Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-15, 22:29
stelios7 Ο χρήστης stelios7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-04-2015
Μηνύματα: 4
stelios7 is on a distinguished road
Exclamation Πληροφορίες για τελική αποκατάσταση

Καλησπέρα σας, έχω BMW Ε46 330i smg 2002.

Την αγόρασα μεταχειρισμένη τον περασμένο Αύγουστο, φεύγο για ταξίδι, τον οκτώβρη με πιάνουν οι πλημμύρες...
Το αμάξι ξυλόθηκε ολόκληρο, εγκέφαλοι, αλλοι καινούργιοι, άλλοι μεταχειρσμένοι, άλλοι επισκευασμένοι, λόγω ότι όλοι οι άλλοι είχαν καεί..
μετα απο πολλούς μήνες επιτέλους κουμπόθηκε το αμάξι και μενουν 2-3 πραγματάκια, σοβαρα κυρίως μηχανικά ή ηλεκτρονικά? δεν ξέρω.

Το πρόβλημα είναι το εξής, αφού με τα πολλά βάλαμε μπορστά, ακούγετε ένα θόρυβος (τακ τακ τακ) απο τον κινητήρα, πριν το κλείσουμε, το δοκιμάσαμε χωρίς μπουζί και ο ηλεκτρολόγος είδε ότι δεν έκανε συμπιεση ο νούμερο 3. αφού το κλείσαμε, μου είπε ότι είναι τα ωστήρια.
και ότι με μια διο βόλτες θα στρώσει, τώρα το πήρα το έκανα μια γύρα, και ενώ οι ταχύτητες αυτόματα έμπεναν, χειροκίνητα δεν μπορούσα, ούτε απο το λεβιέ ούτε απο τα αυτάκια στο τιμοίνι, καθώς και είχε και ένα γραναζάκι αναμένο στην οθόνη που έδειχνε τις ταχυτητες.

τον ρώτησα γτ, και μου είπε ήρθε ο ηλεκτρονικός, δεν έχει κάτι το αμάξι, και ότι ειναι επειδή δεν έχουν μπει όλες οι ταχύτητες για να συχρονιστούν.

το αμάξι όταν το έκανα βόλτα πήγε μέχρι πεμπτη αλλά δέν άλλαξε κάτι, μόνο ότι μέχρι 80 έτρεχε.

έχω και βιντεάκι με το θόρυβο. δεν ξέρω τι να κάνω, έχω ήδη πληρώσει πολλά, φοβάμαι να το παο σε αντιπρωσοπεία μη με ξεσκίσουν...

καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-15, 18:04
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κατ αρχην καλωσηρθες στο φορουμ.

Απο μενα χαρα στο κουραγιο και στα λεφτα σου που εχεις για τετοια ατυχια στ αμαξι...
Εφ οσον το ανελαβαν συγκεκριμενοι 'μαστορες', ειναι υπευθυνοι να στο κανουν σωστο.Ομως απ οσα διαβαζω καταλαβαινω οτι δεν ειναι τοσο σοι μαστορια. Στη θεση σου θα το χα δωσει ανταλλακτικα τ αμαξι απο τη στιγμη που πλημμυρισε, δε θα ασχολιομουν καν.Ομως αφου το παλευεις να το ξανακανεις αμαξι, ή αναγκασε αυτους που λενε οτι στο φτιαχνουν να στο φτιαξουν οντως, ή αλλαξε συνεργειο, οχι ντε και καλα να το πας αντιπροσωπεια, ειτε δωστο να ηρεμησεις στην τελικη κι εσυ και η τσεπη σου.

Μπορεις να γινεις και λιγο πιο συγκεκριμενος που πλημμυρισε, ποσο πλημμυρισε, τι ακριβως καηκε, χαλασε και τι εργασια εχεις κανει ως τωρα στ αμαξι;..Τι αλλαχτηκε κλπ?..

Απο μενα και παλι χαρα στο κουραγιο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-15, 19:07
stelios7 Ο χρήστης stelios7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-04-2015
Μηνύματα: 4
stelios7 is on a distinguished road
Είχε πλημμυρίσει μέχρι τι μέση περίπου όλο το αμάξι.
Απο το γκαράζ που πήγαν να το βγάλουν είχε μείνει μέσα ταχύτητα και δεν μπορούσαν να την βγάλουν για να το πάρουν, οπότε ξεβίδωσαν τους πίσω τροχούς για να το τσουλησουν.

