Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-08-13, 01:03
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις καινουρια μαμα, το ξερω οτι η τιμη τσιμπαει, αλλα δε θα ηθελα τα παλια ανακατασκευασμενα, δε ξερω βασικα αν γινεται καν αυτο σε τετοια αμορτισερ. Αλλιως ψαξε να βρεις αντιστοιχα με τα μαμα BMW αλλα της Sachs, ειναι η εταιρια που προμηθευει με αμορτισερ τη bmw, για αυτα τα μοντελα νομιζω βαζει απ τη σειρα sachs performance. Για ψαξτο!
Αν και εχω παει 150.000 δεν εχει διαπιστωθει κατι κακο με τα αμορτισερ μου.Αλλα ηθελα να ξερω αν και τα δικα μας Γιαννη φορανε τα ιδια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-08-13, 21:07
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Charalampos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και εχω παει 150.000 δεν εχει διαπιστωθει κατι κακο με τα αμορτισερ μου.Αλλα ηθελα να ξερω αν και τα δικα μας Γιαννη φορανε τα ιδια
Γι αυτο για σιγουρα ρωτα σε συνεργειο, αντιπροσωπεια ή εξειδικευμενο αλλιως μεσω του bmw.info να δεις αν ειναι ιδια η οχι τα part numbers των ανταλλακτικων. Χωρις να ειμαι σιγουρος εμπαιναν 3 διαφορετικες αναρτησεις, η τελειως απλη και πιο μαλακη, που ειχα αρχικα απ το εργοστασιο, η sport, που μπηκε στην εκδοση sport στην Ελλαδα, λιγο πιο σκληρη απ την απλη και η 'Μ' 1μιση ποντο πιο χαμηλη με πιο χοντρες αντιστρεπτικες, αλλα ελατηρια, αλλα αμορτισερ και γενικα πιο σκληρο και χαμηλο στησιμο. Αυτην εχω βαλει εδω και λιγα χρονια. Τα ανταλλακτικα μεταξυ τους εχουν αλλα νουμερα και λογικο γιατι ειναι αλλοι κωδικοι, αλλα εξαρτηματα, αλλα αυτο θα στο πουν καλυτερα σε συνεργειο η ψαξτο και μονος σου μεσω του σαιτ που εγραψα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-08-13, 22:06
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
e46 m-pack πάνω απο 220.000Km κανένα θέμα με τις αναρτήσεις...το γράφω και δεν το πιστεύω ούτε ο ίδιος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-08-13, 07:53
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raptor Εμφάνιση μηνυμάτων
e46 m-pack πάνω απο 220.000Km κανένα θέμα με τις αναρτήσεις...το γράφω και δεν το πιστεύω ούτε ο ίδιος...
ειναι γεγονος οτι τα γνησια αμορτισερ καρατανε παρα πολυ σε σχεση με του εμποριου...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-08-13, 23:13
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Κι εγώ 110.000 και στο ΚΤΕΟ βγήκαν 70-80% αν θυμάμαι καλά.. Μόνο εθνικές βέβαια αυτά τα χιλιόμετρα και όχι σε κρατήρες/φρεάτια/πηγάδια που υπάρχουν μέσα στις πόλεις..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-03-14, 15:23
116impack wmn Ο χρήστης 116impack wmn δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 25-03-2014
Μηνύματα: 5
116impack wmn is on a distinguished road
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-03-14, 15:33
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116impack wmn Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω

Αν τα αμορτισερ πράγματι θελουν άλλαγμα, προσπάθησε να βάλεις τα γνήσια πάλι. Αν δεν μπορείς λόγω οικονομικών, τότε βρες στο ίντερνετ πόσο στοιχίζει το σετ Sachs Advantage.
Αν το κόστος αγοράς των sachs και η τοποθέτηση στην αντιπροσωπεία στοιχίζει ακριβά, τότε μπορείς να τα αγοράσεις εσύ μέσω ίντερνετ ή από κάποιο κατάστημα με ανταλλακτικά και να τα πας σε ένα συνεργείο ή καλό ζαντολαστιχάδικο για να τα τοποθετήσει (κόστος τοποθέτησης και για τα 4 να υπολογίζεις γύρω στα 90 ευρώ μαζί με την ευθυγράμμιση που θα χρειαστεί μετά).

