Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-03-08, 20:50
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taou Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω ακριβώς, τον διάλογο:
- Φίλε τώρα έσβησε αλλά μάλλον θα ξαναανάψει γιατί μάλλον έχει πρόβλημα ο αισθητήρας λάμδα
- Πάλι; Τον έχω αλλάξει κι άλλη φορά
- Τώρα τελευταία, άφησες την βενζίνη να πάει χαμηλα; Με αναμένο λαμπάκι;
- Ναι, στο προηγούμενο γέμισμα
- Αυτό φταίει, από τα χρόνια, μαζεύει νερό και σκουπιδάκια.

Αυτά μου είπε ο τύπος

Και οπως οριζει η απλη λογικη, το νερο δεν χαλαει τον λ και τα σκουπιδακια ειναι αδυνατον να φτασουν απο το ντεποζιτο στην εξατμιση.

Μαλλον ηθελε να σε ξεφορτωθει στα γρηγορα η δεν ξερει τι του γινεται. Τοσο απλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εδώ είναι παιδιά;

http://bmwfans.info/original/E46/com...ill-18_0643/#0

Ο 12 ειναι ο πριν τον καταλυτη και ο 13 μετα.


Αλλα πρωτα σιγουρεψου οτι ειναι ο λ, μην πας να πληρωσεις ενα 150αρι ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-03-08, 21:09
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο 12 ειναι ο πριν τον καταλυτη και ο 13 μετα.

Αλλα πρωτα σιγουρεψου οτι ειναι ο λ, μην πας να πληρωσεις ενα 150αρι ετσι.
Πως θα είμαι 100% σίγουρος ότι είναι ο Λ; Πήγα στο διαγνωστικό και μου είπε οτί μάλλον είναι ο Λ.
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-03-08, 21:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα είμαι 100% σίγουρος ότι είναι ο Λ; Πήγα στο διαγνωστικό και μου είπε οτί μάλλον είναι ο Λ.
Πηγες στο διαγνωστικο και σου ειπε οτι μαλλον ειναι ο λ? Οποτε τι σοι διαγνωστικο ηταν αυτο?

Πηγαινε ανθρωπε μου να στο βαλουν σε ενα διαγνωστικο και να δουν αν ο λ δινει κανονικα σημα. Ο λ δινει μετρησεις σε μορφη τασης που καθε διαγνωστικο μπορει να διαβασει, καθως και αν το αμαξι δουλευει με τον λ (closed loop) η τον αγνοει (open loop). Αν το βαλεις σε διαγνωστικο φαινεται αν ο λ δουλευει η οχι, και αν ξερει αυτος που διαβαζει τι διαβαζει ξερει και να σου πει αν δουλευει σωστα η οχι. Τι παει να πει 'μαλλον'?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-03-08, 21:21
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Αυτός είναι ο διάλογος που έκανα με τον τεχνικό της BMW
- Φίλε τώρα έσβησε αλλά μάλλον θα ξαναανάψει γιατί μάλλον έχει πρόβλημα ο αισθητήρας λάμδα
- Πάλι; Τον έχω αλλάξει κι άλλη φορά
- Τώρα τελευταία, άφησες την βενζίνη να πάει χαμηλα; Με αναμένο λαμπάκι;
- Ναι, στο προηγούμενο γέμισμα
- Αυτό φταίει, από τα χρόνια, μαζεύει νερό και σκουπιδάκια.
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-03-08, 21:23
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγες στο διαγνωστικο και σου ειπε οτι μαλλον ειναι ο λ? Οποτε τι σοι διαγνωστικο ηταν αυτο?

Πηγαινε ανθρωπε μου να στο βαλουν σε ενα διαγνωστικο και να δουν αν ο λ δινει κανονικα σημα. Ο λ δινει μετρησεις σε μορφη τασης που καθε διαγνωστικο μπορει να διαβασει, καθως και αν το αμαξι δουλευει με τον λ (closed loop) η τον αγνοει (open loop). Αν το βαλεις σε διαγνωστικο φαινεται αν ο λ δουλευει η οχι, και αν ξερει αυτος που διαβαζει τι διαβαζει ξερει και να σου πει αν δουλευει σωστα η οχι. Τι παει να πει 'μαλλον'?
Υπαρχει ομως η εξης σημαντικη λεπτομερεια που αξιζει να την αναφερουμε...

