Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-12-13, 21:46
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρουμε αν η 'επαναφορά' είναι η απαιτούμενη - κ πως το μετράει κανείς αυτό;
Δεν το ξέρω.Θέλω και εγώ να ρωτήσω γιατί φοράω τα b8 και έχουν κάνει 50000 χιλιόμετρα.Στα ΚΤΕΟ βγαίνουν τέλεια και στο δρόμο το αυτοκίνητο είναι άψογο παρά το ότι οι περισσότεροι εδώ που τα έχουν δοκιμάσει λένε πως ''τελειώνουν'' γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-12-13, 09:36
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ξέρω.Θέλω και εγώ να ρωτήσω γιατί φοράω τα b8 και έχουν κάνει 50000 χιλιόμετρα.Στα ΚΤΕΟ βγαίνουν τέλεια και στο δρόμο το αυτοκίνητο είναι άψογο παρά το ότι οι περισσότεροι εδώ που τα έχουν δοκιμάσει λένε πως ''τελειώνουν'' γρήγορα.
Προσανατολίζομαι σε καινούρια αμορτισέρ για το λόγο ότι η εργασία (βγάλε/βάλε) θα μου χρεωθεί έτσι και αλλιώς + το κόστος της συντήρησης, και αν πράγματι μπορώ να βάλω τα bilstein με συνολικά 200-250 ευρώ παραπάνω, αλλά καινούρια, ώστε να έχω, πρώτα ο Θεός, άλλα ~60,000 χλμ με σίγουρα αμορτισέρ, θα το προτιμήσω. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει κάποιος και από το φόρουμ άποψη για τη συντήρηση/ανανέωση αμορτισέρ

Ξέρεις ποιά είναι η διαφορά των B6 από τα Β8;

Σε σχέση με το παρακάτω ερώτημα (σε περίπτωση αλλαγής με καινούρια), έχεις άποψη; Ευχαριστώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης, σε ότι αφορά του τί αμορτισέρ να βάλω σε περίπτωση αλλαγής, να ξαναπάω στα κίτρινα; Βρήκα τετράδα (B6/B8) εδώ στα 420 (φαντάζομαι ίδια τιμή και για τους δύο τύπους):

http://www.car.gr/parts/view/2852792/

Η τιμή είναι καλή;Να σημειώσω ότι οδηγώ χωρίς υπερβολές και σίγουρα όχι στο όριο, κ πρόκειται για τη Ζ3 τη δίλιτρη. Οι απαιτήσεις μου είναι δηλαδή σχετικά περιορισμένες, αλλά θα ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι έβαλα κάτι καλό πάνω στο αμάξι (έστω και για τι λίγες φορές που θα το χρειαστώ), χωρίς να ξεφεύγω και από τιμή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 30-12-13 στις 09:39
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-12-13, 10:15
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων

