Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-12-08, 08:29
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
"ακουσα απο ενα φιλο...."
"διαβασα καπου στο εγκυροτερο περιοδικο 18 τροχοι....."

1)αν κρατας το συμπλεκτη πατημενο συνεχεια φθειρεται το ρουλεμαν του συμπλεκτη...εχετε δισκο πλατω και ενα ρουλεμαν που δουλευει οταν ο συμπλεκτης ειναι μονιμα πατημενος εξ΄ου και το σφυριγμα οταν ο συμπλεκτης ειναι στα τελευταια του
2)εχει ενα κουμπακι ΝΑΑΑΑΑΑ!! με το συμπαθειο που το σβηνεις και καθεσαι με το ρελαντι 15 ωρες και μετα κλαιγομαστε οτι πολυ μποτιλιαρισμα και τα καυσιμα μας εκαψαν τις τσεπες
3) το οτι σβηνει δεν σημαινει οτι δεν εχεις φρενα! υδραυλικο μπορει να μην εχεις αλλα τι το θες οταν εισαι σταματημενος?
4)σε μακροπροθεσμα αποτελεσματα κανει σημαντικη οικονομια το σταρτ-στοπ..αν προσθεσετε στο τελος της μερας τα απειρα σταματα-ξεκινα θα δειτε οτι ενα 5λιτρο το γλυτωσατε...
5) μεχρι στιγμης δεν εχω δει μιζα που να μην ξεσυναρμολογειται , επισκευαζεται και ξανασυναρμολογειται για 20 λεπτα και για κοστος μεχρι 100-200 ευρω...για να βγαλει προβλημα η μιζα ηδη θα το εχετε πουλησει στον επομενο..
αυτα....οι γερμανοι δεν ειναι βλακες που εβγαλαν στην κυκλοφορια ενα τετοιο συστημα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-08, 09:01
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
μπορει να εκπλαγειτε αλλα αυτο το συστημα το πρωτοεφαρμοσε η VW τη δεκατια του 90 στο πολο diesel κ καταφερνε καταναλωση περι τα 3-4λιτρα/100χλμ.
__________________

ετσι ξεκινησαν ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-08, 09:08
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
το συστημα δουλευει μονο αν ο κινητηρας ειναι ζεστος και μονο αν σταματησει τελειως το αυτοκινητο οχι οταν βγαλεις την ταχυτητα,μολις πατησεις τον συμπλεκτη παιρνει αμεσως ,και μενα με ξενισε οταν το δοκιμασα αλλα επειδη οντως κολησα στο ποταμι προς κηφισια ομολογω οτι δεν μου κακοφανηκε καθολου. η οικονομια ειναι εκπληκτικη, τωρα αν θα βγαλει προβληματα θα δουμε, παντως αν παθει κατι να εχεται προχειρο το τηλ bmw mobile service γιατι μενεις στη κυριολεξια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-08, 11:48
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από propeller Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να εκπλαγειτε αλλα αυτο το συστημα το πρωτοεφαρμοσε η VW τη δεκατια του 90 στο πολο diesel κ καταφερνε καταναλωση περι τα 3-4λιτρα/100χλμ.
Εντυπωσιακό Ανδρέα.

Εγώ λίγο το έχω δει αυτό το σύστημα. Νομίζω είναι άριστο για το μέσο οδηγό-χρήστη (90% των οδηγών) και νομίζω ότι δουλεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-08, 18:02
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
φιλοι κ μενα δεν μου αρεσει σαν συστημα.απο αποψη τεχνικης βεβαια πιστευω πως δεν ειναι τυχαια εφαρμοσμενα αλλα υστερα απο πολυ μελετη.το αν θα κρατησει στο χρονο θα φανει απο τις βλαβες κ τα προβληματα που θα παρουσιασουν μιας κ τωρα ειναι νωρις για να το κρινουμε.παντως συγκριτικο οικονομιας δεν εχω δει καπου για να δουμε αν οντως αξιζει η ιστορια...
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-12-08, 12:38
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Εγώ μέχρι τώρα στο Ε92 320 που το έχω πάντα ενεργοποιημένο έχω παρατηρήσει:
- Στα σχεδόν 7.000Km που έχω κάνει η κατανάλωση είναι 8,5L/100km με βαρύ πόδι τα τελευταία 3.000Km !!!!!!!!!!!!!
- Το σύστημα δεν σβήνει τον κινητήρα όταν η απαίτηση σε ρεύμα είναι μεγάλη (πχ κλιματισμός με αντίσταση πίσω τζαμιού και αναμμένα φώτα μαζί) ή ενώ είναι σβηστός τον ξεκινάει αυτόματα πριν πατήσεις εσύ συμπλέκτη
- Μη ξεχνάμε ότι η μπαταρία σε αμάξια με efficient dynamics φορτίζει και κατά το φρενάρισμα, έτσι, έχει συνήθως αρκετά αποθέματα ρεύματος ώστε να μπορεί να σβήνει ο κινητήρας όταν χρειάζεται.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-12-08, 20:41
Το avatar του χρήστη john
john Ο χρήστης john δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 235
john is on a distinguished road
παιδια αυτες τις μερες δεν μου δουλευει το συστημα.μιλαω για ημερα,χωρις κλιμα ή θερμενομενα πισω τζαμια.ειναι λογω θερμοκρασιας?δεν υπαρχει ενδειξη για προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-12-08, 21:38
JuNiOr_ Ο χρήστης JuNiOr_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2006
Μηνύματα: 303
JuNiOr_ is on a distinguished road
βασικα, αν δε κανω λαθος το συστημα αυτο ειναι πατεντα της Bosch που πρωτοεφαρμοστηκε στα μπεμβε και τωρα παιρνουν σειρα τογιοτα, μερκ,φιατ,αουντι...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-12-08, 00:56
Το avatar του χρήστη Anthimos E30
Anthimos E30 Ο χρήστης Anthimos E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Μηνύματα: 79
Anthimos E30 is on a distinguished road
καταλαθος στο youtube βρηκα ενα video BMW EfficientDynamics στα γερμανικα δειτε το ειναι ενδιαφερων
__________________
ενα αστερι που λαμπη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-12-08, 02:01
Το avatar του χρήστη bmw/E81/tii
bmw/E81/tii Ο χρήστης bmw/E81/tii δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2008
Μηνύματα: 167
bmw/E81/tii is an unknown quantity at this point
παιδια εχω το Ε81 και εχει το συστημα αυτο και ειναι αποτελεσματικό στιν κατανάλοση. το αυτοκινητο οταν ειναι σταματιμένο καίει 6 λιτρα περιπου, ξερεις τι ειναι οταν σταματας να καις 0? πριν παρω το αμαξι και εκανα test drive και σταματισα στα φαναρια ουτε που καταλαωα οτι ειχε σβησει και με το που πατισα το συμπλεκτι αμεσως πηρε μπροστα.. και αν σε ενοχλει τοσο πολυ στο κατω κατω εχει κουμπι για να το απενεργοποιεις αμεσως.. πιστευω ειναι πολυ καλη περιπτωση..οσο για τισ φθορες θα το δουμε στην συνεχεια..
__________________
2 μαρκες υπάρχουν σε όλο τον κόσμο μία ειναι η BMW και η άλλη όλες οι υπόλοιπες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.