Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-07-11, 20:30
Το avatar του χρήστη REDNECK
REDNECK Ο χρήστης REDNECK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2005
Μηνύματα: 326
REDNECK will become famous soon enough
Παντως το 2003 που πρωτοφερανε την 100αρα της BP και την εβαζα και εγω σε μια 318is που ειχα τοτε , το αμαξι πεταγε στην κυριολεξια και τα καυσαερια του μυριζαν εντονα σαν ασετον !!!
Το ειχα διασταυρωσει και με αλλους φιλους που την εβαζαν τοτε ... φυσικα αυτο κρατησε θυμαμαι για κανα 5μηνο , μετα τερμα η μυρωδιες και το αμαξι ξανεπανηλθε !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-11, 20:49
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Τι να σας πω ρε παιδιά ούτε εγώ το πιστεύω και δεν έχω διάθεση να αγοράζω σωληνάκια......

Αλλά επειδή μου φάνηκε τρελλό είπα μπας και........

Όσο για την νοθεία αυτό να λέγεται.... Χρόνια κρατάει αυτή η κολόνια!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-07-11, 15:05
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
εγω εχω βαλει σε παλιοτερο μου αμαξι και δεν επαθε τιποτα αντιθετως κατι πειρακια που βαραγε και κατι αρυθμιες στο ρελαντι πηγαν περιπατο ....ουτως η αλλως η βενζινη μεσα εχει ακετονη(ασετον).παντως το αμαξι δεν παθαινει τιποτα ουτε τα τσιμουχακια ουτε τα σωληνακια ουτε η τρομπα ουτε τιποτα.εχουν δοκιμασει αλλα παιδια παλιοτερα σε αλλο forum το ασετον αν μπορει να φθυρει σωληνακια τσιμουχακια κτλ βουτοντας τα σε κουτι απο ασετον και αφηνοντας τα μεσα 24ωρα και δεν ειχαν παθει τιποτα....επισης θυμαμαι παιδι με τολεντο 1.6 που ειχε κανει πολλες δοκιμες μεχρι και μετρησεις καυσαεριων και καταναλωσεις και με την χρηση ασετον ηταν παντου χαμηλωτερες..οποτε αφοβα βαλτε και θα δειτε καλλη διαφορα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-07-11, 15:08
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω βαλει σε παλιοτερο μου αμαξι και δεν επαθε τιποτα αντιθετως κατι πειρακια που βαραγε και κατι αρυθμιες στο ρελαντι πηγαν περιπατο ....ουτως η αλλως η βενζινη μεσα εχει ακετονη(ασετον).παντως το αμαξι δεν παθαινει τιποτα ουτε τα τσιμουχακια ουτε τα σωληνακια ουτε η τρομπα ουτε τιποτα.εχουν δοκιμασει αλλα παιδια παλιοτερα σε αλλο forum το ασετον αν μπορει να φθυρει σωληνακια τσιμουχακια κτλ βουτοντας τα σε κουτι απο ασετον και αφηνοντας τα μεσα 24ωρα και δεν ειχαν παθει τιποτα....επισης θυμαμαι παιδι με τολεντο 1.6 που ειχε κανει πολλες δοκιμες μεχρι και μετρησεις καυσαεριων και καταναλωσεις και με την χρηση ασετον ηταν παντου χαμηλωτερες..οποτε αφοβα βαλτε και θα δειτε καλλη διαφορα
Αν το κάνεις αυτό σε σωληνάκι καυσίμου, σε 24 ώρες είναι σφουγγάρι.

Και όχι, η βενζίνη δεν περιέχει ασετόν. Περιέχει εθανόλη και αυτή σπανίως και σε μικρές ποσότητες. Το ασετόν είναι χημικό καταστροφικό για τα περισσότερα ελαστικά προϊόντα που έχει παράξει ποτέ το ανθρώπινο είδος. Για την ακρίβεια, σχεδόν ότι τελειώνει σε -κετόνη, όπως η άκετονη (ασετόν), είναι απίστευτα διαβρωτικό και θα διαλύσει σχεδόν οτιδήποτε έχει οργανική βάση αλλά ακόμα και μέταλλα.

Επίσης, μαθηματικώς είναι αδύνατον να κάνει την παραμικρή διαφορά. Ακόμα και αν παραλογιστούμε θεωρώντας πως έχει βαθμό οκτανίων 300, προσθέτωντας ένα λίτρο ασετόν σε 50 λίτρα βενζίνης παίρνεις καύσιμο 95,4 οκτανίων. Εάν είδες τόσο τραγικές διαφορές είναι απλώς φαινόμενο placebo, που ναι μεν δεν γίνεται απολύτως τίποτα αλλά νομίζεις ότι πήρες 50 άλογα.

Τα παρακάτω είναι από σελίδα όπου διαφημίζει και προτείνει την χρήση του! Που να ήταν και εναντίον.

Παράθεση:
Issues

*A note of extreme caution: Acetone is a very powerful solvent, and extremely corrosive to rubber. In fact, when the acetone hits a rubber fuel line, or o-rings, or any other rubber part coming into contact with the acetone, it will slowly be dissolved away. With continual corrosion of the rubber, it will eventually disintegrate, leading to extensive repairs of the fuel line, and a possibly worse if it happened while driving. When it all comes down to it, realize that you are using the acetone at your own consequence.

