Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-08-08, 14:14
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Στο Section των αγγελιων υπαρχει αγγελια μου για τα 2 λαστιχα runflat που μου πέρισσεψαν μετα την αλλαγη μου σε συμβατικα.
Αν τα θελει κανεις για καβατζα...
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-09, 19:45
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
μετά από 40000κμ...

...για την ακρίβεια 41480 τηλ. από τη γυναίκα...λάστιχο...φτου! πάω το αμάξι στο βενζινάδικο και,δε φουσκώνει καν! έχει σκιστεί από μέσα και είναι άχρηστο...αρχίζω να ψάχνω σαββατιάτικα για λάστιχα το λοιπόν...τζίφος παντού!!! όλοι με παραγγελία για "ραν φλάτ"....με τα πολλά ρωτώντας φτάνω και στο παλιό μου μάστορα και στο διπλανό λαστιχά...ακολουθεί εξαγωγή τροχού και ...φρίκη! το λάστιχο σκισμένο εσωτερικά του τροχού,και τα μεταλλικά "λινά" να εξέχουν απειλητικά...ευκαιρίας δοθείσης,παρατηρώ το λάστιχο σε σύγκριση με ένα "συμβατικό":σκληρό στα πλαινά (με το βάρος μου όμως υποχωρούσε αισθητά...τι φορτίο θα κρατούσε άραγε στην Ε.Ο. άραγε; )
ακολουθεί διάλογος...:
--μάστορά μου τι κάνουμε;
(τηλεφωνεί)
-τώρα τίποτα...από βδομάδα να παραγγείλω...
--έχω ταξίδι να κάνω όμως...και όπως φαίνεται δεν κινείται κάν...(μου αρέσει που λένε θα αντέξει το ραν φλατ 80-100 κμ...ναι,καλά...δεν άντεξε ούτε 30 χιλιόμετρα λέμε..)
-να βάλουμε 2 μεταχείρω συμβατικά τότε να κάνεις τη δουλειά σου,και να παραγγείλω 4άδα ραν φλατ;(ψάχνει,και βρίσκει 4 CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2 κάπως έτσι...)
--κατάσταση;
-για 1-1,5χρόνο έχεις λάστιχα...
--πέρνα τα να φύγω...(πληρώνω,φεύγω...)

Κύριοι,άλλο αμάξι πήρα...όχι τόσο σε άνεση,μη γελιόμαστε είναι "τάβλα" ακόμα και με τα συμβατικά...αλλά από τιμόνι και αίσθηση είναι αυτό που είναι:άμεσο και κάνει αυτό που του λές..στρίβεις με "όσα" και φρενάρεις ακόμα και οριακά...ABS? χαχαχα! έχω κάνα 2 μέρες να το νιώσω να επεμβαίνει...
όπως καταλαβαίνετε η επόμενη κίνηση είναι μια ρεζέρβα (αν βρώ στενή) ή κιτάκι και τέλος με το μύθο των ραν φλατ...
και επειδή επισυνάπτω το ελαστικό...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg pirellirunflatsucks.jpg (289,7 KB, 56 εμφανίσεις)
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 12-01-09 στις 19:52
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-09, 09:41
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
φίλε nassosbmw1 από τη μια λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο πολύ αλλά από την άλλη χαίρομαι που έστω και έτσι κατάλαβες τη διαφόρά που εγώ τόσο καιρό τώρα λέω.
Καμία σχέση το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα.Εγώ το φοράω βεβαια και PZERO εκεί να δεις διαφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-01-09, 18:47
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
run flat myth,simply BUSTED... ;)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sdrala Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε nassosbmw1 από τη μια λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο πολύ αλλά από την άλλη χαίρομαι που έστω και έτσι κατάλαβες τη διαφόρά που εγώ τόσο καιρό τώρα λέω.
Καμία σχέση το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα.Εγώ το φοράω βεβαια και PZERO εκεί να δεις διαφορές.
Αδερφέ και γω χαίρομαι,άλλωστε μια επιφύλαξη κρατάμε πάντα όλοι για το αρνητικό,ευτυχώς δεν υπήρξε (πάλι καλά) καμιά ταλαιπωρία πέραν της κλασσικής"ψαχτικής",που έτσι κι αλλιώς την κάνω όταν ψάχνω λάστιχα ή ότιδήποτε αναλώσιμο και ακριβό γενικώς...απλά ήταν ευκολία για τη κυρά η απροβλημάτιστη κυκλοφορία αν έσκαγε λάστιχο...Βέβαια κατερρίφθη πανηγυρικά ο μύθος (χμ, ψέμα ταιριάζει καλύτερα...) των "ραν φλατ"...πιθανότατα την υποτιθέμενη ευκολία και ασφάλεια στην προσφέρει όταν είναι καινούργιο το λάστιχο,διότι αν είναι πολυκαιρισμένο έχει την ίδια τύχη με τα απλά...προς το παρόν ας βελτιωθεί η τεχνολογία αυτή από τις εταιρείες,όχι από τη τσέπη μου,και..βλέπουμε...η τεχνολογία των "ραν φλατ" αυτή τη στιγμή εξυπηρετεί μόνον το ασθενές φύλο ή κάποιους που δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με το αμάξι πέραν της μετακίνησης,πρόθυμοι να πληρώσουν το όποιο κόστος των διαφόρων τέτοιων ευκολιών...από μένα τέλειωσαν προς το παρόν και η παραδοσιακή μέθοδος επανέρχεται...

