Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 31-03-14, 01:47
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Στην ανάρτηση πιστεύω παίζει 90% ρόλο η χρήση.. Όχι απαραίτητα ο οδηγός αλλά που κινείσαι.. Εμένα με 125.000 πλέον και η ανάρτηση είναι μια χαρά.. Σε γνωστού με ίδιο αμάξι ακριβώς στις 90.000 άλλαξε ανάρτηση.. Γιατί ποτέ δεν έκοβε σε σαμαράκια, ποτέ δεν τον ένοιαξε η λακούβα (bmw είναι ρε μλκ, τι θα πάθει?) και ποτέ δεν τον απασχόλησαν θέματα όπως ζυγοστάθμιση τακτική και ευθυγράμμιση..

Αφήνω 10% περιθώριο σε παρτίδες πιθανόν όχι τόσο καλές και σε στιγμές που δεν γίνεται να προσέξεις και δεν ευθύνεται ο οδηγός..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-14, 12:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116impack wmn Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω
Ενα μεγάλο μπράβο στο συνεργείο που σε άφησε να φύγεις με σπασμένα αμορτισέρ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-03-14, 14:25
116impack wmn Ο χρήστης 116impack wmn δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 25-03-2014
Μηνύματα: 5
116impack wmn is on a distinguished road
καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια.Οσον αφορα τα αμορτισερ μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι ειναι σπασμενο το μπροστα συνοδηγου κ το πισω οδηγου.Πριν 2 χρονια που αλλαξα λαστιχα(rnf potenza 225/45r17)ειχα κανει κ αμορτισερομετρηση εκει και οντως απο τοτε ειχα θεμα,οχι βεβαια σπασμενα αλλα αν θυμαμαι καλα γυρω στο 55%.Η χρηση που του κανω(μην φωναζετε)ειναι τραγικη,σαμαρακια κ λακουβες δεν τα υπολογιζω πολυ οποτε μην σασ φαινεται περιεργο σε σχεση με τα χλμ.Σε πιστα δεν εχει μπει αλλα δεν το λυπαμαι το γκαζι γενικα,ουτε στισ στροφες.Σαν θορυβο κατι ακουω που μαλλον προερχεται απο εκει γι αυτο και τους ειπα να τα κοιταξουν.Το θεμα ειναι κ σε τριτο κ σε τεταρτο συνεργειο να παω κ να το σηκωσουν μπροστα μου δεν θα καταλαβω τιποτα.Κ γι αυτο εχω ενα φοβο αν τελικα θα μου βαλουν τα αμορτισερ που θα συμφωνησω και θα πληρωσω και οχι καποια αλλα.Επισης εχω ακουσει πολλα,εχω ακουσει για τα μαμα,εχω ακουσει για τα bielstein sport Μαυρα κ για τα Bieltein τα κιτρινα(καλα αυτα δεν νομιζω οτι τα χρειαζομαι).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-03-14, 14:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116impack wmn Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια.Οσον αφορα τα αμορτισερ μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι ειναι σπασμενο το μπροστα συνοδηγου κ το πισω οδηγου.Πριν 2 χρονια που αλλαξα λαστιχα(rnf potenza 225/45r17)ειχα κανει κ αμορτισερομετρηση εκει και οντως απο τοτε ειχα θεμα,οχι βεβαια σπασμενα αλλα αν θυμαμαι καλα γυρω στο 55%.Η χρηση που του κανω(μην φωναζετε)ειναι τραγικη,σαμαρακια κ λακουβες δεν τα υπολογιζω πολυ οποτε μην σασ φαινεται περιεργο σε σχεση με τα χλμ.Σε πιστα δεν εχει μπει αλλα δεν το λυπαμαι το γκαζι γενικα,ουτε στισ στροφες.Σαν θορυβο κατι ακουω που μαλλον προερχεται απο εκει γι αυτο και τους ειπα να τα κοιταξουν.Το θεμα ειναι κ σε τριτο κ σε τεταρτο συνεργειο να παω κ να το σηκωσουν μπροστα μου δεν θα καταλαβω τιποτα.Κ γι αυτο εχω ενα φοβο αν τελικα θα μου βαλουν τα αμορτισερ που θα συμφωνησω και θα πληρωσω και οχι καποια αλλα.Επισης εχω ακουσει πολλα,εχω ακουσει για τα μαμα,εχω ακουσει για τα bielstein sport Μαυρα κ για τα Bieltein τα κιτρινα(καλα αυτα δεν νομιζω οτι τα χρειαζομαι).
Πήγαινε σε ένα Κτεο, να σου κάνουν έναν έλεγχο, για να ξέρεις που βαδίζεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-03-14, 21:40
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
γενικα τα αμαξακια μας στην εκδοση SE φορανε sachs super touring με μπλε ταμπελακι.
στην εκδοση M sport (εξωτερικο) ή στην ελλαδα με την M pack αναρτηση, ειναι τα sachs super touring παλι με μπλε ταμπελακι αλλα με αλλο κωδικο και απο την κατασκευαστρια ZF θεωρουνται ως 10% σκληροτερα (απο αυτα της SE) και νομιζω λιγο κοντυτερα (παντως εχουν σιγουρα αλλους κωδικους απο τα απλα της SE) .
οσον αφορα τα sachs advantage (ή τα boge turbo) αυτα εχουν κοκκινο ταμπελακι και η ιδια η ZF τα εκτιμαει ως 20% βελτιωμενα απο τα super touring (δεν αναφερει σκληροτητα απλα βελτιωση ως συνολο, τωρα αυτη η βελτιωση μαλλον θα εχει να κανει με το feeling στο τιμονι και την αποκριση του) .

