Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-11, 15:01
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Hydrogen Boosted GAS Engines

Κύριοι

ξεκινάω αυτό το Thread έχοντας ψάξει πρώτα για αντίστοιχα threads στο forum, χωρίς όμως επιτυχία. Αν παρ' όλα αυτά μου διαφεύγει κάτι παρακαλώ πολύ τους αντμινσ να επαναφέρουν την τάξη.

Το thread έχει να κάνει με Hydrogen boosted gas engines. Παρακάτω σας παραθέτω δυο links που εξηγούν περίπου την διαδικασία αυτή. Με λίγα λόγια πρόκειται για ένα kit που επεμβαίνει στην εισαγωγή αέρα και σκόπο έχει να την εμπλουτίσει με Υδρογόνο (αέριο) που αυξάνει ή επιταχύνει την καύση της βενζίνης αν θέλετε σε χαμηλότερες ταυτόχρονα θερμοκρασίες. Το ΚΙΤ εφαρμόζεται σε κάποιο ελεύθερο χώρο στη θέση του κινητήρα, συμπεριλαμβάνει ένα δοχείο με νερό, ηλεκτρόδια για την ηλεκτρόλυση του νερου που φυσικά επιτυγχάνεται με την βοήθεια ηλεκτρικού ρεύματος (χρειάζονται περίπου 8Α για την επιτυχία του φαινομένου, τα οποίια και τροφοδοτούνται απο την μπαταρία)

Κάποιοι αναφέρουν εως και 40% εξοικονόμηση (είτε στο καύσιμο είτε 40% παραπάνω χιλιόμετρα με την ίδια ποσότητα βενζίνης.).

http://auto.howstuffworks.com/fuel-e...gine-works.htm

http://curiosity.discovery.com/quest...asoline-engine

Θα ήθελα τις δικές σας σκέψεις και γνώμες καθώς και αν κάποιος το έχει κάνει ή το έχει ψάξει περισσότερο θα ήθελα να μας διαφωτίσει.
__________________
  #2  
Παλιά 10-07-11, 15:09
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Δεν θα πω την γνώμη μου για την παραγωγή υδρογόνου και την καύση του απευθείας σαν μείγμα σε ΜΕΚ με σκοπό την μείωση κατά 40% της κατανάλωσης βενζίνης (ή δεν συζητάω ούτε καν για ποσοστά της τάξης του τρισεκατομυριοστού), αλλά θέλω κάποιος να μου πει την ενέργεια / mol ή κιλό που απαιτείται για τη διάσπαση του δεσμού H2O και την ενέργεια που αποδίδεται κατά την οξείδωση του H2 πάλι με οξυγόνο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #3  
Παλιά 10-07-11, 15:35
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Προφανώς δεν έψαξα στα "ελληνικά" και μόλις διαπίστωσα ότι υπαρχει αντίστοιχο thread.

Οπότε κύριε admin ...... παρακαλω

όσο για τα mol και τις ενέργειες......δεν μιλάμε για υδατοδιάσπαση στους 5000 βαθμούς κελσίου. Λίγο παράγεται με χρήση ποτάσας ΝΑΟΗ κτλ για να αναμειχθεί κατα βάση με το υπόλειπο μίγμα καύσιμου αέρος και να επιταχύνει την καύση σε χαμηλότερη θερμοκρασία. Ετσι και περισσότερη ποσότητα βενζίνης καίγεται και συνεπώς περισσότερο έργο παράγεται. Αυτό έχω καταλάβει.
__________________
  #4  
Παλιά 10-07-11, 15:39
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ωπα με συγχωρείς, δεν είδα τα λινκς (θα τα κοιτάξω και αν ξέρω κάτι θα απαντήσω), εγώ νόμιζα ότι μιλάς για κιτάκια που και καλά πουλιούνται λέγοντας ότι παράγουν υδρογόνο από ηλεκτρόλυση χρησιμοποιώντας ρεύμα από το ηλεκτρικό κύκλωμα, και υπόσχονται εκπληκτική και καλά απόδοση.

Για αυτά απευθυνόμουν.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #5  
Παλιά 10-07-11, 16:01
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
μα γι αυτά τα κιτ μιλάω. Αλλά κατα βάση αυτό κάνουνε. Απο ΝαΟΗ υδατικό διάλυμμα εφαρμόζουν ηλεκτρόλυση με5-8Α και παράγουν μικρή ποσότητα αέριου υδρογόνου που το διοχετεύουν κατευθείαν στην εισαγωγή αέρα και επιταχύνουν την καύση του μίγματος σε χαμηλότερη θερμοκρασία. Έτσι ενώ σήμερα καίμε το 40% της βενζίνης στην θερμοκρασία του κινήτήρα, καταφέρνουμε να καίμε παραπάνω άρα να παράγουμε και περισσότερο έργο.

Υπαρχουν 2 ειδών ΚΙΤ. Αυτά που κάνουν by pass την ECU οπότε έχουν και χαμηλότερη εξοικονόμηση (15-20%) αι αυτά που επαιμβαίνουν στην ποσότητα καυσίμου στον ψεκασμό, ελλατώνοντάς την ώστε να την ισορροπήσουν με την απόδοση του νέου μίγματος αέρα.

Αυτά έχω διαβάσει μόνο και είπα να ρωτήσω και την δική σας γνώμη.

Αλλά έχει ανοίξει ήδη ένα thread λίγο παλαιότερα με το ίδιο θέμα και δεν ξέρω αν πρέπει να γράφουμε και στα δυο.

¨Οπως και να χει παρακαλώ τους admin αν νομίζουν ότι το θέμα επαναλαμβάνεται ΑΝ γίνεται να μεταφέρουν και τις παραπάνω δημοσιεύσεις στο παλαιό thread. Ευχαριστώ.
__________________
  #6  
Παλιά 10-07-11, 16:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27705
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.