψες.
ειναι θεμα ακαμψιας πλαϊνων, οποτε με υψηλοτερες πιεσεις θα βελτιωθει η κατασταση.
οκ sm6 θα ποσταρω τα original psi που αναφερονται στην κολονα του αμαξιου σε διαστασει και οτι αλλο λεει θα γραξω τα οφφσετ που ειχα και τα οφφσετ που εβαλα και τελος ας μπορεσει καποοις να μου πει τι πιεση να βαλω αναμεινατε . Να σε ρωτησω και κατι αλλο απο τις μηχανες ξερω οτι οταν βαζεις περισσοτερο αερα τοσο περρισοτερο μπαλονιαζει το λαστιχο με αποτελεσμα να μην εισαι σταθερος στις στροφεσ αλλα πιο ευκινητος στις αλλαγες κατευθηνσης εδω στα αμαξια δλδ γιατι υσχειη κατι διαφορετικο εγω περιμενα να ακουσω οτι πρεπει να βγαλω αερα
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasz4 : 09-05-09 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-05-09, 15:44
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
κωστα μην τρελενεσαι σου λεω οτι οι αναρτησεις σου δεν εχουν καμια σχεση!
Ολη η διαφορα ειναι λογο των πολυ σκληρων πλεγματων στα πλαινα με πολλες στρωσεις ατσαλοσυρματος που εχουν τα POTENZA!

ολοι για 18αρες και 19αρες βαζουν αερα απο 33 εως 38!
βαλε μπρος πισω 30 το πολυ και θα δεις διαφορα!εννοω θα σκληρηνει λιγο...
Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...την αισθηση θα την ξαναεχεις οταν βαλεις παλι POTENZA αλλα για μενα εχεις βαλει κορυφαιο λαστιχο και αυτο ειναι το CONTI!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz4 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ sm6 θα ποσταρω τα original psi που αναφερονται στην κολονα του αμαξιου σε διαστασει και οτι αλλο λεει θα γραξω τα οφφσετ που ειχα και τα οφφσετ που εβαλα και τελος ας μπορεσει καποοις να μου πει τι πιεση να βαλω αναμεινατε . Να σε ρωτησω και κατι αλλο απο τις μηχανες ξερω οτι οταν βαζεις περισσοτερο αερα τοσο περρισοτερο μπαλονιαζει το λαστιχο με αποτελεσμα να μην εισαι σταθερος στις στροφεσ αλλα πιο ευκινητος στις αλλαγες κατευθηνσης εδω στα αμαξια δλδ γιατι υσχειη κατι διαφορετικο εγω περιμενα να ακουσω οτι πρεπει να βγαλω αερα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-05-09, 17:05
Το avatar του χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ο χρήστης ΒΑΣΙΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 55
ΒΑΣΙΛΗΣ will become famous soon enough
Αν τα λάστιχα που έβαλες είναι τα Continental Sport Contact 2 όπως έγραψες, οι διαστάσεις που βγαίνουν είναι:

235/35 R 19 XL 91 Y (ZR) FR ..... και
235/35 R 19 XL (91) ZR FR

265/35 R 19 XL 98 Y (ZR) (A0) FR

Το 91 είναι ο δείκτης βάρους και το Υ και ZR είναι οι δείκτες ταχύτητας
Το Υ = 300 Κm/h και το ZR 240+ ανάλογα τη πίεση

Τα όρια του βάρους και της ταχύτητας εξαρτώνται από τη πίεση όμως και σύμφωνα με την Continental είναι:

Load capacity (kg) at tyre pressure (bar)
Bar ........ 2.0 ....... 2.1 ........ 2.2 ........ 2.3 ....... 2.4 ....... 2.5 ...... 2.6 ...... 2.7 ...... 2.8 ...... 2.9
Kg ........ 455 ....... 475........ 495 ....... 510 ....... 530 ...... 545 ..... 565 ..... 580 ..... 600 ..... 615
Km/h .................................................. ........................ 220 ..... 230 ...... 240 ..... 250 ..... 260

