Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-16, 00:25
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΑΘΗΝΑ

Θα ήθελα να παω το αυτοκινητο μου για μια δυναμομετρηση. Ξέρει κάποιος κάποιο καλό και αξιόπιστο δυναμόμετρο; Επειδή έχω διαβάσει ότι εχουν σημαντικες διαφορές ανάλογα με τον τύπο τους. Πως μπορεί να κρίνει κάποιος ποια είναι πιο αξιόπιστα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-16, 18:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να παω το αυτοκινητο μου για μια δυναμομετρηση. Ξέρει κάποιος κάποιο καλό και αξιόπιστο δυναμόμετρο; Επειδή έχω διαβάσει ότι εχουν σημαντικες διαφορές ανάλογα με τον τύπο τους. Πως μπορεί να κρίνει κάποιος ποια είναι πιο αξιόπιστα;
Σου απαντάω για να μη μείνεις με το παράπονο βρε φιλέ...
Η αξιοπιστία των δυναμόμετρων έχει να κάνει με το απλό ρητο..
Το πιο αξιόπιστο είναι αυτό που μου δείχνει τα περισσότερα άλογα!!!
Για εμένα, το δυναμόμετρο πρέπει να μετράει ισχύ κινητήρα..
Ούτε σε τροχό ούτε πουθενά..
Αλλά αυτό δεν μετράει στους άλλους..
Το πιο αξιόπιστο δυναμόμετρο είναι αυτό στο εργοστάσιο πάντως....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-16, 12:57
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
rapid σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Θα πεταχτώ Γερμανία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-16, 18:13
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου απαντάω για να μη μείνεις με το παράπονο βρε φιλέ...
Η αξιοπιστία των δυναμόμετρων έχει να κάνει με το απλό ρητο..
Το πιο αξιόπιστο είναι αυτό που μου δείχνει τα περισσότερα άλογα!!!
Για εμένα, το δυναμόμετρο πρέπει να μετράει ισχύ κινητήρα..
Ούτε σε τροχό ούτε πουθενά..
Αλλά αυτό δεν μετράει στους άλλους..
Το πιο αξιόπιστο δυναμόμετρο είναι αυτό στο εργοστάσιο πάντως....
Η απάντηση σου θα είχε κάποια ουσία εάν με κάθε αυτοκίνητο που αγόραζε κανεις έδιναν ένα χαρτί δυναμομετρισης πάγκου του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Εφόσον λοιπόν το εργοστάσιο κάνει δυναμομετριση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ κινητήρες της σειράς και βγάζει Μ.Ο., είναι λογικό να θέλει να δει τι κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μοτέρ.

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα δυναμόμετρο βελτιωτη γιατί μετά θα θέλει να σου πουλήσει βελτίωση με το πριν και μετά (και καλα). Νομίζω οι πιο αξιόπιστες ήταν αυτές που έκαναν πριν κάποια χρονια τα περιοδικά power κτλ που δεν είχαν κάποιο όφελος εαν θα βγάλει +-10 αλογα.

Ένα καλιμπραρισμα σωστό η λάθος στο δυναμόμετρο μπορεί να αλλάξει κατά πολύ τα αποτελέσματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 22-10-16 στις 18:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-10-16, 18:25
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Για μενα πηγαινε σε ενα οποιοδηποτε και να δωσεις δευτερευουσα σημασια στα νουμερα.

Αυτο που θα κοιταξεις θα ειναι οι "καμπυλες" σου και αν τυχον στο μελλον κανεις καποια αναβαθμιση να ξαναπας στο ιδιο.

__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-16, 13:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση σου θα είχε κάποια ουσία εάν με κάθε αυτοκίνητο που αγόραζε κανεις έδιναν ένα χαρτί δυναμομετρισης πάγκου του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Εφόσον λοιπόν το εργοστάσιο κάνει δυναμομετριση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ κινητήρες της σειράς και βγάζει Μ.Ο., είναι λογικό να θέλει να δει τι κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μοτέρ.

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα δυναμόμετρο βελτιωτη γιατί μετά θα θέλει να σου πουλήσει βελτίωση με το πριν και μετά (και καλα). Νομίζω οι πιο αξιόπιστες ήταν αυτές που έκαναν πριν κάποια χρονια τα περιοδικά power κτλ που δεν είχαν κάποιο όφελος εαν θα βγάλει +-10 αλογα.