Αν ας πουμε εχει προβλημα το λουφτ του αερα, το διαγνωστικο θα δειξει 3 βλαβες...
Εκτος του λουφτ θα δειξει αισθητηρα θεσης εκκεντροφορου και αισθητηρα λ πριν τον καταλυτη. Δεν ξερουμε και τι διαγνωση εκανε ο συγκεκριμενο κυριως που κανει τον μηχανικο και λεει ο,τι θελει στο παιδι.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-04-08, 08:11
Το avatar του χρήστη Bavarian Power
Bavarian Power Ο χρήστης Bavarian Power δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 253
Bavarian Power is on a distinguished road
Απ ότι ξέρω ο αισθητήρας λ είναι εκτεθειμένος σε υψηλές θερμοκρασίες και σε χημικές επιδράσεις και εννοείται σε μηχανικές δονήσεις .
Εμένα μου άναψε εχτές και το αυτοκίνητο έχει 36000 χλμ. Είναι φυσική η φθόρά του μετα απο τόσα χιλιόμετρα;
Και ισχύει αυτο που αναφέρετε εδώ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα προτεινα το εξης (αν πιανουν τα χερια σου):

Με κρυο κινητηρα, βγαλε το μετρητη αερα (να τον κρατας στο χερι).
Παρε ενα σπρει καθαρισμου injection και ριξε μπολικο ΠΑΝΤΟΥ, ακομα και πανω στα νηματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ. Ψεκαζουμε απο αποσταση 15-20 ποντους, δεν ακουμπαμε με το χερι αλλα ΟΥΤΕ με εργαλειο ΤΙΠΟΤΑ μεσα και ΔΕΝ το σκουπιζουμε.
Απλα αστο πανω σε ενα καθαρο πανι να στεγνωσει μονο του (5-10 λεπτα).


Βαλτα ολα στη θεση τους κανονικα, σφηξε ολα τα κολαρα και τους κολιεδες και βαλε μπροστα.

Αν το προβλημα εχει προκυψει απο τον μετρητη αερα, το λαμπακι πρεπει να σβησει.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-04-08, 18:29
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Ναι ισχυει εγγυημενα ΑΝ πιανουν τα χερια σου. Αν οχι πες σε καποιον που το εχει ξανακανει ή σε ενα καλο μηχανικο ....
Καλο θα ηταν μετα απο τον καθαρισμο να γινει και ενα reset του εγκεφαλου.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SUPERCHARGER : 08-04-08 στις 18:30 Αιτία: δυσπληκτρια στα δαχτυλα......
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-04-08, 19:20
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taou Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΑΑ!!!! Δεν είναι ένας...
Ερώτηση γιατί είμαι και λίγο βλάκας. Είναι ένας πριν τον καταλύτη και ένας μετά;

Δηλαδή είναι σαν τα μπουζί που είχα αλλάξει, ίδια μάρκα αλλά έχει το σηματάκι της BMW πάνω και τα βαράνε στο κεφάλι...
Ειναι 2 πριν 2 μετα και υπαρχει και το καταστημα οχημα στη βουλιαγμενης που τους εχει σε καλη τιμη .
Ειναι BOSCH και εχουν ακριβως τον ιδιο κωδικο με την ΒΜW μια και ειναι και αυτοι BOSCH
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-04-08, 07:43
Το avatar του χρήστη Bavarian Power
Bavarian Power Ο χρήστης Bavarian Power δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 253
Bavarian Power is on a distinguished road
Up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bavarian Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ ότι ξέρω ο αισθητήρας λ είναι εκτεθειμένος σε υψηλές θερμοκρασίες και σε χημικές επιδράσεις και εννοείται σε μηχανικές δονήσεις .
Εμένα μου άναψε εχτές και το αυτοκίνητο έχει 36000 χλμ. Είναι φυσική η φθόρά του μετα απο τόσα χιλιόμετρα;
UP...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-09-08, 15:36
satanikos e36 Ο χρήστης satanikos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Μηνύματα: 16
satanikos e36 is an unknown quantity at this point
paidia logo tis douleias mou kati ksero parapano lipon o λ metraei tin thermotita mazi me ta kafsaeria ta kainourgia exoun dyo ana pou metra posa kafsaeria stelnei kai to allo einai epistrofis auta sinithos xalane apo ton katalyti mporei na exei voulosei i na exei spasi kai na exoun figei kommatia ektos an ton exeis vgalei.pantos des kai enan exatmisa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.