Αφού στέγνωσε το αμάξι, ήταν αρκετούς μήνες 'γυμνό', και αλλάχθηκαν εγκέφαλοι μηχανής, σασμάν, πλακέτα, εγγκέφαλοι φώτων και καντραν καθώς καινούργιος λεβιές ταχυτήτων με σκοπό να βγεί η ταχύτητα να πάρει μπροστά το αμάξι και να δουν τι μπορεί να χρειάζεται.
Τον κινητήρα τον έλεξαν και μου είπαν δεν είχε νερα, όμως όταν βάλαμε τελικά νεκρά και δοκιμάσαμε τη μίζα, να δούμε τη μηχανή, πέταξε κατι νερά, άσε... μου λένε μετα πολλά ότι ήταν υγρασία, και ότι θα στρώσει, συνέχιζε να δει αν κάνει συμπίεση ένας ένας κύλινδρος και 1 δεν εκανε, ε με το που πάρει μπροστά θα πάρει μου λένε.
Αφού κλείνουν τη μηχανή με μπουζί καινούργια, καθως και καινουργια πεταλούδα, παίρνει μπρος αλλά χτυπάει ένας θόρυβος 'τακ τακ τακ' άλλοι λένε ωστήρια, άλλοι λένε βαλβίδα, άλλοι λένε να ψάξω νέο κινητήρα, και μεσα σε όλα αυτα δεν αλλάζουν οι ταχύτητες στο σειριακό, μόνο αυτόματες και μου έχει αναμένο μια ένδειξει σαν γραναζάκι εκεί που δείχνει τις ταχύτητες..

Ελπίζω να βρώ άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-15, 16:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Χοντρες ζημιες κι απ οτι καταλαβαινω διαβαζοντας, τσαπατσουλοδουλιες αποκαταστασης. Οταν ενα σασμαν ή ενα μοτερ παιρνει νερα, εστω και αν υπαρχει υπονοια οτι εχει παρει νερα, πρεπει να βγει, να παει παγκο να ανοιχτει, να καθαριστει με πετρελαιο, λαδι και οποιοδηποτε εξαρτημα εχει ενδειξη φθορας μετα την εξαρμοση και τον καθαρισμο, θα πρεπει να αντικαθισταται.
Τα ηλεκτρικα το ιδιο, αν βραχηκαν, πανε σχεδον βεβαια για πεταμα, πλακετες, εγκεφαλοι καλωδιωσεις.
Κι ολα αυτα ΑΜΕΣΑ, οχι μετα απο καποιο διαστημα να τ αφησουμε να στεγνωσει, αυτα ειναι βλακειες, απαξ και βραχει και μεινει μετα στον ατμοσφαιρικο αερα, σκουριαζει, φθειρεται, διαβρωνεται...

Πραγματικα θα σου προτεινα ν αλλαζες μηχανη και σασμαν, καθως πιο φτηνα και πιο γρηγορα θα σου βγει να βαλεις επανω απο ενα κομματι μεταχειρισμενο, μετα απο καλο σερβις, παρα να καθεσαι να ταλαιπωριεσαι και να χανεις χρονο χρημα και διαθεση με αυτο. Μην πω ν αλλαξεις αμαξι τελειως!

Τι να πω και παλι καλα ξεμπερδεματα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-15, 09:09
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Για αυτό δεν αγοράζεις ποτέ αυτοκίνητο που έχει βάλει νεράκια.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-15, 10:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό δεν αγοράζεις ποτέ αυτοκίνητο που έχει βάλει νεράκια.
Tο θεμα ειναι πως θα ξερεις το παρελθον του...Αυτο το θεμα μου θυμησε μια ιστορια συναδελφου μου που το 2002 σε πλημμυρα του Κηφισσου, μια Αλφα Ρομεο που ειχε, πηρε ετσι λασπονερα, την πουλησε-σκοτωσε σ'εναν μαντρα σε επαρχιακή πόλη και μετα απο λιγους μήνες την είδε να κυκλοφοράει στην ιδια πολη, τ'αμάξι 'σένιο-χαρτί-πένα', απο κάποιον φουκαρα που την πατησε απ τον μαντρά και την πηρε τη φολα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-15, 11:14
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Γνωρίζω και εγώ αντίστοιχη περίπτωση για αυτό είμαι κάθετος.

Για αυτό και βγαίνουν ολική αυτές οι περιπτώσεις.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-15, 13:29
Το avatar του χρήστη nekei
nekei Ο χρήστης nekei δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Μηνύματα: 95
nekei is on a distinguished road
Και εγω φιλε το 2006 ειχα πλημμυρίσει μέχρι τη μέση, οι ταχυτητες ειχαν καλυπτει απο νερο, ομως το αμαξι το εφτιαξα οπως ηταν πριν, αλλαξα βεβαια πολλα πραγμματα,θυμαμε χαρακτιρηστικα οτι πριν κανουμε προσπαθιες να το βαλουμε μπρος αλλαξαμε λαδια και αφου το βαλαμε μπροστα μετα απο μια βολτα ξαναλλαξαμε λαδια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-05-15, 14:25
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι το μοτερ, σαζμάν κλπ σαν μηχανικά εξαρτήματα αλλά όλοι οι εγκέφαλοι που αν βραχούν θέλουν αντικατάσταση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.