Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-08, 22:12
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
ΛΑΔΑΔΕΣ...

αυτα που θα γραφω εγινε σε εμενα προσωπικα.

εχω μια μανια να αλλαζω καθε 3000 χιλιομετρα λαδια στο αμαξι μου. εστι εκτος απο το μαστορα που πηγενω το αμαξι κατα περιοδους κανω αλλαγες λαδιων και μονος μου, με λαδια αγορασμενα απο ενα γνωστο λαδα στον πειραια (στο λιμανι κοντα στον ηλεκτρικο απο πισο). πηγα και αγορασα λαδια ARAL BLUTRΟNICK 10-40W, στην αρχη δεν ειχα δωσει προσοχη...
το μοτερ ακουγοταν λιγο τραχι απο το κανονικο,
πηγα στον μαστορα μου και του ειπα το ολο θεμα με τον ηχο. και μου ειπε...
δεν πιστευω να πηγες να παρεις λαδια απο τον ........... , ε τη να πω του ειπα οτι απο εκει τα πηρα.
τον τυπο αυτον (λαδα) κατα περιοδους υπαρχουν καταγγελιες οτι εχει λαδια μαιμου! δηλαδη περνει τα παλια λαδια και τα περναει απο μια επεξεργασια και τα ξανθενει και μοιαζουν σαν καινουρια! αλλα το λαδι δεν εχει πλεον την ικανοτητα να λιπενει αρκετα καλα το μοτερ και τα οστιρια γιατι δεν ειναι συγουρο οτι ειναι 10-40, αλλα ειναι ενα μιγμα απο διαφορα λαδια (10-40, 0-30, 15-50),
ετσι εκανα μια νεα αλλαγη λαδιων μαζι με καινουριο φιλτρο μα τα λαδια του μαστορα (agip 10 - 40 ). το μοτερ ξαναηρθε στην αρχη του κατασταση απο θεμα ηχου και ολα καλα.

το νου σας τα λαμογια ειναι παντου! και πεζουν με τα λευτα μας!
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-08, 22:13
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα pm από που πήρες τα λάδια;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-08, 22:16
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
καλητερα οχι μεσα απο εναν διδυκτικο τοπο , υπαρχει περιπτωση μυνησης για δισφιμιση, αλλα στον πειραια στον ηλεκτρικο πισο πανω σε μια λεωφορο ειναι. και λιγο πιο διπλα του εχει ενα βενζιναδικο.
αυτα γαι την τοποθεσια του...
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-08, 20:13
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Φιλε dasmania συγχαρητήρια καταρχήν που μπήκες στον κοπο να μας ενημερώσεις ,άφορα ολους και ειδικά αυτούς που μένουν προς Πειραιά και έχουν μεγάλη πιθανότητα να ψωνίζουν απο το ιδιο μαγαζί.
Επειδή εχω γνώσεις μηχανολόγου αντιλαμβάνομαι την σημασία που εχει το σωστό λάδι στην συντήρηση και την διάρκεια του κινητήρα.Δεν μιλάω για γκάζια δεν με ενδιαφέρουν.Μιλάω για σοβαρή φθορά που μπορεί να συμβαίνει λίγο λίγο και ανυποψίαστα.
Ωστόσο ομως σαν καταναλωτές δεν πρέπει να δίνουμε τόπο στην οργή και να λέμε δεν βαριέσαι.
Δεν λεω οτι πρέπει να τον ξεμπροστιάσεις τον τυπο πριν έχεις χειροπιαστά στοιχεία.
Σε αυτές της περιπτώσεις υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία απο το Υπουργείο Εμπορίου που ακολουθεί η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ (http://www.efpolis.gr) η και αλλες ανεξάρτητες αρχές όπως Συνήγορος του Καταναλωτή(http:www.synigoroskatanaloti.gr)
Αυτο ειναι ήπιο μετρό ,υπαρχή και πιο πονηρή αντιμετώπιση να πας να ξαναγορασεις λάδια απο εκει και να απευθυνθείς στην ιδια την εταιρία λαδιού(κυριος στο εξωτερικό) οπου έχουν έννομο συμφέρων να ελέγξουν αν τα λάδια τους νοθεύονται και υπονομεύετε η φιρματης .
Τοτε ισως βρεθείς και με δεύτερο cabrio πιο καινούργιο.

