Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > BMW Links

BMW Links Εδώ δημοσιεύουμε links (συνδέσμους) από ιστοσελίδες που αφορούν αποκλειστικά BMW!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 20-12-10, 17:40
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Πληρώνεις τελωνείο, έχεις συγκεκριμένη προθεσμία αλλιώς τα ξαναστελνουν από εκεί που ήρθαν.
Και η Αμερικάνικη Υπηρεσία Ταχυδρομίων έχει υποχρέωση τελωνείου.
Απλά δεν ασχολούνταν οι τελώνες μαζί της επειδή (έχοντας πολυ μικρή ασφάλιση) τα ακριβά πράγματα θεωρούσαν ότι έρχονται με τα courier.
Ή είσαι άτυχος και έπεσες σε δειγματοληπτικό έλεγχο,
ή έφτιαξαν την ηλεκτρονική βάση που λένε 2 χρόνια τώρα και χτύπησε καμπανάκι γιατί σε βλέπουν να παραλαμβάνεις πολλά πράγματα,
ή ελέγχουν τα πάντα πια.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-12-10, 18:14
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Angry Ειμαι γκαντεμης..?? Ποιος με ματιασε..??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπα !
Γ@μ!σε τα...
Δεν ξερω...Εχεις χρεωθει βεβαια την αγορα του ετσι κι'αλλιως, ε?




Οπότε το μονο σιγουρο (για την ωρα) ειναι υπο-τιμολογηση κατω απο 40 $, ή αποστολη ως δειγμα/δωρο...

Και πηρα και εγω αερα και εψαχνα ποιοι στελνουν με USPS...
Τα ανταλλακτικα ειναι πληρωμενα Νικο..
Μου ειπαν απο το ταχυδρομειο οτι μπορει και καλα να με βαλουν σε "black list" οτι ψωνιζω συχνα απο Αμερικη κτλ.. Αυτα μου τα ειπε ενας γνωστος στο ταχυδρομειο, μπορει και να μην ισχυουν...
Απο tischer BMW (getbmwparts.com) παντως που στελνουν international μονο με USPS και δεν παιζει να κανουν υποτιμολογηση, αν θυμαμαι καλα.. Το γραφει καπου στο site νομιζω..
Τωρα για το θεμα gift που το συζητουσα στο ταχυδρομειο, μου εχουν πει οτι και αυτα τα ψαχνουν πια και δεν περνανε ετσι..
Παντως παραλληλα σημερα παρελαβα και εναν επεξεργαστη ηχου που ειχα αγορασει και ηρθε με USPS και πληρωσα απλα 3 ευρω.. Η αξια του ηταν 100 δολαρια ομως.. δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληρώνεις τελωνείο, έχεις συγκεκριμένη προθεσμία αλλιώς τα ξαναστελνουν από εκεί που ήρθαν.
Και η Αμερικάνικη Υπηρεσία Ταχυδρομίων έχει υποχρέωση τελωνείου.
Απλά δεν ασχολούνταν οι τελώνες μαζί της επειδή (έχοντας πολυ μικρή ασφάλιση) τα ακριβά πράγματα θεωρούσαν ότι έρχονται με τα courier.
Ή είσαι άτυχος και έπεσες σε δειγματοληπτικό έλεγχο,
ή έφτιαξαν την ηλεκτρονική βάση που λένε 2 χρόνια τώρα και χτύπησε καμπανάκι γιατί σε βλέπουν να παραλαμβάνεις πολλά πράγματα,
ή ελέγχουν τα πάντα πια.
C U out there
Τι να πω ρε φιλε.. Δεν ξερω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-12-10, 21:23
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Με αγχώσατε για τα καλά τώρα κι εμένα!
Περιμένω ένα δέμα από Αμερική σε λίγες μέρες λογικά θα έχει φτάσει και θα σας πω την λυπητερή μόλις το παραλάβω!
Στην δική μου περίπτωση τα πράγματα είναι από eBay με κόστος 150$ + 52$ μεταφορικά , λέτε να πληρώσω κι εγώ κανένα τελωνείο 100 ευρώ;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-12-10, 22:09
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αγχώσατε για τα καλά τώρα κι εμένα!
Περιμένω ένα δέμα από Αμερική σε λίγες μέρες λογικά θα έχει φτάσει και θα σας πω την λυπητερή μόλις το παραλάβω!
Στην δική μου περίπτωση τα πράγματα είναι από eBay με κόστος 150$ + 52$ μεταφορικά , λέτε να πληρώσω κι εγώ κανένα τελωνείο 100 ευρώ;
Εγω δεν τα εγραψα παντως για να αγχωσω κανενα..

