Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-02-08, 01:12
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Προβλημα με ρελαντι σε BMW X3 2.0 i

Καλημερα σε ολους ανοιγω αυτο το thread μετα απο ενα προβλημα που παρουσιαστηκε στο Χ3.Ειναι το 2.0 και απο την μερα που το πηρα καθε φορα που σταματαγα σε φαναρι το ρελαντι επεφτε κοντα στισ 500 r.p.m. και αν πατουσα το γκαζ τοτε εσβηνε.Πολλες ηταν και οι φορες που εσβηνε και απο μονο του.Επισεις οταν ηταν στο ρελαντι και αναβα το κλιμα τοτε παλι μια απο τα ιδια.Πηγα λοιπον στο συνεργειο και τους το ειπα , το εβαλαν στο διαγνωστικο και δεν βρηκαν τιποτα αλλα στην δοκιμη που πηγαμε το εκανε και τελικα μου ανεβασαν το ρελαντι στις 950 r.p.m και οντος απο τοτε δεν εχει ξανασβησει αλλα παρατηρω οτι το αμαξι μπουκωνει στο ξεκινημα.Το πηγα παλι και μου ειπαν οτι δεν γινεται τιποτα και οτι ειναι εντολη απο τα κεντρικα στην Αθηνα να ανεβαζουν το ρελαντι.Εμενα αυτο μου ακουγετε λιγο περιεργο και ακομα δεν εχω βρει λυση αν καποιος ξερει κατι ας με ενημερωσει μπας και το φτιαξω οσο ακομα εχει εγγυηση.Ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-08, 08:56
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Πραγματι ειναι αληθεια αυτο που σου ειπαν. Ειχε βγει σχετική οδηγία απο την BMW να 'ανεβάζουν' το ρελαντι. Το θυμαμαι που το εκαναν σε ενα Χ3 ενος φιλου μου 2-3 μηνες πριν.

΄Διάβασε όμως και αυτο το thread: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=10193
μήπως τελικά ειναι σχετικό με το θέμα σου μια και ισχύει και για τον Ν46 κινητηρα που φοραει το δικό σου, με μια επιφύλαξη όμως καθως απο οτι καταλαβαινω ειναι καινούργιο αυτοκίνητο και ισως εχει ηδη το τελευταιο software.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-08, 16:34
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Η λυση αυξησης του ρελαντι δεν ειναι σωστη εστω και αν ειναι απο την αντιπροσωπεια εντολη!
Το προβλημα του αυτοκινητου βρισκεται στην πιεση του καυσιμου.
Να πας στην αντιπροσωπεια και να τους ζητησεις να ελενξουν την πιεση του ρυθμιστη πιεσης ο οποιος (μαλλον)βρισκεται αναμεσα στην πεταλουδα και το φιλτρο αερα,να ελενξουν αν το φιλτρο βενζινης ειναι καθαρο η αν οποιαδηποτε σωλινακια βενζινης ειναι τσακισμενα η βουλομενα.Να ελεγχθει επισης η τρομπα βενζινης για τυχον υπολειτουργια και αν στελνει σωστη πιεση!
Γενικως το προβλημα βρισκεται στο συστημα τροφοδοσιας καυσιμου του κινητηρα
Αυτα να τους πεις και οχι να σηκωνουν το ρελαντι για να αποφυγουν το κοστος του ελεγχου η της επισκευης!
ααα και κατι αλλο!!
η συγκεκριμενη ζημια απο το διαγνωστικο δεν φαινεται.Για να φανει χρειαζεται αλλο εργαλειο με αριθμο ανταλλακτικου BMW (13 3 010)το οποιο μετραει την πιεση του καυσιμου σε ολο το συστημα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-08, 16:40
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
θα σου προτεινα να στο βαλουν στον εγκεφαλο αν δε το εχουν βαλει ηδη μηπως και παιζει καποιο προβληματακι με καποιον αισθητηρα .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-08, 01:05
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Φιλε KONAS θα συμφωνισω με τον RACE δεν το θεωρω λογικο αμαξι καινουργιο και να κανουν κατι που εχει αποφασιστει στην Ελλαδα και δεν εχει ερθει επισημα απο Γερμανια.Το αμαξι καιει περισσοτερο καυσιμο μετα απο αυτη την αλλαγη και εχει μπουκοματα στις χαμηλες στροφες.Οστοσο τους ζητησα να βαλουμε ενα αλλο και συγκεκριμενα τις βιτρινας να δουμε τι κανει και εχει κανονικο ρελαντι.Τι να κανω δεν δεχονται σε καμια περιπτωση να κανουν κατι αλλο γιατι η εντολη λεει που εχουν ειναι να ανεβαζουν το ρελαντι σε οποιον εχει προβλημα μονο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-08, 09:34
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Nick7837 και Race:
Κατ αρχην δεν διαφωνω μαζί σας. Εγω απλως ειπα οτι σου λένε αλήθεια οτι πρόκειται για επισημη οδηγία της BMW και όχι αν ειναι σωστο ή λάθος ως 'λυση' του προβλήματος.

