Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 04-08-14, 16:53
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
Λοιπον το πηρα υο εργαλειο....
Πρωτον κοστισε 150 + 50 τα περαστικα
Αλλακτηκαν τα πισω αμορτισερ (και τα δυο)
Το ενα ηταν κατεστραμενο το αλλο στην μετρηση που εγινε ηταν στο οριο
Το παληκαρι το βασιζομαι τοσα χρονια ηταν οκ...τα αμορτισερ ηταν σαν καινουργια.Συμφωνω αυτα που λες οτι κανεις δεν ξερει πως το οδηγησε αλλα εχω εγγυηση 2 χρονια
Παμε στα συμπερασματα το αμαξι αλλαξε τελειως πιο σφηκτο και παταει πολυ καλα.Τα μπροστα με περασε απο τα μυαλο
Να τα αλλαζα αλλα μου ειπε οτι ηταν οκ.
Το μονο που δεν ξερω τωρα αν παρουσιαστει το αμαξι καπου προβληματικο επειδη πισω εχει πιο καινουργια αμορτισερ
Ευθυγραμμηση ποσο θα κοστισει;να
Μπει
Και αυτη στο προγγραμα
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 04-08-14, 17:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Η ευθυγραμμιση κανα 30-40αρι ευρω παει, οχι παραπανω. Η γνωμη μου για (ολο)σωστο στησιμο του αυτοκινητου γραφτηκε πριν. Ειτε ανακατασκευασμενα, ειτε καινουρια, μαμα, μπρος πισω. Αν δεν διαθετεις το χρημα ή αν εσυ αισθανεσαι οτι ειναι οκ τ αμαξι, τοτε τ αφηνεις ως εχει κανοντας μονο την ευθυγραμμιση.
Δε σημαινει βεβαια οτι τ αμαξι θα ναι επικινδυνο ή κατι αλλο κακο, απλα επειδη εγω ειμαι σουπερ ψειρας γι αυτο και στα λεω αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 07-08-14, 11:07
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
κ σκεφτομαι οτι υπαρχουν καποιες διαφημισεις οπως αυτη που ειχε βγαλει πρν χρονια η μονροε και προτεινε αντικατασταση των αποσβεστηρων καθε 4χρονια ή 50κ χλμ...
φυσικα προιον με προιον διαφερει κ κατα πολυ μαλιστα αλλα οχι ο ενας απλος στοκ αποσβεστηρας στα 50κ κ ο αλλος απλος στοκ αποσβεστηρας στα 170κ...
παλι καλα που δεν αφησε πανω στον ιδιο αξονα το δευτερο ταλαιπωρημενο αμορτισερ, λιγο ελειψε..
φιλικα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 08-08-14, 22:08
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Μα είναι δυνατόν όμως να μην καταλάβεις ότι τα αμορτισέρ έχουν πρόβλημα; Να υποθέσω ότι το άλλο ζευγάρι αμορτισέρ έχει και αυτό 167,000 χλμ; τΤ δικά μου (και πολύ ακριβά μάλιστα) στα 70,000 χλμ ήθελαν αλλαγή...οκ το Ζ3΄'κοπανάει' περισσότερο ίσως αλλά και πάλι....
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 14-08-14, 01:38
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
παιδιά γενική ερώτηση. Καθε πότε χονδρικά "πρέπει" να αλλάζουμε αμορτισέρ στο Ε87; Υπάρχει οδηγία απο BMW; Έχω 116i ...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-08-14, 11:49
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά γενική ερώτηση. Καθε πότε χονδρικά "πρέπει" να αλλάζουμε αμορτισέρ στο Ε87; Υπάρχει οδηγία απο BMW; Έχω 116i ...
Εξαρταται απο τη χρηση! Αν το βαζεις σε χωραφια, καροδρομους, το φορτωνεις σα μουλαρι, ανεβοκατεβαινεις βουνα με στροφιλικια ταπα, ή το εχεις μονο για εθνικες, ή μεσα σε πολεις, ολα σχετικα ειναι! Φαντασου ενα μεσο ορο περιπου 70-80.000χλμ, με μικτη, 'νορμαλ' χρηση. Για να χεις ενα 'μπουσουλα' ομως, πηγαινε να στα μετρησουν τα αμορτισερ σε καλο συνεργειο με σωστο αμορτισερομετρο και μετα βλεπεις.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 18-03-16, 20:40
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Καλησπέρα παίδες. Χθες αγοράσαμε το 3ο μας BMW πλέον. F20 116i τέλη του 12. Ωραίο αμάξι,το μοτέρ μου φάνηκε πολύ καλύτερο από τον προκάτοχό του αλλά αυτά είναι άλλη κουβέντα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα αμορτισέρ. Μου φάνηκαν πολύ περίεργα. Είναι αρκετά μαλακά και νιώθω το αμάξι στις στροφές να μην με ακούει όπως θα ήθελα. Δεν μιλάω για εξτρεμ καταστάσεις σε στροφές. Πχ με το 530 που έχω Μ αμορτισέρ στην ίδια στροφή που μπήκα σήμερα με το F20 με 70 τρόμαξα πως εστριψε, ενώ το 530 μπαίνει και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Παρόμοιος και το Ε87 με Μ και εκείνο και το Cooper s του αδερφού μου. Φταίει που έχω συνηθίσει με τα Μ αμορτισέρ ? Το αμάξι έχει 79.000 χιλιόμετρα και κτεο πήρε Νοέμβριο 15 χωρίς προβλήματα. Όποιος έχει εμπειρία από F ας μου πει ή έστω και από Ε8χ αν και εκείνα είναι έτσι με τα απλά αμορτισέρ.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 18-03-16, 20:54
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εχοντας κανει πολλα χλμ με την 116 Ε87 με απλα και μετα με Μ αμορτισερ και γενικα αναρτηση, εχω να πω πως η Μ ειναι η χρυση τομη μεταξυ...των παντων! Χαμηλόματος, σκληροτητας, στησιματος, αμεσοτητας. Εχει σημαντικες διαφορες οντως. Η απλη ειναι για περισσοτερη ανεση, ειδικα με κουτσουρα ρφτ, η Μ ειναι πιο 'απολυτη' σε σχεση με την απλη. Στριψιμο διαβητης, πιο αμεση, πιο κοφτερη, πιο 'πληροφοριακη', δεν 'χαζευει', αποτρεπει μεγαλες κλισεις και δινει σταθεροτητα και σιγουρια.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 18-03-16, 21:19
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Πάντως μου φάνηκε μέρα με νύχτα η διαφορά ανάμεσα στα απλά αμορτισέρ με τα Μ. Τα Μ είναι άλλη φάση γενικά και συνολικά. Για την μάνα μου είναι το F20 για αυτό και δεν κοίταξα για Μ. Από άνεση μου άρεσε το αμάξι αλλά λίγο στις στροφές το "φοβήθηκα". Θα δοκιμάσω αύριο να βγω Autobahn να δω μετά τα 140 μέχρι 200 πως πατάει στον δρόμο από περιέργεια
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 18-03-16, 21:42
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Η καλύτερη ανάρτηση για τα BMW είναι η μαμά Μ, (για κανονική χρήση) το έχουμε γράψει πολλές φορές και όλοι συμφωνούμε σε αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το αυτοκίνητο δεν την έχει από καινούριο, είναι οικονομικός απαγορευτικό να την βάλεις.

Καλοτάξιδο
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 18-03-16 στις 21:48
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
116, αμορτισέρ, shock absorber, suspension


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.