Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-11-16, 18:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες τις γνώμες που διάβασα και αυτές που έγραψαν οι παραπάνω φίλοι τις μετέφερα στον μηχανικό και επιμένει να δούμε τα μπεκ....Μου είπε ότι αν το αμάξι ρετάριζε λόγω maf θα ήταν είτε λόγω πολύ φτωχούν μίγματος είτε πολύ πλούσιου μίγματος και όχι μόνο σε ένα κύλινδρο αλλά σε όλους...Επίσης, του περιέγραψα κι ένα άλλο σύμπτωμα που παρατήρησα κ κλείσαμε να το πάω την Τρίτη για να δει τα μπεκ...

Σύμπτωμα: Ενώ έχω κάνει χιλιόμετρα οπότε το μοτέρ είναι ζεστό αν το σβήσω και αμέσως προσπαθήσω να το ξαναβάλω μπροστά τότε παίρνει με πολύ δυσκολία ή και καθόλου και αν πάρει μέχρι να φτάσει στις στροφές του ρελαντί κάνει σαν να είναι μπουκωμένο!!! Αυτό, είπε ο μηχανικός, μάλλον οφείλεται σε κάποιο ή σε κάποια μπεκ μπου δε λειτουργούν σωστά και "καρουράνε" οπότε δεν μπορεί να γίνει σωστά η καύση ειδικά σε αυτές τις θερμοκρασίες (ζεστό το αμάξι) οπότε να είναι μπουκωμένο...
Ναι..
άλλαξε το μπεκ στο μαύρο μπουζί, ή βγάλτε τα όλα και κάντε έλεγχο με εξωτερικό
πιεστικό να δείτε ποιό δεν λειτουργεί σωστά..
100% είναι εκεί που βρίσκεται το μαύρο μπουζί που ανέφερες στην αρχή..
Αυτά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-11-16, 18:15
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο gt1 φαίνεται σε real time όσο το αυτοκίνητο είναι συνδεδεμένο με το διαγνωστικό η εισερχόμενη ροή αέρα και κατά πόσο λειτουργεί σωστά ο Maf.Από προσωπική εμπειρία με βλάβη Maf και ταυτόχρονη ένδειξη βλάβης του Λ(Που τελικά εμφανιζόταν λόγω του Maf),το λαμπάκι κινητήρα δεν άναψε ποτέ...
Σέβομαι και εκτιμώ την άποψη του rapid fast γιατί συνήθως πέφτει μέσα,αλλά νομίζω πως θα έπρεπε να κοιτάξεις τα εξαρτήματα τα οποία εμφανίζουν βλάβη στο διαγνωστικό και κυρίως τον Maf...
Σέβομαι απόλυτα τις γνώμες όλων σας..
άλλωστε η εμπειρία που έχει ο καθένας απο εμάς με το αυτοκίνητο έχει βοηθήσει δεκάδες φορές να βρεθεί η λύση σε όλους που έχουν ζητήσει βοήθεια απο το φόρουμ..
Αλλά, τα δεδομένα που ανέφερε ο φίλος μας είναι καταπέλτης για τη βλάβη..
Για αυτό και είμαι τόσο απόλυτος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-16, 00:36
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου. Θα σας ενημερώσω όλους από Τρίτη που θα γίνει το επόμενο βήμα...
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-11-16, 14:58
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι όταν ρετάρει στο ρελαντί κ κινούμαι στις 2.000 στροφές κ μόνο (όχι πιο χαμηλά) με λίγο γκαζάκι το αμάξι κάνει bunny hops εν κινήσει σαν να μπερδεύει άσχημα όμως....!!!!!!! Πρέπει να του δώσω αρκετό γκαζάκι για να ξεμπερδέψει.

Διάβασα σε άλλο ποστ για δευτερεύον σωληνάκι κι ότι μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο...

