Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-11, 19:51
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Dyno & Απώλειες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φτιαξιμο ειναι αυτο που κανει 997 S να βγαζει 330 ροδα? Ποσα αλογα υποτιθεται οτι βγαζουν αυτα κ τι απωλειες μπορει να εχει ενα τετοιο?
σου παραθετω 2 dyno...στο πρωτο ειναι στοκ Μ3 που δυναμομετρηθηκε σε δυναμομετρο που μετρησα το δικο μου C2S ..στο αυτοκινητο τοτε ειχα βαλει Χ51 +προγραμμα διαφορετικο + εξατμιση custom με 100cpi kats...εδειξε 315,5 τροχους..σαν στοκ εδειχνε 287...(θ απροσπαθησω να βρω και εκεινο το dyno)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg dyno1.jpg (216,1 KB, 33 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Porsche 997S 3,8l Stufe2.jpg (285,6 KB, 27 εμφανίσεις)
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-11, 22:48
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
α) Στοκ Μ3 το πρωτο? Μηπως εννοεις στοκ 997 2S ?

Β) 80+ αλογα απωλειες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-11, 10:46
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Στοκ Μ3 το πρωτο? Μηπως εννοεις στοκ 997 2S ?

Β) 80+ αλογα απωλειες?


1)ναι..στοκ μ3 το πρωτο dyno..το 2ο dyno ειναι απο το παλιο μου 997 2S...το οποιο και ητανε βελτιωμενο..σαν στοκ εβγαζε 287τροχο..μετα την βελτιωση πηγε στα 315...30 αλογα τροχους σε n/a το θεωρω καλη βελτιωση ...
Το πρωτο dyno το παρεθεσα για να δειτε οτι σαν στοκ το μ3 βγαζει 252ροδα(στο συγκεκριμενο δυναμομετρο MAHA)..το C2S σαν στοκ εβαγαζε 287..δλδ 35 αλογα τροχο διαφορα...ειναι και η διαφορα στο δρομο ενος στοκ Μ3 με ενα στοκ C2S(manual)..ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ενα C2S σωστα βελτιωμενο να χασει απο Μ3..οσο φτιαγμενο να ειναι(N/A παντα) ...το C2S βελτιωμενο οπως το δικο μου εγραφε 12,6-7 το 400αρι...στις μετρησεις θυμαμαι τοτε του power ..παντα δικαβαλο...φυσικα σε μια κοντρα πολλλαααα παιζουνε ρολο...σε τι κατασταση ειναι το καθε αυτοκινητο,οδηγος κτλ...


2)που σε παραξενευει οτι εχει 80 αλογα απωλειες..γιατι ας πουμε θα επρεπε να εχει 60???κατι τετοιους υπολογισμους κανουνε ορισμενοι σε κατι κοντροsite και μετα αναρωτιουνται πως χανουνε ....


Y.Γ ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση C2S να παει 330 τροχους(ειδικα με αμφιβολα προγραμματα και εξατμισεις)...330-335(γυρω 400μοτερ και οχι 381 που το εδινε η πορσε) επαιζε σε πολλα δυναμομετρα το 996GT3 ..το οποιο και ειναι πολυ γρηγορο...σε συνδιασμο με το οτι ειναι παναλαφρο...
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greekm3 : 10-09-11 στις 10:49
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-11, 20:37
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
αΒ) 80+ αλογα απωλειες?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
1
2)που σε παραξενευει οτι εχει 80 αλογα απωλειες..γιατι ας πουμε θα επρεπε να εχει 60???κατι τετοιους υπολογισμους κανουνε ορισμενοι σε κατι κοντροsite και μετα αναρωτιουνται πως χανουνε ....

Δεν εχει κανενα αυτοκινητο 80 η 60 ιππους απωλειες!!!

Το προβλημα των απωλειων το εχει το εκαστοτε δυναμομετρο.
Η MAHA βγαζει παντα πολλες απωλειες στους τροχους σε αντιθεση με αλλα δυναμομετρα,βγαζει σωστη ιπποδυναμη σε στροφαλο ομως και στο δικο μου αυτοκινητο σε ΜΑΗΑ μου εβγαλε 60 ιππους απωλειες σε αλλο δυναμομετρο μου εβγαλε 28 αλογα.
Οποτε δεν ειναι ποτε ακριβεις οι μετρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-11, 23:49
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Εγω μετα απο τοσα χρονια απορω για πιο λόγο καποιοι να υπολογιζουν τις απωλεις. Αυτα τα 15%, 17% 20% κλπ δεν καταλαβα ποτε που αποσκοπουν.
Μηπως για να χαιροντε καποιοι οταν ακουν ενα μεγαλυτερο νουμερο στο μοτερ ??