Q. What about Engine Lubrication?
-Acetone greatly lowers lubricity.

CAUTION: Acetone degrades cheaper plastics. While we would expect that all components used in all automobiles would be of a more durable nature, this may not necessarily be the case. There could be serious problems if a cheap component gave out in the fuel system. Be sure your system is of high quality before trying acetone.
AT RISK: Do-it-yourself patch-job fuel systems that might not use the highest quality components called for in an automobile.

Q. Are there personal dangers?
Yes. Acetone is a solvent. However, it is considered a nominally toxic solvent in industry. Minor exposure should not be an issue.
Do not breath vapors.

Q. What will acetone do to my car's paint?
Extended exposure could cause tarnishing of paint or even removal.

Q. What should I do if I get some on my car?
(Comment from anon source): Will instantly dissolve the clear coat. If acetone comes into contact with paint DO NOT wipe with a rag. Flood with water immediately.
Note: Acetone evaporates more rapidly than gasoline.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 27-07-11 στις 15:23
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-07-11, 15:23
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
τι να σου πω ετσι θυμαμαι .παντως το αμαξι δουλευε καλυτερα.και το ασετον εχει τρομερη αντικροτικοτητα 150ΡΟΝ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-07-11, 15:27
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω ετσι θυμαμαι .παντως το αμαξι δουλευε καλυτερα.και το ασετον εχει τρομερη αντικροτικοτητα 150ΡΟΝ....
Ναι, συμφωνούμε, έχει 150 οκτάνια.

50 λίτρα 95 οκτανίων βενζίνης και 1 λίτρο καθαρότατης (παράλογο) ακετόνης 150 οκτανίων = 50.1 λίτρα απίστευτα διαβρωτικού καυσίμου 96 ολάκερων οκτανίων.

Να το κάνουμε με 100άρα βενζίνη;

50 λίτρα 100 οκτανίων βενζίνης και 1 λίτρο καθαρότατης (παράλογο) ακετόνης 150 οκτανίων = 50.1 λίτρα απίστευτα διαβρωτικού καυσίμου 100,8 ολάκερων οκτανίων.

Όχι, δεν θα βάλεις 1 λίτρο ακετόνη στο ρεζερβουάρ γιατί α) κάνει ζημιά, β) κοστίζει και γ) 0.8 οκτάνια δεν κάνουν το παραμικρό. Γεμίζεις 100άρα, κοστίζει λιγότερο, αποδίδει, είναι ασφαλές.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-08-11, 08:01
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Τουλάχιστον με καλύψατε

ΑΛΛΑ το θέμα είναι πως ακριβοπληρώνουμε τελευταίας ποιότητας βενζίνη! Που εκτός αυτού έχω παρατηρήσει πως καίγεται πιο γρήγορα η "σημερινή" σε σχέση με 2 χρόνια πίσω που ήταν πιο φθηνή, με τον ίδιο τρόπο οδήγησης και με το ίδιο αυτοκίνητο!

Υπάρχει κάτι βελτιωτικό εκτός απο ασετόν/ναφθαλίνες/ακουαφόρτε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-08-11, 08:32
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον με καλύψατε

ΑΛΛΑ το θέμα είναι πως ακριβοπληρώνουμε τελευταίας ποιότητας βενζίνη! Που εκτός αυτού έχω παρατηρήσει πως καίγεται πιο γρήγορα η "σημερινή" σε σχέση με 2 χρόνια πίσω που ήταν πιο φθηνή, με τον ίδιο τρόπο οδήγησης και με το ίδιο αυτοκίνητο!

Υπάρχει κάτι βελτιωτικό εκτός απο ασετόν/ναφθαλίνες/ακουαφόρτε?
Δημήτρη, τα βελτιωτικά δεν κάνουν τίποτα.

Και τεστ είχα δεί στο εξωτερικό που δοκίμαζαν τέτοια βελτιωτικά και ...δεν βελτίωναν τίποτα. Πεταμένα λεφτά εντελώς.

Αυτά τα πράγματα είναι για τα καύσιμα του παρελθόντος ίσως.

Εντωμεταξύ, οι σημερινές βενζίνες καίγονται πιο αργά από ότι έχω παρατηρήσει (οι διαφορές είναι μικρές όμως).

Μήπως φταίει κάτι άλλο που έχεις αυξημένη κατανάλωση?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-08-11, 08:37
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Συννονόματε ίσως να είναι και η ιδέα μου, ψυχολογικό θέμα.......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-08-11, 09:42
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
"50 λίτρα 95 οκτανίων βενζίνης και 1 λίτρο καθαρότατης (παράλογο) ακετόνης 150 οκτανίων = 50.1 λίτρα"
50+1=51
και την ακετονη δεν την βαζουμε για να αυξησουμε τα οκτανια ,μονο.κανει ομογενοποιηση στα νοθευμενα καυσιμα,και απο εκει εχουμε το περισοτερο κερδος.το αν στεγνωνει-λειωνει τα λαστιχα τροφοδοσιας καυσιμου,εξαρταται απο τα λαστιχα.εχει και αντοχης,εχει και καλαμακια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.