Ένα καλιμπραρισμα σωστό η λάθος στο δυναμόμετρο μπορεί να αλλάξει κατά πολύ τα αποτελέσματα.
Εχω την εντύπωση οτι δεν βγαίνει απο το εργοστάσιο κινητήρας ελεύθερος για τοποθέτηση αν δεν γίνει πρώτα δυναμομέτρηση.
Λέω εντύπωση γιατί πολλά αλλάζουν, αλλά στο παρελθόν σε όποιο εργοστάσιο παραγωγής κινητήρων και αν πήγα, είχαν υποχρεωτική δυναμομέτρηση.
Το χαρτί δυναμομέτρησης δεν υπάρχει, όλα είναι ηλεκτρονικά απο όσα ξέρω..
το ίδιο έχω την εντύπωση για τα κιβώτια, τις πλεξούδες και τα διαφορικά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-16, 10:41
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση σου θα είχε κάποια ουσία εάν με κάθε αυτοκίνητο που αγόραζε κανεις έδιναν ένα χαρτί δυναμομετρισης πάγκου του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Εφόσον λοιπόν το εργοστάσιο κάνει δυναμομετριση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ κινητήρες της σειράς και βγάζει Μ.Ο., είναι λογικό να θέλει να δει τι κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μοτέρ.

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα δυναμόμετρο βελτιωτη γιατί μετά θα θέλει να σου πουλήσει βελτίωση με το πριν και μετά (και καλα). Νομίζω οι πιο αξιόπιστες ήταν αυτές που έκαναν πριν κάποια χρονια τα περιοδικά power κτλ που δεν είχαν κάποιο όφελος εαν θα βγάλει +-10 αλογα.

Ένα καλιμπραρισμα σωστό η λάθος στο δυναμόμετρο μπορεί να αλλάξει κατά πολύ τα αποτελέσματα.
Έτσι ακριβώς Στέλιο. Θέλω να δω τι κάνει το δικό μου μοτέρ ώστε να έχω μια βάση στην οποία οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή να ξέρω αξιόπιστα και όχι μπουρδολογόντας ή ακούγωντας τον κάθε προμηθευτή, εάν έχει προσφέρει κάτι στο αμάξι ή όχι.

Άσχετο, πιστεύεις ότι τα περιοδικά τότε έκαναν δυναμομέτρηση? Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν ότι δηλώσει ο ιδιοκτήτης.


Πάνο έχεις δίκιο συμφωνούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-16, 10:47
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι ακριβώς Στέλιο. Θέλω να δω τι κάνει το δικό μου μοτέρ ώστε να έχω μια βάση στην οποία οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή να ξέρω αξιόπιστα και όχι μπουρδολογόντας ή ακούγωντας τον κάθε προμηθευτή, εάν έχει προσφέρει κάτι στο αμάξι ή όχι.

Άσχετο, πιστεύεις ότι τα περιοδικά τότε έκαναν δυναμομέτρηση? Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν ότι δηλώσει ο ιδιοκτήτης.


Πάνο έχεις δίκιο συμφωνούμε.
Το Power είχε δυναμόμετρο στο ισόγειο του κτίριου του στο Τατοι. Μάλιστα σαν club τότε είχε γινει ειδική πρόσκληση και είχαν δυναμομετρηθει αρκετά αυτοκίνητα μας.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F4%F1%E7%F3%E7

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F4%F1%E7%F3%E7

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 25-10-16 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-17, 21:39
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Καθώς έλειπα αρκετό καιρό στο εξωτερικό με τις δουλειές, σήμερα κατάφερα να αφιερώσω μισή μέρα να πεταχτώ να κάνω την δυναμομέτρηση. Πριν ξεκινήσει η δυναμομέτρηση ρωτώντας τον άνθρωπο τι περιμένει να βγάλει μου είπε ότι τα Μ3 με το ίδιο μοτέρ τα έχει δει από 310 μέχρι 320 άλογα. Δεν ξέρω έαν πρέπει να βγάλω κάποιο άλλο συμπέρασμα αλλά μου είπε ότι το αμάξι είναι σε πολύ κατάσταση και σχεδόν σε όλο το φάσμα στροφών. Επίσης να αναφέρω ότι έγιναν δύο πατήματα, στο πρώτο έδειξε 310.6 και το δεύτερο 321.4 . Μου ανέφερε ότι το δεύτερο είναι το σωστό καθώς το αμάξι ήταν μπουκωμένο. Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλια σας που έχετε δει περισσότερα.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-17, 21:51
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Αν και δεν εχω δει δυναμομετριση απο αλλο Ζ4m , εμενα η απορεια μου ειναι , γιατι μονο 245,9 αλογα στον τροχο ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.