Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-05-13, 18:06
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexanderk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και ανοίξατε το θέμα λάδια να ρωτήσω και εγώ τι κάνετε συνηθως .Εγώ κάνω 3000 έως 5000 km το χρόνο( από ΜΑΙΟ σε ΜΑΙΟ )σε ε46 Ν42Β2Ο με 100.000 km στο κοντέρ και επειδη δεν είναι εποχές να πετάμε χρήματα έχω ενδοιασμό αν πρέπει να τα αλλαξω οπωσδήποτε η να τα κρατήσω ακόμη κάποιο διάστημα. Περιμένω τις απόψεις σας.
Αν βάζεις συνθετικά λάδια, αντέχουν άφοβα και κανα 4μηνο παραπάνω αφού κάνεις τόσα λίγα χιλιόμετρα.
Καλύτερα πάντως να κάνεις τις αλλαγές προς τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη ώστε το χειμώνα που οι ψυχρές εκκινήσεις καταπονούν πιο πολύ τον κινητήρα, το λάδι να είναι φρέσκο.
Αν και με τόσο λίγα χλμ δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-09-13, 02:19
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
αλλαγή λαδιών κ ενισχυτικό

Καλησπέρα σε όλους.
Στα 7500 χιλ άλλαξα λάδια...είχα συμπληρώσει 2,8 λίτρα. Τα άλλα τα χει κάψει όλα. Έβαζα 10-40. Στην αλλαγή κ για αλλαγή πήγα σ'άλλο μάστορα ο οποίος αρχικά είπε να βάλουμε 5-30 αλλά άλλαξε γνώμη κ μου βάλε 10-40 συν ένα ενισχυτικό το οποίο,λέει, ότι τα μικρά διάκενα απτα τσιμουχάκια κλπ μπορεί να τα κλείσει. Όχι αν είναι μεγάλα όμως.
Το χει χρησιμοποιήσει κανείς στο παρελθόν αυτό το ενισχυτικό;

Παράλληλα ρώτησα κάπου αλλού για άνοιγμα της μηχανής κ γενική επισκευή....σύνολο 1700 € περίπου. Εδώ ο μηχανικός πρότεινε γενική επισκευή κ όχι μόνο τσιμουχάκια προκειμένου να μην βγει τπτ άλλο στο μέλλον, αφού ανοίγουμε που ανοίγουμε μηχανή. Συμφωνώ. Εσείς;

Επίσης συμφέρει τέτοια επισκευή ή ψάξιμο για άλλο μοτέρ;
Οι πιθανότητες για σωστή επισκευή είναι καλές; θα μου πείτε εξαρτάται το μάστορα....απλά ρωτάω ενδεικτικά από δικές σας εμπειρίες.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-09-13, 10:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.
Παράλληλα ρώτησα κάπου αλλού για άνοιγμα της μηχανής κ γενική επισκευή....σύνολο 1700 € περίπου. Εδώ ο μηχανικός πρότεινε γενική επισκευή κ όχι μόνο τσιμουχάκια προκειμένου να μην βγει τπτ άλλο στο μέλλον, αφού ανοίγουμε που ανοίγουμε μηχανή. Συμφωνώ. Εσείς;
.
Με 1700 ευρώ αλλάζεις μηχανή...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-09-13, 14:07
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.
Στα 7500 χιλ άλλαξα λάδια...είχα συμπληρώσει 2,8 λίτρα. Τα άλλα τα χει κάψει όλα. Έβαζα 10-40. Στην αλλαγή κ για αλλαγή πήγα σ'άλλο μάστορα ο οποίος αρχικά είπε να βάλουμε 5-30 αλλά άλλαξε γνώμη κ μου βάλε 10-40 συν ένα ενισχυτικό το οποίο,λέει, ότι τα μικρά διάκενα απτα τσιμουχάκια κλπ μπορεί να τα κλείσει. Όχι αν είναι μεγάλα όμως.
Το χει χρησιμοποιήσει κανείς στο παρελθόν αυτό το ενισχυτικό;