Η BMW για την Ζ4 2.5 , αν θυμάμαι καλά, για τα 18" RFT δίνει 2.1 - 2.4 εμπρός-πίσω. Αυτά όμως έχουν δείκτη ταχύτητας W=270 Km/h και δείκτη βάρους 88 -90 εμπρός-πίσω.
Αυτά που έβαλες έχουν μεγαλύτερο δείκτη βάρους και ταχύτητας άρα μπορούν να ανταποκριθούν στο ίδιο βάρος και ταχύτητα με μικρότερη πίεση.
Η μικρότερη πίεση όμως χειροτερεύει την αίσθηση, πόσο μάλλον από τα runflat RE050 που είναι κορυφαία σε αίσθηση.

Αφησε τα λάστιχα να στρώσουν 500-1000 χλμ. με σχετικά χαμηλές πιέσεις χωρίς να τα ζορίσεις και μετά πήγαινε για ευθυγράμμιση όπως σου έγραψα πιο πάνω. Δες το με τη νέα ευθυγράμμιση και αν ακόμα δεν σου αρέσει άρχισε να αυξάνεις τη πίεση είτε συμμετρικά εμπρός-πίσω αν σε ικανοποιεί το ζύγισμα, είτε πιό πολύ μπροστά αν θες να μειώσεις την υποστροφή και να αυξήσεις την αίσθηση του τιμονιού. Πρόταση .... αν δεν σου αρέσουν οι εργοστασιακές πιέσεις ξεκίνα με 2.4 bar εμπρός-πίσω. Πάντως τα Υ λάστιχα με πιέσεις μεγαλύτερες των 2.5 bar δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό αν και αρχίζουν και χτυπάνε λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-05-09, 23:18
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
παιδια σας ευχαριστω ολους παργματικα ειστε κορυφαιοι μονο και μονο η στιριξη και ο καθυσηχασμος δεν μασαω τιποτα θα τα περναω απο πανω τα ΤΤ και τα SLΚκαι παλι σας ευχαριστω αναμεινατε για update για ευθυγραμμιση και αλλαγη πιεσεων να σας πω τι ειδα αν και αυτην την βδομαδαθα περασω και τα ελατηρια ετσι οπως ειναι να δω εαν δω διαφορα και μετα αρχιζω τα αλλα
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-05-09, 05:35
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz4 Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα σε ευχαριστω για την τοποθετηση σου, μιας και πλεον ξερω τι παιζει το μονο που εχω μπρδευτει ειναι σε ποιον να παω και τι ειναι το χαντερ που ανεφερει ο φιλος κατω και εαν νωριζεις τον εν λογο επαγγελματια που μας συστηνει ευχαριστω....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz4 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβα αρε εισαστε φοβεροι ρε παιδες μπραβο να στε καλα ολοι μακαρι να βοηθησω και εγω καποια στιγμη ετσι καποιον να ρωτησω κατι τελευταιο να τα αφησω τα λαστιχα καμια 1000 κμ και μετα να παω να κανω η να παω απο Δευτερα να στε καλα και παλι αν και περιμενω απο τον fairy να μου πει εαν γνωριζει καννεναν εκει μηπως και με προσεξουν και λιγο περισσοτερο η εαν ξερει καννενναν εκκει ωστε να μου εξηγει και 5 πραγματα γιατι το στιλ του μαστορα που δεν μιλαει και πολυ δεν βολευει και πολυ στην συγκεκριμενη φαση μιας και ειμαι ασχετος τελειως με το θεμα ......
Κώστα έχασα το thread σου μέσα στο χάος των νέων posts.

Λοιπόν διαλέγεις όποιον θέλεις, το αποτέλεσμα θα είναι ένα αμάξι σωστό. Τον επαγγελματία που αναφέρει ο Στάθης δεν τον ξέρω αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Τα hunter δε όπως σου ανέφεραν πολύ σωστά είναι η κορυφή των εν λόγω μηχανημάτων.