εγω πριν λιγο καιρο ενιωθα τα δικα μου μπροστινα σουπα (72κ χλμ) ενω τα πισω ακομα τελεια. στα αγγλικα κτεο παντως δεν εδειχναν κατι, ολα βρισκονταν σε μεγαλο ποσοστο αποσβεσης. λογω των πολλων roundabouts εκει, δεν ημουν ευτυχισμενος με το αμαξι να ανταποκρινεται καπως περιεργα. ενημερωτικα να αναφερω οτι, στο site της ΖF που εκατσα κ εψαξα, ειδα οτι για τον πισω αξονα, το advantage για τα "μικρα" Ε9χ μαλλον δεν παιζουν (αποτι θυμαμαι ελεγε να επικοινωνησει ο αγοραστης μαζι τους) .
εγω ετσι κι αλλιως μονο τα εμπρος θα αλλαζα κυριως λογω χρηματικων δυσχερειων, τα οποια αλλαχθηκαν με τα super touring με κωδικο για την SE εκδοση.

ζητω συγγνωμη αν μακρηγορω, θελω ομως να αναφερω ολα αυτα γιατι κ εγω διαβαζοντας πολλα ποστ εδω μεσα ειδα οτι πολλοι απο εμας νομιζουμε οτι φοραμε μανισια τα advantage (ή τα boge turbo) ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι, ουτε στην SE εκδοση ουτε με το M-pack πανω.
η σειρα performance ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...
ευχαριστω
λευτερης
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 31-03-14 στις 21:48
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-04-14, 12:14
116impack wmn Ο χρήστης 116impack wmn δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 25-03-2014
Μηνύματα: 5
116impack wmn is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγαινε σε ένα Κτεο, να σου κάνουν έναν έλεγχο, για να ξέρεις που βαδίζεις..
το πηγα κ σε αλλο συνεργειο δεν τουσ ειπα τιποτα κ μου ειπαν ακριβψς τα ιδια..σπασμενο μπροστα δεξια κ πισω αριστερα..κ τωρα ποια απο ολα?μαμα η bielstein mayro sport?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-04-14, 14:14
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Αν αντέχεις οικονομικά,προτίμησε τα εργοστασιακά που φορούσες...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-04-14, 14:33
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Λογικα SACHS φορας, βρες το τυπο και αγορασε εκτος BMW
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-04-14, 14:54
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
bilstein μαυρο και σπορ ποιο ειναι; εκτος κι αν βγαινει ως "σπορ" νοωντας την μ-πακ αναρτηση... σε κιτρινο χρωμα ειναι το σπορ ή το σπριντ (ακομα πιο σκληρα και κοντυτερα για χαμηλωμα)
παντως ατομα απο εδω με που δοκιμασαν τα μπιλσταϊν μαυρα δεν εμειναν ευχαριστημενοι απο χρονικη αποδοση τους.
δες καλυτερα σε sachs/ boge. αν εχεις μ-πακ κοιταξε στο σαιτ της ZF ο κωδικος θα πρεπει να τελειωνει σε 07-08 αριστερο-δεξι (τα SE τελειωνουν σε 05-06) οτι κανεις ενημερωσε κ εμας απο εντυπωσεις.

ΥΓ: συγγνωμη που θα το πω αυτο, δεν εχω ιχνος ειρωνειας αλλα πως ενας μαστορας βαπτιζει σπασμενο ενα αμορτισερ;;; εχουν ξερασει λαδια εξω; και ταυτοχρονα ο οδηγος τους δεν εχει διαπιστωσει δραματικη πτωση αποδοσης αυτων ή μαλλον πληρη ανικανοτητα αποσβεσης;
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 02-04-14 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-04-14, 15:16
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα SACHS φορας, βρες το τυπο και αγορασε εκτος BMW
Εγώ θα ξαναπώ, έστω και χωρίς να έχω εμπειρία από εργοστασιακά αμορτισέρ, ότι αποκλείεται να έχουν σχέση εμπορίου και γνήσια. Πήρα τα Sachs Advantage για Μ-Πακ ανάρτηση σε Ε36 και βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι τα γνήσια. Όχι ότι είναι άσχημα, για την τιμή τους (350€ τοποθετημένα) είναι πολύ καλά, αλλά αποκλείεται εργοστασιακά να έβγαινε έτσι το αυτοκίνητο.

Απόδειξη αδιαμφισβήτητη είναι ότι η Sachs δίνει για Ε36 και Ε46 πίσω τον ίδιο κωδικό Sachs Advantage για Μ-Πακ ανάρτηση. Οι κωδικοί της BMW είναι διαφορετικοί για τα 2 μοντέλα. Αν ήταν το ίδιο ανταλλακτικό θα είχε τον ίδιο κωδικό όπως πχ τα πίσω top mounts.
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 02-04-14 στις 15:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
116, αμορτισέρ, shock absorber, suspension

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.