Παράλληλα ρώτησα κάπου αλλού για άνοιγμα της μηχανής κ γενική επισκευή....σύνολο 1700 € περίπου. Εδώ ο μηχανικός πρότεινε γενική επισκευή κ όχι μόνο τσιμουχάκια προκειμένου να μην βγει τπτ άλλο στο μέλλον, αφού ανοίγουμε που ανοίγουμε μηχανή. Συμφωνώ. Εσείς;

Επίσης συμφέρει τέτοια επισκευή ή ψάξιμο για άλλο μοτέρ;
Οι πιθανότητες για σωστή επισκευή είναι καλές; θα μου πείτε εξαρτάται το μάστορα....απλά ρωτάω ενδεικτικά από δικές σας εμπειρίες.
Eγω είμαι τις άποψεις ,φτιάχνεις το δικό σου μοτέρ για να γέρεις τη έχεις , αν και νομίζω τσιμουχλακια θα θέλεις , με 500€ --- 600€ έχεις καθαρήσει !!
Πόσα χιλιόμετρα έχει το μοτέρ σου ???
Λάδια σου καιεί στο ξεκίνημα και στίς αλλάγες των ταχυτήτων οι Συνέχεια ??? το έχεις παρακολουθήσει ????
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-13, 14:59
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGE 1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω είμαι τις άποψεις ,φτιάχνεις το δικό σου μοτέρ για να γέρεις τη έχεις , αν και νομίζω τσιμουχλακια θα θέλεις , με 500€ --- 600€ έχεις καθαρήσει !!
Πόσα χιλιόμετρα έχει το μοτέρ σου ???
Λάδια σου καιεί στο ξεκίνημα και στίς αλλάγες των ταχυτήτων οι Συνέχεια ??? το έχεις παρακολουθήσει ????
Εχω 186000 χλμ. Στο ξεκίνημα κάποιες φορές βλέπω άσπρο καπνό. Στην πορεία όχι. Στις αλλαγές δεν είμαι σίγουρος....κάποιες φορές νομίζω πως ναι.

Για τσιμουχάκια δεν ανοίγεις μηχανή; αν ναι, κ σου πει πως θέλεις κ εκείνο κ τ'άλλο...τι κάνεις εκεί;
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-13, 15:13
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Για τσιμουχάκια, βγάζεις μόνο κυλινδροκεφαλή. Δεν βλέπεις τα πιστόνια, τις μπιέλες και τα μέταλλα τους. Μόνο τα τοιχώματα του κυλίνδρου. Αν δει να θέλει κάτι, μάλλον μόνο εξαρτήματα της κυλινδροκεφαλής θα δει.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-13, 16:38
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τσιμουχάκια, βγάζεις μόνο κυλινδροκεφαλή. Δεν βλέπεις τα πιστόνια, τις μπιέλες και τα μέταλλα τους. Μόνο τα τοιχώματα του κυλίνδρου. Αν δει να θέλει κάτι, μάλλον μόνο εξαρτήματα της κυλινδροκεφαλής θα δει.
Τα εξαρτήματα της κυλινδροκεφαλής που λες έχουν κάποιο υποφερτό κόστος ή ανεβαίνει αρκετά.; Δεν ξέρω γι αυτό ρωτάω. Σόρυ που ζαλίζω αλλά - χωρίς να ξέρω την ειδικότητα όλων σας εδώ μέσα- δεν εμπιστεύομαι κανένα μηχανικό.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-13, 17:03
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ούτε εγώ ξέρω, κάνε αναζήτηση για σετ τσιμούχες του κινητήρα σου και για σετ ελατηρίων βαλβίδων.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-13, 17:40
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εξαρτήματα της κυλινδροκεφαλής που λες έχουν κάποιο υποφερτό κόστος ή ανεβαίνει αρκετά.; Δεν ξέρω γι αυτό ρωτάω. Σόρυ που ζαλίζω αλλά - χωρίς να ξέρω την ειδικότητα όλων σας εδώ μέσα- δεν εμπιστεύομαι κανένα μηχανικό.
Δες την υπογραφή του φίλου Rapid...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-09-13, 19:21
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες την υπογραφή του φίλου Rapid...
συμφωνώ απόλυτα.
Οπότε τι κάνουμε;
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.