υγ. Άντε να μου τύχαινε νύχτα φορτωμένος στην Ε.Ο....εδώ 30κμ έκανε και αχρηστεύτηκε με μηδέν φορτίο... μονο τον οδηγό...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 13-01-09 στις 18:54
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-09, 19:43
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Continental rain test results...

Έκανα ένα έκτακτο ταξιδάκι εκτός Αθηνών και ευκαιρίας δοθείσης (άλλαξα με συμβατικά λάστιχα-βροχή με το τουλούμι)είπα να κάνω ένα τέστάκι...
1. Προς Κόρινθο και πάνω από τον Ισθμό (η αριστερή) με βροχή να σε στραβώνει το αμάξι έστριβε σχεδόν τελική.Ακλόνητο.Δε περιγράφω άλλο. (κάποιος έλεγε ότι το αμάξι κάνει "κάτι με 150 κμ/ωρα,δεν του είναι σταθερό;...)
2. Καλάβρυτα-στροφές: και εκεί βρόχα με το τουλούμι,πάλι ακλόνητο ακόμα και με το DSC on...
3. Επιστροφή και απίστευτη βροχή,τεράστιες λίμνες νερού στο δρόμο μια δεξιά μια αριστερά,κατευθυντικότητα άψογη...
4. Μέση κατανάλωση: κοντά στα 9,8 στο πήγαινε(δεν έπεσα κάτω από 160) 7,7 λιτρα/100κμ στην επιστροφή...

παραλειπόμενα: στην ψιλοκατηφορίτσα των Μεγάρων είδα σχεδόν 220...ποτέ στο σημείο αυτό δεν είχα δει τέτοιο νούμερο!!! (γενικώς το αμάξι δεν ανεβάζει πουθενά πάνω από 215...)
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 14-01-09 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-09, 19:54
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
κατι ακουσα για στενο λαστιχο-ρεζερβα απο Ε46 κανει στην νεα Ε90..
ο αφρος δεν κανει πολλα..σχεδον τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-09, 21:25
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι ακουσα για στενο λαστιχο-ρεζερβα απο Ε46 κανει στην νεα Ε90..
ο αφρος δεν κανει πολλα..σχεδον τιποτα...
Και μένα δεν με πείθει...θα ψαχτώ για ρεζέρβα βασικά...έχω γρύλλο/σταυρό και θα λήξει το θέμα εκεί...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-01-09, 03:27
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα ένα έκτακτο ταξιδάκι εκτός Αθηνών και ευκαιρίας δοθείσης (άλλαξα με συμβατικά λάστιχα-βροχή με το τουλούμι)είπα να κάνω ένα τέστάκι...
1. Προς Κόρινθο και πάνω από τον Ισθμό (η αριστερή) με βροχή να σε στραβώνει το αμάξι έστριβε σχεδόν τελική.Ακλόνητο.Δε περιγράφω άλλο. (κάποιος έλεγε ότι το αμάξι κάνει "κάτι με 150 κμ/ωρα,δεν του είναι σταθερό;...)
2. Καλάβρυτα-στροφές: και εκεί βρόχα με το τουλούμι,πάλι ακλόνητο ακόμα και με το DSC on...
3. Επιστροφή και απίστευτη βροχή,τεράστιες λίμνες νερού στο δρόμο μια δεξιά μια αριστερά,κατευθυντικότητα άψογη...
4. Μέση κατανάλωση: κοντά στα 9,8 στο πήγαινε(δεν έπεσα κάτω από 160) 7,7 λιτρα/100κμ στην επιστροφή...