Δεν τους ξέρω όλους (δεν είμαι του επαγγέλματος όπως ξανα έγραψα), απλά αυτοί που σου ανέφερα είναι εκεί που έχω πάει, έχω μείνει ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, είναι πολύ γνωστοί για την δουλειά τους και χαίρουν και γενικής εκτίμησης ακόμα και μεταξύ των συναδέλφων τους.

Το να καθήσει τώρα ο κάθε "φτασμένος" επαγγελματίας να σου εξηγήσει τι ακριβώς δουλεύει... πως, είναι θέμα στιγμής που θα τον πετύχεις και του πως θα σε "κόψει" (αν δηλ. το να κουβεντιάσετε θα τον βοηθήσει στην ρύθμιση, αν μπορείς να τον οδηγήσεις σε κάποιο συμπέρασμα του τι αμάξι να φτιάξει). Και με τους προαναφερθέντες (από εμένα τουλάχιστον) θα πρέπει να ξέρεις ότι υπήρξαν φορές που φεύγοντας δεν έχω πάρει καν χαρτί με τα στοιχεία της ρύθμισης, αλλά το αποτέλεσμα στο αμάξι ήταν ). Κάποια πράγματα είναι από ιδιοτροπίες έως μικρά μυστικά του επαγγέλματος που μένουν μέσα στο μυαλό του "καλλιτέχνη", αν αντέχεις... τα καταπίνεις!
Δεν πρόκειται να σε ξεπετάξουν πάντως, άσχετα αν πάρω τηλ. ή όχι είναι θέμα αυτοεκτίμησης για όλους τους αυτά τα πράγματα.

Και για να σου φύγει η όποια εντύπωση για την δυσκολία του αυτοκινήτου σου γιαυτούς, συχνά πάνε αυτοκίνητα με πολύ πιο πολύπλοκα προβλήματα (από απλά πολυρυθμιζόμενες αναρτήσεις έως αγωνιστικές leda συνδυασμένες με ζαντολάστιχα πολύ εκτός εργοστασιακών προδιαγραφών με ατάκες τύπου... "φτιάχτο να πάρει τον αγώνα").

Θα πρότεινα να τους αντιμετωπίσεις με σεβασμό "δόκτωρα" και να έχεις μαζί σου μια σημείωση με τα στοιχεία που σου έγραψε ο ΒΑΣΙΛΗΣ καθώς και τον συνδυασμό στοιχείων φάρδους και offset ζαντών (παλιών και νέων) και πιέσεων ελαστικών και να είσαι προετοιμασμένος να του πεις τι δεν σου αρέσει στο αυτοκίνητο όπως "κάθεται" στο δρόμο τώρα...
Ζήτα να κάνεις και μια βόλτα μετά την ρύθμιση (ελπίζω να μην πέσεις σε μέρα που πνίγονται).

Οι πιέσεις είναι κάτι που κάνει διαφορά και όσα σου έγραψε για το στρώσιμο τους ο ΒΑΣΙΛΗΣ είναι σωστά. Αλλά την στακάτη αίσθηση που είχες με τα RFT δεν ξέρω αν θα την φτάσεις με τα συμβατικά Conti. Aπό την άλλη και το κούτσουρο καταντάει κουραστικό και προβληματικό στο κράτημα σε κακό οδόστρωμα (που αφθονεί γενικά στην Αθήνα).
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-05-09, 09:41
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Λοιπον...

Ειχα potenza το αμαξι οπου ηταν τρενο!
2 φιλοι μου με Ζ4 ο ενας coupe ο αλλος roadster ειναι potenza και ηταν τρενο!

Μετα αλλαξαν τα potenza και εβαλαν ο ενας conti και o αλλος michelin.εγω εβαλα τα P zero.
Αποτελεσμα ολοι μας με μικροτερο ποσοστο σε εμενα λογο των ημισκληρων P zero το αμαξι να φαινεται πιο μαλακο και πιο σαν βαρκα οπως λεει ο κωστας.
Ολοι πειραμε τα offset που επρεπε 47-50 και ολοι βαλαμε 18αρες.