Αν νομίζεις ότι θέλουν να κερδίσουν παραπάνω χρήματα ποντάροντας στο ότι είσαι γυναίκα (και άρα όχι τόσο σχετική με το θέμα, συγνώμη για τη φράση αλλά κακά τα ψέμματα, κάποιες φορές μπορεί να βλέπουν έτσι μια γυναίκα) πες σε ένα φίλο σου ή συγγενή να το πάει αυτός αντί για σένα.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.


Y.Γ 1. για να πάρεις απλά μια ιδέα για τις τιμές, επικοινώνησε με ένα κατάστημα όπως για παράδειγμα αυτό: http://streetandcircuit.gr/bmw-amort...822_33267.html . Υπάρχουν και άλλα και σε καμία περίπτωση δεν σου λέω να αγοράσεις από αυτό, απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα για να βοηθήσω λίγο.

Υ.Γ 2. όταν ψάχνεις για ανταλλακτικά να έχεις πρόχειρα τα 7 τελευταία γράμματα/αριθμούς του αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου (που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας). Έτσι, θα βρίσκεις ευκολότερα τα σωστά ανταλλακτικά και θα καταλαβαίνουν ότι είσαι σχετική με το θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 30-03-14 στις 15:42
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-03-14, 19:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116impack wmn Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω
Καλησπερα και καλωσηρθες στο φορουμ.

Για τα αμορτισερ τωρα, τα ειδαν σε αντιπροσωπεια και σου ειπαν οτι ειναι σπασμενα;
Τα ειδαν κι εκτος αντιπροσωπειας σε καποιο αλλο συνεργειο και σου ειπαν το ιδιο;
Σου ειπαν αν ειναι ολα ή ενα ή καποια απο αυτα;
Σου ειπαν τι ακριβως ειδαν; Δηλαδη πχ, λαδια να τρεχουν απο αυτα, καποιο αλλο φθαρμενο εξαρτημα της αναρτησης που εχει αμεση σχεση με τα αμορτισερ οπως τα bump stops πχ;..
Αμορτισερομετρηση εγινε ή μονο οπτικος ελεγχος;
Εσυ το αυτοκινητο πως το νιωθεις, ενταξει στο δρομο γενικα, σε στροφες σταθερο; Μηπως εχεις την αισθηση οτι εχει 'κατσει', έχει χαμηλωσει ασυνηθιστα και κοπαναει επισης οχι νορμαλ σε λακουβες, σαμαρακια κι ατελειες των δρομων;

Να με συγχωρεις για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα οσες περισσοτερες πληροφοριες εχουμε τοσο πιο σαφη συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε εφοσον δεν μπορουμε απο εδω να δουμε τ αμαξι, ή καλυτερα ακομα να το δουμε επανω σε μια ραμπα ή να μετρησουμε αμορτισερ και να το δοκιμασουμε κι εν κινησει..

Εχω την ιδια ακριβως αναρτηση αλλα μια 'γενιά' 116 πριν, στο 1ο μοντελο που κυκλοφορησε. Λογικα τα 2 μοντελα δεν θα εχουν και τραγικες διαφορες στην αναρτηση. Μαλιστα δεν την ειχε το δικο μου απο εργοστασιο και μια εποχη που μπορουσα μου τη βαρεσε και αντι να αλλαξω αμορτισερ που ειχε ερθει η ωρα τους, απλα παρηγγειλα κομπλε ΟΛΗ την αναρτηση γνησια Μ και αλλαξα τη νορμαλ επισης μαμα αναρτηση. Την εχω σχεδον οσα χλμ εχεις εσυ τη δικη σου και αν εξαιρεσεις μια νορμαλ πτωση που μετρησε το αμορτισερομετρο του ΚΤΕΟ, σε συνεργειο δεν το εχω μετρησει ακομα, κατα τ αλλα η αναρτηση ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Μαλιστα προσφατα πολυ καναμε εναν ενδελεχη οπτικο ελεγχο στο συνεργειο που το παω για σερβις και ΟΛΑ τα κομματια της ήταν σε αριστη κατασταση, ουτε σπασιματα, ουτε λαδια, ουτε κοψιματα, φθορες κλπ. Στον δρομο τ αμαξι το νιωθω πολυ καλα κι αυτο ειναι ολο. Αυτες οι αναρτησεις ειναι φτιαγμενες να αντεχουν αρκετα, αν ομως δεν κακομεταχειριζομαστε τα αυτοκινητα. Σε νορμαλ χρηση βγαζουν αρκετα χρονια και χλμ.
Για ολα αυτα μου φαινεται περιεργο που σου λενε τετοια κι εχω τις αμφιβολιες μου αν αυτα που σου λενε ισχυουν...