Απλα σας περιγραφω πως εγινε με μενα..

Θα δειξει..

Οποτε δεν υπαρχει αλλη λυση.. απο το να "τη φαω"... (μαλλον υπαρχει αλλα ειναι βαβουρα.. γυριζει πισω το δεμα αν δεν πληρωσεις και μετα αμα στο φερει κανενας συγγενης ή ερθει σαν gift ή δεν ξερω εγω τι..)

Περιμενω κι αλλο δεμα παντως με USPS οποτε θα δουμε αν θα τη φαω και εκει.. και αναλογως μετα θα δειξει αν θα ξαναψωνισω ακριβα πραγματα απο Αμερικη.. Θα σας ενημερωσω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-12-10, 22:13
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν τα εγραψα παντως για να αγχωσω κανενα..

Απλα σας περιγραφω πως εγινε με μενα..

Θα δειξει..

Οποτε δεν υπαρχει αλλη λυση.. απο το να "τη φαω"... (μαλλον υπαρχει αλλα ειναι βαβουρα.. γυριζει πισω το δεμα αν δεν πληρωσεις και μετα αμα στο φερει κανενας συγγενης ή ερθει σαν gift ή δεν ξερω εγω τι..)

Περιμενω κι αλλο δεμα παντως με USPS οποτε θα δουμε αν θα τη φαω και εκει.. και αναλογως μετα θα δειξει αν θα ξαναψωνισω ακριβα πραγματα απο Αμερικη.. Θα σας ενημερωσω..
Τι κόστος έχουν τα πράγματα που ψώνισες + μεταφορικά;
Από eBay τα πήρες;
Πρώτη φορά σου συμβαίνει;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-12-10, 22:29
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κόστος έχουν τα πράγματα που ψώνισες + μεταφορικά;
Από eBay τα πήρες;
Πρώτη φορά σου συμβαίνει;
Εχω αγορασει πολλα πραγματα που μου ηρθαν με USPS και ποτε δεν πληρωνα παραπανω απο 3 ευρω..
Τωρα τί εφταιξε δεν ξερω..
Με USPS ειχα ψωνισει (οχι ebay) απο tischer BMW (getbmwparts.com) ενα Maf και καποιες ταπες-κουμπωματα αξιας 400+ δολαρια εβγαιναν με τα μεταφορικα.. Αυτοι ειδαν το Maf τωρα και με σκισανε, δεν ξερω τι να πω.. Αυτο ηταν το πιο ακριβο..
Πρωτη φορα ΓΕΝΙΚΑ που τυχαινει να περασει δεμα μου τελωνειο και ειδικα με USPS που ΟΛΟΙ ελεγαν οτι δεν παιζει αγχος.. Και ομως..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-12-10, 00:13
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Πρωτη φορα ΓΕΝΙΚΑ που τυχαινει να περασει δεμα μου τελωνειο και ειδικα με USPS που ΟΛΟΙ ελεγαν οτι δεν παιζει αγχος.. Και ομως..
Όλοι ;;;
Tο ξαναγράφω γιατι μάλλον δεν το κατάλαβες πριν.
Τα αμερικάνικα ΕΛΤΑ (United States Postal Service) δεν εξαιρούνται τελωνίου τυπικά. Απλά είναι λιγότερες οι πιθανότητες να γίνει έλεγχος και ΑΡΑ εκτελωνισμός (και αυτό γιατί κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν μεταφέρει ακριβά πράγματα χωρίς ανάλογη ασφάλιση, τέτοια έχουν τα USPS).
Εμείς οι "λαμογιάρηδες" από την άλλη το σκεφτόμαστε διαφορετικά.
Όσο όμως ψωνίζεις... παίζεις με τις πιθανότητες.
Μία ακόμα πιθανότητα που μπορεί να παίξει θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι να πάθει κάτι ή ακόμα και να χαθεί το μεταφερόμενο. Εκεί η ασφάλιση όπως καταλαβαίνεις είναι ΘΕΜΑ.
Και άντε να τους πείσεις με το χαμηλότερο "εικονικό" τιμολόγιο ή το gift ή το οτιδήποτε παρόμοιο.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-12-10, 01:19
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
+1