Ε36Cabrio 318i
Όταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες, εγώ θέλω να πηγαίνω ίσια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-08, 20:33
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
φιλε μπορεις να μου πεις τι παιζει με αυτα τα ατζιπ τα λαδια?επειδη ενας γνωστος θα φερει τον αλλο μηνα ενα 50-80λιτρο 10-40 ατζιπ (πριν εφερε ελφ 10-40) και ολοι εχουν να μου λενε πολυ καλα λογια για τα λαδια αυτα..στα καιει?κρατανε ιξωδες σε μεγαλες θερμοκρασιες?εχω και εγω ευπαθη ωστηρια και ξεκινησαν να κανουν υπαρκτη την παρουσια τους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-08, 20:51
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Λαδια ELF

Για τα ατζιπ τα λαδια δεν ξερω να σου πω, αλλα για τα ELF πιστευω οτι ειναι πολυ καλα οχι μονο για Γαλλικα αμαξια αλλα και για το ΒΜW.
Τουλαχιστον ο προκατοχος που αγορασα το αμαξι τα ΕLF χρεισημοποιυσε για πολλα χρονια μου ειπε και αν κρεινω απο την κατασταση του κηνητηρα μου ,μαλλον ειναι διατηρημενος αρκετα καλα.


E36 Cabrio 318ι
Όταν πάνε οι άλλοι με τις πάντες,εγώ εύχομαι να πηγαίνω ίσια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-08, 22:12
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Να πω τι γνωμη μου για τον συγκεκριμενο.....

Ολοι μα ολοι οι μαντραδες-μηχανικοι τον εχουν βαλει στο ματι.

Ομως δεν ξερω τι παιζει, αν τα ανακυκλωνει.....(πραγμα δυσκολο, γιατι εχει 2 ακομα μαγαζια,Φραντζη και Καλλιροης), θα τον ειχαν κλησει ολες οι εταιριες και δεν θα ειχε 3 μαγαζια.

Θα σας πω οτι το Kawasaki KLR του 1998 δουλευει με λαδια απο εκει, Motul 5100.

Εχει κανει 70000 χλμ με αιμα....και δεν εχει κανει κιχ.

Τα λαδια ειναι εισαγωγης, δηλαδη τα Motul τα φερνει ο Χαμπης στην Θεσ/κη.

Αυτος τα φερνει απο Αμερικη και Ευρωπη, το αποτελεσμα ειναι οι τιμες του ασυναγωνιστες.

Τι γινεται με τα λαδια, εχουμε κανει αρκετα τεστ με το bikenet.gr και το Moto.gr σε μηχανες με @ρχιδια GSXR 1000,R1 και αλλα, με λαδια απο αυτον.

Εχουμε παρατηρησει καποιες φορες αλαγη στην λειτουργεια του συμπλεκτη σε μερικες απο αυτες, ως γνωστο οι μηχανες εχουν υγρο συμπλεκτη και οχι ξηρο, και το λαδι του κινητηρα λιπαινει και τον συμπλεκτη.

Η αιτια ειναι οτι καποια λαδια απο καποιες εταιριες βγαινουν με καποια χαρακτηριστικα διαφορετικα απο χωρα σε χωρα και το λαδι δεν εχει καποια προτυπα, ειναι π.χ για κλιμα για Ισπανια που εχει ζεστη και οχι για Γερμανια, η ειναι για Αμερικη και το λαδι πρεπει να ειναι οικολογικο οσο γινεται και να μην εχει καποια προσθετα που οι Αμερικανοι εχουν σε Ban list.

Ομως δεν του στερει την ικανοτητα σε λιπανση.

Δεν λεω βαλτε απο αυτον, απλα τα λαδια τα εχω τεσταρει, και αλλοι πολλοι.

Δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αποκληστικοτητα την RedLine και την Amsoil (εταιριες με μεγαλα balls...).

Π.Χ Castrol 10-60 Edge M cars , η Castrol-BP Hellas το εχει χονδρικη για τα βενζιναδικα 14.7/λιτρο

Αυτος το δινει 13.6/λιτρο δεν παιζει ρε παιδια να ειναι fake θα τον εδεναν αμεσως.
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rigas : 14-10-08 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-08, 22:32
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω τι γνωμη μου για τον συγκεκριμενο.....

Ολοι μα ολοι οι μαντραδες-μηχανικοι τον εχουν βαλει στο ματι.

Ομως δεν ξερω τι παιζει, αν τα ανακυκλωνει.....(πραγμα δυσκολο, γιατι εχει 2 ακομα μαγαζια,Φραντζη και Καλλιροης), θα τον ειχαν κλησει ολες οι εταιριες και δεν θα ειχε 3 μαγαζια.

Θα σας πω οτι το Kawasaki KLR του 1998 δουλευει με λαδια απο εκει, Motul 5100.

Εχει κανει 70000 χλμ με αιμα....και δεν εχει κανει κιχ.

Τα λαδια ειναι εισαγωγης, δηλαδη τα Motul τα φερνει ο Χαμπης στην Θεσ/κη.

Αυτος τα φερνει απο Αμερικη και Ευρωπη, το αποτελεσμα ειναι οι τιμες του ασυναγωνιστες.

Τι γινεται με τα λαδια, εχουμε κανει αρκετα τεστ με το bikenet.gr και το Moto.gr σε μηχανες με @ρχιδια GSXR 1000,R1 και αλλα, με λαδια απο αυτον.

Εχουμε παρατηρησει καποιες φορες αλαγη στην λειτουργεια του συμπλεκτη σε μερικες απο αυτες, ως γνωστο οι μηχανες εχουν υγρο συμπλεκτη και οχι ξηρο, και το λαδι του κινητηρα λιπαινει και τον συμπλεκτη.

Η αιτια ειναι οτι καποια λαδια απο καποιες εταιριες βγαινουν με καποια χαρακτηριστικα διαφορετικα απο χωρα σε χωρα και το λαδι δεν εχει καποια προτυπα, ειναι π.χ για κλιμα για Ισπανια που εχει ζεστη και οχι για Γερμανια, η ειναι για Αμερικη και το λαδι πρεπει να ειναι οικολογικο οσο γινεται και να μην εχει καποια προσθετα που οι Αμερικανοι εχουν σε Ban list.

Ομως δεν του στερει την ικανοτητα σε λιπανση.

Δεν λεω βαλτε απο αυτον, απλα τα λαδια τα εχω τεσταρει, και αλλοι πολλοι.

Δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αποκληστικοτητα την RedLine και την Amsoil (εταιριες με μεγαλα balls...).

Π.Χ Castrol 10-60 Edge M cars , η Castrol-BP Hellas το εχει χονδρικη για τα βενζιναδικα 14.7/λιτρο

Αυτος το δινει 13.6/λιτρο δεν παιζει ρε παιδια να ειναι fake θα τον εδεναν αμεσως.

Αυτά είναι ιστορίες και ραδιο αρβύλες των ανταγωνιστών του γιατί πουλάει φτηνά...και έχω πάρει και ARAL,MOTUL,BELL-RAY,CASTROL κλπ.κανένα πρόβλημα!
ο Λ........δης με τίποτα δεν είναι μούφα! καρατσεκαρισμένος από τους γνωστούς μου και κολλητούς αλλα και αγνώστους,και φυσικά από μένα σε όλα μου τα οχήματα και όλα μου τα μηχανάκια...ο δικός μου μηχανικός (που δεν έχει συμφέροντα να του θίξει) μου λέει ότι είναι ένας ακόμα λαδέμπορας όπως όλοι,απλά κάνει καλύτερες τιμές....ρε παιδιά ΗΜΑΡΤΟΝ! το να "ξανθύνεις" το λάδι είναι σαν να κάνεις ασπρόμαυρη τηλεόραση έγχρωμη...τουτέστιν είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΆΛΟ κόστος της αναζωογόνησης από ιδιώτη...ρε μη τρώτε ότι σας σερβίρουν...Δε λέτε που υπάρχει κι αυτός και έχει ανασάνει η τσεπούλα μας;ώρα είναι να πείτε πως και τα φίλτρα που έχει είναι...καθαρισμένα!!!!.....
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-08, 22:43
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DASMANIA Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα που θα γραφω εγινε σε εμενα προσωπικα.