Ερώτηση 1: Μπορεί να ισχύει η γνώμη του μηχανικού για τη θεωρία με τους πολλ/τες;
Ερώτηση 2: Αν όντως φταίει ο λάμδα ή το λουφτ ή κ τα 2 θα οδηγούσε κάτι τέτοιο σε ρετάρισμα;
Ερώτηση 3: Γιατί κάνει bunny hops συγκεκριμένα στις 2.000 στροφές κ όχι πιο χαμηλά; Γιατί μπερδεύει μόνο εκεί; Η σκέψη μου πηγαίνει κ σε εγκέφαλο...
Εμένα το κάνει το παραπάνω στις 2300 περίπου και ακόμη δεν βρήκα άκρη, γιατί στη χώρα του ποτέ και της αναζήτησης του εύκολου αβασανιστου μεροκάματου....οι μηχανικαρες κάνουν επιλογές για το πιο αμάξι θα δεχτούν για επισκευή στα υπερ σύγχρονα συνεργεία - παράγκες τους!
Ετοιμάζω όμως κάτι καλό ....και αν πετύχει θα ποστάρω και δεν θέλω να μου πει κανείς για διαφήμιση γιατι God και Rapid γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα μου και τους ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκαν τόσο πολύ ακόμη και με p.m.

Μακάρι φίλε να λυθεί το πρόβλημα σου σύντομα καλή τύχη!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-11-16, 17:53
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Τελικά κάτι βρέθηκε και δεν είναι καλό λόγω οικονομικής στενότητας αλλά τουλάχιστον ξέρω τι φταίει...
Μπεκ.....3 από τα 4 μπεκ στην ογκομέτρηση σε ορισμένες συνθήκες λειτουργίας δε λειτουργούσαν καθόλου!!! Κοντά στο ρελαντί και με απαλό γκαζάκι λειτουργούσε μόνο το ένα.

Αποτέλεσμα...; Αλλαγή μπεκ...

Ερώτηση 1: Αλλαγή με μεταχειρισμένα που δουλεύουν θα ήταν λάθος κίνηση;
Ερώτηση 2: Πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο;
Ερώτηση 3: Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον αν συνεχίσω να κινούμαι με το αμάξι υπό αυτές τις συνθήκες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-16, 10:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
κάπου 86 ευρώ κάνει το μπέκ..
δε νομίζω οτι το μεταχειρισμένο θα έπρεπε να σε φοβίζει.
Φυσικά και θα πρέπει να τα ελέγξεις και να τα καθαρίσεις
Κατά τα άλλα δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Αυτό που περιγράφεις ότι κάνουν τα δικά σου πάντως, λογικά με καθαρισμό σε
υπερήχους θα λυθεί..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-16, 10:39
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Ρωτησα για μπεκ κ κατω απο 120.00 το ενα δεν τα βρηκα σε καινουργια παντα...η ογκομετρηση εγινε μετα τον καθαρισμο!!!
Βρηκα μπεκιερα μεταχειρισμενη κ μαζι με τοποθετηση θα μου παει 190.00 ευρω...το πηγα σημερα να τα αλλαξω...θα δουμε....
Το θεμα ειν πως κ γιατι χαλανε τα μπεκ;ειν λογω πολλων χιλιομετρων;
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-16, 12:28
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Update:

Μια μέρα μετά την αλλαγή των μπεκ το αμάξι φαίνεται να λειτουργεί σωστά.
Κάποια από τα συμπτώματα έχουν εξαφανιστεί αλλά περιμένω να το χρησιμοποιήσω τώρα το σκ και συμπεράσματα θα βγάλω από Δευτέρα...
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-16, 22:05
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Η λειτουργία της αντλίας καυσίμου είναι σωστή ; η πίεση της ελέγχθηκε;
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-16, 23:02
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Όχι δεν ελέγχθηκε...Αλλάχθηκε όμως από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πριν περίπου 40.000 χλμ.
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.