Ξέρεις ποιά είναι η διαφορά των B6 από τα Β8;
Tα Β6 είναι για εργοστασιακό ύψος ενώ τα Β8 για χαμήλωμα έως 3,5-4 πόντους
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-12-13, 11:29
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα Β6 είναι για εργοστασιακό ύψος ενώ τα Β8 για χαμήλωμα έως 3,5-4 πόντους
Ευχαριστώ. Άρα πάμε για Β6. Έχεις υπόψη σου για συντήρηση αμορτισέρ; Αν γίνεται, κόστος και αξιοπιστία;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-12-13, 11:49
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Μόνο κόστος ξέρω, κανά 50-60άρι κάθε αμορτισέρ. Αλλά έχε υπόψη σου ότι μπορείς στην επισκευή να αλλάξεις κ τα χαρακτηριστικά bound-rebound πλέον, σύμφωνα με τα γούστα σου, αν πχ το θες πιο μαλακό. Από διάρκεια κ αξιοπιστία δεν έχω ιδέα...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-12-13, 11:55
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο κόστος ξέρω, κανά 50-60άρι κάθε αμορτισέρ. Αλλά έχε υπόψη σου ότι μπορείς στην επισκευή να αλλάξεις κ τα χαρακτηριστικά bound-rebound πλέον, σύμφωνα με τα γούστα σου, αν πχ το θες πιο μαλακό. Από διάρκεια κ αξιοπιστία δεν έχω ιδέα...
Αν τα καινούρια κάνουν 420, μου φαίνεται (πολύ) ακριβή η επισκευή με 240 ευρώ. Πάντως ευψαριστώ για την ενημέρωση.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-12-13, 13:47
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Αν η επισκευή είναι καλή και έχει διάρκεια, δεν βλέπω λόγο να μην τσεπώσεις τα 180, χώρια που γλυτώνεις τα περαστικά καθότι αφού θα στα βγάλει να τα επισκευάσει θα στα ξαναβάλει...αλλά αυτό ας το πει κάποιος που το έχει κάνει.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-12-13, 14:04
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Υπάρχει η φήμη ότι τα πολύ φθηνά του bilstein του car μπορεί να τρώνε μπανάνες.. Δεν λέω συγκεκριμένα για κάποιο λινκ που βάλατε, αλλά έψαχνα κι εγώ αμορτισέρ και είδα τρελές διαφορές σε τιμές.. Για άλλο αμάξι έβρισκα 4άδα με 120-130 στο car και έξω από μεγαλο-εισαγωγέα ή απευθείας από γερμανία κάτω από 170 δεν έβρισκα.. Δηλάδή ένα 50άρικο που δεν δικαιολογείται εύκολα τόσο μεγάλη διαφορά..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-12-13, 16:05
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η επισκευή είναι καλή και έχει διάρκεια, δεν βλέπω λόγο να μην τσεπώσεις τα 180, χώρια που γλυτώνεις τα περαστικά καθότι αφού θα στα βγάλει να τα επισκευάσει θα στα ξαναβάλει...αλλά αυτό ας το πει κάποιος που το έχει κάνει.
Εντάξει η διαφορά τότε είναι 180 + περαστικά (άλλα π.χ. 120 ευρώ) είναι αρκετά. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει επισκευή στα αμορτισέρ του; Γνώμες για διάρκεια κ αξιοπιστία ευπρόσδεκτες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει η φήμη ότι τα πολύ φθηνά του bilstein του car μπορεί να τρώνε μπανάνες.. Δεν λέω συγκεκριμένα για κάποιο λινκ που βάλατε, αλλά έψαχνα κι εγώ αμορτισέρ και είδα τρελές διαφορές σε τιμές.. Για άλλο αμάξι έβρισκα 4άδα με 120-130 στο car και έξω από μεγαλο-εισαγωγέα ή απευθείας από γερμανία κάτω από 170 δεν έβρισκα.. Δηλάδή ένα 50άρικο που δεν δικαιολογείται εύκολα τόσο μεγάλη διαφορά..
Δηλαδή πιστεύεις ότι είναι β' διαλογής ή τελείως μαϊμού; Μήπως είναι υπερβολικό; Το λινκ που έβαλα είναι υποτίθεται από την Ρελλας ΕΠΕ που φέρνει εισαγωγή τα bilstein και έτσι 'δικαιολογώ' την πολύ καλή τιμή τους. Με έβαλες σε σκέψη τώρα βέβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-12-13, 17:06
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Η γνώμη του rapid....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο καιρό θα πώ..
Στείλτε όλοι τα αμορτισέρ σας για ανακατασκευή.
Οσοι αγοράζετε καινούρια αμορτισέρ είστε κορόιδα, έτσι και αλλιώς ότι αμορτισέρ
και να πληρώσετε για καινούριο, ανακατασκευασμένο είναι..
Για αυτό τα σημερινα μπιλσταην πάνε 100.000 χιλιόμετρα και τα παίζουν..
Ενώ τα παλιά μπιλστάην (1987) με 300.000 στο κεφάλι είχαν 90% απόδοση...
Και σε όλο αυτό που λέω, δεν έχω καμία απολύτως δόση ειρωνείας..
...από παλιό θέμα εδώ:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...D5%C7+BILSTEIN

Αν είναι όντως έτσι τα πράγματα τότε πραγματικά δεν αξίζει να μην κάνεις επισκευή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.