Ειναι θεμα πιθανοτητων.Ειναι αρκετα λιγοτερες με USPS αλλα παντα θα πρεπει να ξερεις οτι υπαρχει και το ενδεχομενο εκτελωνισμου με τσουχτερες τιμες.

Στην περιπτωση που ηταν κουριερ το ποσο θα ηταν ακομη μεγαλυτρο και κατα πολυ μαλιστα αφου γυρω στο 100αρικο περνει ο εκτελωνιστης, εκτος και αν ευκαιρεις να το εκτελωνισεις μονος σου.

Επειδη ρωτησες τι πρεπει να κανεις, πληρωσε το να ξεμπερδευεις γιατι παει μπλεξιμο.Εκτος και αν μπορεις να τα βρεις με τον πωλητη που το κοβω δυσκολο στην περιπτωση σου,
Παραδειγμα....Εχω φερει hid για πολους γνωστους απο τον ιδιο πωλητη απο ebay. Σκαει λοιπον μια φορα και επειδη τους καυλωσε στη dhl του κοβουνε εκει περα μια 130αρα ετσι για να γινουμε.Μιλαω με το κινεζο του λεω ετσι κ ετσι και απαιτω λογω οτι εχω αγορασει περι τα 30 ζευγαρια απο αυτον, να τα στειλει παλι με HK post κατι αντιστοιχο του USPS και ΕΛΤΑ. Δεχεται επι τοπου και ολα κομπλε. Τα δικα σου ανταλακτικα ομως ειανι ακριβα και δεν νομιζω να δεχτει ασε που θα σου πει οτι ειναι δικη σου ευθυνη τα τελωνεια κτλ.
Αξιζει να προσπαθησεις ομως. Αλλιως παρτα να ξεμπερδευεις.
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-12-10, 06:58
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι ;;;
Tο ξαναγράφω γιατι μάλλον δεν το κατάλαβες πριν.
Τα αμερικάνικα ΕΛΤΑ (United States Postal Service) δεν εξαιρούνται τελωνίου τυπικά. Απλά είναι λιγότερες οι πιθανότητες να γίνει έλεγχος και ΑΡΑ εκτελωνισμός (και αυτό γιατί κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν μεταφέρει ακριβά πράγματα χωρίς ανάλογη ασφάλιση, τέτοια έχουν τα USPS).
Εμείς οι "λαμογιάρηδες" από την άλλη το σκεφτόμαστε διαφορετικά.
Όσο όμως ψωνίζεις... παίζεις με τις πιθανότητες.
Μία ακόμα πιθανότητα που μπορεί να παίξει θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι να πάθει κάτι ή ακόμα και να χαθεί το μεταφερόμενο. Εκεί η ασφάλιση όπως καταλαβαίνεις είναι ΘΕΜΑ.
Και άντε να τους πείσεις με το χαμηλότερο "εικονικό" τιμολόγιο ή το gift ή το οτιδήποτε παρόμοιο.
C U out there
Μαλιστα.. Καταλαβα Νικο.. Ευχαριστω..
Δεν ηξερα οτι ειναι ετσι τα πραγματα..
Παντως οι περισσοτεροι πωλητες χρησιμοποιουν USPS απο Αμερικη..
Αμα χαθει, ειναι θεμα πωλητη να σε καλυψει..
Μα και ο tischer BMW τωρα, ηταν ετοιμος να μου στειλει καινουργια παραγγελια..
Τον ενημερωσα οτι το δεμα εχει "σκαλωσει" καπου και το εψαξαν απο Αμερικη μεσω του USPS για να δουνε γιατι?
Και μου ειχε πει οτι αν μεχρι την Παρασκευη δεν ειχε ξεκολλησει, θα εστελναν επαναληπτικη παραγγελια..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από e60///M Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