εχω μια μανια να αλλαζω καθε 3000 χιλιομετρα λαδια στο αμαξι μου. εστι εκτος απο το μαστορα που πηγενω το αμαξι κατα περιοδους κανω αλλαγες λαδιων και μονος μου, με λαδια αγορασμενα απο ενα γνωστο λαδα στον πειραια (στο λιμανι κοντα στον ηλεκτρικο απο πισο). πηγα και αγορασα λαδια ARAL BLUTRΟNICK 10-40W, στην αρχη δεν ειχα δωσει προσοχη...
το μοτερ ακουγοταν λιγο τραχι απο το κανονικο,
πηγα στον μαστορα μου και του ειπα το ολο θεμα με τον ηχο. και μου ειπε...
δεν πιστευω να πηγες να παρεις λαδια απο τον ........... , ε τη να πω του ειπα οτι απο εκει τα πηρα.
τον τυπο αυτον (λαδα) κατα περιοδους υπαρχουν καταγγελιες οτι εχει λαδια μαιμου! δηλαδη περνει τα παλια λαδια και τα περναει απο μια επεξεργασια και τα ξανθενει και μοιαζουν σαν καινουρια! αλλα το λαδι δεν εχει πλεον την ικανοτητα να λιπενει αρκετα καλα το μοτερ και τα οστιρια γιατι δεν ειναι συγουρο οτι ειναι 10-40, αλλα ειναι ενα μιγμα απο διαφορα λαδια (10-40, 0-30, 15-50),
ετσι εκανα μια νεα αλλαγη λαδιων μαζι με καινουριο φιλτρο μα τα λαδια του μαστορα (agip 10 - 40 ). το μοτερ ξαναηρθε στην αρχη του κατασταση απο θεμα ηχου και ολα καλα.

το νου σας τα λαμογια ειναι παντου! και πεζουν με τα λευτα μας!
Βαριές κουβέντες....κατάρχήν περίμενε μέχρι την επόμενη αλλλαγή να "ακούσεις το μοτέρ"...αν και τα AGIP είναι η τρίτη μαρκα που προτιμώ θα σου έλεγα τη μπεμπα να τη ταιζεις CASTROL...
πιθανότατα το 10-40 της αράλ να είναι κατα τι λεπτότερο από μιας άλλης μάρκας (το λένε αρκετοί ) και να μην ταιριάζει στο μοτέρ.πχ στο μηχανάκι μου το 10-40της REPSOL με το 10-40 της MOTUL με το REPSOL "κοπανάει" το σαζμάν σαν να είναι η μισή ποσότητα ενώ με το MOTUL σαν νάναι από βούτυρο...η μέρα με τη νύχτα δηλαδή!
Και για να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα αδερφέ,πόσα κμ έχει το μοτέρ σου;
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-08, 22:43
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Ειναι πολλα χρονια το μαγαζι εκει και το ξερω μιας και ειναι στα μερη μου.
Δεν εχω ψωνησει απο εκει αλλα ψωνιζε γνωστος λαδια για το φορτηγο του,δεν ειχε το παραμικρο προβλημα.

εχω ακουσει πολλα περιεργα και ασχημα για αυτον αλλα δεν μπορω να κρινω μιας και δεν εχω δει και δεν μπορω να τον κατηγορησω!

Το θεμα ειναι οτι μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι ειναι γωνιακο μαγαζι και ειναι τουλαχιστον 20 χρονια εκει....

τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.