Η γνωμη ειναι να το κοιτάξουν σε εγκεφαλο για αν χρειαζεται αναβάθμιση λογισμικού ή αν τελικά φταίει κατι άλλο.

Στο δικό μου (φοραμε το ιδιο κινητηρα) εφτιαξε αμέσως με μια αναβαθμιση λογισμικου (διαβαστε το σχετικό thread που εκανα λινκ στο post No 2). Οπως εχω αναφερει εκει αυτο κραταει αρκετη ωρα και προσπαθουν να το αποφεύγουν.
Στου φίλου μου το Χ3 το πρόβλημα λύθηκε με μικρο ανεβασμα του ρελαντι, χωρις να του προκαλει μπουκωματα κλπ.

Γεγονοτα γραφω, για να σε βοηθησω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-08, 12:42
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Ok φιλε thanks.Αναβαθμιση δεν εχουμε κανει ακομα ακομα γιατι μαλλον βαριουνται τελικα θα δοκιμασω να τους πεισω να κανουμε και μια αναβαθμιση μπας και στρωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-08, 23:13
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λυση αυξησης του ρελαντι δεν ειναι σωστη εστω και αν ειναι απο την αντιπροσωπεια εντολη!
Το προβλημα του αυτοκινητου βρισκεται στην πιεση του καυσιμου.
Να πας στην αντιπροσωπεια και να τους ζητησεις να ελενξουν την πιεση του ρυθμιστη πιεσης ο οποιος (μαλλον)βρισκεται αναμεσα στην πεταλουδα και το φιλτρο αερα,να ελενξουν αν το φιλτρο βενζινης ειναι καθαρο η αν οποιαδηποτε σωλινακια βενζινης ειναι τσακισμενα η βουλομενα.Να ελεγχθει επισης η τρομπα βενζινης για τυχον υπολειτουργια και αν στελνει σωστη πιεση!
Γενικως το προβλημα βρισκεται στο συστημα τροφοδοσιας καυσιμου του κινητηρα
Αυτα να τους πεις και οχι να σηκωνουν το ρελαντι για να αποφυγουν το κοστος του ελεγχου η της επισκευης!
ααα και κατι αλλο!!
η συγκεκριμενη ζημια απο το διαγνωστικο δεν φαινεται.Για να φανει χρειαζεται αλλο εργαλειο με αριθμο ανταλλακτικου BMW (13 3 010)το οποιο μετραει την πιεση του καυσιμου σε ολο το συστημα!!!
1ον Θέλω να μου πεις έναν λόγο που θέλουν να αποφύγουν το κόστος της επισκευής ,όταν μετά την επισκευή θα πληρωθεί ο κάθε εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος για το κόστος της επισκευής.

2ον Λες να είναι βουλωμένα τα φίλτρα βενζίνης στα χ3 μόνο τα 2.0lt και με 500km ??δεν νομίζω οτι μόνο στα 2.0lt έτυχε να βουλώνει τα φίλτρα βενζίνης και να τσακίζουν σε όλα τα σωληνάκια βενζίνης!!

3ον Σε κανένα αυτοκίνητο δεν υπάρχει ρυθμιστης πίεσης βενζίνης ανάμεσα στο φίλτρο αέρα και πεταλούδα γκαζιού και ας λες μάλλον ,γιατι μάλλον θα έπρεπε να λές και στο πρόβλημα του φίλου και όχι να λες με τόση σιγουρια οτι το πρόβλημα βρίσκεται στο σύστημα τροφοδοσιας καυσίμου.

4ον Ένα αμάξι με λάθος τροφοδοσία (βουλωμένο φίλτρο βενζίνης ,λάθος πίεσης βενζίνης απο ρυθμιστη ή τρόμπα βενζίνης ,τσακισμένα σωληνάκια βενζίνης κτλ) να είσαι σίγουρος οτι στο φορτίο θα είχε πρόβλημα και στις υψηλές στροφές παρά στο ρελαντί που λέει το παλικάρι που έχει το πρόβλημα.

Τώρα πως έχεις άποψη για το πρόβλημα του nick7837 και έχεις και άποψη ότι το εργοστάσιο δεν κάνει καλά τη δουλειά του όταν λές οτι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει.
Μην τρελαθουμε κιόλας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-08, 01:03
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwfan Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον Θέλω να μου πεις έναν λόγο που θέλουν να αποφύγουν το κόστος της επισκευής ,όταν μετά την επισκευή θα πληρωθεί ο κάθε εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος για το κόστος της επισκευής.