Το θεμα ειναι ποσα αλογα πατανε ασφαλτο. Αυτη ειναι και η ουσια.
Τα λοιπά ειναι περιττά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-11, 03:55
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Η κουβεντα ειναι οντως θεωρητικη, γιατι γινεται μεσω πληκτρολογιου κ οχι στον δρομο .

Απο κει κ περα,

α) @chief

Συμφωνουμε οτι αυτη η αμερικανια του να υπολογιζουν τις απωλειες 15% της ιπποδυναμης, ειναι μεγαλη μλκια. Αν ισχυε αυτο, τοτε σε καθε βελτιωση κ σε καθε αυξηση της ιπποδυναμης θα μεγαλωναν κ οι απωλειες, πραγμα που ειναι χαζο.

β) @greekm3

80 αλογα απωλειες, ή κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο, ή κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο. Απο το γεγονος οτι ειναι Maha εγω λεω οτι κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο*. Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει αυτοκινητο να εχει 80 αλογα απωλειες στην μεταδοση του. ΚΑΜΜΙΑ.

* Το Maha του Φωτεινελη εβγαζε 90+ αλογα απωλειες σε S3 TFSi οταν αυτο δουλευε δικινητο για την μετρηση. Οπως καταλαβαινεις αυτο ΔΕΝ γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-09-11, 08:10
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει κανενα αυτοκινητο 80 η 60 ιππους απωλειες!!!

Το προβλημα των απωλειων το εχει το εκαστοτε δυναμομετρο.
Η MAHA βγαζει παντα πολλες απωλειες στους τροχους σε αντιθεση με αλλα δυναμομετρα,βγαζει σωστη ιπποδυναμη σε στροφαλο ομως και στο δικο μου αυτοκινητο σε ΜΑΗΑ μου εβγαλε 60 ιππους απωλειες σε αλλο δυναμομετρο μου εβγαλε 28 αλογα.
Οποτε δεν ειναι ποτε ακριβεις οι μετρησεις.

ωραια..για πες μου γιατι ενα αυτοκινητο ΔΕΝ εχει τετοιες απωλειες????σε ρωτω γιατι το εχω συζητηση ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ με καποιους που εχουνε σχεση με το ..χωρο..

το MAHA οντως ειναι "σφιχτο"...

Εσυ πιστευεις οτι το αμαξι σου εχει 28 αλογα απωλεις????


Το οτι δεν ειναι ακριβεις οι μετρησεις ΠΟΤΕ..συμφωνω απολυτα
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-09-11, 08:13
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω μετα απο τοσα χρονια απορω για πιο λόγο καποιοι να υπολογιζουν τις απωλεις. Αυτα τα 15%, 17% 20% κλπ δεν καταλαβα ποτε που αποσκοπουν.
Μηπως για να χαιροντε καποιοι οταν ακουν ενα μεγαλυτερο νουμερο στο μοτερ ??

Το θεμα ειναι ποσα αλογα πατανε ασφαλτο. Αυτη ειναι και η ουσια.
Τα λοιπά ειναι περιττά.
+10000000000
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-09-11, 08:24
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κουβεντα ειναι οντως θεωρητικη, γιατι γινεται μεσω πληκτρολογιου κ οχι στον δρομο .

Απο κει κ περα,

α) @chief

Συμφωνουμε οτι αυτη η αμερικανια του να υπολογιζουν τις απωλειες 15% της ιπποδυναμης, ειναι μεγαλη μλκια. Αν ισχυε αυτο, τοτε σε καθε βελτιωση κ σε καθε αυξηση της ιπποδυναμης θα μεγαλωναν κ οι απωλειες, πραγμα που ειναι χαζο.

β) @greekm3

80 αλογα απωλειες, ή κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο, ή κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο. Απο το γεγονος οτι ειναι Maha εγω λεω οτι κατι δεν παει καλα με το δυναμομετρο*. Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει αυτοκινητο να εχει 80 αλογα απωλειες στην μεταδοση του. ΚΑΜΜΙΑ.