Ειναι θεμα πιθανοτητων.Ειναι αρκετα λιγοτερες με USPS αλλα παντα θα πρεπει να ξερεις οτι υπαρχει και το ενδεχομενο εκτελωνισμου με τσουχτερες τιμες.

Στην περιπτωση που ηταν κουριερ το ποσο θα ηταν ακομη μεγαλυτρο και κατα πολυ μαλιστα αφου γυρω στο 100αρικο περνει ο εκτελωνιστης, εκτος και αν ευκαιρεις να το εκτελωνισεις μονος σου.

Επειδη ρωτησες τι πρεπει να κανεις, πληρωσε το να ξεμπερδευεις γιατι παει μπλεξιμο.Εκτος και αν μπορεις να τα βρεις με τον πωλητη που το κοβω δυσκολο στην περιπτωση σου,
Παραδειγμα....Εχω φερει hid για πολους γνωστους απο τον ιδιο πωλητη απο ebay. Σκαει λοιπον μια φορα και επειδη τους καυλωσε στη dhl του κοβουνε εκει περα μια 130αρα ετσι για να γινουμε.Μιλαω με το κινεζο του λεω ετσι κ ετσι και απαιτω λογω οτι εχω αγορασει περι τα 30 ζευγαρια απο αυτον, να τα στειλει παλι με HK post κατι αντιστοιχο του USPS και ΕΛΤΑ. Δεχεται επι τοπου και ολα κομπλε. Τα δικα σου ανταλακτικα ομως ειανι ακριβα και δεν νομιζω να δεχτει ασε που θα σου πει οτι ειναι δικη σου ευθυνη τα τελωνεια κτλ.
Αξιζει να προσπαθησεις ομως. Αλλιως παρτα να ξεμπερδευεις.
Δεν μπορω να τα βρω με τον πωλητη, γιατι δεν ειναι απο ebay τα πραγματα..
Εχω φιλο που ερχεται η μητερα του απο Αμερικη για χριστουγεννα.. Θα μπορουσε να γυρισει το πακετο πισω και να δωσω τα στοιχεια της να το παραλαβει εκεινη, αλλα δεν θελω να γινει ετσι και δεν μπορω αλλη καθυστερηση, θα το πληρωσω να παει στο διαολο και την αλλη φορα να προσεχω..

Ευχαριστω παιδες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-12-10, 13:15
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη πατησα παιδες εγω..

Μου ζητανε 105 ευρω τελωνειο για ενα Maf και καμια 50αρια κουμπωματα.. Τους π*υστηδες.. Ωστοσο, εχω φερει παρα ΠΟΛΛΕΣ φορες με USPS και παντα πληρωνα απλα 3 ευρω οτι παρουσιαστηκε το δεμα στο τελωνειο δηλαδη..

Τωρα ειδα οτι ειχε κολλησει απο τις 23 του Νοεμβρη στο τελωνειο και δεν ηξερα για ποιο λογο.. Μιλησα με τα ανταλλακτικα απο tischer BMW (getbmwparts.com) και το εψαξαν εκεινη μεσω USPS (Αμερικη) και εστειλαν mail για να δουν γιατι εχει κολλησει το δεμα εκει.. 16 Δεκεμβρη βγηκε απο το τελωνειο και σημερα πηγα στο τοπικο ταχυδρομειο για να μαθω οτι με εχουν χρεωσει 105 ευρω..
Τι γινεται τωρα?
Πληρωνω τα γ@μησιατικα?
Τι επιλογες εχω? Αν εχω δηλαδη..
Ζαχαρία,

Το δεμα σου ηρθε σπιτι με το ταχυδρομειο; Πως σου ζητάν να πληρώσεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.