Το αποτελεσμα κωστα ειναι οτι αν στις 19αρες δεν ξεφυγες σε offset και σε διαστασεις τοτε οπως σε ολους μας το αποτελεσμα ειναι οτι χασαμε αυτη την αισθηση του τρενου που οφειλεται στα σκληρα πλαινα των Potenza.

Φυσικα στα conti βαζοντας 29-30 αερα και κανοντας 1000 - 2000 χιλιομετρα που θα φυγει η κολα πανω απο τα λαστιχα οπου πλεον θα παταει η γομα , τοτε η αισθηση του τιμονιου θα γινεται καλυτερη!

Παντος οπως ξαναειπα μην ασχολεισε αλλο μιας και τα CONTI ειναι κορυφαια!
Παιξε λιγο με τον αερα , κανε και μια ευθυγραμμιση με setup 19" και με τον καιρο θα το συνηθισεις...

Παιδια δεν το παιζω ειδικος απλα μιλαω λογο εμπειριας "παθοντας" και μονο...
Τελος στην κολωνα του οδηγου θα δεις προτινομενο αερα σε BAR απο την BMW.Το προβλημα ειναι οτι η BMW σου δινει μεχρι 18αρες! Για 19???Who knows?

AAA! κατι ακομα! σε καμια βδομαδα θα μιλησω με απολυτη σιγουρια για το θεμα! ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ??? think!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη randombk : 13-05-09 στις 09:46
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-05-09, 13:46
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον...

Ειχα potenza το αμαξι οπου ηταν τρενο!
2 φιλοι μου με Ζ4 ο ενας coupe ο αλλος roadster ειναι potenza και ηταν τρενο!

Μετα αλλαξαν τα potenza και εβαλαν ο ενας conti και o αλλος michelin.εγω εβαλα τα P zero.
Αποτελεσμα ολοι μας με μικροτερο ποσοστο σε εμενα λογο των ημισκληρων P zero το αμαξι να φαινεται πιο μαλακο και πιο σαν βαρκα οπως λεει ο κωστας.
Ολοι πειραμε τα offset που επρεπε 47-50 και ολοι βαλαμε 18αρες.

Το αποτελεσμα κωστα ειναι οτι αν στις 19αρες δεν ξεφυγες σε offset και σε διαστασεις τοτε οπως σε ολους μας το αποτελεσμα ειναι οτι χασαμε αυτη την αισθηση του τρενου που οφειλεται στα σκληρα πλαινα των Potenza.

Φυσικα στα conti βαζοντας 29-30 αερα και κανοντας 1000 - 2000 χιλιομετρα που θα φυγει η κολα πανω απο τα λαστιχα οπου πλεον θα παταει η γομα , τοτε η αισθηση του τιμονιου θα γινεται καλυτερη!

Παντος οπως ξαναειπα μην ασχολεισε αλλο μιας και τα CONTI ειναι κορυφαια!
Παιξε λιγο με τον αερα , κανε και μια ευθυγραμμιση με setup 19" και με τον καιρο θα το συνηθισεις...

Παιδια δεν το παιζω ειδικος απλα μιλαω λογο εμπειριας "παθοντας" και μονο...
Τελος στην κολωνα του οδηγου θα δεις προτινομενο αερα σε BAR απο την BMW.Το προβλημα ειναι οτι η BMW σου δινει μεχρι 18αρες! Για 19???Who knows?

AAA! κατι ακομα! σε καμια βδομαδα θα μιλησω με απολυτη σιγουρια για το θεμα! ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ??? think!
βαζεις 19 αρεσσσσσσσσσσ μπραβο σου αγορι μου αντε να τα βγαλουμε και φωτο διπλα διπλα τελικα τα οφφσετ μοθ ειναι 39 πισω 37 εμπροσ
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-05-09, 13:50
Το avatar του χρήστη kostasz4
kostasz4 Ο χρήστης kostasz4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Μηνύματα: 169
kostasz4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα έχασα το thread σου μέσα στο χάος των νέων posts.

Λοιπόν διαλέγεις όποιον θέλεις, το αποτέλεσμα θα είναι ένα αμάξι σωστό. Τον επαγγελματία που αναφέρει ο Στάθης δεν τον ξέρω αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Τα hunter δε όπως σου ανέφεραν πολύ σωστά είναι η κορυφή των εν λόγω μηχανημάτων.