παραλειπόμενα: στην ψιλοκατηφορίτσα των Μεγάρων είδα σχεδόν 220...ποτέ στο σημείο αυτό δεν είχα δει τέτοιο νούμερο!!! (γενικώς το αμάξι δεν ανεβάζει πουθενά πάνω από 215...)

το βρισκω λιγο χαζο το ολο εγχειρημα γιατι δεν βαζουμε μια κυρια να περπαταει στα νερα...θα μας γυρισει κανενα κολ@ρ@κι και αντε να την βρεις μετα..παντως ενδιαφερον το τεστ! οταν το δοκιμασω θα σου πω..λολ
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-01-09, 03:38
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46 POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
το βρισκω λιγο χαζο το ολο εγχειρημα γιατι δεν βαζουμε μια κυρια να περπαταει στα νερα...θα μας γυρισει κανενα κολ@ρ@κι και αντε να την βρεις μετα..παντως ενδιαφερον το τεστ! οταν το δοκιμασω θα σου πω..λολ
Αδερφέ πιστεύω είναι ακόμα πιο χαζό μην πω άρρωστο να το κουκουλώνω τις κρύες νύχτες και στις βροχές και να κάθομαι σπίτι ...το αμάξι πέρα από απόλαυση είναι εργαλείο/μέσο μεταφοράς και βασικά πρέπει και να σε εξυπηρετεί...και κανένα κολαράκι δεν γυρνάει αν δε θέλεις ή αν δε ξέρεις...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-01-09, 19:55
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Νασσο προφανως εχεις διαβασει τη δικια μου περιπτωση με το runflat και ολη τη διαδικασια αποζημειωσης.
Ειδα τη φωτογραφια που ανεβασες. Εγω ο βλακας δε το τραβηξα μια φωτογραφια πριν το παρει η εμπειρογνωμονας παντως το δικο μου ηταν τριςχειροτερο μιας και το τα λινα φαινοταν οχι μονο σε ενα σημειο αλλα σε ολη τη περιμετρο του ελαστικου.

Α και μιας και εχω να μπω καιρο να γραψω χρωσταω κατι που υποχρεουμε να πω. Αποζημειωθηκα για το
ελαστικο απο την Pirelli με 110€. Να πω μπραβο στη Pirelli που αναγνωρισε το λαθος της?

Συνεχιζω να αισθανομαι ατυχος που επαθα τη ζημια μονο στο ενα ελαστικο. Θα μπορουσα να αποζημειωθω για ολα.

Α επισης να πω πως χαριζω 2 ελαστικα runflat για τη σειρα 1 διασταση 195/55 r16 (αν δε κανω λαθος) για να τα εχει σε περιπτωση που παθει κατι παρομοιο. Μου πιανουν χωρο στο μαγαζι. Αν τα θελουν 2 ατομα θα παρουν απο ενα για να μη μαλωνουμε... Θα προηγηθουν κατοικοι Βορειου Ελλαδος (για να μη μπλεξω με τα κτελ.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.