2ον Λες να είναι βουλωμένα τα φίλτρα βενζίνης στα χ3 μόνο τα 2.0lt και με 500km ??δεν νομίζω οτι μόνο στα 2.0lt έτυχε να βουλώνει τα φίλτρα βενζίνης και να τσακίζουν σε όλα τα σωληνάκια βενζίνης!!

3ον Σε κανένα αυτοκίνητο δεν υπάρχει ρυθμιστης πίεσης βενζίνης ανάμεσα στο φίλτρο αέρα και πεταλούδα γκαζιού και ας λες μάλλον ,γιατι μάλλον θα έπρεπε να λές και στο πρόβλημα του φίλου και όχι να λες με τόση σιγουρια οτι το πρόβλημα βρίσκεται στο σύστημα τροφοδοσιας καυσίμου.

4ον Ένα αμάξι με λάθος τροφοδοσία (βουλωμένο φίλτρο βενζίνης ,λάθος πίεσης βενζίνης απο ρυθμιστη ή τρόμπα βενζίνης ,τσακισμένα σωληνάκια βενζίνης κτλ) να είσαι σίγουρος οτι στο φορτίο θα είχε πρόβλημα και στις υψηλές στροφές παρά στο ρελαντί που λέει το παλικάρι που έχει το πρόβλημα.

Τώρα πως έχεις άποψη για το πρόβλημα του nick7837 και έχεις και άποψη ότι το εργοστάσιο δεν κάνει καλά τη δουλειά του όταν λές οτι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει.
Μην τρελαθουμε κιόλας.
Το 1ον δεν το καταλαβα!

Στο 2ον. Και ομως ναι μπορει να ειναι βουλωμενο το φιλτρο η κατι αλλο λογω πολυ κακης ποιοτητας βενζινης. Και αυτο δεν συμβαινει μονο στα Χ3 αλλα σε ολους τους κινητηρες που καιουν βενζινη!!

Στο 3ον.Το μαλλον γραφτηκε γιατι απλα δεν ειμαι σιγουρος για το που βρησκεται ο ρυθμιστης.Αυτο σε πειραξε;;;;;;;;
Για το αν ειμαι σιγουρος για τα συμπτωματα που συμβαινουν στο αυτοκινητο,ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ !!!!

Τωρα για το 4ο μην εισαι και πολυ σιγουρος, θα χασεις!!!

Και διαβαζε καλυτερα,δεν εγραψα για κανενα εργοστασιο παρα για αντιπροσωπεια.
Και εγω αυτα που εχω μαθει και οι πληροφοριες που συλλεγω απο το εργοστασιο ειναι γραμμενες. Και οι τεχνικες πληροφοριες του εργοστασιου οταν καποιος δινει τετοια συμπτωματα σε παραπεμπουν μονο στο καυσιμο.Και αυτο ισχυει για ολους τους κινητηρες!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-08, 22:43
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα να τους πεις και οχι να σηκωνουν το ρελαντι για να αποφυγουν το κοστος του ελεγχου η της επισκευης!
το 1ο ειναι για το παραπάνω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 2ον. Και ομως ναι μπορει να ειναι βουλωμενο το φιλτρο η κατι αλλο λογω πολυ κακης ποιοτητας βενζινης. Και αυτο δεν συμβαινει μονο στα Χ3 αλλα σε ολους τους κινητηρες που καιουν βενζινη!!
Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά,απλα το πρόβλημα με το σβήσιμο στο ρελαντι το έχουν τα χ3 τα 2.0lt γιατί να μην εχουνπρόβλημα και 2.5lt και τα 3.0lt ktl.θέλω να σου πω οτι δεν ειναι κάτι απλό όπως το περιγράφεις.δεν μπορεί ξαφνικά σε όλα τα 2.0lt x3 να έχουν βουλώμενο φίλτρο κτλ.και μόνο αυτά να βάζουνε κακη ποιότητας βενζίνης.(παρά είναι κουφό)και του "κερατά" με κακή ποιότητα βενζίνης μόνο στο ρελαντί θα είχε πρόβλημα??????στην πορεία όλα θα ήταν μια χαρά απλά στο ρελαντί θα έσβηνε!!!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λυση αυξησης του ρελαντι δεν ειναι σωστη εστω και αν ειναι απο την αντιπροσωπεια εντολη!
είπα εργοστάσιο γιατί κανένας αντιπροσωπος δεν αποφάσισε να σηκώνει απο μόνος του στροφές ρελαντί σαν λύση χωρίς την έγκριση της bmw hellas που σημαίνει οτί αυτη με τη σειρά της παίρνει εντολές απο το εργοστάσιο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.