* Το Maha του Φωτεινελη εβγαζε 90+ αλογα απωλειες σε S3 TFSi οταν αυτο δουλευε δικινητο για την μετρηση. Οπως καταλαβαινεις αυτο ΔΕΝ γινεται.
το συγκεκριμενο MAHA βγαζει αυτες τις απωλειες...δες και δυναμομετρηση απο 996GT3 αλλα και 997ΤΤ με προγραμμα-εξατμιση....

ΔΕΝ εχω λογο να μην πιστευω αυτες τις απωλειες ...εαν εχεις καποιο επιχειρημα οτι ενα MAHA ΔΕΝ δειχνει αυτες τις απωλειες πολυ ευχαριστως να τις ακουσω......


Oσο αφορα το παραδειγμα σου με το S3 στο δυναμομετρο του Φωτεινελη(τον οποιο Δεν γνωριζω)..δεν μου κανει καμια εντυπωση ΕΑΝ το αυτοκινητο ητανε βελτιωμενο..εχω δει αυτοκινητα και αυτοκινητα βελτιωμενα ....που αποδιδουνε οτι να'ναι...σε οτι να'ναι δυναμομετρο..

Το δικο μου 997ΤΤ εδειξε σε dynojet ,900+bhp...πραγμα που ητανε εντελως λαθος αφου το αυτοκινητο με VTG εχει ταβανι 740 με 100αρα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Dyno 997 T 2.jpg (196,7 KB, 13 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg dyno2.jpg (211,4 KB, 13 εμφανίσεις)
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greekm3 : 11-09-11 στις 08:36
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 01:36
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
το συγκεκριμενο MAHA βγαζει αυτες τις απωλειες...δες και δυναμομετρηση απο 996GT3 αλλα και 997ΤΤ με προγραμμα-εξατμιση....

α) ΔΕΝ εχω λογο να μην πιστευω αυτες τις απωλειες ...εαν εχεις καποιο επιχειρημα οτι ενα MAHA ΔΕΝ δειχνει αυτες τις απωλειες πολυ ευχαριστως να τις ακουσω......

β)Oσο αφορα το παραδειγμα σου με το S3 στο δυναμομετρο του Φωτεινελη(τον οποιο Δεν γνωριζω)..δεν μου κανει καμια εντυπωση ΕΑΝ το αυτοκινητο ητανε βελτιωμενο..εχω δει αυτοκινητα και αυτοκινητα βελτιωμενα ....που αποδιδουνε οτι να'ναι...σε οτι να'ναι δυναμομετρο..

Το δικο μου 997ΤΤ εδειξε σε dynojet ,900+bhp...πραγμα που ητανε εντελως λαθος αφου το αυτοκινητο με VTG εχει ταβανι 740 με 100αρα...
α) Αν το ιδιο αυτοκινητο, δειχνει διαφορετικες απωλειες απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο, τοτε καποιο δυναμομετρο δεν τις μετραει σωστα. Καλα μεχρι εδω? Δεν πιστευω να διαφωνεις? Δεν γινεται το ιδιο αυτοκινητο, ορθα να εχει κ να εμφανιζει διαφορετικες απωλειες σε διαφορετικα δυναμομετρα.

Ε λοιπον σε οσα Maha εχω μετρησει αυτοκινητο, δειχνει τρελες απωλειες. Κ δειχνει πολυ περισσοτερες απο ενα αλλο για το ιδιο οχημα. Επισης, για το ιδιο οχημα, το Maha εδειχνε αλλες απωλειες πριν κ μετα την βελτιωση, πραγμα που απλα δεν γινεται. Αυτα τα παραπανω κ τα τρελλα νουμερα που δειχνει ως απωλειες, ειναι το επιχειρημα μου*.

Το παραδειγμα με το βελτιωμενο στον Φωτεινελη (οπου Φωτεινελης = Maha, δεν μας ενδιαφερει το προσωπο αλλα το δυναμομετρο) το εφερα ακριβως για να δειξω οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ενα δικινητο αυτοκινητο να εχει τοσες μεγαλες απωλειες στο συστημα μεταδοσης του. Οχι για να συζητησουμε το αν βγαζει αυτα τα αλογα το βελτιωμενο, αλλα ποσα λεει το δυναμομετρο οτι χανει σε απωλειες.

*80 αλογα αρκουν για να κινησουν ολοκληρα αυτοκινητα (1200αρια πολης πχ), δεν υπαρχει περιπτωση κατασκευαστης να εβγαζε στον δρομο ενα τετοιο πραγμα, ειδικα σοβαρος κατασκευαστης κ μαλιστα σπορ αυτοκινητων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.