Δεν τους ξέρω όλους (δεν είμαι του επαγγέλματος όπως ξανα έγραψα), απλά αυτοί που σου ανέφερα είναι εκεί που έχω πάει, έχω μείνει ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, είναι πολύ γνωστοί για την δουλειά τους και χαίρουν και γενικής εκτίμησης ακόμα και μεταξύ των συναδέλφων τους.

Το να καθήσει τώρα ο κάθε "φτασμένος" επαγγελματίας να σου εξηγήσει τι ακριβώς δουλεύει... πως, είναι θέμα στιγμής που θα τον πετύχεις και του πως θα σε "κόψει" (αν δηλ. το να κουβεντιάσετε θα τον βοηθήσει στην ρύθμιση, αν μπορείς να τον οδηγήσεις σε κάποιο συμπέρασμα του τι αμάξι να φτιάξει). Και με τους προαναφερθέντες (από εμένα τουλάχιστον) θα πρέπει να ξέρεις ότι υπήρξαν φορές που φεύγοντας δεν έχω πάρει καν χαρτί με τα στοιχεία της ρύθμισης, αλλά το αποτέλεσμα στο αμάξι ήταν ). Κάποια πράγματα είναι από ιδιοτροπίες έως μικρά μυστικά του επαγγέλματος που μένουν μέσα στο μυαλό του "καλλιτέχνη", αν αντέχεις... τα καταπίνεις!
Δεν πρόκειται να σε ξεπετάξουν πάντως, άσχετα αν πάρω τηλ. ή όχι είναι θέμα αυτοεκτίμησης για όλους τους αυτά τα πράγματα.

Και για να σου φύγει η όποια εντύπωση για την δυσκολία του αυτοκινήτου σου γιαυτούς, συχνά πάνε αυτοκίνητα με πολύ πιο πολύπλοκα προβλήματα (από απλά πολυρυθμιζόμενες αναρτήσεις έως αγωνιστικές leda συνδυασμένες με ζαντολάστιχα πολύ εκτός εργοστασιακών προδιαγραφών με ατάκες τύπου... "φτιάχτο να πάρει τον αγώνα").

Θα πρότεινα να τους αντιμετωπίσεις με σεβασμό "δόκτωρα" και να έχεις μαζί σου μια σημείωση με τα στοιχεία που σου έγραψε ο ΒΑΣΙΛΗΣ καθώς και τον συνδυασμό στοιχείων φάρδους και offset ζαντών (παλιών και νέων) και πιέσεων ελαστικών και να είσαι προετοιμασμένος να του πεις τι δεν σου αρέσει στο αυτοκίνητο όπως "κάθεται" στο δρόμο τώρα...
Ζήτα να κάνεις και μια βόλτα μετά την ρύθμιση (ελπίζω να μην πέσεις σε μέρα που πνίγονται).

Οι πιέσεις είναι κάτι που κάνει διαφορά και όσα σου έγραψε για το στρώσιμο τους ο ΒΑΣΙΛΗΣ είναι σωστά. Αλλά την στακάτη αίσθηση που είχες με τα RFT δεν ξέρω αν θα την φτάσεις με τα συμβατικά Conti. Aπό την άλλη και το κούτσουρο καταντάει κουραστικό και προβληματικό στο κράτημα σε κακό οδόστρωμα (που αφθονεί γενικά στην Αθήνα).
C U out there
ρε συ φαιρυ τι να πω δεν εχω λογια να σε ευχαριστισω πραγματικα χιλια αυχαριστω να σε καλα και μακαρι να τυχει να τα πουμε και απο κοντα σε κανα μεςετινγκ του κλαμπ ασε να κανω κανα 1000 λμ και μετα να κανω τα υπολοιπα να ερθουν και τα ελατηρια και σου ξαναλεω
__________________
Τo Μωρο μου ειρθε APRILIA V4 IS FINALLY HERE 180 HP 179 KG
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.