Θα συμφωνησω με την απαντηση πιο πανω οτι καλυτερα να βαλεις αυτα που ειχε μαμα γνησια. Βεβαια ειναι αρκετα ακριβα. Τωρα για αφτερμαρκετ, επισης θα συμφωνησω με την προταση για Sachs, αλλα χωρις να μαι απολυτα σιγουρος νομιζω πως η BMW σε τετοιες αναρτησεις φοραει Sachs Performance κι οχι Advance που αναφερθηκε πριν, ειπαμε χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια! Αυτο με τον αρ.πλαισιου του αυτοκινητου σε καταστημα με τετοια ανταλλακτικα διευκρινιζεται ευκολα ομως..

Καποιες τελευταιες ερωτησεις για διευκρινησεις:

Εσυ το αμαξι το ειχες απο καινουριο, 1ο χερι ή το αγορασες μεταχειρισμενο;
ΤΙ χρηση γινεται στο αυτοκινητο;..Εντονη, ηπια;..Σε νορμαλ δρομους ή μηπως σε κατσικοδρομους; Εχει μπει ή μπαινει σε πιστα; Γενικα πεφτει 'κυνηγι' ή παμε νορμαλ; Μηπως εχει χτυπηθει καποια στιγμη ή εχει πεσει σε καμμια μεγαλη λακουβα;..
Και τελος τι λαστιχα φοραει, συμβατικά ή rft και σε τι διαστασεις; Τα rft λογω σκληροτητας καταπονουν την αναρτηση αν κι η γνησια εχει κατασκευαστει για αυτα και παλι ομως αν τα λαστιχα ειναι 'μπετά', οσο να ναι απορροφουν λιγοτερους κραδασμους απο πιο μαλακα συμβατικα.

Αν σου ειναι ευκολο για να μη φανει οτι κανουμε διαφημιση ή δυσφημιση μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις ενα π.μ. σε ποια συνεργεια το εχεις παει; Σ ευχαριστω προκαταβολικα.
Συμβουλη μου παντως θα ηταν να το πηγαινες και σε ενα 3ο συνεργειο, καλο εξειδικευμενο, οχι ντε και καλα εξουσιοδοτημενο να παρεις αλλη μια γνωμη και να το κοιταξουν τ αμαξι καλα, να το οδηγησουν και να το σηκωσουν σε ραμπα αλλα να σαι κι εσυ μπροστα αν βρεθει κατι να στο δειξουν επι τοπου οτι αυτο ειναι!

Να με συγχωρεις για το ποστ σεντονι, ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο, για περαιτερω βοηθεια, εδω ειμαστε..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-03-14, 19:48
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Γιάννη καλησπέρα,

η Sachs έχει 2 ειδών αμορτισέρ: τα super touring και τα advantage

σύντομη περιγραφή των παραπάνω στον σύνδεσμο της εταιρίας που ακολουθεί:
http://www.zf.com/brands/content/en/...absorbers.html


(η sachs νομίζω ονομάζει performance τις coilover της) http://www.sachsperformance.com/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 30-03-14 στις 19:52
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-03-14, 20:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 120ihatch Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλησπέρα,

η Sachs έχει 2 ειδών αμορτισέρ: τα super touring και τα advantage

σύντομη περιγραφή των παραπάνω στον σύνδεσμο της εταιρίας που ακολουθεί:
http://www.zf.com/brands/content/en/...absorbers.html


(η sachs νομίζω ονομάζει performance τις coilover της) http://www.sachsperformance.com/
Ισως να εχουν αλλαξει ονομασιες εμπορικες, οταν εψαχνα τοτε για αναρτηση μου ειχαν προτεινει για αμορτισερ που τα ονομαζαν sachs perforance αλλα τελικα δεν το ψαξα παραπανω κι ουτε ασχοληθηκα καθως πηρα αποφαση να βαλω Μ αναρτηση κομπλε. Μπορει να εχεις και δικιο για τις coilover βεβαια, δεν αντιλεγω, οχι τιποτα αλλο γιατι δεν ξερω και δεν το χω ψαξει, οχι οτι εχει και σημασια!
Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο λινκ που εδωσες, δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο τι δινει για αυτο το μοντελο..Ανοιξα εναν καταλογο μονο που εχει τεχνικες οδηγιες αλλα τιποτα για συγκεκριμενα ανταλλακτικα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
116, αμορτισέρ, shock absorber, suspension

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.